PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote Home Speed Booster Twitch/You Tube Streaming Guide



Voidbringer_77
06-05-19, 12:36
Για οσους ενδιαφερονται να κανουνε live streaming στο Twitch η στο Youtube η σε οποιοδηποτε πλατφορμα παραθετω τα εξης.
Απο τον Δεκεμβριο ειχα γινει και εγω κατοχος του Cosmote Home Speed Booster με σκοπο να κανω streaming.Ωστοσο στο 99% αποτυγχανα να κανω εχοντας πολλα dropped frames σε οποιοδηποτε προγραμμα και αν χρησιμοποιησα με αυτον τον σκοπο.
Προσφτα ειπα να δω ζεστα το θεμα και ασχοληθηκα αρκετα με ρυθμισεις τοσο στο OBS oσο και στο ρουτερ ΗΑ35-10 που εχω.Εχουμε και λεμε λοιπον:
-Εθεσα το Service Type se CBR with PCR με PCR 2600.
-Εθεσα κανονες στο bandwith control ωστε το streaming να εχει το highest priority παραλληλα θετωντας και minimum upload 3500 kbps στην δικια μου περιπτωση στη θυρα 1935
-Eθεσα κανονες για τα παιχνιδα ωστε να εχουνε και αυτα υψηλη προτεραιοτητα για να μην εχω lag.
-Στο ΟBS ενεργοποιησα τις επιλογες NEW NETWORKING CODE και LOW LATENCY MODE στο advanced settings.
εδω και 10 μερες περιπου κανω κανονικα streaming,εχω βεβαια καποια dropped frames κυριως οταν αρχιζω το stream αλλα μετα σταθεροποιειται.
Εχω ελεγξει την ποιοτητα των stream με το Twitch Inspector καθως και με το εργαλειο του R1CH's Twitch Analyzer αι μου δινουνε καλα αποτελεσματα.Το βασικοτερο ειναι οτι και οι viewers που ειδαν καποια μου ειπανε οτι εστρωσαν...
Απλα δημοσιευω τα παραπανω για να βοηθησω καποιους που εχουνε Cosmote Home Speed Booster και ενδιαφερονται για streaming.

Constantine4
07-05-19, 17:21
Είσαι παίκτης! Το ψάχνω αυτό το θέμα εδώ και καιρό
και να που επιτέλους βρήκα λύση. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

gordonas
29-07-19, 23:57
Για οσους ενδιαφερονται να κανουνε live streaming στο Twitch η στο Youtube η σε οποιοδηποτε πλατφορμα παραθετω τα εξης.
Απο τον Δεκεμβριο ειχα γινει και εγω κατοχος του Cosmote Home Speed Booster με σκοπο να κανω streaming.Ωστοσο στο 99% αποτυγχανα να κανω εχοντας πολλα dropped frames σε οποιοδηποτε προγραμμα και αν χρησιμοποιησα με αυτον τον σκοπο.
Προσφτα ειπα να δω ζεστα το θεμα και ασχοληθηκα αρκετα με ρυθμισεις τοσο στο OBS oσο και στο ρουτερ ΗΑ35-10 που εχω.Εχουμε και λεμε λοιπον:
-Εθεσα το Service Type se CBR with PCR με PCR 2600.
-Εθεσα κανονες στο bandwith control ωστε το streaming να εχει το highest priority παραλληλα θετωντας και minimum upload 3500 kbps στην δικια μου περιπτωση στη θυρα 1935
-Eθεσα κανονες για τα παιχνιδα ωστε να εχουνε και αυτα υψηλη προτεραιοτητα για να μην εχω lag.
-Στο ΟBS ενεργοποιησα τις επιλογες NEW NETWORKING CODE και LOW LATENCY MODE στο advanced settings.
εδω και 10 μερες περιπου κανω κανονικα streaming,εχω βεβαια καποια dropped frames κυριως οταν αρχιζω το stream αλλα μετα σταθεροποιειται.
Εχω ελεγξει την ποιοτητα των stream με το Twitch Inspector καθως και με το εργαλειο του R1CH's Twitch Analyzer αι μου δινουνε καλα αποτελεσματα.Το βασικοτερο ειναι οτι και οι viewers που ειδαν καποια μου ειπανε οτι εστρωσαν...
Απλα δημοσιευω τα παραπανω για να βοηθησω καποιους που εχουνε Cosmote Home Speed Booster και ενδιαφερονται για streaming.


Μπράβο βρε άνθρωπε!

Αύριο θα πάρω το Speed Booster και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω live streaming αγώνες σε ένα σύλλογο που είμαι.
Το speed booster είναι η τελευταία λύση μου πριν πάω σε τριγωνική ζεύξη σε απόσταση 10 χιλιομέτρων.

Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που προτείνεις και θα γράψω τα αποτελέσματα.

sakisastra
10-08-19, 23:42
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος,γινετε σε παρακαλω να ανεβασεις screnshot τις ρυθμισεις που εκανες για να μπορεσω να τις κανω και εγω?Οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος.Ευχαριστω

- - - Updated - - -

Κανεις?τιποτα?Καποιος να βοηθησει με το παραπανω ποστ ρε παιδια

Sponis
20-08-19, 10:17
Για οσους ενδιαφερονται να κανουνε live streaming στο Twitch η στο Youtube η σε οποιοδηποτε πλατφορμα παραθετω τα εξης.
Απο τον Δεκεμβριο ειχα γινει και εγω κατοχος του Cosmote Home Speed Booster με σκοπο να κανω streaming.Ωστοσο στο 99% αποτυγχανα να κανω εχοντας πολλα dropped frames σε οποιοδηποτε προγραμμα και αν χρησιμοποιησα με αυτον τον σκοπο.
Προσφτα ειπα να δω ζεστα το θεμα και ασχοληθηκα αρκετα με ρυθμισεις τοσο στο OBS oσο και στο ρουτερ ΗΑ35-10 που εχω.Εχουμε και λεμε λοιπον:
-Εθεσα το Service Type se CBR with PCR με PCR 2600.
-Εθεσα κανονες στο bandwith control ωστε το streaming να εχει το highest priority παραλληλα θετωντας και minimum upload 3500 kbps στην δικια μου περιπτωση στη θυρα 1935
-Eθεσα κανονες για τα παιχνιδα ωστε να εχουνε και αυτα υψηλη προτεραιοτητα για να μην εχω lag.
-Στο ΟBS ενεργοποιησα τις επιλογες NEW NETWORKING CODE και LOW LATENCY MODE στο advanced settings.
εδω και 10 μερες περιπου κανω κανονικα streaming,εχω βεβαια καποια dropped frames κυριως οταν αρχιζω το stream αλλα μετα σταθεροποιειται.
Εχω ελεγξει την ποιοτητα των stream με το Twitch Inspector καθως και με το εργαλειο του R1CH's Twitch Analyzer αι μου δινουνε καλα αποτελεσματα.Το βασικοτερο ειναι οτι και οι viewers που ειδαν καποια μου ειπανε οτι εστρωσαν...
Απλα δημοσιευω τα παραπανω για να βοηθησω καποιους που εχουνε Cosmote Home Speed Booster και ενδιαφερονται για streaming.


Κάποιες ερωτήσεις γιατί με ενδιαφέρει το θέμα

- Έχεις απλή γραμμή να υποθέσω, όχι VDSL. Το speed booster λειτουργεί όλη την ώρα ή το χρησιμοποιείς μονάχα όταν κάνεις stream
- Σε τι ανάλυση βγάζεις το stream 720 ή 1080?
- Το bandwidth control από που το ρυθμίζεις;
- Και τέλος πως βάζει hi priority στα παιχνίδια;

Ελπίζω να το δεις να απαντήσεις, ευχαριστώ

Voidbringer_77
26-08-19, 13:38
https://imgur.com/a/KYUI2nr
εχω βαλει snipes των ρυθμισεων μου...!206208206209206210
Επισης απενεργοποιησα το VOICE απο την καρτελα του ADSL και αφησα μονο το INTERNET και το TR069
Ενεργοποιησα το VOICE στην καρτελα του MOBILE INTERNET και το ΤR069

Το αποτέλεσμα αυτο:
https://www.twitch.tv/videos/472567687

Voidbringer_77
07-09-19, 13:00
Τελος ξεχασα να το πω πολυ βασικο...oxi CBR Αλλα VBR με CPU x264 στις ρυθμισεις του OBS ....για καποιο λογο το mobile δεν συμπαθει το CBR!Kαι τικαρουμε το new network code στις Advanced Settings του OBS...αυτα!

mihalis19
18-10-19, 10:51
Εγώ χρησιμοποιώ το speedbooster από τότε που βγήκε σχεδόν. Και το χρησιμοποιώ για streaming. Είμαι νομίζω και ο πρώτος που είχε βρει και τον τρόπο λειτουργίας επειδή στην αρχή όταν είχε βγει δεν σε άφηνε να κάνεις stream. Ουσιαστικά δεν καταλάβαινε ότι χρειάζεσαι το upload Και δεν άνοιγε. Και έπρεπε να κάνεις ένα speedtest και ταυτόχρονα να ανοίξεις stream. Τέλος πάντων στο θέμα.
Από όταν χρησιμοποιούσα την υπηρεσία έβαζα 4000 bitrate και πήγαινε τέλεια. Μετά από 1 χρόνο ξεκίνησαν τα προβλήματα και άρχισα να έχω θέματα και πολλά drops. Πλέον το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν με αφήνει να πάω πάνω από 2000 bitrate αν το βάλω 2500 ξεκινάει το Obs πορτοκαλί και κόκκινα. (Δεν γράφει drops όμως) . Δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις σου αλλά δεν βλέπω φως. Συνεχίζει ακριβώς τα ίδια.
Καμία πρόταση?

Voidbringer_77
18-10-19, 12:44
Ειχα μπει μια φορα στο ντισκορντ του ΟΒΣ και ρωτησα εναν που κανει τον προγραμματισμο μου ειπε οτι το OBS χρησιμοποιει custom network code για το στρεαμινγκ και ισως αυτο δημιουργει το θεμα...Προσωπικα δοκιμασα και τις ρυθμισεις στο ADVANCED SETTINGS TAB..ενεργοποιωντας σε διαφορους συνδυασμους τις επιλογες...και δεν ειδα φως με το OBS...Εκανα ομως το εξης τις τελευταιες μερες....Πρωτον αγορασα μια εξωτερικη κεραια για αυτο το ρουτερ...την συνδεσα και το σημα μου απο 32 πηγε 52 οπως αναφερει το λειτουργικο του router.!Επισης χρησιμοποιω το XSPLIT BROADCASTER αντι του ΟΒS.Καποιες φορες ωστοσο και εγω παρατηρω αυτο που λες και εσυ οτι πανω απο 2500 kbps bitrate...δυσκολα ανεβαινει το upload!Τηλεφωνησα στον ΟΤΕ μου ειπανε οτι δεν εχει τεθει καποιος περιορισμος απο αυτους στο bonding...οποτε ειμαι σε τελμα και εγω...!Αλλα μια καλη προσωρινη λυση ειναι ειτε 720p (2500KBPS-30FPS) ειτε 540p(2500kpbs -60FPS) για τwitch μιλαω παντα...Περιεργως στο You Tube LIVE GAMING κανω streaming με 4500κbps upload και χωρις κανενα θεμα ειτε με OBS η ΧSPLIT BROADCASTER.Oποτε συστηνω τα εξης γιατι προφανως ειναι καποιο πολυ περιεργο θεμα ειτε με ΟΤΕ ειτε με τους σερβερ του TWITCH.

-Τwitch Ping Tester 1.52 version για να βρειτε τον καλυτερο σερβερ
-priorities High on Ports 443 1935(ειναι αυτες που χρειαζονται για streaming απο ολα τα προγραμματα εκει εξω)
-Στο ΟΒS θεσε το 70% του upload που σου δινει το Τwitch ping tester
-720p 30fps or 540p 60fps με 2500kbps bitrate

Αυτα μεχρι να βρεθει λυση...σε λιγες μερες περνω ενα 4g amplifier και θα ξαναδοκιμασω να δω αν βελτιωθηκε η κατασταση!

gordonas
19-10-19, 23:49
Ειχα μπει μια φορα στο ντισκορντ του ΟΒΣ και ρωτησα εναν που κανει τον προγραμματισμο μου ειπε οτι το OBS χρησιμοποιει custom network code για το στρεαμινγκ και ισως αυτο δημιουργει το θεμα...Προσωπικα δοκιμασα και τις ρυθμισεις στο ADVANCED SETTINGS TAB..ενεργοποιωντας σε διαφορους συνδυασμους τις επιλογες...και δεν ειδα φως με το OBS...Εκανα ομως το εξης τις τελευταιες μερες....Πρωτον αγορασα μια εξωτερικη κεραια για αυτο το ρουτερ...την συνδεσα και το σημα μου απο 32 πηγε 52 οπως αναφερει το λειτουργικο του router.!Επισης χρησιμοποιω το XSPLIT BROADCASTER αντι του ΟΒS.Καποιες φορες ωστοσο και εγω παρατηρω αυτο που λες και εσυ οτι πανω απο 2500 kbps bitrate...δυσκολα ανεβαινει το upload!Τηλεφωνησα στον ΟΤΕ μου ειπανε οτι δεν εχει τεθει καποιος περιορισμος απο αυτους στο bonding...οποτε ειμαι σε τελμα και εγω...!Αλλα μια καλη προσωρινη λυση ειναι ειτε 720p (2500KBPS-30FPS) ειτε 540p(2500kpbs -60FPS) για τwitch μιλαω παντα...Περιεργως στο You Tube LIVE GAMING κανω streaming με 4500κbps upload και χωρις κανενα θεμα ειτε με OBS η ΧSPLIT BROADCASTER.Oποτε συστηνω τα εξης γιατι προφανως ειναι καποιο πολυ περιεργο θεμα ειτε με ΟΤΕ ειτε με τους σερβερ του TWITCH.

-Τwitch Ping Tester 1.52 version για να βρειτε τον καλυτερο σερβερ
-priorities High on Ports 443 1935(ειναι αυτες που χρειαζονται για streaming απο ολα τα προγραμματα εκει εξω)
-Στο ΟΒS θεσε το 70% του upload που σου δινει το Τwitch ping tester
-720p 30fps or 540p 60fps με 2500kbps bitrate

Αυτα μεχρι να βρεθει λυση...σε λιγες μερες περνω ενα 4g amplifier και θα ξαναδοκιμασω να δω αν βελτιωθηκε η κατασταση!


Ποια κεραία πήρες;

Voidbringer_77
20-10-19, 07:54
https://www.e-techshop.com/arrow-1212-104-keraia-4g-lte-mimo-14dbi-katallili-gia-4g-siskeues.html

v_zalmas
30-10-19, 08:23
Καλησπέρα,

Εσείς που κάνετε streaming, τι συμβαίνει με το Upload όταν τελειώσουν τα 100gb, κόβεται τελείως ή ελαττώνετε και αυτό όπως το download?

mihalis19
30-10-19, 12:20
Ωραία χαίρομαι που δεν είμαι μόνο εγώ που έχω αυτό το πρόβλημα. Από τον πΟΤΕ άκρη αποκλείεται να βγάλουμε. Σου λέει¨φίλε μου μου κάνει speedtest με 5 upload? ΝΑΙ. Άρα δεν έχει πρόβλημα η υπηρεσία.
Δεν έχω μπορέσει με τίποτα να βρω τι το προκαλεί όλο αυτό. Έχω κάνει την διαδικασία που αναφέρεις την αρχική. Και τις πόρτες και τις ρυθμισεις στο traffic. και το cbr στο obs. όμως τίποτα δεν έχει αλλάξει.
Άλλο πρόγραμμα δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω και αν θα με βολέψει. Έχω συνηθίσει πολύ το OBS(είναι το απλό όχι το streamlabs)
Έχω καταλήξει και εγώ ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι 720p 30fps με 2000 bitrate. Παραπάνω με τίποτα. Κάνω και twitch και youtube και υπάρχει ακριβώς το ίδιο θέμα. Άρα δεν φταίνε οι servers.
Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και με άλλη εφαρμογή. Εντωμεταξύ όταν είχα προσπαθήσει 2 -3 φορές με το streamlabs obs τίποτα δεν πήγαινε καλά. ήταν πολύ χειρότερα. για αυτό και γύρισα στο απλό obs.

Εγώ έχω αυτήν την κεραία https://www.e-techshop.com/arrow-1212-104-keraia-4g-lte-mimo-14dbi-katallili-gia-4g-siskeues.html και όντως ενίσχυσε το σήμα. Είχα την αίσθηση ότι το πρόβλημα που είχα προερχόταν από το λίγο σήμα που είχα στο router. Όμως τελικά δεν φταίει αυτό.

Το upload δεν κόβεται ποτέ δεν ελαττώνεται ποτέ ακόμα και αν τελειώσουν τα gb

gordonas
07-11-19, 14:00
Ωραία χαίρομαι που δεν είμαι μόνο εγώ που έχω αυτό το πρόβλημα. Από τον πΟΤΕ άκρη αποκλείεται να βγάλουμε. Σου λέει¨φίλε μου μου κάνει speedtest με 5 upload? ΝΑΙ. Άρα δεν έχει πρόβλημα η υπηρεσία.
Δεν έχω μπορέσει με τίποτα να βρω τι το προκαλεί όλο αυτό. Έχω κάνει την διαδικασία που αναφέρεις την αρχική. Και τις πόρτες και τις ρυθμισεις στο traffic. και το cbr στο obs. όμως τίποτα δεν έχει αλλάξει.
Άλλο πρόγραμμα δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω και αν θα με βολέψει. Έχω συνηθίσει πολύ το OBS(είναι το απλό όχι το streamlabs)
Έχω καταλήξει και εγώ ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι 720p 30fps με 2000 bitrate. Παραπάνω με τίποτα. Κάνω και twitch και youtube και υπάρχει ακριβώς το ίδιο θέμα. Άρα δεν φταίνε οι servers.
Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και με άλλη εφαρμογή. Εντωμεταξύ όταν είχα προσπαθήσει 2 -3 φορές με το streamlabs obs τίποτα δεν πήγαινε καλά. ήταν πολύ χειρότερα. για αυτό και γύρισα στο απλό obs.

Εγώ έχω αυτήν την κεραία https://www.e-techshop.com/arrow-1212-104-keraia-4g-lte-mimo-14dbi-katallili-gia-4g-siskeues.html και όντως ενίσχυσε το σήμα. Είχα την αίσθηση ότι το πρόβλημα που είχα προερχόταν από το λίγο σήμα που είχα στο router. Όμως τελικά δεν φταίει αυτό.

Το upload δεν κόβεται ποτέ δεν ελαττώνεται ποτέ ακόμα και αν τελειώσουν τα gb

Σε ποια υπηρεσία χρησιμοποιείς το streaming;

Voidbringer_77
28-11-19, 08:51
δωσε με σειρα τις εξης εντολες στο powershell(admin) των Windows :

netsh interface tcp show global

netsh int tcp set global nonsackrttresiliency = enabled

netsh int tcp set global Pacingprofile = always

netsh int tcp set global ecn=enabled

netsh int tcp set global timestamps=enabled

netsh interface tcp set global autotuninglevel=experimental


ελπιζω να δουλεψει για σενα για μενα δουλεψε σωστα και εβαλα και το bitrate 5000kbps στο ΟΒS.
https://i.imgur.com/Q5jJvVR.png
209127

Buster
24-02-20, 13:21
Καλησπέρα παιδιά!

Εγώ νομίζω πάλι ότι στο upload δεν μπορεί να ενίσχυση διότι το κάνει split όπως και να έχει το ρουτερ. Νομίζω όπως τα switch. Ενίσχυση έχεις και down και up αλλά όταν είναι να στείλεις κάτι το ρουτερ κάνει επεξεργασία ώστε να το ανεβάσει. Αν είμαι λάθος πείτε μου.

grgnik
29-07-20, 10:56
Καλησπερα παιδια!
ξερει καποιος γιατι την ωρα του streaming κανει βουτιες το upload και επανερχεται?
Σας ευχαριστω!

ntzima
06-12-20, 20:50
Εμένα δουλεύει άψογα αλλά τι γίνεται με το έξτρα ping στα games? 100-120.
Μηπως μπορώ να το γλυτώσω κάπως? Θα τ βάλω σε άλλο σημείο ώστε να πιάνω μεγαλύτερο upload αλλά νομίζω πάλι δν θα ναι stable για το παιχνίδι πάντα. Το stream τρέχει άψογα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.