PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονισμός μόνο σε g.dmt ;



giageo
28-06-07, 02:21
Εδώ και δύο μέρες έχω full llu από forthnet. Στην τηλεφωνία όλα καλά μέχρι τώρα αλλά στο dsl το modem συγρονίζει περίπου στα 3200-3500kbps και μόνο σε g.dmt mode. Το upload είναι οκ στα 512kbps. To attenuation είναι στα 48db και το SNR παίζει από 4 μέχρι 8db περίπου. Το ξέρω ότι η γραμμή δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά γιατί να συγχρονίζει μόνο σε απλό adsl mode και όχι σε adsl2+ ; Αν βάλω χειροκίνητα το modem σε adsl2 ή adsl2+ mode δε συγχρονίζει καθόλου. Δεν περιμένω να πιάσει 10mbit αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορεί να φτάσει άνετα τα 4mbit (στην ίδια πολυκατοικία που μένω λειτουργεί tellas zisto γραμμή με ίδιο attenuation και κλειδώνει χωρίς πρόβλημα στα 4096 σε adsl2+ mode) ίσως και παραπάνω σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807). Επίσης πριν μπει η forthnet λειτουργούσε dsl από ΟΤΕ στα 2mbit σε adsl2+ mode χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εννοείται ότι έχω δοκιμάσει διαφορετικά adsl2+ router χωρίς splitter/φίλτρα και τηλέφωνα συνδεδεμένα χωρίς αποτέλεσμα. Πήρα τελέφωνο τη forthnet και ήταν αρκετά εξυπηρετικοί: Ευτυχώς κατάλαβαν πιο ακριβώς είναι το θέμα, μου είπαν τα κλασικά ότι το attenuation είναι αρκετά υψηλό και ότι μπορεί για αυτό το λόγο να είμαι σε απλό g.dmt ώστε να μην έχω disconnects. Εγώ επέμεινα ότι θα έχω καλύτερες ταχύτητες σε adsl2+ mode και στη χειρότερη περίπτωση δε θα δω κάποια αξιόλογη μεταβολή στη ταχύτητα. Τελικά μου είπαν ότι θα το προωθήσουν στους αρμόδιους τεχνικούς για να δουν τι μπορεί να γίνει.


Και ρωτάω τώρα εγώ:
1) Υπάρχει κανείς άλλος σε forthnet llu με παρόμοιο πρόβλημα;
2) Υπάρχει περίπτωση αν τελικά με αλλάξουν σε adsl2+ να έχω προβλήματα;
3) Κανείς που να έχει καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
Εγώ μόνο 2 πιθανότητες μπορώ να σκεφτώ: α) bug στο firmware του DSLAM που σε γυρνάει σε g.dmt αν έχεις υψηλό attenuation; (μάλλον απίθανο) β) λάθος σετάρισμα της πόρτας από τους τεχνικούς της forthnet;

chrvez
28-06-07, 02:25
Για πιό λόγο θες ADSL2+ αφού μέχρι το 8 mbps είσαι μιά χαρά με ADSL;

giageo
28-06-07, 02:34
Για πιό λόγο θες ADSL2+ αφού μέχρι το 8 mbps είσαι μιά χαρά με ADSL;

Γιατί με το attenuation που έχω, σε g.dmt αποκλείεται να δω πάνω από αυτά τα 3500kbps που συγχρονίζω τώρα.

chrvez
28-06-07, 02:38
με 2+ θα γίνει κάτι καλύτερο;

gogos7
28-06-07, 04:13
Για πιό λόγο θες ADSL2+ αφού μέχρι το 8 mbps είσαι μιά χαρά με ADSL;


με 2+ θα γίνει κάτι καλύτερο;

chrvez δε βοηθάς...

giageo κάτι τέτοια post διαβάζω σαν το δικό σου και ένα ακόμη που λέει για το attenuation (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=110540) και αρχίζει να με λούζει κρύος ιδρώτας.
Άφησα το attenuation μου κάτω από το 10 (νομίζω 6-7 δε θυμάμαι ακριβώς/ άριστη γραμμή) με 1Mbit από ΟΤΕ (απόσταση 800-1000μ. από DSLAM Κεραμεικού), και τώρα που περιμένω να μπω στο ιδιόκτητο (μόνο Internet) σκαρφάλωσε (πώς & γιατί???) πάνω από 60dB!!

Θα περιμένω να ενεργοποιηθώ για να δω πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Γι' αυτό τόση θέρμη να μας βάλουν στο ιδιόκτητο από τη Forthnet;

chrvez
28-06-07, 16:21
chrvez δε βοηθάς...



Σε ρωτάω γιατί εκτός από την εσωτερική σου καλωδίωση που φαντάζομαι την έχεις ελέγξει δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο... Νομίζω ότι μαγική ρύθμιση από το router δεν υπάρχει όταν έχεις κακή γραμμή. Εγώ στην θέση σου θα τους έλεγα ότι δεν συγχρονίζω καθόλου ή ότι έχω συνεχή disconnect και θα δήλωνα βλάβη και ποτέ δεν ξέρεις κάτι μπορεί να σου αλλάξει ο ΟΤΕ...:sorry:

Antonis21
28-06-07, 16:26
Σε ρωτάω γιατί εκτός από την εσωτερική σου καλωδίωση που φαντάζομαι την έχεις ελέγξει δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο... Νομίζω ότι μαγική ρύθμιση από το router δεν υπάρχει όταν έχεις κακή γραμμή. Εγώ στην θέση σου θα τους έλεγα ότι δεν συγχρονίζω καθόλου ή ότι έχω συνεχή disconnect και θα δήλωνα βλάβη και ποτέ δεν ξέρεις κάτι μπορεί να σου αλλάξει ο ΟΤΕ...:sorry:

Κατι ξερεις για να το λες...
Συμφωνω απολυτα δηλωσε αυτην την βλαβη ο οτε παντως μπορει κατι να κανει!!!

giageo
28-06-07, 19:07
Σήμερα με άλλαξαν σε adsl2+ και από τα 3200 με 3500 που κλείδωνα πριν τώρα κλειδώνει στα 4000-4100kbps με 47 attenuation και 6 SNR. Δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση από τη forthnet :) Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να με βάλουν σε g.dmt; :hmm: Τέλοσπάντων κέρδισα 500+kbit κάτι είναι και αυτό ;)

EDIT: Τώρα που το βλέπω η συνδρομή "αναβαθμίστηκε" σε 24mbit οπότε μπορεί γι'αυτό να άλλαξε σε adsl2+ (λόγω των αλλαγών στα DSLAM) και όχι επειδή επικοινώνησα με ΤΥ για το θέμα.

Kurozuka
28-06-07, 23:01
Eγω εχω 30 atten και ξαφνικα εχω πολλα d/c και δεν ξερω γιατι

@ ADSLgr.com All rights reserved.