PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλο SN Margin



tzepos
28-06-07, 15:45
Καλησπέρα σε όλους

Να σας πω και εγώ με λίγα λόγια την δική μου ιστορία.Κάπου γύρω στον Νοέμβρη του 2006 ο πατέρας μου κάνει αίτηση στην "T-Ellas το μεγαλείο σου" για το Ζ(β)ίστο.Το τηλέφωνο ενεργοποιήθηκε κάπου στον Ιανουάριο και το ίντερνετ......7 μήνες μετά, δηλαδή πριν 2 εβδομάδες. Μέχρι και την ενεργοποίηση του ίντερνετ η Tellas μας έδινε πρόσβαση μέσω ΑΡΥΣ. Με τα πολλά τις πρώτες μέρες δεν είδα ταχύτητα παραπάνω από 280kbps και τις τελευταίες μέρες δεν ξεπερνάει τα 60 kbps (μιλάω πάντα για downstream). Στην παρακάτω εικόνα σας παραθέτω τις λεπτομέρειες της γραμμής.

19833

Όπως βλέπετε ο θόρυβος της γραμμής είναι στα 8 dB.Τους τηλεφωνώ κάθε μέρα από την Δευτέρα, μου λένε ότι έχει πάει στο αρμόδιο τμήμα το θέμα μου.Υπάρχει ενδεχόμενο να το φτιάξουν η τσάμπα τους ζαλίζω, γιατί έχω σκοπό να τους παίρνω κάθε μέρα μέχρι να τους τα κάνω zeppelin :rant:

N0iZe
28-06-07, 16:56
παλία πόσο είχες;

tzepos
28-06-07, 17:30
NOize αν εννοείς για θόρυβο δεν ξέρω γιατί δεν το είχα ελέγξει.Όσο ήμουν στον ΟΤΕ με ISP την tellas όλα ήταν μια χαρά.είχα ξεκινήσει με 384kbps και κατέβαζα σταθερα με 39-40.Όταν έγινε η αναβάθμιση σε 768 οι ταχύτητές μου ήταν περίπου στα 80Kb.Με το Zisto όμως είναι χειρώτερα και από τότε που είχα 384 γραμμή

yiapap
28-06-07, 17:34
To SNR δεν έχει σχέση με την ταχύτητα που κατεβάζεις.
Επίσης άλλο SNR έχεις και 384 και άλλο για 4096Kbps.

Περισσότερα... (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

tzepos
28-06-07, 17:50
Yiapap

αυτό ακριβώς το άρθρο διάβασα και υπέθεσα ότι το SNR μου πρέπει να παίζει κάπου στα 30dB.Έκανα και μία σύγκριση με ένα φίλο μου του οποίου το noise margin είναι στα 33dB και βέβαια οι ταχύτητά του είναι καρφωμένη περίπου στα 400kB/s.Τελικά για ποιό λόγο είναι χαμηλή η ταχύτητά μου?

yiapap
28-06-07, 18:00
tzepos,
ΠΟΥ είναι χαμηλώτερη η ταχύτητά σου;
Αν κρίνω από την εικόνα που βλέπω τρέχει κατά 99.999999% εφαρμογή p2p (έχεις πολλά μικρά πακέτα και γι αυτό μεγάλο αριθμό σφλαμάτων λόγω του χαμηλού snr).
Αν εννοείς ότι έχεις χαμηλή ταχύτητα στα p2p τότε ψάξε στο ανάλογο υποφόρουμ.
Αν έχεις χαμηλή ταχύτητα *γενικά* (δοκίμασε ftp://ftp.ntua.gr με κάποιον download manager); Η ταχύτητα είναι χαμηλή όλη τη μέρα και το ΣΚ ή μόνο τις ώρες αιχμής;
Είσαι σίγουρος ότι ο υπολογιστής σου είναι καθαρός;

Ψάξε λίγο στο forum. το πρόβλημα που έχεις είναι από τα πλεόν συνηθισμένα αλλά για να βρούμε τον ένοχο πρέπει πρώτα να το ψάξεις πολύ αφού οι πιθανές αιτίες είναι πάρα πολλές.

tzepos
28-06-07, 18:24
p2p εφαρμογή δεν τρέχει.Όλα είναι κλειστά.Κατέβασα από το ftp του ntua με maximum 220kb (χωρίς download manager), από rapidshare και από άλλα sites maximum με 40kb. Η ταχύτητα είναι χαμηλή όλες τις ώρες και ημέρες. Έκανα και ένα speedtest απο το http://www.speedtest.net/ και μου έβγαλε

540 kbps Down
125 kbps Up

O υπολογιστής μου είναι καθαρότατος.

kloklo
29-06-07, 07:40
Αρα αφου επιασες 220 ΚΒ/s και χωρις download manager, καταρίπτεται η υπόθεση ότι κτεβάζεις με μαξ. 60.....

Δοκίμασε να κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο από ftp.otenet.gr με καποιον download manager. (π.χ. Internet Download Manager)
Την ίδια ώρα μην ανεβαζεις (ουτε κατεβαζεις) τίποτε...
Και πεσμας τα αποτελεσματα.....

Ολα τα speedtest ειναι αναξιόπιστα και δεν προσφερονται για να σου δωσουν την μαξ. ταχυτητα που μπορεις να πιασεις....

ΥΓ. Εγω με το Speedtouch ειχα το ίδιο SNR με σενα, και οταν εβαλα το Siemens Speedstream 4200 (αυτα που δινει η Τελλάς) το SNR μου πηγε στα 25(με διακυμανσεις βεβαια πεφτει μεχρι και τα 12-13, αλλα πολύ καλυτερα και συνηθως βρισκεται κοντα στα 20) αρα κατι πρεπει να παιζει και με αυτο....

tzepos
29-06-07, 16:28
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους.kloklo μπορεί να κατέβαζα με 220 απο το ftp το ntua αλλά από άλλα sites παραπάνω από 60 kB/s δεν έχω δεί.'Οταν είχα 1Mbit σύνδεση μέσω ΑΡΥΣ με την tellas οι ταχύτητες που έβλεπα ήταν καρφωμένες στα 120 kB/s.Αλλά σε 4Mbit γραμμή δεν νοείται να κατεβάζω μόνο απο ftp με 220.Δοκίμασα από το ftp της otenet και κατέβασα ένα αρχείο με download manager και η ταχύτητα ήταν καρφωμένη στα 398 kB/s.Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

kloklo
29-06-07, 18:28
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους.kloklo μπορεί να κατέβαζα με 220 απο το ftp το ntua αλλά από άλλα sites παραπάνω από 60 kB/s δεν έχω δεί.'Οταν είχα 1Mbit σύνδεση μέσω ΑΡΥΣ με την tellas οι ταχύτητες που έβλεπα ήταν καρφωμένες στα 120 kB/s.Αλλά σε 4Mbit γραμμή δεν νοείται να κατεβάζω μόνο απο ftp με 220.Δοκίμασα από το ftp της otenet και κατέβασα ένα αρχείο με download manager και η ταχύτητα ήταν καρφωμένη στα 398 kB/s.Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.


To βλέπεις λοιπόν....?
Το ότι κατεβάζεις από ΟΤΕνετ (που εχει αξιόπιστο δίκτυο) με σχεδον 400, ειναι αποδειξη ότι η γραμμή πάει καλά....

Το αν κάποια sites δεν έχουν το απαιτούμενο bandwidth, δεν φταιει ο πάροχος μας.....
Οταν κατεβάζεις από "διάφορα" sites, οπως λες, το πόσο γρήγορους servers εχουν οι ιδιοκτητες τους δεν μπορει να το ξερει και ουτε εχει ευθυνη ο πάροχος σου...

Για να σου δωσω ένα παραδειγμα, μπορεί εγω να τρεξω εναν server από το σπίτι μου και να φιλοξενησω ενα site....οταν εσυ ερθεις σε αυτο το site μου να κατεβασεις ενα αρχειο, αν δεν κατεβαζουν αλλι χρηστες εκεινη την ώρα θα κατεβασεις το αρχειο με ταχυτητα που ισουται με το Upload μου.....δηλαδη για παράδειγμα με 50 KB/s.....ΔΕΝ θα το κατεβασεις με 400 που μπορει η γραμμή σου....

Για αυτο ομως δεν φταιει ο πάροχος σου....κατάλαβες?
Ομοιως πολλά sites ειναι υπερφορτωμενα, και δεν μπορουν να σου "δωσουν"¨καποιο αρχειο με την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να κατεβασει η γραμμή σου....

Για αυτο αν θες να ξερεις αν φταιει ο παροχος σου ή οχι, πηγαινε σε ενα αξιόπιστο site -οπως της ΟΤενετ- που εχει μεγάλο bandwidth και δοκιμασε να κατεβασεις κατι...αν το κατεβαζεις με φουλ ταχυτητα, τοτε η γραμμή σου ειναι ΟΚ...;)

N0iZe
30-06-07, 00:22
Εγώ και από το ftp της ΟΤΕνετ 300 πιάνω. Από rapidshare (μήπως και αυτό δεν έχει bw; :P) μέχρι 180 :(
Όμως, από το ftp της OTEnet, οι ταχύτητες δεν είναι ενδεικτικές του τι συμβαίνει λόγω AIX.

contime
30-06-07, 01:05
Τοτε ας κατεβασει ο φιλος κι ενα αρχειο απο τη μικροσοφτ, πχ wmp 11 για να δουμε τι γινεται...

kloklo
30-06-07, 02:56
Εγώ και από το ftp της ΟΤΕνετ 300 πιάνω. Από rapidshare (μήπως και αυτό δεν έχει bw; :P) μέχρι 180 :(
Όμως, από το ftp της OTEnet, οι ταχύτητες δεν είναι ενδεικτικές του τι συμβαίνει λόγω AIX.

Aπό ΟΤενετ δεν υπαρχει πρόβλημα bandwidth, πάντα φουλ ταχυτητες πιάνω και γενικα τα 4 ειναι πολυ λίγα....

Μήπως τυχόν ανεβαζεις τιποτε εκεινη την ώρα, το λεω απλα για να αποκλεισουμε κατι.....εστω και μετριο upload επηρεαζει αισθητα το download

tzepos
30-06-07, 04:00
Για αυτο αν θες να ξερεις αν φταιει ο παροχος σου ή οχι, πηγαινε σε ενα αξιόπιστο site -οπως της ΟΤενετ- που εχει μεγάλο bandwidth και δοκιμασε να κατεβασεις κατι...αν το κατεβαζεις με φουλ ταχυτητα, τοτε η γραμμή σου ειναι ΟΚ...;)

Δεν λέω όχι στο τεστάρισμα με αξιόπιστα sites αλλά όταν βγήκα και έγραψα αυτό το post, οταν μπήκα και έψαξα για να δω αν παιζει κάτι με την γραμμή, τα έκανα διότι τα συγκεκριμένα sites από τα οποία κατέβαζα έχουν πολύ αξιόπιστους servers. Πχ στο rapidshare, πανω από 60 δεν έχω δει.Θα μου πείτε βέβαια ότι οι servers για free κατέβασμα από το rapidshare δεν σου δίνουν το μέγιστο bandwidth για κατέβασμα.Δεκτό.Αλλά σε site που κατέβαζα και πριν το zisto, οι ταχύτητες που έβλεπα ήταν κοντά στο μέγιστο της γραμμής που είχα και τώρα με το zisto τίποτα.Εδώ θα μου πείτε μήπως έχουν πρόβλημα οι servers.Δεκτό και αυτό.Θα δοκιμάσω να βάλω και το speedstream 4200 και θα δω.Πάντως ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

tzepos
01-07-07, 01:34
Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι λοιπόν στο πρόβλημα το οποίο φαίνεται να λύθηκε με τον εξής απλό τρόπο.Έβγαλα το Speedtouch router μου και χρησιμοποίησα το speedstream 4200.Δοκιμάζοντας να κατεβάσω από rapidshare (δεν είμαι συνδρομητής) η ταχύτητά μου έπαιζε απο 380-410 kB/s. Μήπως παίζει κάποια ρύθμιση τελικά του speedtouch που μου κόβει την ταχύτητα?

kloklo
01-07-07, 01:45
Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι λοιπόν στο πρόβλημα το οποίο φαίνεται να λύθηκε με τον εξής απλό τρόπο.Έβγαλα το Speedtouch router μου και χρησιμοποίησα το speedstream 4200.Δοκιμάζοντας να κατεβάσω από rapidshare (δεν είμαι συνδρομητής) η ταχύτητά μου έπαιζε απο 380-410 kB/s. Μήπως παίζει κάποια ρύθμιση τελικά του speedtouch που μου κόβει την ταχύτητα?

Σου ειπα παει καλυτερα το 4200...δεν ειναι θεμα ρυθμισεων, το γιατί μην με ρωτησεις, δεν το ξέρω....;)

tzepos
01-07-07, 02:18
Από την αρχή που μπήκα στον κόσμο της ADSL τα speedstream τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση.Το θέμα όμως είναι πως το speedtouch θέλω να το χρησιμοποιώ για να μοιράζεται η σύνδεση μεταξύ 2 υπολογιστών.Τι να κάνουμε.Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο ;)

kloklo
01-07-07, 04:48
Από την αρχή που μπήκα στον κόσμο της ADSL τα speedstream τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση.Το θέμα όμως είναι πως το speedtouch θέλω να το χρησιμοποιώ για να μοιράζεται η σύνδεση μεταξύ 2 υπολογιστών.Τι να κάνουμε.Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο ;)

Xωρις να ειμαι σιγουρος, πιστευω μπορει απλως το Siemens να κολλάει καλυτερα με τα DSLAM της Τελλάς...οχι οτι το Speedtouch δεν ειναι καλο ρουτερ...Εγω παντως το αλλαξα για αλλους λογους οχι για την ταχυτητα....για υτο ξαναελεγξε το μηπως κανεις τελικα την δουλεια σου με το Speedtouch (για να μοιρασεις και το Ιντερνετ)

tzepos
01-07-07, 14:21
Και εγώ είχα ακούσει παλιά που λέγανε ότι σε περίπτωση που τα DSLAM που εισαι συνδεδεμενος είναι Siemens και αν το router που χρησιμοποιείς είναι και αυτό Siemens τότε δεν θα έχεις τυπικά κανένα πρόβλημα.Προς το παρόν θα αφήσω απάνω το 4200 και θα δω τι θα κανω με το speedtouch.

Καλό μήνα σε όλους

@ ADSLgr.com All rights reserved.