PDA

Επιστροφή στο Forum : skype + forthnet + USR 9105 = *%^$@!!!



cassidy
24-11-04, 19:58
Έχει κανείς το παραπάνω setup για να με βοηθήσει;

Πήρα ένα demo account από τη forthnet (256/128) κι όλα δούλευαν ρολόι, downloads sta 32kb/sec, σταθερό ping στα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν πως δε κατάφερα να κάνω το skype να δουλέψει αξιοπρεπώς ενώ με isdn 64k δούλευε άψογα!

Τα προβλήματα ήταν διακοπές στην επικοινωνία, μεγάλη καθυστέρηση (πάνω από 5 sec), slow-motion effect στη φωνή ενώ μετά από ένα λεπτό μοιραία έκλεινε και η σύνδεση (του skype).
Μεγάλες διακυμάνσεις στο ping δεν είχα, όπως παρατήρησα μπαίνοντας σε ελληνικούς gaming servers, αντίθετα ήταν αρκετά σταθερό και σε λογικά επίπεδα (γύρω στα 70-80msec), οπότε το πρόβλημα δεν οφείλεται εκεί.
Σκαμπανεβάσματα στη ταχύτητα δεν είχα. Το πρόβλημα δεν οφείλεται στην άλλη πλευρά γιατί στη συνέχεια μπήκα και με την ISDN σύνδεση και μιλούσα χωρίς πρόβλημα.

Οπότε τα μόνα που μου μένουν είναι τα περί router/firewall/virtual servers τα οποία μου είναι κάπως ασαφή καθώς είμαι καινούριος χρήστης. Μήπως έκοβε πόρτες το firewall και δε μπορούσε να συνδεθεί το skype σωστά ικανοποιητικά;
Δυστυχώς έληξε και το demo account (48 ώρες κράτησε) και δε μπορώ να το δοκιμάσω τώρα, κανένας άλλος παροχέας που να δίνει δοκιμαστικά accounts;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

PS: δε γνωρίζω αν έχει κάποια σχέση, αλλά το Universal Plug and Play Device Host service είναι απενεργοποιημένο στο σύστημά μου.

sdikr
24-11-04, 21:32
Προσωπικά δεν ξέρω πως δουλέυει το skype, αλλά σε άλλα voip που δουλέυω δεν έχω κανένα πρόβλημα, χρειάζεται φυσικά να έχεις ανοιχτες τις ανάλογες πόρτες

euri
24-11-04, 23:20
Προσωπικά δεν ξέρω πως δουλέυει το skype, αλλά σε άλλα voip που δουλέυω δεν έχω κανένα πρόβλημα, χρειάζεται φυσικά να έχεις ανοιχτες τις ανάλογες πόρτες

Έχω την εντύπωση ότι το skype δε χρειάζεται κάποια πόρτα διαφορετική της 80 για να δουλέψει. Νομίζω ότι πάνω σε αυτό βασίστηκαν οι δημιουργοί του για να το διαφημίζουν ότι δε χρειάζεται να ρυθμιστεί firewall και router για τη χρήση του.

cassidy
25-11-04, 00:54
Ποια άλλα VOIP δουλεύετε;

sdikr
26-11-04, 00:50
Ποια άλλα VOIP δουλεύετε;

Εγώ δουλέυω sip telephony, υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που το υποστηρίζουν, πολλές συσκευές που το υποστηρίζουν (έχω δύο) , καθώς και προγράμματα, πχ xlite (αυτό που δίνει και η hol)

AsGoodAsItGets
26-11-04, 01:03
Cassidy κι εγώ με ACN και Zyxel 650H έχω τα ίδια προβλήματα.
Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι έχω ένα φίλο στην Αυστραλία με τον οποίο είπαμε να το δοκιμάσουμε και είχαμε 10+ δευτερόλεπτα καθυστέρηση!
Και το ακόμα πιο γελοίο είναι ότι άλλος κοινός μας φίλος με isdn εδώ στην Αθήνα μιλούσε απρόσκοπτα την ίδια στιγμή!
Και το άκρον άωτον της γελοιότητας είναι ότι όταν ανέφερα τα προηγούμενα σε τεχνικό του πΟΤΕ από το 121, τι γυρνάει και μου λέει ο αθεόφοβος;!
"Μα ο χρήστης idsn δεν έχει να ανταγωνιστεί για bandwidth άλλους x χρήστες!"

Τώρα εγώ τι να πω...με αποστόμωσε... :evil:

sdikr
26-11-04, 01:31
δοκιμάσουμε και είχαμε 10+ δευτερόλεπτα καθυστέρηση!

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό,
Ελπίζω φυσικά την δοκιμή να την κάνεις χωρίς να τρέχει τίποτα απο πίσω (p2p κλπ)

δοκίμασε να κάνεις και Ping στο πρώτο Hop τι νούμερα σου βγάζει εκεί;

AsGoodAsItGets
26-11-04, 02:02
Αυτό δεν είναι φυσιολογικό,
Ελπίζω φυσικά την δοκιμή να την κάνεις χωρίς να τρέχει τίποτα απο πίσω (p2p κλπ)

δοκίμασε να κάνεις και Ping στο πρώτο Hop τι νούμερα σου βγάζει εκεί;

Φυσικά και δεν έτρεχα τίποτα άλλο εκείνη τη στιγμή και φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό. Και ήταν και μεταμεσονύχτια ώρα εδώ, να'ταν πρωί να πεις ας πάει στο καλό, αλλά...

Να κάνω ping στο ip του φίλου; Νομίζω ότι δεν το βλέπει καν, ή το κόβει ο provider του ή ο router του.

AsGoodAsItGets
26-11-04, 02:07
Εγώ δουλέυω sip telephony, υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες που το υποστηρίζουν, πολλές συσκευές που το υποστηρίζουν (έχω δύο) , καθώς και προγράμματα, πχ xlite (αυτό που δίνει και η hol)

Ποιές εταιρίες το υποστηρίζουν; Αν κατάλαβα καλά μέσω SIP μπορείς να κάνεις κλήσεις και σε κανονικά τηλέφωνα;

cassidy
26-11-04, 02:20
Παιδιά δεν είναι θέμα ping, καθώς άλλες real time εφαρμογές τρέχουν απροβλημάτιστα, πχ fps games. Με προβληματίζει το skype που διαλέγει αυτόματα το το codec. Δηλαδή άλλο codec χρησιμοποιεί όταν μπαίνεις με isdn κι άλλο με τη dsl.

AsGoodAsiTGets αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό
http://www.skype.com/help/faq/technical.html

και ειδικά το σημείο που λέει

In the quest for even better voice quality, it is also advisable to open up incoming TCP and/or UDP to the specific port you see in Skype Options.

Για να κάνεις test μόνος σου το skype, κάνε κλήση στο χρήστη echo123 (<<<bot)

Κάνω κάποιες δοκιμές και θα επανέλθω...

cassidy
26-11-04, 02:58
Λοιπόν, με το echo bot δεν έχω πρόβλημα. Οι κλήσεις se ανθρώπους άλλες φορές πάνε καλά κι άλλες όχι. AsGoodAsiTGets πήγαινε file >>> options >>> advanced >>> display technical call info. Κατά τη διάρκεια της κλήσης άσε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο του συνομιλητή σου. Καθυστέρηση υπήρχε πάλι σημαντική, όμως όταν άρχισε να π!!!έται τελείως παρατήρησα 3% packet loss...

Παρατήρησα πάντως στο forum τους πως υπάρχουν κι άλλοι με παρόμοια προβλήματα.

Sdikr έχει καμία από τις εφαρμογές που αναφέρεις δυνατότητα για pc to pc κλήσεις; Αν δε δουλεύει σωστά το skype ίσως πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε τις εναλλακτικές.

nhariton
08-12-04, 13:00
Λοιπόν, με το echo bot δεν έχω πρόβλημα. Οι κλήσεις se ανθρώπους άλλες φορές πάνε καλά κι άλλες όχι. AsGoodAsiTGets πήγαινε file >>> options >>> advanced >>> display technical call info. Κατά τη διάρκεια της κλήσης άσε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο του συνομιλητή σου. Καθυστέρηση υπήρχε πάλι σημαντική, όμως όταν άρχισε να π!!!έται τελείως παρατήρησα 3% packet loss...

Παρατήρησα πάντως στο forum τους πως υπάρχουν κι άλλοι με παρόμοια προβλήματα.

Sdikr έχει καμία από τις εφαρμογές που αναφέρεις δυνατότητα για pc to pc κλήσεις; Αν δε δουλεύει σωστά το skype ίσως πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε τις εναλλακτικές.

Και εγώ τα ίδια προβλήματα έχω με το Skype. Άλλες φορές δείχνει να τα πάει καλά και άλλες παιζεί σε slow-motion και με τεράστια καθυστέρηση. Δοκίμασα να ανοίξω όσες port χρειάζεται αλλά και πάλι τα ίδια. Είμαι με forthnet 256/128. Στα άλλα προγράμματα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα. Κατεβάζω κανονικά!
Το κουφό της υπόθεσης είναι οτι όταν μπαίνω με dial-up σε απλή PSTN σύνδεση δουλεύει κανονικά χωρίς διακοπές και καθυστερήσεις. Μήπως έχουν βάλει το χεράκι τους οι ISPs για να μην χρησιμοποιούμε IP-φωνα μέσω DSL;

Και με άλλο πρόγραμμα φωνής που δοκίμασα, stanaphone λέγεται, παρόμοια προβλήματα είχα.

Νίκος

alefgr
08-12-04, 15:44
Γενικά το real time streaming από Internet, είναι μια "δύσκολη" υπόθεση. Όσο το QoS δεν εφαρμόζεται από τους routers στην πράξη παρά μόνο στα χαρτιά, θα έχουμε όλα αυτά τα προβλήματα.

Πάντως αρκετοί ενώ δεν είχαν κάποιο σημαντικό πρόβλημα με το Skype σε σύνδεση Dial-up, με ADSL έχουν πολλά προβλήματα καθυστέρησης και διακοπών. Εντάσσονται και αυτά τα προβλήματα μέσα στις "παιδικές ασθένειες" του VoIP.

AsGoodAsItGets
08-12-04, 16:55
Πάντως αρκετοί ενώ δεν είχαν κάποιο σημαντικό πρόβλημα με το Skype σε σύνδεση Dial-up, με ADSL έχουν πολλά προβλήματα καθυστέρησης και διακοπών. Εντάσσονται και αυτά τα προβλήματα μέσα στις "παιδικές ασθένειες" του VoIP.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι εντάσσονται στις ασθένειες του πΟΤΕ και θα φύγουν μόνο όταν απαλλαγούμε οριστικά από αυτόν! :twisted:

alefgr
08-12-04, 22:11
Ίσως να έχεις δίκιο γιατί με ένα φίλο που τα λέμε ενώ και αυτός έχει Tellas και μπαίνει στο ίδιο gateway με το εμένα έχουμε πολλά προβλήματα.

Οπότε η διάταξη είναι:

PC 1 <-> 652R <-> ATM <-> Tellas Gateway <-> ATM <-> 652R <-> PC 2

Μάλλον σαμποτάζ από τον ακατονόμαστο μου μυρίζεται... :evil:

sdikr
08-12-04, 23:51
Sdikr έχει καμία από τις εφαρμογές που αναφέρεις δυνατότητα για pc to pc κλήσεις; Αν δε δουλεύει σωστά το skype ίσως πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε τις εναλλακτικές.

μια αρκετά καλή είναι το xlite (είναι δωρεάν,) το δίνει αυτή την στιγμή η hol, καθώς και άλλες εταιρίες.
ρίξε μια ματιά εδω http://www.pulver.com/fwd/

δοκιμασμένο, με zyxel 650, 652, usr 9106, isdn

@ ADSLgr.com All rights reserved.