PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλος χρόνος ενεργοποιήσης υφιστάμενης γραμμής



The One
28-05-19, 21:58
Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.

sdikr
28-05-19, 22:10
Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.

Αν την αίτηση την έκανες σε κατάστημα, όχι δεν μπορείς να φύγεις αζημίως.
Λογικά θέλουν να έρθουν να συνδέσουν τον εξοπλισμό και να δούνε πως έχεις και τηλέφωνο, είναι κάτι που θα μπόρουσες να κάνεις και εσύ, γιατί δεν το ρωτάς αν γίνεται;

The One
28-05-19, 22:23
Από άλλα thread στο forum βλέπω πως έχει τύχει και σε άλλους αυτό το θέμα, όταν πάνε όμως σε VDSL. Υπάρχει περίπτωση αν μου δώσουν γραμμή από διαφορετικό ΚΑΦΑΟ που υποστηρίζει και VDSL (πχ να δώσουν προφιλ 24/1 απο VDSL καφαο) να χρειάζεται να έρθουν στο σπίτι για να πειράξουν κάτι στα καλώδια; Όταν βάζεις VDSL αλλάζει κάτι στην καλωδίωση; Αν όχι τότε όντως δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός.

Kostinos
29-05-19, 09:27
Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.

Εμένα 25/05 μου λένε ραντεβού για 28/06..

The One
29-05-19, 22:18
Εμένα 25/05 μου λένε ραντεβού για 28/06..

Ελπίζω να μην μείνουμε χωρίς ιντερνετ μέχρι την ενεργοποιήση...

The One
18-06-19, 22:53
Τελικά με ενεργοποιήσαν σε VDSL γραμμή με 24/1 προφιλ. Δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ιντερνετ.

weather1967
19-06-19, 05:46
Τελικά με ενεργοποιήσαν σε VDSL γραμμή με 24/1 προφιλ. Δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ιντερνετ.

Μιά χαρά.
Μιά ερώτηση σέ 24/1 προφίλ,σέ τί ταχύτητα κλείδωσες ?
Σέ ρωτάω γιά να δώ άν σέ 24/1 προφίλ αν σέ συνδέσουν σέ καφάο μέ οπτική ίνα,μπορείς να πιάσεις τό max,η βάζουν κόφτες γιά να προτρέπουν τούς πελάτες νά πάνε σέ VDSL.

The One
19-06-19, 21:01
Κλειδωνω σε 24 down/1 up. Και max attainable ειναι 72 down/ 40 up. Πριν που δεν ήμουν ΚΑΦΑΟ συγχρόνιζα στα 10.

@ ADSLgr.com All rights reserved.