PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Double RJ11 VOIP



tojara
03-05-19, 21:18
Καλησπέρα, μετά την αλλαγή από POTS σε VOIP έχω το συνηθησμένο πρόβλημα που με την λύση που προτείνει ο ΟΤΕ να γυρνάει δηλαδή πίσω το τηλέφωνο με splitter και filters στα υπόλοιπα τηλέφωνα του σπιτιού έχω συνέχεια αποσυνδέσεις και το bandwidth εχει πέσει στο μισό.

Η λύση που διάβασα στο forum είναι με διπλό rj11 το οποίο έχω αλλά γίνεται μόνο στην περίπτωση που το router είναι στην κεντρική πρίζα και επίσης πρέπει να υπάρχουν 2 ζεύγη τηλεφωνικών καλωδίων στις υπόλοιπες πρίζες. Εμένα η κεντρική είναι σε πολύ άκυρο σημείο που δεν βολεύει να μπει εκεί router και οι υπόλοιπες εκτός της κεντρικής έχουν μόνο ένα ζεύγος καλωδίων.

Η μόνη λύση που έχει απομείνει είναι να το πάω το router στην άκυρη θέση και να περάσω καλώδιο ethernet στην άλλη άκρη του σπιτιού που είναι το PC ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

stathoulas
05-05-19, 00:51
203456

tojara
05-05-19, 15:49
203456

Ναι απλά αυτή η συνδεσιμότητα είναι εφικτή μόνο όταν η κεντρική πρίζα είναι δίπλα στο router τελικά η μόνη λύση είναι ethernet καλώδιο από το router δίπλα στην κεντρική πρίζα μέχρι τον υπολογιστή για να μην υπάρχουν προβλήματα με το Latency.

theopan
05-05-19, 20:04
Ναι απλά αυτή η συνδεσιμότητα είναι εφικτή μόνο όταν η κεντρική πρίζα είναι δίπλα στο router τελικά η μόνη λύση είναι ethernet καλώδιο από το router δίπλα στην κεντρική πρίζα μέχρι τον υπολογιστή για να μην υπάρχουν προβλήματα με το Latency.

Μπορείς και να ρίξεις ένα UTP από την κεντρική πρίζα που να συνδέεται στο ρούτερ το οποίο θα φέρεις δίπλα στον υπολογιστή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.