PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένοχη για μονοπωλιακές πρακτικές η Qualcomm, υποχρεούται να μειώσει το κόστος των royalties



nnn
23-05-19, 09:33
203876Η Qualcomm κρίθηκε ένοχη για μονοπωλιακές πράκτικες, καταπάτηση του ανταγωνισμού και εκβιασμό των κατασκευαστών κινητών, με στόχο την πληρωμή υψηλότερων αδειών χρήσης των επεξεργαστών της, από Αμερικανικό Ομοσπονδιακό δικαστήριο. Η απόφαση επιβάλει στην Qualcomm να επαναδιαπραγματευτεί τις εμπορικές συμφωνίες με τους συνεργάτες της και να αδειοδοτήσει τις τεχνολογικές πατέντες της με χαμηλότερο κόστος από ότι σήμερα.

Η εταιρία που το επιχειρηματικό της μοντέλο βασίζεται στα licencing fees παρά στις πωλήσεις επεξεργαστών, είδε τις μετοχές της να πέφτουν κατά 11% και ετοιμάζεται να ασκήσει έφεση στην απόφαση.



The decision issued late Tuesday night by U.S. District Judge Lucy Koh in San Jose, California, caused Qualcomm shares to plunge 11 percent on Wednesday.

“Qualcomm’s licensing practices have strangled competition” in parts of the chip market for years, harming rivals, smartphone makers, and consumers, Koh wrote in a 233-page decision.

She ordered the San Diego-based company to renegotiate licensing agreements at reasonable prices, without threatening to cut off supplies, and ordered that it be monitored for seven years to ensure its compliance.

Πηγή : Reuters (https://www.reuters.com/article/us-qualcomm-antitrust/us-judge-says-qualcomm-violated-antitrust-law-appeal-planned-shares-plunge-idUSKCN1SS134)

konig
23-05-19, 10:36
γιατι δεν μπορουν να πανε στην Mediatek Οι αλλοι?:rofl:

Black3539
23-05-19, 10:40
Καλό για την Xiaomi αυτό που πετσοκοβει διάφορες δυνατότητες του CPU όπως το fast changing για να ριξει τιμές.

stefanos1999
23-05-19, 11:29
Άντε μπας και δούμε να ανοίγει το licensing στα modem της ώστε όλα τα κινητά να έχουν όλα τα features που υποστηρίζουν τα modem της

ThReSh
23-05-19, 11:51
Καλό για την Xiaomi αυτό που πετσοκοβει διάφορες δυνατότητες του CPU όπως το fast changing για να ριξει τιμές.

Προσωπικά βρίσκω ότι το Fast Charging δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το LTE Carrier Aggregation (aka 4G+), το οποίο είναι κομμένο σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της ανεξαρτήτως τιμής...

DiM
23-05-19, 12:43
Καλό για την Xiaomi αυτό που πετσοκοβει διάφορες δυνατότητες του CPU όπως το fast changing για να ριξει τιμές.

Δεν νομίζω ότι πετσοκόβει τιποτα απλά στα ακριβά κινητά σου δίνει και τον fast charching φορτιστή ο οποιος είναι και εγκεκριμένος με βούλα από την Qualcomm στα φτηνά δίνει έναν κανονικό αλλα μπορείς να αγοράσεις εσύ έναν quick charge 3 η 4 από την τσέπη σου. Από όσο θυμάμαι εδώ το έκανε αυτό και η Apple και ας έχεις πληρώσει ένα καρο λεφτά για το κινητό της.

ThReSh
23-05-19, 12:46
Δεν νομίζω ότι πετσοκόβει τιποτα.

Nuff said...


Προσωπικά βρίσκω ότι το Fast Charging δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το LTE Carrier Aggregation (aka 4G+), το οποίο είναι κομμένο σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της ανεξαρτήτως τιμής...

DiM
23-05-19, 13:10
Προσωπικά βρίσκω ότι το Fast Charging δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το LTE Carrier Aggregation (aka 4G+), το οποίο είναι κομμένο σε ΟΛΕΣ τις συσκευές της ανεξαρτήτως τιμής...

Με τις τιμές που έχουμε ελλάδα για το 4g να σου πω ότι δε με απασχολεί προσωπικα. Normal το δικό μου πιάνει 50-150mbps από εκεί και πέρα εάν έχεις όρεξη να το ψάξεις σε μερικά μοντέλα τις xiaomi λύνεται εύκολα στα περισσότερα όμως χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader και root την συσκευή για να μπορέσεις να να ενεργοποίησεις όλες τις μπάντες στο 4G+. Aυτό συμβαίνει και σε άλλες μάρκες και υποθέτω λόγο χρημάτων που ζητάει η Qualcomm.

ThReSh
23-05-19, 13:16
Με τις τιμές που έχουμε ελλάδα για το 4g να σου πω ότι δε με απασχολεί προσωπικα. Normal το δικό μου πιάνει 50-150mbps από εκεί και πέρα εάν έχεις όρεξη να το ψάξεις σε μερικά μοντέλα τις xiaomi λύνεται εύκολα στα περισσότερα όμως χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader και root την συσκευή για να μπορέσεις να να ενεργοποίησεις όλες τις μπάντες στο 4G+.

Για έλα Wind όμως που χωρίς LTE-CA (4G+) είναι πάτος... :p

Δεν έχω καμμία όρεξη για bootloaders/root/κτλπ. :(

DiM
23-05-19, 13:24
Για έλα Wind όμως που χωρίς LTE-CA (4G+) είναι πάτος... :p

Δεν έχω καμμία όρεξη για bootloaders/root/κτλπ. :(

Νομίζω 2xCA bands στα 1800 και 2600 είναι το πρόβλημα στην 4g+ που είναι απενεργοποιημένα. Στο 4g όμως είναι όλες οι bands ενεργοποιημένες. Δεν έχω wind οποτε δεν ξέρω σε κοσμοτέ πάντως δεν χω πρόβλημα.

BlindG
23-05-19, 14:12
Moυ μυρίζει πιέσεις από την Μήλω...
Βέβαια, ανάθεμα αν θα ρίξει τις τιμές στα μήλα της....

Black3539
23-05-19, 15:09
Δεν νομίζω ότι πετσοκόβει τιποτα απλά στα ακριβά κινητά σου δίνει και τον fast charching φορτιστή ο οποιος είναι και εγκεκριμένος με βούλα από την Qualcomm στα φτηνά δίνει έναν κανονικό αλλα μπορείς να αγοράσεις εσύ έναν quick charge 3 η 4 από την τσέπη σου. Από όσο θυμάμαι εδώ το έκανε αυτό και η Apple και ας έχεις πληρώσει ένα καρο λεφτά για το κινητό της.

Στο Mi A1 που έχω εγώ μετά απο update σε Android Pie μου εμφανίζει κανονικά το charging rapidly και γενικά έβλεπα πιο γρήγορη φόρτιση απο Oreo.Αν και γενικά αυτό πρέπει να είναι η εξαίρεση... Το πιο σημαντικό από όλα τα feutures που κόβει είναι το carrier aggregation όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω το οποιό μέσα στις πόλεις γίνεται όλο και πιο πολύ αναγκαίο...

tsigarid
23-05-19, 17:22
Η μείωση των royalties θα μετακυλήσει στα κέρδη των εταιρειών. :rolleyes:

Nozomi
24-05-19, 10:46
Καλό για την Xiaomi αυτό που πετσοκοβει διάφορες δυνατότητες του CPU όπως το fast changing για να ριξει τιμές.
Στο δικό μου Mi5 (συσκευή του 2017) δεν έχει πετσοκόψει τπτ.

ThReSh
24-05-19, 11:55
Στο δικό μου Mi5 (συσκευή του 2017) δεν έχει πετσοκόψει τπτ.

Έχεις 4G+ με το Mi5? :p

konig
24-05-19, 19:05
Έχεις 4G+ με το Mi5? :p

και το red mi 4a εχει

ThReSh
24-05-19, 20:03
και το red mi 4a εχει

To βλέπεις στα stats στο gsmarena. Το θέμα είναι πως δεν είναι enabled στις συσκευές, δλδ δεν πρόκειται να δεις 4G+ ένδειξη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.