PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθορυβο συστημα...ποιο κουτι?



Σελίδες : [1] 2

pasas9
24-11-04, 19:07
Καταλαβαινετε το λογο.Τα Σπατα εινα μακρια μεν αλλα ενα αεροπλανο(3 πρεσκοτ) με εχει στειλει στα ορια δε.Ψαχνοντας λυση και αλλαζοντας ψυκτρες ανεμιστηρες ειδα και αυτο AcoustiCase C-6607A http://www.acoustiproducts.com/en/acousticase.asp. Υπαρχει κατι καλυτερο?

WAntilles
24-11-04, 19:11
Οποιοδήποτε κουτί έχει λύση Athlon-XP ή Athlon-64 μέσα του.

Να χτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του.

great
24-11-04, 19:15
Μπορεις να διαλέξεις και αθόρυβο ανεμιστιρακη. εγω προσφατα πηρα ενα και ειναι πραγματικα η μερα με την νυχτα απο αποψη θορηβου

pasas9
24-11-04, 19:17
Σαν λυση για αγορα ναι αλλα στο μελλον.Επι του παροντος κατι συγκεκριμενο?

pasas9
24-11-04, 19:18
Απο ανεμιστηρακια και ψυκτρες αλλο τιποτα αλλα ο 3-αρης θελει ψυξη το εμαθα κατοπιν εορτης

satel
24-11-04, 19:34
Μην προσπαθείς να κουκουλώσεις τον θόρυβο. Δεν θα τα καταφέρεις και μόνο λεφτά θα ξοδέψεις. Άλλαξε τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και τους ανεμιστήρες του κουτιου και θα δεις σημαντική διαφορά. Από πείρα μπορώ να πω πως δεν πρέπει να πάρεις κανένα ανεμιστήρα που να δίνει θόρυβο πάνω από 27db. Από εκεί και πάνω ακόμα και μικρές διαφορές στην τιμή σημαίνουν μεγάλη διαφορά στον θόρυβο.

Κοίταξε στα www.checkmate.gr και www.pcpowercooling.com

pasas9
24-11-04, 19:44
Αρχες Μεσογειων πηγα χθες και μου ειπαν τελειωσαν και πως περιμενουν παραλαβη για ψυκτρες και ανεμιστηρες.Φαινεται πως αντιμετωπιζουν και αλλοι το ιδιο προβλημα.Μικρο ανεμιστηρακι στον επεξεργαστη σημαινει πως θα χρειαστει καλυτερο αερισμο το κουτι οποτε..

XTCgr
24-11-04, 19:47
μην κοιτάς για κουτί αν θες αθόρυβο σύστημα...ψάξε για μια καλή αθόρυβη ψύκτρα, μετά για τροφοδοτικό, μετά για αθόρυβο σύστημα ψυξης της κάρτας γραφικών και πάει λέγοντας

lazar
24-11-04, 20:09
Βάλ' τον σε άλλο δωμάτιο :) . Το έχω δει να γίνεται!

pasas9
24-11-04, 20:19
- τροφοδοτικο εχω ταγκαν- ψυκτρα εχω αυτο που προτεινει το checkmate -την καρτα γραφικων την τσεκαρα οκ Το μονο που μενει ειναι ανεμιστηρακι επεξεργαστη αν και εχω αλλαξει 3.Θα το αλλαξω και αυτο(παναφλο η κατι αλλο?).Για κουτι εχω δει και ενα της ζαλμαν αλλα δεν αγγιζεται.(δεν παιζει η τελευταια λυση προς το παρον αν και η οικονομικοτερη)

WAntilles
24-11-04, 20:20
Βάλτον δίπλα στο ψυγείο και πίσω από πόρτα που κλείνει.

Αυτό έχω κάνει εγώ με το 2ο PC που λειτουργεί ως Gentoo server - μουλαρομηχάνημα.

pasas9
24-11-04, 20:29
Αν πρεπει να παρω κουτι που καταληγουμε?Ποιο αλλο εχω σαν επιλογη

runnerma
24-11-04, 20:43
Ποιο κουτί της Zalman έχεις δει??? Εχεις κανένα link πρόχειρο???

XTCgr
24-11-04, 20:51
@pasas βάλε μια ψύκτρα της zalman και καθάρισες!
αν έχεις ανεμιστήρες κουτιού ρίξε τα volts τους ώστε να "γυρνάνε" πιο αργά ή κότσαρε στο σύστημα ενα rheobus ώστε να δίνεις volt όσο θέλεις (απο 7 μέχρι 12)

pasas9
24-11-04, 23:43
Απο δευτερα αφου βαλω αλλο ανεμιστηρακι θα δειξει.Της ζαλμαν το κουτακι http://www.devhardware.com/c/a/Computer-Cases/Zalman-TNN-500A-Fanless-PC-Case-Review/+%22zalman+case%22&hl=el&client=firefox-a

kadronarxis
25-11-04, 00:03
Με το δώρο των χριστουγέννων, ελπίζω να τσιμπήσω αυτό:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=190084&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Για να μπει ταφόπλακα στο θέμα θόρυβος! :lol:

sdikr
25-11-04, 00:08
Καλά θα ήταν,
Χρειάζεται, τροφοδοτικό αθόρυβο, cpu cooler αθόρυβο, vga cooler αθόρυβο, motherboard cooler αθόρυβο, χρείαζεσαι fans αθόρυβα (120μμ) ΚΑΙ εκεί που την πατάμε όλοι αθόρυβους σκληρούς δίσκους!!

η καλύτερη λύση είναι, βάλτε τον υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο!

TheCondor
25-11-04, 00:20
ελα που νομιζα οτι επαιζε ρολο μονο ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη... μαυρα χαραματ α ειχα και εχω και εγω μεγαλο προβλημα αφου τον εχω συνδεδεμενο με τον ενισχυτη για μουσικη και ολο το βραδι ειναι ανοιχτος και παιζει. ετσι και τυχει και τον κλεισω τον υπολογιστη ησυχαζει η ψυχη μου!! ηθελα να ρωτησω αν υδροψυκτο συστημα συμφερει ( οχι απο θεμα λεφτων - αν και δεν εχω τωρα, αν ειναι να ησυχασω μια και καλη θα τα σκασω ) απο θεμα καλης ψυξης και καλης λειτουργιας του υπλογιστη γιατι ωρες ωρες τον ψηνο τον καημενο. τι προτεινετε οσοι ξερετε/δοκιμασει υδροψυκτα?

ανεμιστηρακια εχω στον επεξεργαστη, ενα να βαραει στους σκληρους γιατι το κουτι παιρνει τρεις και ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους, τροφοδοτικο 400W ( αν αυτο βοηθαει ) και της geforce 5700 το ανεμιστηρακι το οποιο ειναι καλυμμενο με 2982839829 κιλα σκονης - μπορει και περισσοτερα. ειμαι διατεθιμενος να ριξω καμποσα φραγκα αν ειναι σιγουρο οτι θα δουλευει αθορυβα γιατι τωρα και με την επιπλεον dsl θα βαραει πολλα 24ωρα ανοιχτος.Σας συχαριστω για οποια βοηθεια η απαντηση

pasas9
25-11-04, 00:23
στα λεφτα που παιζει το υδροψυκτο ειναι και το κουτι της ακουστικ(εξοδα μεταφορας).η εκδοχη αλλο δωματιο τιθεται οταν υπαρχη σαν λυση.Ενω το κουτι στην περιπτωση που μονη επιλογη ειναι το υπνοδωματιο και μονο

moralas
25-11-04, 01:58
ρε παιδια , εγω θελω ενα καλο κουτι , απο αλουμινιο, να εχει (αν γινετε) παραθυρο στο πλαι, να εχει μεσα δικα του ανεμηστηρακια, και να μην εχει τροφοδοτικο. τι προτεινετε ?

nefthy
25-11-04, 02:02
Να σας παραπέμψω εδώ: www.silentpcreview.com έχει θαυμάσια recommendations και εξίσου θαυμάσιο forum. Το Acousticase το φέρνει η Octabit με άλλο όνομα (Vero case νομίζω) και είναι ουσιαστικά ίδιο με το Antec SLK3700AMB, και τα δύο εξίσου πολυ καλές λύσεις.

moralas
25-11-04, 02:30
nefthy, The page cannot be displayed

moralas
25-11-04, 02:31
α χωρις το κομα..

moralas
25-11-04, 02:31
και χωρις δε το βγαζει.... τεσπα

runnerma
25-11-04, 02:37
ρε παιδια , εγω θελω ενα καλο κουτι , απο αλουμινιο, να εχει (αν γινετε) παραθυρο στο πλαι, να εχει μεσα δικα του ανεμηστηρακια, και να μην εχει τροφοδοτικο. τι προτεινετε ?

Περίμενε μέχρι την Δευτέρα που θα παραλάβω το Lian-li να σου πω εντυπώσεις...

XTCgr
25-11-04, 03:09
@TheCondor

η υδρόψυξη (κωλο)λέει...πιστεύω οτι όποιος δοκιμάζει "νερό" δεν γυρνάει στον "αέρα". Πάντως πιο αποδοτική και συνάμα οικονομική λύση είναι η custom(δηλαδή αγοράζοντας ενα-ενα τα κομμάτια) των 150-170 euro παρά τα έτοιμα kits. Tα έτοιμα kit παίζουν απο 150+ euro και φτάνουμε στα 300euro για λύσεις με διπλό ψυγείο,2 waterblocks για επεξεργαστή/κάρτα γραφικών κα. Tα φτηνά έτοιμα είναι απλά και μόνο για να γλυτώσεις τον θόρυβο της ψύκτρας του επεξεργαστή..παίζει μερικά να έχουν και χειρότερες επιδόσεις λόγω οτι το ψυγεία τους είναι πολύ μικρά.
Σημ. η custom των 150euro είναι καλύτερη απο οποιαδήποτε κιτ

moralas
25-11-04, 11:19
DSL_worshipper, πες μας απο που μπορουμε να βρουμε custom οπως λες, και προτεινε μας συγκεκριμενα πραγματα αν μπορεις

PopManiac
25-11-04, 11:22
Για όσους αφήνουν ανοιχτό τον υπολογιστή το βράδυ και κάνει θέρυβο υπάρχει και μια πιο φτηνή λύση: Ωτασπίδες!!! :wink:

Αλλά, σοβαρεύοντας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν κανείς έχει περασμένο το Everest και δείχνει θερμοκρασίες της CPU περίπου στους 25 - 27 βαθμούς κελσίου, μολονότι ο υπολογιστής μένει ανοιχτός για 24ωρα, θεωρείτε πως χρειάζεται ψύξη ή όχι; Και, παρεμπιπτόντως, το Everest δίνει κατά την άποψή σας ακριβείς ενδείξεις θερμοκρασιών;

spirosb
25-11-04, 11:43
pasas9,

Μικρο ανεμιστηρακι στον επεξεργαστη σημαινει πως θα χρειαστει καλυτερο αερισμο το κουτι οποτε..

Από όσο ξέρω μικρο ανεμιστηράκι = μεγάλος θόρυβος εάν δεν μειώσεις τα rpm του (π.χ. με το checkmate της zalman).
Επίσης για κουτί ρίξε μια ματιά εδώ για μια ιδέα γιατί το άρθρο είναι παλιό Tomshardware How To Select The Right Case For Your Computer (http://www6.tomshardware.com/howto/20020521/index.html)
Καλό το υδρόψυκτο αλλά με τους τρεις ή τέσσερις σκληρούς τι κάνει κανείς? Βάζει πάλι ανεμιστήρες ή υπάρχει κάποια υδρόψυκτη λύση.

XTCgr
25-11-04, 11:54
σχετικά καλά έτοιμα kit στην ελληνική αγορά είναι της swiftech και της asetek που φέρνει πχ η checkmatε (πάντως η checkmate έχει τις παλιές εκδόσεις αυτών των kit). Αυτό που παίζει πολύ απο τα έτοιμα είναι το Reserator της Zalman που έχει το πλάισιο αν και η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη

Τεστ 30 έτοιμων κιτ
http://www.presence-pc.com/article-93.html
*ειναι στα γαλλικά αλλά με ένα online translator δεν θα έχεις πρόβλημα
translator >>>> http://www.worldlingo.com/products_services/worldlingo_translator.html

Mια καλή ιδέα για την υδρόψυξη μπορείς να πάρεις εδώ http://www.thelab.gr/reviews/WcGuide_1.php
http://www.spodesabode.com/content/article/watercool/1

για custom θα χρειαστείς
1)αντλία(κυκλοφορητή Ηydor Seltz L20 ή L30, Eheim 1046 ή 1250) όπως και σωλήνες απο pet shop (πράσινοι Eheim 12/16 ID/OD )
2)ψυγείο - αυτο που χρησιμοποιεί το 80% είναι ψυγείο καλοριφέρ απο ford transit 87 και μπορεις να το βρεις εύκολα σε μάντρα μεταχειρισμενων
3)waterblock - καποιο έτοιμο (πχ της swiftech/danger den/asetek) ή στέλνεις email στον μιχάλη (11) και σου φτιάχνει ένα (κάπου 40-45euro) http://eleven.orion.gr/

αυτό που θα πρέπει να προσέξεις σε μια custom λύση είναι η διάμετρος των ρακόρ. Τα ρακόρ έχουν εσωτερική και εξωτερική διάμετρο (ID / OD ) οπότε αν βάλεις σωληνες με εσωτερική 12mm και εξωτερική 16mm διάμετρο τα ρακορ του block και του ψυγείου να είναι της μισής ίντσας εσωτερικά. Αυτο στο λέω γιατι τα περισσότερα block εταιριων είναι μισης ίντσας εξωτερικά με συνέπεια να μην χωράνε οι σωλήνες.Πάντως οι εταιρίες δίνουν τις περισσότερες φορές αντάπτορες αν και τους χρεώνουν extra.
Mια και έχεις "σχέση" με γερμανία δες και εδώ www.watercooling.de

αυτά και ελπίζω να βοήθησα
Κάνε και ένα search/αναζήτηση στα
www.thelab.gr
www.pctechnology.gr

adams
25-11-04, 12:02
Με τα λεφτα που θα δωσεις για αυτο το τερας παιρνεις και 2ο pc(τι ψυκτρα εχεις τωρα στον preshot?)
Για αθορυβο τελειως συστημα μπορεις να δεις και το ρεζορατορ της zalman(υδροψυξη χωρις ανεμιστηρα στο radiator)
To tagan παντως ειναι απο τα πιο αθορυβα τροφοδοτικα.
Τι καρτα γραφικων εχεις?
Μπορεις ακομη και να να βαλεις ricofon στο κουτι (σαν τοAcoustiCase C-6607A ) χωρις μεγαλο κοστος...
π.χ εχει το practiker.

Palpatine
25-11-04, 12:06
Παλιά είχα το ίδιο πρόβλημα, το κουτί μου με 8 ανεμιστήρες και 3 σκληρούς έκανε σαν αεροπλάνο. Και τελικά η λύση ήταν το Soltek Qbic 3401 (http://www.soltek.de/soltek/product/qbic.php?isbn_st=SL-B8E-F&qisbn_st=EQ3401). Με το στοκ κουλεράκι της Ιντελ για τον επεξεργαστή, ένα system fan (12άρι νομίζω) του Qbic και ένα του τροφοδοτικού ο υπολογιστής δεν ακούγεται πραγματικά καθόλου. Οι ανεμιστήρες ελέγχονται από το BIOS ανάλογα την θερμοκρασία και τρέχουν εκτός heavy load στις 1000 στροφές.

Πρόβλημα δημιουργούσαν οι σκληροί και τους άλλαξα με ένα 100άρι Samsung, που είναι ο πιο αθόρυβος σε idle και seek από αυτούς που έχω δοκιμάσει. Για την κάρτα γραφικών (club3d 9800pro), λόγω του ότι το σύστημα είναι αθόρυβο ακούγεται τώρα αυτή πάρα πολύ. Της άλλαξα το ανεμιστηράκι με ένα της Evercool (VC-RE μοντέλο) αλλά όταν δεν παίζω παιχνίδια την βγάζω (5 λεπτά δουλειά) και τρέχω με την onboard.

Η διαφορά στον θόρυβο είναι τεράστια! Βρήκα την ησυχία μου (σε ένα δωμάτιο με το pc 24/7) και δεν υπάρχει περίπτωση να πάω ξανά σε high end και θορυβώδεις λύσεις :D

moralas
25-11-04, 12:13
danke!

XTCgr
25-11-04, 12:22
bitte! :D

moralas
25-11-04, 12:29
να σε ρωτησω κατι ακομα, επειδη εχω ενα watercooler για επεξεργαστη , και υποπτευομαιοτι αν αλλαξω το ψυγειο του , θα κανω δουλεια, αυτο το ψυγειο που μου προτεινεις , τι μεγεθους ειναι , και πως ψυχεται , και τι κοστιζει ? το watercooler που εχω , εχει μια αντλια με δυναμη 600l/hour, εχει ψυκτρα για cpu και σωληνακια. θα χρειαστω μια ψυκτρα για vga και ισως μια για τη μητρικη.

moralas
25-11-04, 12:31
επισης , τι υγρο να βαλω?? σε αυτο που εχω , εχω βαλει απεσταγμενο νερο με μηδεν αλατα..

XTCgr
25-11-04, 12:45
νερο για "σίδερα" με άλλα λόγια απεσταγμένο που χρησιμοποιείς - μερικοί χρησιμοποιούν παραφλου αραιωμένο ώστε να μην θολώνουν οι σωλήνες
το ψυγείο απο ford tranzit έχει ολικές διαστάεις 28χ15χ4.5εκ με "καθαρό" (δηλαδή κυψέλες ) 15χ22.5εκ. Είναι όλο χάλκινο και κυψελωτό και παίζει στα 40-50euro. Ίσως να χρειαστεί να κόψεις τους σωλήνες που φέυγουν απο το ψυγείο αν δεν σε βολεύουν
Κάτσε να ανεβάσω και μια photo απο το δικό μου tranzit
Σκέψου οτι όσα περισσότερα block βάζεις τόσο αυξάνεις την αντίσταση που συναντάει το νερο στο κύκλωμα δηλαδή ίσως χρεαστείς να πάρεις μια πιο μεγάλη/δυνατή αντλία. Πρόσφατα μου αγόρασε φίλος απο pet shop της Αθήνας μια αντλία eden 2800 λιτρα/ώρα γιατι έβαλα ένα ψυγείο διαστάσεων 50χ12 :mrgreen: και συν οτι έχω 2 block επάνω η ροή είχε κόψει! ( Αρχικά είχα μια Hydor L20 600λτ/ώρα )
Σωλήνες ποιούς έχεις? Τσακίζουν?

XTCgr
25-11-04, 12:50
ford tranzit

moralas
25-11-04, 12:58
η αντλια ποσο πηγε ? σωληνες εχω αυτους που ειχε η ψυκτρα πανω, αλλα τωρα που βλεπω τη φωτογραφια , ισως ειναι λιγο λεπτοι.. το ψυγειο αυτο δε χρειαζεται καποιο ανεμηστηρα για να κρυωνει το νερο ? απλα το βαζεις πανω και ειναι ενταξει ? απο θορυβο πως παει η νεα αντλια ? για 2 block με βλεπω και εγω, ενα cpu και ενα vga

XTCgr
25-11-04, 13:10
εννοείται πως θα βάλεις ανεμιστήρες επάνω.Λόγω κατασκευής του θεωρείται το πιο αποδοτικό "διπλο" που μπορεί να βάλει κάποιος. Η αντλία κάνει θόρυβο αλλά έκανε μόνο 45euro (οτι δίνεις παίρνεις) - πάντως αν έχεις οικονομική άνεση πήγαινε για την eheim 1250 που είναι αρκετά δυνατή και αθόρυβη (1200lt/h). Πρόσεξε γιατι ανάλογα με τους σωλήνες που έχεις θα χρειαστείς και αντάπορα. Η 1250 έχει διαφορετική είσοδο απο έξοδο...νομίζω η είσοδος είναι 1/2 ιντσα ΙD ενω η έξοδος 3/8 ΙD... ισως να είναι και ανάποδα πάντως πρόσεξε το.
Σε τι κάρτα γραφικών θα βάλεις block? Mερικα block δεν μπαίνουν με την μια σε όλες τις κάρτες και ίσως χρειαστεί αντάπτορας..πχ η swιftech MCW50 που έχω ήθελε αντ'απτορα για να πατήσει στην 6800GT που αγόρασα

pasas9
25-11-04, 13:37
Καλημερα.Το συστημα με φορτο 40%.Με αυτη την ψυκτρα http://www.aerocool.com.tw/aerocool-files-v3/cooler/ht101.htm και δυο ανεμιστηρακια πανω της(ζαλμαν για απαγωγη και ενα μικρο για εξαγωγη).Το ζαλμαν ρυθμιζομενω
CPU Type Intel Pentium 4E, 3000 MHz (15 x 200)
Motherboard Asus P4C800-E Deluxe
Motherboard Chipset Intel Canterwood i875P
System Memory 1024 MB RADEON 9600 SEC Family (128 MB ATI Radeon 9600 XT (RV360
Creative SB0350 Audigy 2 ZS Sound Card
WDC WD1200JD-00GBB0 (111 GB, IDE)
WDC WD1200JD-00GBB0 (111 GB, IDE)
PIONEER DVD-ROM DVD-120 (16x/40x DVD-ROM)
PIONEER DVD-RW DVR-108 (DVD+R9:4x, DVD+RW:16x/4x, DVD-RW:16x/4x, DVD-ROM:16x, CD:32x/24x/40x DVD+RW/DVD-RW) PLEXTOR CD-R PX-W5224A (52x/24x/52x CD-RW)
Field Value
Tsystem 28 °C (82 °F)

Tcpu 58 °C (136 °F)

Tgpu 30 °C (86 °F)

Fcpu 3013 RPM

Fpowersupply 1288 RPM

moralas
25-11-04, 13:45
σε ati 9700pro, χμμμ κανει θορυβο ε.. το θεμα ειναι να μην κανει , αυτο με νοιαζει πιο πολυ, γιαυτο ψαχνω τη λυση νερου.. θα δω τι θα κανω

XTCgr
25-11-04, 13:51
εντάξει μην φανταστείς οτι κάνει και τρελό θόρυβο αλλά σίγουρα είναι πιο θορυβώδης απο την προηγούμενη που είχα ( Hydor L20 ) . Εξάλλου μιλάμε για πολύ δυνατή αντλία...μόνη της σε μπανιέρα πέταξε το νερό στα ταβάνι!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...πολύ δύναμη. Έχει επίσης ενα ρυθμιστικό στην έξοδο ώστε να μειώνεται η παροχή...ίσως το οτι δεν έχω εντελώς ελεύθερη την παροχή να προκαλεί κάποιο θόρυβο

moralas
25-11-04, 14:12
χαχαχα αμα εντοπισω κανα κοιτασμα πετρελαιου να σε φωναξω τοτε ! :mrgreen:

pelasgian
25-11-04, 16:14
Επειδή έκανα εκτενή έρευνα, το κουτί από μόνο του δεν αρκεί.

Για να μην οτ κάψεις, χρειάζεσαι:
1) επαρκώς αεριζόμενο κουτί - > μεγάλο full wide tower (είναι ψηλό και φαρδύ παιδί).
2) Να μειώσεις ότι μπλοκάρει τη ροή στο κουτί (π.χ. πλακέ καλώδια IDE αντί για τα καινούργια στρογγυλά).

Για να μην σε πρίζει, χρειάζεσαι:
1) να μειώσεις το θόρυβο από τους ανεμιστήρες
2) να μειώσεις τους κρανδασμούς που μεταφέρονται στη κάσα

Εγώ έκανα:
1) αθόρυβο το PSU με αλλαγή ανεμιστήρα -> ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ!
2) αθόρυβους τους ανεμιστήρες -> έβαλα καινούργιους χαμηλών db τόσο στην CPU όσο και στην GPU και τους πάτησα ΚΑΙ αντίσταση για να κόψω τα 12V σε 8V. -> ΘΕΛΕΙ ΚΟΛΗΤΗΡΙ!
3) μείωσα τους κρανδασμούς -> έβαλα αντικρανδασμικές βάσεις στους δίσκους (παρόλα αυτά ο ένας 120άρης κάνει σαν αεροπλάνο, το μόνο που ακούγεται στο pc μου!)

Το pc μου είναι 1000άρης P3, και δεν τον αλλάζω σε P4 ακριβώς λόγω του θορύβου που θέλει (και δεν μου χρειάζεται από ταχύτητα για να δουλέψω Linux). Edit: επειδή κάνω μόνο desktop χρήση (δεν παίζω παιχνίδια στο pc, πήρα ps2 για αυτό) έχω μία MX480 με παθητική ψύξη πλέον (έσπρωξα μία γρήγορη που είχα, γιατί απλά δεν χρειαζόταν για αυτά που κάνω και το μόνο που έκανε ήταν θόρυβο.)

Edit: έβαλα μία αντικρανδασμική βάση δίσκων με δικό της φαν και πέταξα μέσα δύο 120άρηδες και έναν 80άρι δίσκο. Όμως στο μηχάνημα είναι συνδεδεμένος ΜΟΝΟ ο ένας (αθόρυβος) 120άρης, οπότε και το σχετικά αθόρυβο φαν μένει κλειστό. Όταν κάνω byte-copy image των 120άρι, ανάβω και τους τρεις δίσκους και το φαν (τότε γίνεται χαμός από θόρυβο).

Έβγαλα το dvd-player και το cd-recorder και άφησα μόνο το dvd-writer (ένα πάμφτηνο NEC 2510). Το αποτέλεσμα είναι ότι με μόνο ένα δίσκο ανοικτό, το μηχάνημα ψήχει τους δίσκους παθητικά και δεν θέλει φάν. Όπως είμαι έχω μόνο το φαν της CPU και το fan της PSU.

Έχω ρυθμίσει το Linux να κάνει shutdown το δίσκο όταν κάνω εργασία σε office (βάζω τα δεδομένα σε 512Μb ramdrive και να σώζω στο δίσκο μόνο σε περίπτωση powerfailure - το κρατάει το UPS μου και όταν βγαίνω από το μηχάνημα.) Το ίδιο γίνεται και με τα ολονύκτια p2p, γράφει σε ramdrive και μία φορά στις 5-6 ώρες (800mb ramdrive) κάνει spin-up τους δίσκους, τα γράφει και ξανά power-down.) Αυτό σε Unix δουλεύει, γιατί είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ότι δεν θα κρασάρει η εφαρμογή. Σε windows δεν θα το έκανα με τίποτα -> σε Linux έχω uptime όλο το διάστημα μεταξύ των blackout της ΔΕΗ.

Όπως είπε ο WAntilles η ρίζα του κακού είναι ο κακός σχεδιασμός των Prescott όσον αφορά τις θερμικές εκπομπές. Οι πολύ καλύτεροι και δυνατότεροι AMD 64bit δουλεύουν πιο κρύα, παρόλο που δεν έχουν κατεβάσει τόσο τα μικρά και παρόλο που είναι πιο δυνατοί επεξεργαστές (και φτηνότεροι τώρα τελευταία;)

Οπότε αντί να τα χώσεις χοντρά σε κουτιά και πατέντες αθόρυβης ψύξης, σου συνιστώ να σπρώξεις τον prescott και να βάλεις amd64.

edit: είδα τις mad-max λύσεις που σου είπαν παραπάνω, αλλά αυτά είναι κουφά! Δεν χρειάζεται να πληρώσεις ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ να βάλεις όλα αυτά τα καρναβάλια στο pc σου για overclock και υπερψύξη, όταν μπορείς ή να πάρεις τον επόμενο καλύτερο επεξεργαστή με αυτά τα λεφτά. Το να βάζεις τέτοιες χαζομάρες στο pc σου είναι σαν να βάζεις φαρδυά λάστιχα και αεροτομές και φωτάκια σε αμάξια.

XTCgr
25-11-04, 16:48
edit: είδα τις mad-max λύσεις που σου είπαν παραπάνω, αλλά αυτά είναι κουφά! Δεν χρειάζεται να πληρώσεις ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ να βάλεις όλα αυτά τα καρναβάλια στο pc σου για overclock και υπερψύξη, όταν μπορείς ή να πάρεις τον επόμενο καλύτερο επεξεργαστή με αυτά τα λεφτά. Το να βάζεις τέτοιες χαζομάρες στο pc σου είναι σαν να βάζεις φαρδυά λάστιχα και αεροτομές και φωτάκια σε αμάξια.

τα "κουφά" που γράφεις εδώ τα έχεις ξαναγράψει και σε άλλο thread και τότε δεν μου είχες απαντήσει σε 1-2 απλές ερωτήσεις που σου είχα κάνει.Δεν θα κάτσω να σχολιάσω τα κερατιάτικα (που τα είδες?) και τα άλλα που γράφεις.. την υδρόψυξη θα την αντιστοιχούσα με "νίτρο" παρά με αεροτομές κτλ που γράφεις

moralas
25-11-04, 18:19
μισο ρε παιδια, επειδη αυτος θεωρει οτι εγω που θελω να κανω απλα αθορυβο το pc μου , γινομαι βλακας με αεροτομες και λαμπακια, παει να πει οτι ειναι και σωστο ?

pasas9
25-11-04, 18:23
Οι αποψεις διαφερουν αναλογα με το πεδιο ειδικευσεις.Δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση.Μια λυση εξ ολοκληρου χωρις ανεμιστηρακια θα ηταν ευχης εργων.Δεδομενου οτι το κοστολογιο στα ραβε ξηλωνε εχει πλησιασει(ξεπερασει)την υδροψυξη(υπαρχουν πολλοι απιστοι δεδομενου καποιων περιορισμων-χωρου,στησιματος ,συντηρησης,χρησης ανεμιστηρων,χρηματων..).Το κουτι τελικα με λιγο ψαξιμο δεν αξιζει τα λεφτα του δεδομενου οτι οι ανεμιστηρες ειναι εξτρα.Η λυση του ρικοφον ειναι πιο εφικτη (adams).Οταν κοπει το νημα(νευρα μου..)το μονο σιγουρο θα φτιαξω αλλο μηχανημα(το παλιο 700 celeron με 512 δεν τα φερνει βολτα πια).Σαν λυση την απερριψε το chekmate(φερτω
'δω και θα γινει αθορυβο-ειπαν).Θα δειξει απο δευτερα.

pelasgian
25-11-04, 19:14
Η υδρόψυξη είναι μία μπούρδα αντίστοιχη με τους λαμπτήρες φθορισμού, τα watercut κοψίματα στα κουτιά και τα διάφορα κιτς modding που κάνουν διάφοροι. Δεν λέω, επικερδές εμπόριο, όπως και το εμπόριο χαντρών στους ιθαγενείς.

Σε καμία περίπτωση όμως, κάποια από όλες αυτές τις ανωριμότητες δεν συνιστά αποδοτική τεχνική λύση. Περισσότερο αφορά εγώ-μασάζ του ιδιοκτήτη που λέει στους βλάκες φίλους του «κοίτα, κοίτα πόσες λάμπες και μαλακίες έχει το πισί μου, κοίτα κοίτα, του έβαλα και ρολογάκια θερμοκρασίας μπροστά, είμαι μάγκας, είμαι χρήστης με προσωπικότητα».

Ο υπολογιστής του πραγματικού γνώστη έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ισχύ που του χρειάζεται για αυτό που κάνει, είναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ, σταθερότατος και του έχει κοστίσει τα λιγότερα για να τη καλύτερη ποιότητα.

WAntilles
25-11-04, 19:18
Η υδρόψυξη είναι μία μπούρδα αντίστοιχη με τους λαμπτήρες φθορισμού, τα watercut κοψίματα στα κουτιά και τα διάφορα κιτς modding που κάνουν διάφοροι. Δεν λέω, επικερδές εμπόριο, όπως και το εμπόριο χαντρών στους ιθαγενείς.

Σε καμία περίπτωση όμως, κάποια από όλες αυτές τις ανωριμότητες δεν συνιστά αποδοτική τεχνική λύση. Περισσότερο αφορά εγώ-μασάζ του ιδιοκτήτη που λέει στους βλάκες φίλους του «κοίτα, κοίτα πόσες λάμπες και μαλακίες έχει το πισί μου, κοίτα κοίτα, του έβαλα και ρολογάκια θερμοκρασίας μπροστά, είμαι μάγκας, είμαι χρήστης με προσωπικότητα».

Ο υπολογιστής του πραγματικού γνώστη έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ισχύ που του χρειάζεται για αυτό που κάνει, είναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ, σταθερότατος και του έχει κοστίσει τα λιγότερα για να τη καλύτερη ποιότητα.

Πολύ σωστός ο Pelasgian, ειδικά στο τελευταίο.

Όπως έχουν οι τεντιμπόηδες τα φτιαγμένα, τα τούρμπο και τις αεροτομές, έτσι έχουνε και τα PC τους οι οβερκλοκάδες και οι ψυγειάκηδες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.