PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπαρχει δυνατοτητα μετρησης της γραμμης?



sprkrt
26-06-07, 11:30
θελω να ρωτησω εαν υπαρχει η δυνατοτητα καλωντας το cc της 4νετ και μιλωντας με καποιο τεχνικο, να μου πει τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να δουλεψει η γραμμη μου χωρις προβληματα.

τωρα με 768/192, εχω noise margin 12-15 και attenutation 39.

θα αντεξει να σηκωσει 10ΜΒ ή θα συγχρονιζει στα 3-4ΜΒ??

spsomas
26-06-07, 11:33
Με αυτές τις τιμές θα είσαι γύρω στα 10. Ποι'ο modem/router χρησιμοποιείς?

sprkrt
26-06-07, 11:37
το linksys WAG354G που εδινε η 4νετ.

πολλα δεν λες 10Μβ?

ποσο ειναι το min που μπορω να εχω στο noise margin για να μην κανει διακοπες η γραμμη?

stefkon
26-06-07, 11:38
θελω να ρωτησω εαν υπαρχει η δυνατοτητα καλωντας το cc της 4νετ και μιλωντας με καποιο τεχνικο, να μου πει τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να δουλεψει η γραμμη μου χωρις προβληματα.

τωρα με 768/192, εχω noise margin 12-15 και attenutation 39.

θα αντεξει να σηκωσει 10ΜΒ ή θα συγχρονιζει στα 3-4ΜΒ??

Δυστυχώς δεν μπορούνε να σου πούνε την μέγιστη ταχύτητα για τον απλούστατο λόγο ότι παίζουν ρόλο η απόσταση απο το dslam ή ποιότητα των καλωδίων της adsl το μόντεμ/ρουτερ που θα χρησιμοποιήσεις κ.τ.λ.

mastelos
26-06-07, 11:39
η αποσταση δεν ειναι πρωτεύων προβλημα για σενα
το noise margin ειναι ,γιατι αν ειναι τωρα με 768 ,12-15 με την 10αρα θα εχεις κατω απο 6 που σημαινει αρκετα disconnects
εμενα ηταν 30 και επεσε στα 6db με 40db down attenuation και πιανω τα 10 (αλλα οχι παντα)

σιγουρα μπορουν να σου πουν και αυτοι τη γνωμη τους αν τους παρεις τηλεφωνο

stefkon
26-06-07, 11:39
το linksys WAG354G που εδινε η 4νετ.

πολλα δεν λες 10Μβ?

ποσο ειναι το min που μπορω να εχω στο noise margin για να μην κανει διακοπες η γραμμη?




Με 6db ή και λιγότερο θα κανει διακοπες η γραμμη

Jazzer
26-06-07, 11:40
Πολύ φοβάμαι ότι βρίσκεσαι μακρυά από το Α/Κ της περιοχής σου. Μάλλον αδύνατο να πιάσεις 10 mbps με τόσο μεγάλο attenuation που έχεις τώρα με 768/192, αφού σε μεγαλύτερες ταχύτητες τα χαρακτηριστικά των γραμμών μας γίνονται ακόμη χειρότερα.

Fat Freddy
26-06-07, 11:40
Υπάρχει κι' ένα σχετικό θέμα αρκετά ενδιαφέρον,

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

stefkon
26-06-07, 11:43
η αποσταση δεν ειναι πρωτεύων προβλημα για σενα
το noise margin ειναι ,γιατι αν ειναι τωρα με 768 ,12-15 με την 10αρα θα εχεις κατω απο 6 που σημαινει αρκετα disconnects
εμενα ηταν 30 και επεσε στα 6db με 40db down attenuation και πιανω τα 10 (αλλα οχι παντα)

σιγουρα μπορουν να σου πουν και αυτοι τη γνωμη τους αν τους παρεις τηλεφωνο


Και όμως είναι.
Άλλο να απέχεις 1Km καί άλλο 4Km. :)

sprkrt
26-06-07, 11:45
Δυστυχώς δεν μπορούνε να σου πούνε την μέγιστη ταχύτητα για τον απλούστατο λόγο ότι παίζουν ρόλο η απόσταση απο το dslam ή ποιότητα των καλωδίων της adsl το μόντεμ/ρουτερ που θα χρησιμοποιήσεις κ.τ.λ.

βασικα ρωταω, γιατι φιλος που εχει ΟΝ, του ειχαν πει με ακριβεια ποση ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να αντεξει η γραμμη του. Ελεγα μηπως μπορει και η 4νετ να το μετρησει με παρομοιο τροπο.

stefkon
26-06-07, 11:48
βασικα ρωταω, γιατι φιλος που εχει ΟΝ, του ειχαν πει με ακριβεια ποση ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να αντεξει η γραμμη του. Ελεγα μηπως μπορει και η 4νετ να το μετρησει με παρομοιο τροπο.


Μόνο αν έρθει τεχνικός στο σπίτι σου, να μετρήσει με όργανο, την γραμμή.
Η forthnet δεν έχει τεχνικούς για τέτοια δουλειά.

fanatikos
26-06-07, 11:49
Μπορούνε! Εμένα μου την είπαν.

sprkrt
26-06-07, 11:51
Μόνο αν έρθει τεχνικός στο σπίτι σου, να μετρήσει με όργανο, την γραμμή.
Η forthnet δεν έχει τεχνικούς για τέτοια δουλειά.

στην ΟΝ του την ειπαν απο το τεχνικο τμημα. Δεν χρειαστηκε να ερθει καποιος απο το σπιτι, του ειπαν οτι τις ιδιες μετρησεις θα εβλεπε και αν ερχοταν καποιος στο σπιτι.


παιρνω τηλ τωρα στη 4νετ, σε 10 μερες που θα το σηκωσουν, θα σας πω αν εχω κατι νεωτερο... :p

mastelos
26-06-07, 11:58
Και όμως είναι.
Άλλο να απέχεις 1Km καί άλλο 4Km. :)
δεν καταλαβες τι απαντησα φιλε μου,δεν μιλησα γενικα μιλησα για τον συγκεκριμενο και οτι στην δικια του περιπτωση ακομα και 1 km να ειναι κοντα με κατω του 6db snr θα εχει συνεχει αποσυνδεσεις,ακομα και αν πιανει και 10mb

stefkon
26-06-07, 11:59
Μπορούνε! Εμένα μου την είπαν.


Αν είσαι κοντά στο dslam OK (δεν έχεις πρόβλημα και ούτε χρειάζεται να ρωτήσεις).
Αν είσαι ...... αρκετα μακριά, έλα να μου :whistle: (αν πετύχουν την ταχύτητα με την οποία θα συγχρονίσεις).

stefkon
26-06-07, 12:02
δεν καταλαβες τι απαντησα φιλε μου,δεν μιλησα γενικα μιλησα για τον συγκεκριμενο και οτι στην δικια του περιπτωση ακομα και 1 km να ειναι κοντα με κατω του 6db snr θα εχει συνεχει αποσυνδεσεις,ακομα και αν πιανει και 10mb



:sorry: ....λάθος κατάλαβα. :)

stefkon
26-06-07, 12:08
στην ΟΝ του την ειπαν απο το τεχνικο τμημα. Δεν χρειαστηκε να ερθει καποιος απο το σπιτι, του ειπαν οτι τις ιδιες μετρησεις θα εβλεπε και αν ερχοταν καποιος στο σπιτι.


παιρνω τηλ τωρα στη 4νετ, σε 10 μερες που θα το σηκωσουν, θα σας πω αν εχω κατι νεωτερο... :p


Για να γίνει αυτό που λες ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΤΗΣ ΟΝ, για να μπορέσουν να του πουν ακριβώς, τις μετρήσεις της γραμμής του απο εκεί.
Αν δεν είναι τότε δεν μπορούν.

sprkrt
26-06-07, 13:05
Για να γίνει αυτό που λες ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΤΗΣ ΟΝ, για να μπορέσουν να του πουν ακριβώς, τις μετρήσεις της γραμμής του απο εκεί.
Αν δεν είναι τότε δεν μπορούν.

μα το ειπα, οτι ο φιλος ειναι στην ΟΝ. Προφανως σε αντιθετη περιπτωση δε θα μπορουσαν να μετρησουν τη γραμμη του.

stefkon
26-06-07, 13:14
μα το ειπα, οτι ο φιλος ειναι στην ΟΝ. Προφανως σε αντιθετη περιπτωση δε θα μπορουσαν να μετρησουν τη γραμμη του.


Εσύ όμως δεν είσαι στο ιδιοκτητο της forthnet, για να σου πουν ακριβώς την μέγιστη ταχύτητα της γραμμης σου. :)
Εκτός αν είσαι.

sprkrt
26-06-07, 13:22
Εσύ όμως δεν είσαι στο ιδιοκτητο της forthnet, για να σου πουν ακριβώς την μέγιστη ταχύτητα της γραμμης σου. :)
Εκτός αν είσαι.

δεν ειμαι, γιαυτο και ρωταω αν μπορει τεχνικα να γινει.


απο τις εμπειριες αλλων παιδιων εδω μεσα, με παρομοια χαρακτηριστικα γραμμης, μπορει καποιος να πει εμπειρικα μεχρι τοσο περιπου θα αντεξει η γραμμη μου?

fanatikos
26-06-07, 15:53
Ουπςς! Δεν το είχα προσέξει! Σε shared LLU δεν γίνεται! Εμένα με μέτρησαν αλλά είμαι στο ιδιόκτητο. Sorry!

No-Name
26-06-07, 17:10
Και το shared LLU Ιδιόκτητο είναι στο κομμάτι ADSL

@ ADSLgr.com All rights reserved.