PDA

Επιστροφή στο Forum : La Cie Εξωτερικοι σκληροι δίσκοι



zebuda
28-06-07, 00:04
Παρακαλώ γνώμες για τους La Cie που έχουν τελευταία κατακλύσει την αγορά.
Γνωρίζω ότι είναι της SEGATE/MAXTOR το site τους δεν έχει διαγνωστικά. Μπορώ να χρησιμοποιήσω της SEGATE;
Ευχαριστώ

aspirin
28-06-07, 00:30
γιατί δε βάζεις ένα 2,5άρι σκληρό με τη πενταετή του εγγύηση και ένα φθηνό κουτάκι να είσαι αρχηγόπουλο? Έναν τέτοιο συνδυασμό έκανα και έχω δίσκο που αντέχει ακόμα. Πραγματικά είμαστε αχώριστοι φιλοι. Υπάρχει στην τσάντα έτσι κ αλλιώς. Τι φλασάκια κ μπούρδες. 40 γίγα με τη μία

zebuda
28-06-07, 13:02
Προς aspirin
Πολυ απλό και εξυπνο ΤΝΧ

aspirin
28-06-07, 13:24
Χαίρομαι που βοήθησα.

clickit
28-06-07, 13:27
Τι φλασάκια κ μπούρδες. 40 γίγα με τη μία

:oneup:

εγώ έχω αγοράσει ένα 100άρη
δεν γεμίζει με τίποτα :lol:

Kapnos
28-06-07, 13:30
Απλά το καλύτερο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303881

lou.nick
28-06-07, 17:32
Η LaCie απ' όσο ξέρω είναι καλή εταιρία. Βασικά εγώ μπανίζω τον 1ΤΒ ethernet που έχει. Λογικά σε κανένα μήνα θα τον χτυπήσω.

aspirin
28-06-07, 18:11
Απλά το καλύτερο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303881

για κοίτα όμως πόση εγγύηση ο δίσκος που λές με αυτόν εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303798

:hmm:

stmour
28-06-07, 18:35
για κοίτα όμως πόση εγγύηση ο δίσκος που λές με αυτόν εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303798

:hmm:

Σύμφωνοι αλλά κοίτα και αυτά


Ultra-portable, Λογισμικό WD Sync synchronization και encryption, Δεν απαιτείται εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος (USB powered).

;)

WAntilles
28-06-07, 18:44
Οι καλύτεροι εξωτερικοί δίσκοι είναι ο παρακάτω συνδυασμός:

Μία Realtek r8169 PCI gigabit ethernet controller (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=40&product=622966) και ένας ή περισσότεροι Silicon Image SI-3114 4-channel PCI SATA disk controller(s) (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113) και ένα κουτάκι ATX με ένα τροφοδοτικό ATX (250W υπεραρκεί) και ένας Pentium-II (π.χ. στα 500MHz - ή Celeron Coppermine) και λίγη SDRAM (π.χ. 512), και μία PCI VGA της πλάκας, καί είσαι έτοιμος.

Παίρνεις ό,τι πιο προηγμένους δίσκους θες, ταχύτατους και τελευταίας τεχνολογίας, και γεμίζεις το κουτάκι ανά 4άδες όσο θες.

Συν Linux χωρίς X + desktop.

Έχεις:

- αξιοπιστία και αποκρισιμότητα ethernet
- ταχύτητα gigabit ethernet
- transparency στα δικαιώματα εγγραφής-ανάγνωσης ανεξάρτητα από το πραγματικό filesystem των δίσκων
- αξιοπιστία, ασφάλεια και επίδοση Linux -> για server ρόλο δεν το φτάνει κανείς
- αξιοπιστία και επίδοση Linux filesystems (ό,τι θες, π.χ. xfs, ext3, jfs, reiser κλπ.)

Όλα αυτά με κόστος το πολύ €150, συν τους δίσκους.

Το μηχανάκι αυτό το πολύ να καίει 90-120W (και πολλά λέω) στην πραγματικότητα, είναι δε ψυχρότατο (20C).

Και φυσικά αξιοποιείς παλιό υπάρχον hardware.

Το βάζεις στη σοφίτα, στο υπόγειο, στο γκαράζ, στην αντιπυρηνική κρύπτη, στο πατάρι, στο ξωκλήσι, στην πισίνα, στο δωμάτιο προβολών, στο δωμάτιο του μπιλιάρδου, στο χολ, στην αποθήκη, δίπλα στο ψυγείο κλπ.

Το στήνεις μια φορά, και σε υπηρετεί για μια ζωή. Ξεχνάς ότι υπάρχει.

Εσύ απλά όταν το απαιτούν οι ανάγκες σου αλλάζεις ή/και προσθέτεις δίσκους.



ΥΓ: Βάλε του κι ένα APC Voltage Regulator για προστασία φυσικά - ή άμα θες το μικρό 500άρι BR UPS της APC.

EvilHawk
28-06-07, 18:56
Προφανώς και είναι η καλύτερη λύση, αλλά για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η φορητότητα.
Γιατί φαντάζομαι θα δυσκολεύονται να βάλουν στην τσάντα τον συνδυασμό αυτό ... :p

aspirin
28-06-07, 20:15
Σύμφωνοι αλλά κοίτα και αυτά


Ultra-portable, Λογισμικό WD Sync synchronization και encryption, Δεν απαιτείται εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος (USB powered).

;)


γούστα είναι αυτά. Επειδή όμως θα τον μεταφέρεις σε ενδιαφέρει περισσότερο αν θα αντέξει. Γι'αυτό μετράει η εγγύηση. Άλλωστε κ οι 2,5άρηδες δίσκοι δεν χρειάζονται τροφοδοσία. Το πολύ να χρειαστούν μια ακόμα usb ελεύθερη.

MADx2
28-06-07, 20:52
Εντάξει ρε Wan ειπαμε καλο το linux αλλα μην το παρακανουμε , εξάλλου και οι ethernet(1gbit) της Lacie linux τρέχουν , εχουν και καλο web management , μπορεις να φτιάξεις χρήστες και εχουν usb που μπορείς να τοποθετήσεις και εξτρα δίσκο αμα χρειαστεί , και φυσικά ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ εύκολα. Τιμή αν θυμαμαι καλα για 320Gb 230€

Το μηχανάκι που προτέινεις θα θυμίζει τα πρωτα laptop εποχής 1983-85 παιρνεις και μια βαλιτσα με ροδακια και το μεταφερεις....

WAntilles
01-07-07, 16:15
Εντάξει ρε Wan ειπαμε καλο το linux αλλα μην το παρακανουμε , εξάλλου και οι ethernet(1gbit) της Lacie linux τρέχουν , εχουν και καλο web management , μπορεις να φτιάξεις χρήστες και εχουν usb που μπορείς να τοποθετήσεις και εξτρα δίσκο αμα χρειαστεί , και φυσικά ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ εύκολα. Τιμή αν θυμαμαι καλα για 320Gb 230€

Το μηχανάκι που προτέινεις θα θυμίζει τα πρωτα laptop εποχής 1983-85 παιρνεις και μια βαλιτσα με ροδακια και το μεταφερεις....

Γιατί μίλησα εγώ για μεταφερσιμότητα;

Εγώ μίλησα για ταχύτητα, αξιοπιστία, αποκρισιμότητα, επεκτασιμότητα, πλήρη έλεγχο, και πολλές επιλογές.

Στα €230 που αναφέρεις, έχω ήδη φτιάξει το παραπάνω μηχανάκι, και του έχω χώσει και ένα δίσκο.

netlag
01-07-07, 17:21
η LaCie ειναι ιδιαιτερα γνωστη για τα περιφερειακα για mac και ολιγον τι αγνωστη στα pc. Εχω εδω και 1,5 χρονο εναν LaCie 250GB usb που ειναι 24/7 on. Αριστη ποιοτητα κατασκευης, χαμηλος θορυβος και θερμοκρασιες, γρηγορος. Φοραει εναν Seagate ST3250823A δισκο. Τον ειχα επιλεξει γιατι ηταν τοτε ο μοναδικος εξωτερικος (με δισκο 3.5') με 8mb buffer και τις μικροτερες διαστασεις.

Οπως και να εχει να αποφυγεις manual κατασκευη φορητου (εξωτερικο κουτι+δισκος). Παλιοτερα ειχα απογοητευτει απο τον θορυβο και της ποιοτητα κατασκευης του κουτιου. Επισης να αποφυγεις κουτι που εχει ανεμιστηρα. Αν δεν σε ενδιαφερει το compatibility με πολλα pc (φιλων, γνωστων κλπ) να πας οπωσδηποτε σε firewire αντι για usb.

kyrnikos
01-07-07, 18:47
Επειδή η λύση του WAntilles γυρίζει εδώ και καιρό στο μυαλό μου , θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει
ιδιαίτερος λόγος για την προτίμηση σε Silicon Image SI-3114.
Βλέπω ότι κάρτες με VIA VT6421a είναι αρκετά φθηνότερες . Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας-
συμβατότητας με αυτές ;

Kapnos
01-07-07, 18:53
VIA=VIoli Aksiopistias :p
Όταν πας να στήσεις κάτι τέτοιο πρέπει πάνω από όλα να είναι αξιόπιστο που σημαίνει σταθερό και γρήγορο. Με αυτές τις έννοιες δεν μπορεί να συμαδίσει υλοποίηση σε VIA σε αντίθεση με Silicon Image που είναι δοκιμασμένη περίπτωση...

WAntilles
01-07-07, 19:06
VIA=VIoli Aksiopistias :p
Όταν πας να στήσεις κάτι τέτοιο πρέπει πάνω από όλα να είναι αξιόπιστο που σημαίνει σταθερό και γρήγορο. Με αυτές τις έννοιες δεν μπορεί να συμαδίσει υλοποίηση σε VIA σε αντίθεση με Silicon Image που είναι δοκιμασμένη περίπτωση...

Σωστά.

Αν κι εγώ θα τό 'λεγα -> ΣουράVλI Aξιοπιστίας. :p


Επειδή η λύση του WAntilles γυρίζει εδώ και καιρό στο μυαλό μου , θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει
ιδιαίτερος λόγος για την προτίμηση σε Silicon Image SI-3114.
Βλέπω ότι κάρτες με VIA VT6421a είναι αρκετά φθηνότερες . Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας-
συμβατότητας με αυτές ;

Όπως σχεδόν παντού, έτσι κι εδώ ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Τα Silicon Image SI-3114, είναι open-spec hardware από το Δεκέμβριο του 2004, απαντώνται συχνότατα (είτε σε κάρτες είτε on-board), και υποστηρίζονται και δουλεύουν άψογα επίσημα και με τη βούλα σε Windows NT-Class, Linux 2.6.x και FreeBSD 6+, σε amd64 & x86.

Φαίνεται δε, ότι αν και PCI v2.2 spec. παίζουν ανετότατα χωρίς προβλήματα και σε μηχανάκια με PCI v2.1 spec..

Dimis
01-07-07, 21:15
Εμένα ενας Lacie δούλευε όποτε ήθελε... δε ξέρω αν φταίει το τσιπάκι, αν μπλοκάρει επειδή έχω και άλλους USB αλλά πήρε πόδι και δώθηκε σε φιλικό πρόσωπο δωράκι...
WD και ξερό ψωμί...

kyrnikos
03-07-07, 17:35
Επανέρχομαι με νέα ερώτηση ...

το silicon image 3112A θεωρείται το ίδιο αξιόπιστο-συμβατό με το 3114 ;
Από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να έχω πάνω από 2 σκληρούς θα
κάνω την δουλειά μου το ίδιο καλά και με αυτό ;
Και ακόμη , λύση τύπου freenas λέει ;

WAntilles
03-07-07, 18:44
το silicon image 3112A θεωρείται το ίδιο αξιόπιστο-συμβατό με το 3114;

Ναι.

Στο κάθε λειτουργικό μάλιστα, τα 2 chip χρησιμοποιούν ακριβώς τον ίδιο driver.


Από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να έχω πάνω από 2 σκληρούς θα κάνω την δουλειά μου το ίδιο καλά και με αυτό;

Ναι.

Αν και γνώμη μου είναι ότι ποτέ μη λες ποτέ δεν θα έχω πάνω από 2 σκληρούς.

kyrnikos
03-07-07, 18:51
Ευχαριστώ !

MADx2
04-07-07, 20:09
Γιατί μίλησα εγώ για μεταφερσιμότητα;

Εγώ μίλησα για ταχύτητα, αξιοπιστία, αποκρισιμότητα, επεκτασιμότητα, πλήρη έλεγχο, και πολλές επιλογές.

Στα €230 που αναφέρεις, έχω ήδη φτιάξει το παραπάνω μηχανάκι, και του έχω χώσει και ένα δίσκο.

Σωστό αυτό που λες , αλλα για να φτιάξει καποιος που δεν εχει ασχοληθεί όλη αυτήν την ιστορία σε Linux θέλει πολλές μέρες , με ενα ετοιμο ethernet δισκο σε 10 λεπτά εισαι ετοιμος και η διαφορά στο κόστος αναμεσα στις 2 λυσεις ειναι αμελητέα.

Υ.Γ ελεγχο (όχι πλήρη) εχεις και στο συγκεκριμενο , τουλαχιστον οσο αφορα τους χρήστες και τα δικαιώματα που θα εχουν σε φακέλους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.