PDA

Επιστροφή στο Forum : S.O.S - Boot motherboard χωρίς cpu ?



zouzouni
22-11-04, 15:52
Παιδιά, κατεπειγόντως χρειάζομαι την βοήθειά σας στο εξής ερώτημα :

Αν έχω μια motherboard κι μόνο μια κάρτα vga επάνω της (χωρίς cpu, μνήμες, κ.λ.π.), αν κάνω boot τότε έχω πρόσβαση στο bios ή δεν μου δείχνει τίποτε η οθόνη????

teacake
22-11-04, 15:55
Δε σου δείχνει τίποτα. Για να μπείς στο bios χρειάζεται οπωσδήποτε CPU και μνήμη.

zouzouni
22-11-04, 16:10
Θέλω απλά να μάθω ποιό είναι το minimum σε hardware που χρειάζεται να έχω πάνω σε μια motherboard ώστε να δω κάτι στην οθόνη, δηλαδή να κάνει απλά post, τίποτε παραπάνω. :oops:
Κάτι ακόμη, πώς μπορώ να διακρίνω αν είναι ο επεξεργαστής προβληματικός ή αν είναι μόνο η motherboard προβληματική? Υπάρχει κάποιος τρόπος, εκτός από το να βάλω άλλον επεξεργαστή (μιας κι δεν έχω διαθέσιμο) ?

teacake
22-11-04, 16:14
Χρειάζεται και ο επεξεργαστής και κάποια μνήμη για να δεις κάτι στην οθόνη. Το μεγαφωνάκι της μητρικής το έχεις συνδεδεμένο; Αυτό το μεγαφωνάκι σφυράει και σου δίνει μια ένδειξη για το πρόβλημα που υπάρχει αυτό δουλεύει και χωρίς μνήμη και επεξεργαστή. Για τσέκαρέ το.

crimson
22-11-04, 17:26
για συστήματα με cpu κ μνήμη, χωρίς vga, hard disks κτλ έχω άκουσει.
Για πρόβλημα με cpu βρες το manual της μητρικής και ψάξε αυτά που λέει ο teacake

blend
22-11-04, 17:30
zouzouni,

Αν χρειαστεις mothrboard, εχω ενα asus sis να σου δωσω.

στειλε πμ.

KyR-X
22-11-04, 18:21
Όταν έχει φτάσει κάποιος να ρωτά τέτοια πράγματα είναι πλέον αργά!
Η λύση για το μέλλον είναι μητρικές με διαγνωστικά. Υπάρχουν κάποιες μάρκες (τουλάχιστον γνωρίζω τις MSI) που σου έρχωνται με διαγνωστικό σύστημα LEDS και ταιριάζουν στα Box slots (εκεί που συνδέωνται τα βύσματα κάθε κάρτας στο κουτί) με κάθε startup ανάβουν με μια αναλογία (sequence) που εξηγείται στο manual τι ακριβώς σημαίνει και έτσι μπορεί να γίνει αλάνθαστη διάγνωση κι απο αρχάριο.

dantouan
22-11-04, 18:26
Υπαρχουν ηδη και τα γνωστα διαγνωστικα με τα μπιπ απο το bios, που αναλογα με τον ρυθμο και τον αριθμο των μπιπ κατα την εκκινηση καταλαβαινεις το προβλημα που υπαρχει...

dantouan
22-11-04, 18:27
zouzouni,

Αν χρειαστεις mothrboard, εχω ενα asus sis να σου δωσω.

στειλε πμ.



Ειδες τι γινεται οταν εισαι γυναικα.... :evil: :evil: :evil:

blend
22-11-04, 19:57
Ειδες τι γινεται οταν εισαι γυναικα.... :evil: :evil: :evil:

τσ τσ τσ.... ζηλιες!

Παντως αν χρειαζεσαι κι εσυ μαδερι...

στειλε πμ!

χεχε παλι θα βγαλουμε μεροκαματο!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

zouzouni
22-11-04, 20:41
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη ανταπόκριση.
Το πρόβλημα όπως ακριβώς εμφανίστηκε έτσι ακριβώς εξαφανίστηκε, δηλαδή, μυστηριωδώς! Δεν ξέρουμε τι ακριβώς συνέβει, αφού ό,τι είχαμε δοκιμάσει τις προηγούμενες φορές κι δεν δούλευε το δοκιμάσαμε πάλι κι δούλεψε - διευκρινιστικά, το πρόβλημα είχε ο υπολογιστής φίλου.
Κι πάλι ευχαριστώ κι εκ μέρους του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.