PDA

Επιστροφή στο Forum : Repeaters, mini dslams



Σελίδες : [1] 2

[+=]Neo_Geo{Ech13}
25-06-07, 11:01
Εχει κανεις πληροφορηση εκ των εσω αν ο ΟΤΕ εχει καποιο σχεδιο για να καλυψει τις μεγαλες αποστασεις των συνδρομητων μεχρι το DSLAM; Δεν ειναι ενας και δυο που θα εχουν συντομα προβλημα...

DaveMurray
25-06-07, 13:17
λύσεις Mini DSLAM και Repeaters αλλά μόνο με την ιδιωτική πρωτοβουλία χρηστών πιέσης προς ΟΤΕ αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Κάποιοι το έχουν καταφέρει ήδη

Jazzer
25-06-07, 13:20
Neo_Geo{Ech13};1261035']Εχει κανεις πληροφορηση εκ των εσω αν ο ΟΤΕ εχει καποιο σχεδιο για να καλυψει τις μεγαλες αποστασεις των συνδρομητων μεχρι το DSLAM; Δεν ειναι ενας και δυο που θα εχουν συντομα προβλημα...

Κάποιο τέτοιο σχέδιο από την πλευρά του ΟΤΕ δεν έχει ακουστεί, ωστόσο μεμονωμένες ενέργειες έχουν γίνει τελευταία όπως η παρακάτω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=108585
και ετοιμάζεται κάτι παρόμοιο για την περιοχή της Νίκαιας
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=109511

DaveMurray
25-06-07, 14:54
Ισχύουν αυτές οι προσπάθειες και θα ήθελαν την συμετοχή σας :)

agrelaphon
26-06-07, 19:11
λύσεις Mini DSLAM και repeaters αλλά μόνο με την ιδιωτική πρωτοβουλία χρηστών πιέσης προς ΟΤΕ αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Κάποιοι το έχουν καταφέρει ήδη

Έχω την εντύπωση οτι πιστεύεiς πως mini-dslam και adsl repeaters :hmm: (που δεν έχει ο ΟΤΕ) μπαίνουν μέσα σε KV. Έχεις δει mini dsalam? ΔΕΝ χωράει μέσα σε KV γιατί είναι μεγαλύτερο :rofl:
Άσε που θέλει και τροφοδοσία...

DaveMurray
26-06-07, 19:19
φίλε εσενα σε ενδιαφέρει για το που θα μπεί, η για το αν υπάρχει η δυνατότητα και μπει; Και εσένα ποιος σου είπε ότι το Mini DSLAM επιλεκτικά μπαίνει σε ένα οποιοδήποτε καφάο θέλεις; Ξέρεις εκ βεβαιότητος αν μπαίνει ενα τέτοιο στα καφάο; Και αν ναι με παραδειγματα και επιχειρήματα. adsl repeaters δεν μπαίνουν στα καφάο γιατί είναι μεγαλύτερα; ελεος....με ρωτάς εμένα αν έχω δεί repeater/mini dslam ενω δεν ξέρεις το μέγεθος του; ....

σημείωση: είναι λάθος να νομίζεις πως το mini dslam είναι το ίδιο πράγμα με τους repeaters....

agrelaphon
26-06-07, 19:26
φίλε εσενα σε ενδιαφέρει για το που θα μπεί, η για το αν υπάρχει η δυνατότητα και μπει; Και εσένα ποιος σου είπε ότι το Mini DSLAM επιλεκτικά μπαίνει σε ένα οποιοδήποτε καφάο θέλεις; Ξέρεις εκ βεβαιότητος αν μπαίνει ενα τέτοιο στα καφάο; Και αν ναι με παραδειγματα και επιχειρήματα. adsl repeaters δεν μπαίνουν στα καφάο γιατί είναι μεγαλύτερα; ελεος....με ρωτάς εμένα αν έχω δεί repeater/mini dslam ενω δεν ξέρεις το μέγεθος του; ....

σημείωση: είναι λάθος να νομίζεις πως το mini dslam είναι το ίδιο πράγμα με τους repeaters....

Διάβαζε τα των post αλλων πριν postάρεις

DaveMurray
26-06-07, 19:48
@agrelaphon: επειδή δεν μου απαντάς αυτά που σε ρώτησα, δυστηχώς τουλαχιστον εγώ θεωρώ άκυρο το σχολιασμό σου... και τα "post" είδα, και συμβουλεύτικα ηλεκτρονικές πηγές και παραδείγματα απο άλλους δήμους, έχοντας δεί dslam με τα μάτια μου, έχοντας δει repeaters με τα μάτια μου. Τα δικά σου επιχηρήματα δεν βλέπω...

Φιλικα :)

agrelaphon
26-06-07, 22:01
@agrelaphon: επειδή δεν μου απαντάς αυτά που σε ρώτησα, δυστηχώς τουλαχιστον εγώ θεωρώ άκυρο το σχολιασμό σου... και τα "post" είδα, και συμβουλεύτικα ηλεκτρονικές πηγές και παραδείγματα απο άλλους δήμους, έχοντας δεί dslam με τα μάτια μου, έχοντας δει repeaters με τα μάτια μου. Τα δικά σου επιχηρήματα δεν βλέπω...

Φιλικα :)
ε, αφού τα είδες (λες) με τα μάτια σου, πώς λες οτι χωράν σε KV?

DaveMurray
26-06-07, 23:11
τι να πω, μαζί μιλάμε και χωρια καταλαβαινόμαστε... οι repeaters λες ότι δεν χωράνε σε καφάο; ένα μινι DSLAM είναι υποχρεωτικό να τοποθετηθεί μέσα σε καφάο; το μέγεθος των repeaters ξέρεις ποιο είναι; τέσπα πες ότι καταλαβαίνεις :)

και για του λόγου το αληθές δες αυτά:

Loop Repeaters / Extenders εντός των καφάο (αναμεταδότες για ενίσχυση σήματος έως 5.5 - 6 km)
Μινι DSLAM'S

http://www.guideband.com/product_info.php?products_id=92
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.widearea.com.cn/uploadfile/200692847515017.jpg&imgrefurl=http://www.widearea.com.cn/en/&h=1419&w=1129&sz=66&hl=el&start=18&um=1&tbnid=l5RLsjkYKQTPOM:&tbnh=150&tbnw=119&prev=/images%3Fq%3Dadsl%2Brepeater%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el-GR:official%26sa%3DN
http://www.tvdigital.ru/img/dslam/dslam-1u-Raptor50_100.jpg
http://www.taicom.com.tw/images/products/telecom/mini_dslam.gif
http://www.netmedia.fi/img/2600IP.jpg
http://www.telecor.ru/image/page/corecess-7248_s.jpg

υπάρχουν εκατομύρια άλλα παραδείγματα.... τώρα απο πού απέκτησες εσύ τέτοια εντύπωση πως είναι τρομερού μεγέθους είναι μια άλλη ιστορία....

agrelaphon
26-06-07, 23:35
τι να πω, μαζί μιλάμε και χωρια καταλαβαινόμαστε... οι repeaters λες ότι δεν χωράνε σε καφάο; ένα μινι DSLAM είναι υποχρεωτικό να τοποθετηθεί μέσα σε καφάο; το μέγεθος των repeaters ξέρεις ποιο είναι; τέσπα πες ότι καταλαβαίνεις :)

...και που να τοποθετηθεί το mini-dslam?
Άσε που τα θέλεις όλα για τον εαυτό σου (μινι dslam = 48-96 συνδρομητές. Οι υπόλοιποι?)
ADSL Repeaters δεν έχει ο ΟΤΕ. Κάποιος μπορεί να σου έδειξε πλακέτες (ενισχυτές) που ενισχύουν 2 Μbit σε χαλκό ανά 4σύρματο (πάλι τα θες όλα δικά σου. Οι υπόλοιποι?) Εκτός αν εσύ παίρνεις από οπτική ίνα...

DaveMurray
26-06-07, 23:54
εεε; οκ τα λόγια περιττα... ότι πεις... :) Πρώτα δηλώνεις πως και οι 2 λύσεις είναι ασύμφορες λόγω μεγέθους, είδες και τώρα δηλώνεις ότι τέτοιο εξοπλισμό ένας απο τους μεγαλύτερους τηλεπικοινωνιακούς φορείς δεν φέρει/δύναται τέτοιο εξοπλισμό η ότι κάποιος έδειξε σε μένα αυτά που μόνο λύσεις δεν είναι. Διάλεξε και ανάφερε μας τι ακριβώς θες να πεις... για να μπορούμε να σε καταλάβουμε.... :) Για να φωνάζω για αυτά θα πρέπει να φρόντισα να ενημερωθώ πως μπορούν να δωσουν λύση σε <<μερικούς>> απομακρυσμένους συνδρομητές ενός κεντρικού DSLAM... και όχι να μην δίνουν όπως εσυ μας αναφέρεις....

Με συγχωρείς θα έλεγα και άλλα αλλά ο σχολιασμός είναι περιττός :)

Φιλικα :)

agrelaphon
27-06-07, 14:24
1)Ρε φίλε, τα έχεις μπερδέψει με φαίνεται.
Ποιό μέρος από το "ο ΟΤΕ δεν έχει τέτοιο εξοπλισμό" δεν έχεις καταλάβει?

2) για τα KV, αυτά είναι φτιαγμένα να είναι μόνο κατανεμητές. Δηλ. μέσα έχουν μόνο "ραζίμ" και δεν πέφτει καρφίτσα.

3) Από αυτά που παραθέτεις δεν έχει τίποτα ο ΟΤΕ και κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να μην τα αποκτήσει

4) Συνεχώς λες αοριστίες, αντι να παραθέτεις απτά επιχειρήματα

5) Επειδή βλέπω οτι έχεις ενδιαφέρον για τηλεπικοινωνίες, γιατί δεν λαβαίνεις μέρος στον επόμενο διαγωνισμό του ΟΤΕ, μπας και προσπαθήσεις και εσύ να αλλάξεις την κατάσταση "εκ των έσω"

:oneup: Φιλικά πάντα :oneup:

DaveMurray
27-06-07, 17:17
1) Κατάλαβα ΠΛΗΡΩΣ την σημασία της φράσεως σου...

2) Δεν ξέρω εαν έχεις δεί μόνο το δικό σου, γειτόνων η μερικων άλλων συμπτώσεων, αλλά πολλά καφάο δεν είναι με το μέγεθος των κλασικών μακρόστενων κουτιών.... Επίσης σε προκαλώ να πάμε κάποια βολτά για live έρευνα σε διάφορα καφάο να δείς αν όλα είναι έτσι όπως μας τα αναφέρεις... Το ότι είδες 2,3,10, 20 και παραπάνω αν θέλεις καφάο, σημαίνει με βεβαιότητα ότι στο εσωτερικό όλων δεν πέφτει καρφίτσα; Για όνομα του θέου....

3) Βάζεις στοίχημα ότι δεν τα έχει; Και καταρχήν είσαι ανώτερος διοικητικός ΤΕΧΝΙΚΟΣ υπάλληλος που έχει πρόσβαση σε τέτοια γνώση για τα εξαρτήματα και τον εξοπλισμό που φέρει ο μεγαλύτερος τηλεποικοινωνιακός φορέας στα Βαλκάνια; Πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος; χμ :hmm:Όσο για τον αν συμφέρει η όχι να τα αποκτήσει, καλά το πες, κατα την γνώμη σου. Γιατι κατα την γνώμη των καταναλωτών και του ίδιου του οργανισμού η γρήγορη, όχι πολυέξοδη, προσωρινή λύση των προβλημάτων απόστασης είναι αυτή. Δεν είναι όλοι κοντά στα DSLAM'S όπως μερικοί που το παίζουν μέντορες επεδή μόνο και μόνο είναι ήδη βολεμένοι, έχουν επιδόσεις και γκρινιάζουν επιδή οι υπόλοιποι ψάχνονται για το πως θα διορθωθεί και η κατάσταση για εκείνους

4) Αντί να προσβάλεις τον συνομιλητή σου, δεν κάθεσαι να διαβάσεις σωστά και όχι βιαστικά και επιπόλαια όπως γίνεται συνήθως τα post; Εαν δεν είναι για σένα επιχειρήματα, γράψε τους ένα Χ . Για τον φουκαριάρη που λογω απόστασης και ποιοτικών χαρακτηριστικών την πάτησε ίσως και να είναι επιχειρήματα...

5) Ούτε υπάλληλος είμαι του ΟΤΕ, ούτε κάτι του είμαι, ούτε έχω κάποια βλέψη να δουλέχω σε έναν "τέτοιο" οργανισμό. Έχω την εργασία μου σε μια χαρά ιδιωτική εταιρεία Πληροφορικής και είμαι μια χαρά. Δεν έχω ανάγκη επαγγελματικές προτροπές.... Και μιας αναφέρεις ειρωνικά "μιας και έχεις ενδιαφέρον για τις τηλεπικοινωνίες" να σου δηλώσω πως και πάλι κάνεις λάθος. Δεν με ενδιαφέρει πως και τί γίνεται. Εγω μιλώ σαν καταναλωτής που εφόσον κακήν καλώς πληρώνει, και πληρώνει χρυσά έναν οργανισμό έχει την στυγνή απαίτηση οι υπηρεσίες να του είναι αυτούσιες και όχι μισές που δεν έχουν καμία συνέχεια, συνοχή και σταθερότητα.

Κλείνοντας θα ήθελα να σημειώσω. Είναι μεγάλο λάθος λόγω λανθασμένων και προσωπικών εκτιμήσεων που δεν στηρίζονται τεχνολογικά, πρακτικά, και που δεν έχουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά δικτυακών ορισμών, αποδείξεων, να προσπαθούν να πούν στον "φουκαριάρη" κόσμο απο άποψης αποστάσεως και ποιοτικών χαρακτηριστικών πως "δεν έχεις ελπίδα, κάτσε και κλαίγε, μείνε στάσιμος προς στις εξελίξεις". Καλό θα είναι να υπάρχει αισιοδοξία και καλοπιστία στις λύσεις που πραγματικά υπάρχουν, τις βλέπουμε και όμως τις πετάμε...

agrelaphon
27-06-07, 23:50
- Λες οτι δεν έχεις ανάγκη τις επαγγελματικές προτροπές, αλλά τις κάνεις όμως

- Είσαι λιγάκι φλύαρος και καχύποπτος. Λαθασμένο συμπέρασμα έβγαλες οτι σε ειρωνευόμουνα. Όπως βλέπεις ό,τι έχω να πω το λέω ξεκάθαρα

- Ο ΟΤΕ δίνει 4/8 Μbit, χωρίς να ελέγχει αν τα "σηκώνει" η γραμμή του συνδρομητή. Κακώς, και θα έχει (στην επαρχία κυρίως) πολλά προβλήματα. Εσύ που είσαι και σε εταιρία πληροφορικής, δεν την έψαξες καθόλου

- Οι "γρήγορες" προσωρινές και "ανέξοδες" λύσεις έχουν χαντακώσει τον ΟΤΕ (βλ. pcm). Οι μόνιμες θα τον καταξιώσουν και τις έχει. Αλλά αργούν. Και σαν συνδρομητή και σαν καταναλωτή θα σε σύμφερε π.χ. η τοποθέτηση ONU στη γειτονιά σου

- Από την τελευταία παράγραφό σου δε βγάζω νόημα... :oops:

DaveMurray
28-06-07, 04:25
δεν πειράζει, αν και με το pcm που ανάφερες δεν υπάρχει μέτρο και σχέση σύγκρισης με την "λυση" που προτείνεται. Ο καιρος φίλε μου θα δείξει το τι πραγματικά πρέπει να γίνει, όταν αγανακτισμένοι καταναλωτές θα πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Ιδιαίτερα στο μέλλον που η απόσταση και τα ποιοτικά χαρακτηριστικα της γραμμής μας θα καθορίσουν την "ευρυζωνηκότητα" που μας τσαμπουρνάνε με μεγάλα φανταχτερά κόλπα-διαφημίσεις
:)

kr_mountain
28-06-07, 05:16
Neo_Geo{Ech13};1261035']Εχει κανεις πληροφορηση εκ των εσω αν ο ΟΤΕ εχει καποιο σχεδιο για να καλυψει τις μεγαλες αποστασεις των συνδρομητων μεχρι το DSLAM; Δεν ειναι ενας και δυο που θα εχουν συντομα προβλημα...



Και εγω απο Νεα Πεντελη. Προσφατα αναβαθμιστηκα στα 4mbps και λογω downstream margin 6 db οταν με καλουν στο τηλ. αποσυγχρονιζει η γραμμη. Μετα απο συνεχη τηλ στην οτενετ με καλεσαν απο οτε και μου ειπαν πως μαλλον λογω αποστασης τα 4 mbps δυσκολα τα σηκωνει η γραμμη, οποτε μηπως ειναι καλυτερα να κανω υποβαθμιση σε χαμηλοτερες ταχυτητες που θα μου ερχεται και πιο φτηνα. (μας σκεφτονται μη μπουμε σε περιττα εξοδα!!!!!)
Δλδ με τη λογικη τους ενω οι ταχυτητες ολοενα και αυξανονται εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι λογω αποστασεως να εχουμε περιορισμενες υπηρεσιες
Αν δεν κανω λαθος πρεπει να υπαρχει και καποιο αλλο post για την περιοχή μας και τα προβληματα απο το dsl

υγ μενω κοντα στον Προφητη Ηλια (νεα πεντελη)

Προφέσσορας_Χάος
29-06-07, 11:05
Και εγω απο Νεα Πεντελη. Προσφατα αναβαθμιστηκα στα 4mbps και λογω downstream margin 6 db οταν με καλουν στο τηλ. αποσυγχρονιζει η γραμμη. Μετα απο συνεχη τηλ στην οτενετ με καλεσαν απο οτε και μου ειπαν πως μαλλον λογω αποστασης τα 4 mbps δυσκολα τα σηκωνει η γραμμη, οποτε μηπως ειναι καλυτερα να κανω υποβαθμιση σε χαμηλοτερες ταχυτητες που θα μου ερχεται και πιο φτηνα. (μας σκεφτονται μη μπουμε σε περιττα εξοδα!!!!!)
Δλδ με τη λογικη τους ενω οι ταχυτητες ολοενα και αυξανονται εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι λογω αποστασεως να εχουμε περιορισμενες υπηρεσιες
Αν δεν κανω λαθος πρεπει να υπαρχει και καποιο αλλο post για την περιοχή μας και τα προβληματα απο το dsl

υγ μενω κοντα στον Προφητη Ηλια (νεα πεντελη)
Δυστηχώς αυτό που βλέπω ειναι οτι όσοι μένουμε σχετικά ψηλά Νέα Πεντέλη είμαστε κολλήμενοι το πολύ εως τα 2 mbps..Αναβάθμιση ΔΕΝ εχουν κάνει στην πραγματικότητα στην περιοχή μας..και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άμεσο πλάνο να κάνουν..

kr_mountain
29-06-07, 22:04
Δυστηχώς αυτό που βλέπω ειναι οτι όσοι μένουμε σχετικά ψηλά Νέα Πεντέλη είμαστε κολλήμενοι το πολύ εως τα 2 mbps..Αναβάθμιση ΔΕΝ εχουν κάνει στην πραγματικότητα στην περιοχή μας..και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άμεσο πλάνο να κάνουν..

Κατι ειπωθηκε απο τεχνικο του οτε για mini dslam μεχρι τα τελη καλοκαιριου χωρις ομως να ειναι και σιγουρος

DaveMurray
01-07-07, 17:01
και σε μένα αναφέρθηκε αυτό απο τεχνικό για την περιοχή μου... είναι ένα απο τα γνωστά πααμύθια που βάζουν στην κασσέτα οι τεχνικοί όταν δεν μπορούν να δικαιολογηθούν...

flatrate
01-07-07, 17:06
Έχω την εντύπωση οτι πιστεύεiς πως mini-dslam και adsl repeaters :hmm: (που δεν έχει ο ΟΤΕ) μπαίνουν μέσα σε KV. Έχεις δει mini dsalam? ΔΕΝ χωράει μέσα σε KV γιατί είναι μεγαλύτερο :rofl:
Άσε που θέλει και τροφοδοσία...

Δεν ειναι μεγαλυτερο απο ενα καφαο που μπαινει ανα γειτονια.

DaveMurray
01-07-07, 17:08
αυτό προσπαθώ να πω και εγώ αλλά μάλλον ο φίλος μας δεν έχει δει τερματικό σταθμό Mini Dslam...

flatrate
01-07-07, 18:16
Βασικά το να μπούν repeaters μου φαίνεται πιο εφικτό αυτή την χρονική περίοδο.

Στα mini dslams δεν είναι μοναχα το κόστος στις κάρτες κλπ, αλλα προϋποθέτεται και η ύπαρξη μιας μισθωμενης αρκετών mbits έως κάποιο κοντινό κέντρο οτε (ενδεχομένως οπτική ινα).

agrelaphon
01-07-07, 19:46
Βασικά το να μπούν repeaters μου φαίνεται πιο εφικτό αυτή την χρονική περίοδο.

Στα mini dslams δεν είναι μοναχα το κόστος στις κάρτες κλπ, αλλα προϋποθέτεται και η ύπαρξη μιας μισθωμενης αρκετών mbits έως κάποιο κοντινό κέντρο οτε (ενδεχομένως οπτική ινα).

Τώρα το σκέφτηκες! :clap:

και σε μένα αναφέρθηκε αυτό απο τεχνικό για την περιοχή μου... είναι ένα απο τα γνωστά πααμύθια που βάζουν στην κασσέτα οι τεχνικοί όταν δεν μπορούν να δικαιολογηθούν...
Ενώ ξέρεις οτι σε δουλεύουν, έχεις κκ..κολήσει

Διαβάστε τι είπα εγώ:

...Και σαν συνδρομητή και σαν καταναλωτή θα σε σύμφερε π.χ. η τοποθέτηση ONU στη γειτονιά σου...

flatrate
01-07-07, 22:05
Τώρα το σκέφτηκες! :clap:

Οχι χθες, αλλα εχω βαλλει χρονοκαθυστερηση όταν ανακατεύομαι σε οτετζιδικες συζητήσεις.

Παίρνω εξωτερικό clock βλέπεις.


Ενώ ξέρεις οτι σε δουλεύουν, έχεις κκ..κολήσει

Τον δουλεύουν από πια άποψη?

Ότι ο οτε δεν έχει διάθεση να βάλλει mini msan ή ότι ο οτε δεν σκοπεύει να βελτιώσει την κατάσταση και να χάσει και άλλους πελάτες?

Σωρηδόν φεύγουν για llu οι τελικοί χρηστες και σε λίγο καιρό θα μείνει τρεις και ο κούκος στον οτε (και μάντεψε ποιος θα είναι ο κούκος).


Διαβάστε τι είπα εγώ:

...Και σαν συνδρομητή και σαν καταναλωτή θα σε σύμφερε π.χ. η τοποθέτηση ONU στη γειτονιά σου...

Και σαν συνδρομητή και σαν καταναλωτή αυτο που θα σε σύμφερε θα ηταν η τοποθετηση FTTH. Αφου ολοι οι δρομοι για τα μπαζα ειναι το τελικο κοστος φτανει πολυ χαμηλοτερο αποτι τοποθετηση xdsl εξοπλισμου.

agrelaphon
01-07-07, 22:18
...
Σωρηδόν φεύγουν για llu οι τελικοί χρηστες και σε λίγο καιρό θα μείνει τρεις και ο κούκος στον οτε (και μάντεψε ποιος θα είναι ο κούκος).
...
... εσύ ??? :cool:

Ας είμαστε ρεαλιστές. FTTH δεν πρόκειται να κάνει ο ΟΤΕ, δεν έχει την τεχνολογία να το κάνει. Μπορεί όμως να κάνει FTTC.


Τον δουλεύουν από πια άποψη?
Δεν τον λένε οτι θα μπει mini dslam τον Αύγουστο? (που είναι παχιές οι μύγες)
Άσε που στην περίπτωσή σας λύση δίνει μόνο ethernet dslam (για 4/8Mbit), εκτός αν θέλετε να έχετε 8Mbit και να πιάνετε @@

flatrate
01-07-07, 23:54
... εσύ ??? :cool

:superman:


Ας είμαστε ρεαλιστές.

Βρε για σενα οτι θελησεις γινόμαστε. :celloplay


FTTH δεν πρόκειται να κάνει ο ΟΤΕ, δεν έχει την τεχνολογία να το κάνει. Μπορεί όμως να κάνει FTTC.

Οτε είναι ότι θέλει μπορεί να κάνει. Δηλαδή οι εναλλακτικοί έχουν περισσότερα κεφαλαια και περισσότερο προσωπικό?

Αν φύγουν οι άσχετοι και προσλάβει προσωπικό με μεράκι, που να το πληρώνει βεβαια καλά (ανάλογα με την προϋπηρεσία του) τότε όλα μπορούν να γίνουν σε χρόνο dt->0.


Δεν τον λένε οτι θα μπει mini dslam τον Αύγουστο? (που είναι παχιές οι μύγες)
Άσε που στην περίπτωσή σας λύση δίνει μόνο ethernet dslam (για 4/8Mbit), εκτός αν θέλετε να έχετε 8Mbit και να πιάνετε @@

Πoια ειναι η περιπτωση μας? Διοτι εγω ηξερα οτι ειναι περιπτωση ολων μας.
Και τι σχεση εχουν τα ip dslam σε αυτο που συζηταμε?
(ασε που μια καρτα αλλαζει μοναχα)

Ξαναδιαβασα αυτο που εγραψες αλλα δεν νομιζω οτι βγαζει πολυ νοημα. Προσπαθησε να το ζωγραφισεις μηπως αλλαξει κατι.

:paint:

maik
02-07-07, 00:10
Για να λυσουμε μερικες παρεξηγησεις.
Η συνδρομητικη γραμη ή αλλιως τοπικος βρογχος ή last mile για τους Αγγλομαθεις ειναι ο χαλκος που ξεκιναει απο το ΑΚ(Αστικο Κεντρο) του ΟΤΕ και φτανει στο χωρο μας.
Αυτο το χρησιμοποιουν ολοι, ξαναλεω ολοι εναλακτικοι και μη. Αρα λοιπον το παραμυθακι οτι αν παμε σε εναλακτικο θα εχουμε 1500 mbs δεν στεκετε.
Τα καφαο του ΟΤΕ εχουν μεσα μονο καλωδια μικτονομησης και τιποτε αλλο και στα περισσοτερα πραγματικα δεν πεφτει καρφιτσα.

Τα καφαο που δεχονται mini dslams και φυσικα οπτικες ινες ειναι σαν ντουλαπες οπως αυτες που εχουμε σπιτι μας σε μεγεθος. Κυριο προβλημα η τροφοδοσια με ρευμα για να δουλεψουν ολα αυτα.

flatrate
02-07-07, 00:14
Τα καφαο που δεχονται mini dslams και φυσικα οπτικες ινες ειναι σαν ντουλαπες οπως αυτες που εχουμε σπιτι μας σε μεγεθος. Κυριο προβλημα η τροφοδοσια με ρευμα για να δουλεψουν ολα αυτα.

Δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα. Αν υπαρχει η διαθεση να τοποθετηθουν και να περαστει οπτικη ινα τοτε αυτο δεν ειναι τιποτα.

maik
02-07-07, 00:20
Δεν νομιζω οτι εκει ειναι το προβλημα. Αν υπαρχει η διαθεση να τοποθετηθουν και να περαστει οπτικη ινα τοτε αυτο δεν ειναι τιποτα.

Αυτο συνεπαγεται πολυ μεγαλο μεγεθος το οποιο με την σειρα του ειναι προβληματικο στο που θα τοποθετηθει. Φυσικα ειναι και αλλοι παραγοντες. Οπως το κοστος πχ.

flatrate
02-07-07, 00:29
Αυτο συνεπαγεται πολυ μεγαλο μεγεθος το οποιο με την σειρα του ειναι προβληματικο στο που θα τοποθετηθει. Φυσικα ειναι και αλλοι παραγοντες. Οπως το κοστος πχ.

To μεγεθος του οπως ειπες ειναι σαν μια μεσαια ντουλαπα. Φυσικά και για προφανείς λόγους αυτό θα ήταν δύσκολο να μπει στο δρόμο, αλλα θα πρέπει να ενοικιαστεί κάποιος χώρος που να παρέχεται και η απαιτουμενη προστασία.

Τώρα το κόστος είναι ένα άλλο θέμα και δεν νομίζω ότι πρέπει να απασχολήσει εμάς τους τελικούς χρηστες. Επενδύσεις κάνει ο οτε και αν το φιλοσοφήσει σωστά δεν γίνεται να βγει χαμένος. Η άποψη μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει σε FFTC/H στη περίπτωση που θέλει να έχει μέλλον σαν οργανισμός. Σε αντίθετη περίπτωση θα καταντήσει να έχει πελάτες το παππου και τη γιαγιά στον κάτω ελαιώνα.

Ο υπάρχον εξοπλισμός δεν θα πάει χαμένος μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα με τις FFTC/Η όπου κρίνεται αυτό αναγκαίο.

maik
02-07-07, 01:24
. Η άποψη μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει σε FFTC/H στη περίπτωση που θέλει να έχει μέλλον σαν οργανισμός. Σε αντίθετη περίπτωση θα καταντήσει να έχει πελάτες το παππου και τη γιαγιά στον κάτω ελαιώνα.
.

Μαλον δεν διαβαζεις σωστα τι γραφω. Ισως δεν θελεις να τα διαβασεις.

Για να λυσουμε μερικες παρεξηγησεις.
Η συνδρομητικη γραμη ή αλλιως τοπικος βρογχος ή last mile για τους Αγγλομαθεις ειναι ο χαλκος που ξεκιναει απο το ΑΚ(Αστικο Κεντρο) του ΟΤΕ και φτανει στο χωρο μας.
Αυτο το χρησιμοποιουν ολοι, ξαναλεω ολοι εναλακτικοι και μη. Αρα λοιπον το παραμυθακι οτι αν παμε σε εναλακτικο θα εχουμε 1500 mbs δεν στεκετε.
.

flatrate
02-07-07, 01:42
Αυτο που εκανες quote ειναι ατοπο.

Εγω απευθυνομαι στον ΟΤΕ AE και τι πρεπει να κανει για να μην ξεπεραστει. Το last mile που αναφερεις συνεχεια δεν ειναι ιδιοκτησια του οτε αλλα του ελληνικου κρατους. Αν αυριο ξεπεραστει ο οτε απο μια δευτερη εταιρια που σε συνεργασια με μια τριτη (βλεπε χολ, ιντρακομ, βονταφον) καταφερει να αποδωσει καρπους τι σου λεει οτι και αυτο δεν προκειται να αλλαξει. Γιατι πριν μερικα χρονια οταν μπαινανε ολοι στο OTE λες και ηταν τσιφλικι των πρασινων περιμενε κανεις οτι θα φυγει ποτε απο τα σκελια του δημοσιου?

Για αυτο λεω FFTC/H και οποιος εχει @@ στεκεται στα ποδια του. Ιδια σκηνικά έχουν γίνει και στην ιταλία από την προηγουμενη δεκαετία κιόλας. Εκεί υπήρχε τότε χειρότερη μαφια απότι εδώ. Αν εμείς εδώ τρώμε δέκα εκεί τρώνε εκατό και με απόδειξη κιόλας. Μπορείτε να συνειδητοποιήσετε το γεγονός ότι είχαν περαστεί οπτικές ίνες στα σπίτια αλλα η μαφια έφαγε τα λεφτά και μείνανε όλα στο καπάκι?

Ξεφυγαμε παρολαυτα.

agrelaphon
02-07-07, 08:46
...
Αν φύγουν οι άσχετοι και προσλάβει προσωπικό με μεράκι, που να το πληρώνει βεβαια καλά (ανάλογα με την προϋπηρεσία του) τότε όλα μπορούν να γίνουν σε χρόνο dt->0.
...

Με τα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγεια. Αυτό το κατάλαβες ή να στο ζωγραφίσω? :innocent:

maik
02-07-07, 14:59
. Αν αυριο ξεπεραστει ο οτε απο μια δευτερη εταιρια που σε συνεργασια με μια τριτη (βλεπε χολ, ιντρακομ, βονταφον) καταφερει να αποδωσει καρπους τι σου λεει οτι και αυτο δεν προκειται να αλλαξει.

Για αυτο λεω FFTC/H και οποιος εχει @@ στεκεται στα ποδια του.

Αναμενοντας τα @@.

flatrate
02-07-07, 18:25
Με τα λόγια χτίζω ανώγεια και κατώγεια. Αυτό το κατάλαβες ή να στο ζωγραφίσω? :innocent:

Με τόσους αχαΐρευτους μέσα στον οργανισμό τηλεπικοινωνιών πως να πάει μπροστά.

Δεν μπορείς να μάθεις σε μια γριά αρκούδα νέα κόλπα.

;)


Αναμενοντας τα @@.

Σε δουλεια να βρισκομαστε.

:oneup:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-07-07, 18:11
Αν ποτε μαθετε κατι εκ των εσω φιλτατοι, εστω και για πιλοτικο στο περιπου πως που ποτε και γιατι FTTx, ενημερωστε. Επισης φυσικα και για περιοχες τυπου Νικαια και Ν.Πεντελη που χρειαζονται αμεσα ενα κοντινοτερο DSLAM. Ευχαριστω !

DaveMurray
11-07-07, 19:25
σωστό σε κόβω. αν και αργεί ακόμα η συνηδητοποίηση αυτού απο τον ΟΤΕ, θα σε ενημερώσουμε :)

DaveMurray
24-07-07, 14:43
Ύστερα από πρόσφατη επικοινωνία με τεχνικό του ΟΤΕ της περιοχής μου έμαότι υπάρχει σχετικός σχεδιασμός να μπαίνουν mini dslams/repeaters σε περιοχές άνω των 2χιλιομέτρων σε κάθε κέντρο, ειδικά για την περιχοή μου έμαθα για το τέλος του χρόνου.... Μπας ρε παιδιά είναι κλασικός τρόπος για να καθησυχάσουνε τον καταναλωτή, να μην φωνάζει, να μην διεκδικεί, κη όντως ισχύει ότι υπάρχει θέληση απο τον ΟΤΕ να προσέχξει λίγο περισσότερο τους καταναλωτές του; Εγώ προσωπικά πιστεύω το πρώτο είναι...

demollyon
24-07-07, 15:52
Μπας ρε παιδιά είναι κλασικός τρόπος για να καθησυχάσουνε τον καταναλωτή, να μην φωνάζει, να μην διεκδικεί, κη όντως ισχύει ότι υπάρχει θέληση απο τον ΟΤΕ να προσέχξει λίγο περισσότερο τους καταναλωτές του; Εγώ προσωπικά πιστεύω το πρώτο είναι...

Με το σκεπτικό ότι ζούμε στην Ελλάδα, και γω το πρώτο λέω.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
26-07-07, 17:44
Δυστυχως μαλλον ετσι απλα τα λενε για καθησυχασμο της μαζας, αλλιως επρεπε να χουμε DSLAM απο τοτε που πρωτοβγηκαν οι ψηλες ταχυτητες διοτι ξερουν απο τοτε που πρωτοφεραν εξοπλισμο που εξυπηρετει τις περιοχες, ποιες απο τις περιοχες ειναι σε θεση και ποσο απο τις ταχυτητες αυτες να λαβουν.

DaveMurray
26-07-07, 18:12
E ναι, μαλλόν έτσι πιστεύω και εγώ πως είναι...

yiapap
26-07-07, 18:37
@DaveMurray
Οι repeaters απαιτούν παροχή ρεύματος και (αν δεν κάνω λάθος) δουλεύουν για ένα ζεύγος.
Επομένως πως ακριβώς θα μπουν σε ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ; Από που θα παίρνουν παροχή; Πόσους repeaters μπορεί να χωρέσει ένα κέντρο; Τι κόστος έχουν και κυρίως τι κόστος θα έχει να ανοίξει κάποιος το ΚΑΦΑΟ και να τους μαζέψει σε μια σακουλίτσα αφήνοντας τις γραμμές στον αέρα;

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μπορεί να σου έδωσε καταφατική απάντηση και αν και δεν μου αρέσει να συντάσσομαι με το φιλΟΤΕτζήδικο στοιχείο του ADSLgr, σε αυτή την περίπτωση έχουν δίκιο.

ΥΓ. Είμαι σε γραμμή με 60+ attenuation που σηκώνει 2Mbps τις καλές μέρες (χωρίς υγρασία, όχι πολύ ζέστη, ούριο άνεμο κτλ.κτλ.κτλ.), οπότε και το έψαξα και θα ήθελα πολύ να έχεις δίκιο!
Όμως....

DaveMurray
26-07-07, 18:53
Και όμως έχω :) Και ήδη γίνεται η έχει ήδη αρχίσει στο κέντρο της Αθήνας. Με κάθε υπευθυνότητα που μπορεί να διακατέχω σας διαβεβαιώ πως έχει αρχίσει και γίνεται... Απο την στιγμή που θα αποφασιστεί η τοποθέτηση αυτών των εξαρτημάτων (παρεπιπτόντως δεν είναι ακριβά σε οικονομική βάση, μια σχετική ερεύνα στο διαδίκτυο θα πείσει...) δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις επαναλήπτες και σε κάποιες περιπτώσεις Mini DSLAMs απο τον συμπαθή μας κατά τα άλλα ΟΤΕ, θα έχει προβλεφτεί και η κάθε εκρεμότητα και ανάγκη που μπορεί να έχει το εγχείρημα.

Αγαπητέ μου yiapap δεν είναι κακό να είμαστε αισιόδοξοι ;)Εγώ προτιμώ να είμαι και να έχω θετική σκέψη :)

agrelaphon
26-07-07, 18:58
Και όμως έχω :) Και ήδη γίνεται η έχει ήδη αρχίσει στο κέντρο της Αθήνας. Με κάθε υπευθυνότητα που μπορεί να διακατέχω σας διαβεβαιώ πως έχει αρχίσει και γίνεται... Απο την στιγμή που θα αποφασιστεί η τοποθέτηση αυτών των εξαρτημάτων (παρεπιπτόντως δεν είναι ακριβά σε οικονομική βάση, μια σχετική ερεύνα στο διαδίκτυο θα πείσει...) δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις επαναλήπτες και σε κάποιες περιπτώσεις Mini DSLAMs απο τον συμπαθή μας κατά τα άλλα ΟΤΕ, θα έχει προβλεφτεί και η κάθε εκρεμότητα και ανάγκη που μπορεί να έχει το εγχείρημα.

Αγαπητέ μου yiapap δεν είναι κακό να είμαστε αισιόδοξοι ;)Εγώ προτιμώ να είμαι και να έχω θετική σκέψη :)

Φωτο να τα βάζουν έχεις? Αλλιώς δε με πείθεις

DaveMurray
26-07-07, 19:34
Ας μην σε πείθω. Αν γίνει και μακάρι να γίνει, και πραγματοποιηθεί και στην περιοχή σου, τότε τι άλλο να πω :) Δεν έχω και ακριβό κινητό για να βγάλω φωτογραφίας η φωτογραφική κάμερα να το κάνω, μακάρι να είχα... Εξάλλου δεν χρειάζεται η δεν έχω την απαίτηση από κανέναν να νομίζει πως έχω την τέλεια ικανότητα του να πείθω. Όπως φυσικά και μένα δεν με πείθουν έτσι και εγώ δεν έχω αυτην την απαίτηση

agrelaphon
26-07-07, 22:38
Ναι, στην περίπτωσή σου όμως δεν είναι τι θα μπορούσε να γίνει, αλλά τι μπορεί να γίνει:
dsl repeaters είναι εκτός σχεδιασμού του ΟΤΕ.
Μινι dslam θέλουν οπτική ίνα σαν φορέα, οπότε αργούν (στις περισσότερες περιπτώσεις θέλει σκάψιμο)
Μου φαίνεται δεν βλέπεις την πραγματικότητα

[+=]Neo_Geo{Ech13}
27-07-07, 13:55
Οποτε δεν το βλεπετε να γινεται κατι στις περιοχες σαν την δικια μου στο αμεσο μελλον σωστα;
Κοιταζουμε δηλαδη σε οριζοντα 1-2 χρονων η καπως ετσι να φανταστω...

Κατι αλλο που ρωτισα και σε ενα αλλο θρεντ, ηταν γιατι δεν βαζουν τις οπτικες οπως ειχε κανει η ΔΕΗ για Τελλας απανω στους στηλους που υπαρχουν σχεδον παντου και καθονται και σκαβουν και θελουν αδειες απο Δημους και πολυ περισσοτερα λεφτα. Δε μπορει καπως θα μπορουν να τους προσαρμοσουν στος στηλους. Θα τσιμπαει και η ΔΕΗ ετσι λεφτα που προσφερει τις κολονες τις και θα φτανανε εξω απο το σπιτι μας οπτικουλες απο τους καλους κατα τα αλλα εναλλακτικους (ειρωνικα το λεω). Για να μην το παω ακομα πιο μακρια μιας και ονειρευομαι και πω οτι θα μπορουσε να πεταξει τις δικιες τις οπτικες μεχρι την καθε γειτονια και να τις νοικιαζει αυτες αντι για σκετες τις κολονες. ΔΕΗ -> μητροπολιτικο -> ενοικιαση σε ολους τους παροχους -> everyone happy y/n?

Παρακαλω σχολιαστε το, ευχαριστω

yiapap
27-07-07, 14:23
Neo_Geo{Ech13};1332429']Οποτε δεν το βλεπετε να γινεται κατι στις περιοχες σαν την δικια μου στο αμεσο μελλον σωστα;
Κοιταζουμε δηλαδη σε οριζοντα 1-2 χρονων η καπως ετσι να φανταστω...

Κατι αλλο που ρωτισα και σε ενα αλλο θρεντ, ηταν γιατι δεν βαζουν τις οπτικες οπως ειχε κανει η ΔΕΗ για Τελλας απανω στους στηλους που υπαρχουν σχεδον παντου και καθονται και σκαβουν και θελουν αδειες απο Δημους και πολυ περισσοτερα λεφτα. Δε μπορει καπως θα μπορουν να τους προσαρμοσουν στος στηλους. Θα τσιμπαει και η ΔΕΗ ετσι λεφτα που προσφερει τις κολονες τις και θα φτανανε εξω απο το σπιτι μας οπτικουλες απο τους καλους κατα τα αλλα εναλλακτικους (ειρωνικα το λεω). Για να μην το παω ακομα πιο μακρια μιας και ονειρευομαι και πω οτι θα μπορουσε να πεταξει τις δικιες τις οπτικες μεχρι την καθε γειτονια και να τις νοικιαζει αυτες αντι για σκετες τις κολονες. ΔΕΗ -> μητροπολιτικο -> ενοικιαση σε ολους τους παροχους -> everyone happy y/n?

Παρακαλω σχολιαστε το, ευχαριστωΕξαρτάται από την περιοχή. Δηλαδή αν μένεις σε έναν οικισμό ο οποίος έχει 1000 κατοίκους και βρίσκεται 5χλμ από το DSLAM τότε ναι μπορεί σε 1-2 χρόνια να φέρουν miniDSLAM/ONU ως εκεί. Αν όμως, όπως εγώ μένεις 2χλμ από το ΚΑΦΑΟ με άλλους 20-30 νοματαίους τότε είναι πολύ δύσκολο αν δεν μπουν repeaters.
Όσο για το γιατί δεν περνάνε ίνες πάνω από τους στύλους, η απάντηση είναι εύκολη! Το δίκτυο του ΟΤΕ στις αστικές περιοχές είναι ΗΔΗ υπόγειο, δηλαδή... δεν έχουν στύλους!

flatrate
27-07-07, 17:09
Oι repeaters τουλαχιστον αυτοι που εχω χρησιμοποιησει εγω, για ΙF καλωδια δεν χρειαζονται ρευμα.

Αν και το κοστος τους βεβαια αποσο γνωριζω κυμαινεται στα 500-600 ευρο εκαστος και ο λουμιδης στους καφεδες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.