PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κατά την εγκατάσταση VPN service σε γραμμή Cosmote.



xpan
05-05-19, 15:10
Θέλω να στήσω έναν VPN server στο γραφείο και είχα ζητήσει static IP από την Cosmote εδώ και 1,5 μήνα και χθες μου είπαν ότι το είχαν ξεχάσει και τώρα πάει για Ιούνιο (!!!!)

Επειδή την Παρασκευή φεύγω για δουλειά εκτός Αθηνών θα χρειαστώ *επειγόντως* ένα VPN service γιατί το απαιτεί η δουλειά που πάω να κάνω. Είπα να βάλω VPN πάνω από DDNS αλλά άνοιξα τις DDNS ρυθμίσεις του router μου (Asus DSL-AC68U) και είδα αυτό το μήνυμα:



The wireless router currently uses a private WAN IP address.
This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment.


Η IP διέυθυνσή μου είναι 94.x.x.x και φαίνεται να είναι public.

Πάνω στο router έχω ένα Ethernet switch και πάνω στο switch είναι άλλοι 2 υπολογιστές. Η γραμμή είναι ISDN και μεσολαβεί ένα "κουτί" (δεν ξέρω τι είναι) μεταξύ της γραμμής και του router.

Ερώτηση 1: Λύνονται άμεσα τα παραπάνω προβλήματα;
Ερώτηση 2: Υπάρχει περίπτωση (αν τελικά το πρόβλημα είναι στην Cosmote π.χ. είμαι πίσω από ΝΑΤ) να έχει λυθεί το θέμα πρίν την Παρασκευή. Είναι πολύ επείγον.

sdikr
05-05-19, 15:12
Την ip που την βλεπεις, στην σελίδα status του router ή σε κάποιο site;

xpan
05-05-19, 15:20
Συγκεκριμένα εδω:

h**ps://www.myip.com/

sdikr
05-05-19, 15:57
Συγκεκριμένα εδω:

h**ps://www.myip.com/

Δες αν είναι η ίδια με αυτή που παίρνει το router στο wan Κομμάτι, μάλλον δεν είναι, όποτε κάνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ζητάς να σε βγάλουν απο το ΝΑΤ (cgn) καθώς έχεις κάμερες κλπ

antirix
05-05-19, 18:13
Δες αν είναι η ίδια με αυτή που παίρνει το router στο wan Κομμάτι, μάλλον δεν είναι, όποτε κάνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ζητάς να σε βγάλουν απο το ΝΑΤ (cgn) καθώς έχεις κάμερες κλπ

Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχεις δίκιο. Στο admin panel του ρουτερ ξεκινάει από 100.x.x.x

Λες να τους πω ότι έχω κάμερες. Αν τους πω ότι θέλω να κάνω VPN που είναι η πραγματικότητα δεν τους κάνει σαν δικαιολογία;

sdikr
05-05-19, 20:57
Σε ευχαριστώ φίλε μου, έχεις δίκιο. Στο admin panel του ρουτερ ξεκινάει από 100.x.x.x

Λες να τους πω ότι έχω κάμερες. Αν τους πω ότι θέλω να κάνω VPN που είναι η πραγματικότητα δεν τους κάνει σαν δικαιολογία;

Δεν νομίζω να έχεις θέμα, πες τους πως θες να έχεις πρόσβαση απο έξω σε υπηρεσίες στον υπολογιστή σου και είναι απαραίτητο να έχεις την πραγματική ip εσύ και όχι πίσω απο nat

@ ADSLgr.com All rights reserved.