PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή aDSL σε ευζωνική και Bridge Mode (με χρέωση????)



Voliminal
02-05-19, 17:03
Καλησπέρα,

πριν κάνα μήνα παρέλαβα εξοπλισμό (ZTE Speedport Entry 2i) γιατί άλλαξε η γραμμή σε ευζωνική και όλα καλά.

Όμως πριν από αυτό είχα το TP Link Archer VR200 με το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος με WiFi κλπ (έχει και 5ghz)

Επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ να το κάνω εξαρχής bridge mode, το άφησα έτσι.

Σήμερα πήρα τηλ ΟΤΕ και μου είπαν ότι για να με βοηθήσουν απομακρυσμένα να το κάνω bridge mode θα με χρεώσουν.

Έχει κανείς κανέναν οδηγό; Αξίζει να το κάνω;

Ευχαριστώ

sdikr
02-05-19, 17:06
ρίξε μια ματιά εδω (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS))

sweet dreams
02-05-19, 20:12
Καλησπέρα,

πριν κάνα μήνα παρέλαβα εξοπλισμό (ZTE Speedport Entry 2i) γιατί άλλαξε η γραμμή σε ευζωνική και όλα καλά.

Όμως πριν από αυτό είχα το TP Link Archer VR200 με το οποίο ήμουν σχετικά ευχαριστημένος με WiFi κλπ (έχει και 5ghz)

Επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ να το κάνω εξαρχής bridge mode, το άφησα έτσι.

Σήμερα πήρα τηλ ΟΤΕ και μου είπαν ότι για να με βοηθήσουν απομακρυσμένα να το κάνω bridge mode θα με χρεώσουν.

Έχει κανείς κανέναν οδηγό; Αξίζει να το κάνω;

Ευχαριστώ

Aν βάλεις το Speedport σε bridge mode δεν θα έχεις τηλεφωνία, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το Speedport πίσω ή μπροστά από το TP Link μόνο για την τηλεφωνία.

Pinky
10-05-19, 10:55
@sweetdreams

να σε πρήξω γιαα κάτι? εχω ενα θεμα ιδιο αλλα δεν θυμάμαι ακριβως πως ειναι το υπαρχων μου στησιμο για να κανω τις αλλαγες που πρεπει.
Πριν καιρο εβαλα μπροστα ενα cosmote speedport και πισω ενα draytek router. θυμαμαι οτι το speedport ειναι σε bridge. επισης ειναι με IP σε αλλο range απο το δικτυο μου οποτε μονο με καλωδιο αν θυμαμαι καλα μπορω να το δω.
θυμαμαι επισης οτι με αυτον τον τροπο δεν παιζει VOIP. (σωστά?)

1. ειναι καπου αυτές οι οδηγιες για να τις αποθηκευσω? υπάρχει και εναλακτικό στησιμο με subnets klp που ομως δεν ειναι το καλυτερο?
2. για να μην γινουν ολα μπαχαλο τωρα που θελει ο οτε να παω ευρυζωνικη και για να μην πληρωνω εξοπλισμο, νομίζω οτι πρεπει να τους πεισω να μου δώσουν ενα speedport ακομα και να το βαλω πισω απο το ρουτερ μου (στο λαν) για να κάνει τηλεφωνια. πως το κάνω αυτο?

sweet dreams
10-05-19, 17:29
@sweetdreams

να σε πρήξω γιαα κάτι? εχω ενα θεμα ιδιο αλλα δεν θυμάμαι ακριβως πως ειναι το υπαρχων μου στησιμο για να κανω τις αλλαγες που πρεπει.
Πριν καιρο εβαλα μπροστα ενα cosmote speedport και πισω ενα draytek router. θυμαμαι οτι το speedport ειναι σε bridge. επισης ειναι με IP σε αλλο range απο το δικτυο μου οποτε μονο με καλωδιο αν θυμαμαι καλα μπορω να το δω.
θυμαμαι επισης οτι με αυτον τον τροπο δεν παιζει VOIP. (σωστά?)

1. ειναι καπου αυτές οι οδηγιες για να τις αποθηκευσω? υπάρχει και εναλακτικό στησιμο με subnets klp που ομως δεν ειναι το καλυτερο?
2. για να μην γινουν ολα μπαχαλο τωρα που θελει ο οτε να παω ευρυζωνικη και για να μην πληρωνω εξοπλισμο, νομίζω οτι πρεπει να τους πεισω να μου δώσουν ενα speedport ακομα και να το βαλω πισω απο το ρουτερ μου (στο λαν) για να κάνει τηλεφωνια. πως το κάνω αυτο?

Γιατί να έχεις 3 συσκευές στην σειρά;; αν είναι το speedport μπροστά σε κανονική λειτουργία, μπορείς να έχεις και τηλεφωνία και το draytek.

https://www.adslgr.com/forum/threads/967940-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CF%86%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%82-switch-bridge-etc?p=6070172#post6070172

Pinky
13-05-19, 00:53
Γιατί να έχεις 3 συσκευές στην σειρά;; αν είναι το speedport μπροστά σε κανονική λειτουργία, μπορείς να έχεις και τηλεφωνία και το draytek.

https://www.adslgr.com/forum/threads/967940-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CF%86%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%82-switch-bridge-etc?p=6070172#post6070172

καλησπέρα - λοιπόν νομίζω κατάλαβα σε γενικές γραμμές τι εχω κάνει. έχω λοιπόν το speedport μπροστα σε bridge με δική του IP τυπου 192.168.0.1 και το Draytek me DHCP στο range 192.168.1.0/255 να κάνει PPOE κληση και συνδεδεμένο στην WAN (δεν εχω ορίσει κάτι ιδιαίτερο σαν IP εκει) στην WAN του Draυτεκ. ετσι δουλευει το royter (draytek και VPN καi ddns klp. αυτο που με εχει μπερδεψει μεταξυ του σχόλιου σου και του τι θυμάμαι ειναι εδω https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)/page57
οτι ο jkoykoys λεεις οτι δεν θα παίξει με αυτο το στησιμο η τηλεφωνια (δηλ αν καταλαβαινω οτι αμα το speedport δεν ειναι ρουτερ δεν παιζει το voip)

τι χάνω?

jkoukos
13-05-19, 12:33
Δεν χάνεις τίποτα. Το ίδιο σου λέμε όλοι (σε Bridge mode δεν δουλεύει το VoIP του ΟΤΕ), απλά ο sweet dreams σε ρωτά για ποιον λόγο θέλεις και 2ο Speedport, διότι δεν είχες αναφέρει πριν πως έχει η κατάσταση (άλλo πράγμα είναι το bridge μεταξύ 2 router και άλλο το bridge mode).

Pinky
15-05-19, 15:26
Δεν χάνεις τίποτα. Το ίδιο σου λέμε όλοι (σε Bridge mode δεν δουλεύει το VoIP του ΟΤΕ), απλά ο sweet dreams σε ρωτά για ποιον λόγο θέλεις και 2ο Speedport, διότι δεν είχες αναφέρει πριν πως έχει η κατάσταση (άλλo πράγμα είναι το bridge μεταξύ 2 router και άλλο το bridge mode).

ευχαριστώ Jkoukos αααρα εγω απο τα λεγόμενα μου εχω το modem/router speedport σε brige mode που δεν επιτρεπει να ειναι VOIP. άρα με αυτο που εχω μόνο με ενα speedport ακομα.
αλλιως μπορώ να κάνω bridge τα ROUTERS και με λιγο διαφορετικο setup να εχω 2 συσκευες μόνο. Σωστά? Οδηγίες για το δευτερο δεδομένου (portforwards και VPN?)

jkoukos
15-05-19, 16:16
Λύσεις υπάρχουν πολλές, ανάλογα με τον διαθέσιμο εξοπλισμό και πως θέλεις να λειτουργεί.
Σε προηγούμενα μηνύματα έχεις αναφέρει:
α. Η σύνδεση που έχεις είναι VDSL 30. Είναι από αστικό κέντρο ή νέα υπαίθρια καμπίνα (έχει σημασία);
β. Έχεις ήδη στην κατοχή σου ένα Speedport, ένα Vigor 2820 και ένα W9980. Ισχύουν αυτά και ποιο μοντέλο είναι το Speedport από τα 3 που υπάρχουν;

Pinky
16-05-19, 23:19
Λύσεις υπάρχουν πολλές, ανάλογα με τον διαθέσιμο εξοπλισμό και πως θέλεις να λειτουργεί.
Σε προηγούμενα μηνύματα έχεις αναφέρει:
α. Η σύνδεση που έχεις είναι VDSL 30. Είναι από αστικό κέντρο ή νέα υπαίθρια καμπίνα (έχει σημασία);
β. Έχεις ήδη στην κατοχή σου ένα Speedport, ένα Vigor 2820 και ένα W9980. Ισχύουν αυτά και ποιο μοντέλο είναι το Speedport από τα 3 που υπάρχουν;

Ωραια αυτα που εχω σιγουρα ειναι το speedport entry 2ι και το vigor 2820


https://www.draytek.co.uk/products/legacy/vigor-2820

Το w9980 το εχω αλλα για καποιο λογο ειναι αργο σε ενα powerup που εκανα. Θα το κανω reset αλλα ισως χαλασε.

Και κεντρο... ειμαι μακρυα απο ραφηνα και 4 κμ απο το κεντρο. Νομιζω βαλανε οπτικη ινα αναμεσα σε ενα καφαο 150μ απο το σπιτι και το κεντρο. Και ειμαι εκει πανω.

Τι λες?

jkoukos
17-05-19, 10:19
Λύσεις με τον εξοπλισμό που έχεις:
α. W9980 σε Bridge mode, πίσω του το Draytek ως κύριο router και πίσω από αυτό το Speedport για την τηλεφωνία.
β. Speedport κανονικά στην γραμμή ως modem/router και πίσω του το Draytek ως κύριο router, είτε με ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ είτε να παίρνει σύνδεση από το Speedport.

Παίρνεις σύνδεση από καμπίνα (στα 4 χλμ είναι αδύνατον να έχεις VDSL), οπότε αν σε αυτήν έχει ενεργοποιηθεί το Vectoring, η 1η λύση δεν παίζει.
Διαπιστώνεις αν είναι ενεργό το Vectoring, απλά απενεργοποιώντας την αντίστοιχη επιλογή (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=169964&d=1461590783) του Speedport όταν κάνει αυτό τον συγχρονισμό.
Αν είναι ενεργό στην καμπίνα, τότε θα συγχρονίσεις σε πολύ χαμηλή ταχύτητα. Αν έχεις ίδιο συγχρονισμό, τότε δεν είναι ενεργό στην καμπίνα.

Pinky
03-06-19, 22:46
Λύσεις με τον εξοπλισμό που έχεις:
α. W9980 σε Bridge mode, πίσω του το Draytek ως κύριο router και πίσω από αυτό το Speedport για την τηλεφωνία.
β. Speedport κανονικά στην γραμμή ως modem/router και πίσω του το Draytek ως κύριο router, είτε με ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ είτε να παίρνει σύνδεση από το Speedport.

Παίρνεις σύνδεση από καμπίνα (στα 4 χλμ είναι αδύνατον να έχεις VDSL), οπότε αν σε αυτήν έχει ενεργοποιηθεί το Vectoring, η 1η λύση δεν παίζει.
Διαπιστώνεις αν είναι ενεργό το Vectoring, απλά απενεργοποιώντας την αντίστοιχη επιλογή (https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=169964&d=1461590783) του Speedport όταν κάνει αυτό τον συγχρονισμό.
Αν είναι ενεργό στην καμπίνα, τότε θα συγχρονίσεις σε πολύ χαμηλή ταχύτητα. Αν έχεις ίδιο συγχρονισμό, τότε δεν είναι ενεργό στην καμπίνα.

καταρχάς συγνώμη που χάθηκα, λίγο ταξίδια, λίγο υποχρεώσεις έμεινα πίσω και μόλις τώρα βρήκα χρόνο να τα δω όλα αυτά που λέμε πάλι.

- το W9980 έχει κάποιο θέμα (είναι γενικά αργό και το φλασαρα πάλι και επανήλθε δεν θέλει να συνδεθεί με τίποτα) - υποπτευομαι οτι ειναι οτι εχει ενεργοποιηθει το vectoring αλλα δεν ειναι και απολυτο.
- με πηρε λιγο χρονο να θυμηθώ πως να συνδεθώ στο Speedport αλλα ειδα οτι ειναι σε VDSL 2 (δεν βρηκα την ρυθμιση Vectoring) μου λες ποια ειναι απο την εικόνα και που ειναι το μενου αυτο? (υποθετο οτι ειναι το vectoring στο encahnced capabilities)

Ευχαριστώ!

jkoukos
04-06-19, 11:26
Στην εικόνα υπάρχει μόνο μία επιλογή Vectoring, κάτω χαμηλά στο "Enhance Capability".

Pinky
04-06-19, 13:22
Στην εικόνα υπάρχει μόνο μία επιλογή Vectoring, κάτω χαμηλά στο "Enhance Capability".

Ναι το καταλαβα απλά επιβεβαιώνω (το προφανές θα μου πεις)
Το ερωτημα ειναι που βρίσκετε αυτή η ρυθμιση στο μενου του Entry 2i. δεν το βρίσκω :)

το μονο που βρίσκω σχετικό ειναι το επισυναπτόεμνο

jkoukos
04-06-19, 13:52
Στο Internet -> WAN -> DSL modulation parameters

Pinky
11-06-19, 20:57
λοιπόν οκ το βρήκα :)

οντως λοιπόν, σβηνωντας το vectoring, συγχρονιζει στα 20 με μαξ attainable τα 20, ενώ με vectoring ανοικτό ειμαστε στα 30 με attainable τα 37-42.
αρα - το tplink ειναι μάλλον για πέταμα.

αααρααα απο εξοπλισμο τζίφος - μένουμε με το speedport entry + draytek vigor.

η επιλογή λοιπόν ειναι το να πάρω ενα ακόμα speedport με το υπαρχων σεταπ.

(νέα ερώτηση) το attainable ειναι αληθινό? - δηλαδή να μην βάλω 50 επειδή δεν θα δώ κάτι πάνω απο 37?204431

sweet dreams
11-06-19, 21:40
Πρώτα θα πρέπει να κάνεις τα βασικά (https://www.adslgr.com/forum/threads/1076583-ZXHN-H108N?p=6477992#post6477992)για να το σιγουρέψεις, έχουμε δει και καλύτερα με μεγαλύτερο Downstream Attenuation

204432

@ ADSLgr.com All rights reserved.