PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσκεμμένη διακοπή τηλ-ιντερνετ από ΟΤΕ σε συνδρομητές Νόβα!



lefteriz
24-05-19, 14:14
Ειμαι συδρομητής NOVA με πακέτο VDSL και συνδέομαι με ΑΚ. Ταχύτητα δεν εχω ιδιαίτερο παράπονο λογω και της απόστασης. Στα 40mbps περιπου..




Την Τρίτη 7 Μαίου 2019, ξαφνικά έγινε disconnect. Μπαίνω στο router και βλεπω συχρονισμό ADSL2PLUS.. Ωχ λεω κατι κακό έγινε.
Να μην τα πολυλογώ, κάποιο τζιμάνι τεχνικός του ΟΤΕ, έκανε π@π@ριά στο καφαο, και μπερδεψε τα καλώδια, και οταν παιρνω τηλ φαινεται το τηλ του γείτονα μου δίπλα ( ο οποίος btw έχει vodafone). Μου βάζουν φραγή ωστε να μην χρεωθώ κλήσεις που θα κανει ο δίπλα , ο οποίος έχει το δικό μου νούμερο :P
Την ιδια μέρα δηλώνεται βλάβη... Την επόμενη μέρα 8 Μαίου, έρχεται ο τεχνικός για να διαπιστώσει τα άνωθι. Δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ.
Η γραμμή αποκαταστάθηκε Παρσκευή 10 Μαίου. Ενδιάμεσα χωρις τηλέφωνο και ιντερνετ. 4 ΜΕΡΕΣ EKTOΣ για ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ.


Τελος πάντων λέω... έτυχε.


Τετάρτη 22 Μαίου (προχθές) το πρωι , νεκρά όλα, δεν δουλευει τιποτα. Δηλωση βλάβη.
Έρχεται χθες 23 Μαίου ο τεχνικος, τι να κανει ο ανθρωπος ,το δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ...


Παρασκευή σήμερα και δε βλέπω φως απο τον ΟΤΕ.
Παμε απο βδομάδα δηλαδη. 3η μέρα δηλαδή σήμερα και έρχεται ΣΚ.


Και ερωτώ... Τι μπορώ να κάνω εγώ, που θα βρω το δίκιο μου;;;; ΓΙΑΤΙ για μ@λ@κιες άλλων, την πληρώνω εγώ;;;;;
Έχω ετοιμόγεννη γυναίκα στο σπιτι και πρεπει να ασχολούμαι και με τις ηλιθιότητες του μεγαλειότατου ΟΤΕ.

Kostinos
24-05-19, 21:03
Ειμαι συδρομητής NOVA με πακέτο VDSL και συνδέομαι με ΑΚ. Ταχύτητα δεν εχω ιδιαίτερο παράπονο λογω και της απόστασης. Στα 40mbps περιπου..




Την Τρίτη 7 Μαίου 2019, ξαφνικά έγινε disconnect. Μπαίνω στο router και βλεπω συχρονισμό ADSL2PLUS.. Ωχ λεω κατι κακό έγινε.
Να μην τα πολυλογώ, κάποιο τζιμάνι τεχνικός του ΟΤΕ, έκανε π@π@ριά στο καφαο, και μπερδεψε τα καλώδια, και οταν παιρνω τηλ φαινεται το τηλ του γείτονα μου δίπλα ( ο οποίος btw έχει vodafone). Μου βάζουν φραγή ωστε να μην χρεωθώ κλήσεις που θα κανει ο δίπλα , ο οποίος έχει το δικό μου νούμερο :P
Την ιδια μέρα δηλώνεται βλάβη... Την επόμενη μέρα 8 Μαίου, έρχεται ο τεχνικός για να διαπιστώσει τα άνωθι. Δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ.
Η γραμμή αποκαταστάθηκε Παρσκευή 10 Μαίου. Ενδιάμεσα χωρις τηλέφωνο και ιντερνετ. 4 ΜΕΡΕΣ EKTOΣ για ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΟΤΕ.


Τελος πάντων λέω... έτυχε.


Τετάρτη 22 Μαίου (προχθές) το πρωι , νεκρά όλα, δεν δουλευει τιποτα. Δηλωση βλάβη.
Έρχεται χθες 23 Μαίου ο τεχνικος, τι να κανει ο ανθρωπος ,το δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ...


Παρασκευή σήμερα και δε βλέπω φως απο τον ΟΤΕ.
Παμε απο βδομάδα δηλαδη. 3η μέρα δηλαδή σήμερα και έρχεται ΣΚ.


Και ερωτώ... Τι μπορώ να κάνω εγώ, που θα βρω το δίκιο μου;;;; ΓΙΑΤΙ για μ@λ@κιες άλλων, την πληρώνω εγώ;;;;;
Έχω ετοιμόγεννη γυναίκα στο σπιτι και πρεπει να ασχολούμαι και με τις ηλιθιότητες του μεγαλειότατου ΟΤΕ.

Το κάνουν επίτηδες, μου το έλεγε τεχνικός πεδίου πέρνουν έντολή από τα κεντρικά και τα πειράζουν αν είσαι του ΟΤΕ θά στό Χαν φτιάξει τιν ίδια μέρα, τόρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια καταγγελία στήν εεττ, για τη βλάβη υπομονή...

sdikr
24-05-19, 22:39
Εσκεμμένη διακοπή απο τον ΟΤΕ στην Nova;
Μάλιστα το ακούσαμε και αυτό!

dimangelid
29-05-19, 00:40
Το κάνουν επίτηδες, μου το έλεγε τεχνικός πεδίου πέρνουν έντολή από τα κεντρικά και τα πειράζουν αν είσαι του ΟΤΕ θά στό Χαν φτιάξει τιν ίδια μέρα, τόρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια καταγγελία στήν εεττ, για τη βλάβη υπομονή...

Το ακούσαμε και αυτό, άλλη δουλειά δεν έχουν στον ΟΤΕ από το να κάνουν σαμποτάζ στους άλλους παρόχους... Και να το έκαναν, σιγά μην στο παραδεχόταν κάποιος τεχνικός μπροστά σου. Και να το είπε, πιστεύεις εσύ ότι σου λένε;

Συνδρομητής ΟΤΕ είμαι και ήμουν χωρίς τηλέφωνο και με αποσυγχρονισμούς στο internet, από την Τετάρτη μέχρι και την Δευτέρα το πρωί που ήρθαν και το έφτιαξαν. Που είναι η αποκατάσταση την ίδια ή την επόμενη μέρα;

Επίσης η καταγγελία στην ΕΕΤΤ νομίζεις είναι πιο γρήγορη; Πρέπει πρώτα να κάνεις γραπτό παράπονο στον πάροχό σου και αν δεν απαντήσει επίσης γραπτά εντός 20 ημερών, τότε μόνο μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

psyxakias
29-05-19, 06:27
Το κάνουν επίτηδες, μου το έλεγε τεχνικός πεδίου πέρνουν έντολή από τα κεντρικά και τα πειράζουν αν είσαι του ΟΤΕ θά στό Χαν φτιάξει τιν ίδια μέρα, τόρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια καταγγελία στήν εεττ, για τη βλάβη υπομονή...Επιβεβαιώνω και εγώ ότι το κάνουν επίτηδες και υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία. Πιο συγκεκριμένα, έχουν διαρρεύσει φωτογραφίες από τα κεντρικά του ΟΤΕ που επιβεβαιώνουν αυτή την παντελώς απαράδεκτη κίνηση κατά των ανταγωνιστών παρόχων και ειδικά της NOVA. Επισυνάπτω μία από αυτές τις φωτογραφίες, έχοντας πλήρη συναίσθηση του ρίσκου που παίρνω για τη ζωή μου και αιτούμενος προστασία από το ADSLgr.

Κεντρικά ΟΤΕ - 29/05/2019 06:27πμ
204042
"Προκαλέστε συνακρόαση σε κάθε γραμμή NOVA... άμεσα!"

OxAp0d0
30-05-19, 21:39
Το κάνουν επίτηδες...

Και μετά πίνουν το μπράντυ τους γελώντας χαιρεκακα, ενώ χαϊδεύουν μια άσπρη γάτα.


EDIT: Πωωωωωω ρε ψυχακια, τώρα είδα το ποστ σου!

sdikr
30-05-19, 23:36
Και μετά πίνουν το μπράντυ τους γελώντας χαιρεκακα, ενώ χαϊδεύουν μια άσπρη γάτα.


EDIT: Πωωωωωω ρε ψυχακια, τώρα είδα το ποστ σου!

Ήταν δάχτυλος του ΟΤΕ που το κάνει εσκεμμένα να μην φαίνονται όλα τα ποστ ώστε μετά να αισθάνεσαι άσχημα που γράφεις τα ίδια με κάποιον άλλον.

:p

K1m0n
08-06-19, 11:42
Πάμε μία τα βασικά:
Ο ΟΤΕ/cosmote (και οι λοιποί isp και η ΔΕΗ, και η ΕΥΔΑΠ και όλοι βασικά) δυστυχώς δεν έχουν sla (τουλάχιστον όχι στις οικιακές συνδέσεις).
Την όποια υπηρεσία προσφέρουν, βασικά την προσφέρουν άν/όπως θέλουν/μπορούν/τους συμφέρει.
Αν δεν θέλουν να σου βάλουν τηλέφωνο δικαίωμα τους.
Αν χαλάσει κάτι και αργήσει η επισκευή, κρίμα, αν αργήσει να επανέλθει η υπηρεσία θα σου αποχρεώσουν αναλογικά μέρος του παγίου.
Και όχι δεν θα σε αποζημιώσουν αν/όταν αυτό σου προξένησε ζημία,
όπως δεν θα σε αποζημιώσει και η ΔΕΗ πχ αν χαλάσουν τα κρέατα στο ψυγείο λόγω διακοπής ή/και το ίδιο το ψυγείο λόγω υπέρτασης.
Τα σχετικά αναφέρονται και στα συμβόλαια που υπογράφει ο συνδρομητής.
Αν ή όποια υπηρεσία θεωρείται κρίσιμης σημασίας είτε ο ενδιαφερόμενος ζητάει υπηρεσία με sla (με το αντίστοιχο κόστος),
η προσπαθεί κατά περίπτωση να έχει εναλλακτικές (κινητό τηλ, γενήτρια, /whatever...).
Καλή λευτεριά στην γυναίκα.

gcf
08-06-19, 15:00
Αν δεν θέλουν να σου βάλουν τηλέφωνο δικαίωμα τους.

Εκτός από τον πάροχο καθολικής υπηρεσίας, Forthnet (πλέον Nova;)


όπως δεν θα σε αποζημιώσει και η ΔΕΗ πχ αν χαλάσουν τα κρέατα στο ψυγείο λόγω διακοπής ή/και το ίδιο το ψυγείο λόγω υπέρτασης.
Η ΔΕΗ αποζημιώνει
https://energypress.gr/news/rae-apozimiosi-apo-ti-dei-os-500-eyro-gia-kathe-ilektriki-syskeyi-poy-pathainei-vlavi

MyISLM
13-06-19, 14:12
Πάμε μία τα βασικά:
Ο ΟΤΕ/cosmote (και οι λοιποί isp και η ΔΕΗ, και η ΕΥΔΑΠ και όλοι βασικά) δυστυχώς δεν έχουν sla (τουλάχιστον όχι στις οικιακές συνδέσεις).
Την όποια υπηρεσία προσφέρουν, βασικά την προσφέρουν άν/όπως θέλουν/μπορούν/τους συμφέρει.
Αν δεν θέλουν να σου βάλουν τηλέφωνο δικαίωμα τους.
Αν χαλάσει κάτι και αργήσει η επισκευή, κρίμα, αν αργήσει να επανέλθει η υπηρεσία θα σου αποχρεώσουν αναλογικά μέρος του παγίου.
Και όχι δεν θα σε αποζημιώσουν αν/όταν αυτό σου προξένησε ζημία,
όπως δεν θα σε αποζημιώσει και η ΔΕΗ πχ αν χαλάσουν τα κρέατα στο ψυγείο λόγω διακοπής ή/και το ίδιο το ψυγείο λόγω υπέρτασης.
Τα σχετικά αναφέρονται και στα συμβόλαια που υπογράφει ο συνδρομητής.
Αν ή όποια υπηρεσία θεωρείται κρίσιμης σημασίας είτε ο ενδιαφερόμενος ζητάει υπηρεσία με sla (με το αντίστοιχο κόστος),
η προσπαθεί κατά περίπτωση να έχει εναλλακτικές (κινητό τηλ, γενήτρια, /whatever...).
Καλή λευτεριά στην γυναίκα.

;Εγραψες :clap: :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.