PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσες εταιρείες φτιάχνουν DSLAM's?



Dr Death
24-11-04, 20:42
Σε μια προσπάθεια να μάθουμε όλοι σε τι DSLAM είμαστε συνδεδεμένοι, προτείνω να προσθέτει ο καθένας τη μάρκα του DSLAM στο οποίο είναι συνδεδεμένος, καθώς και τα αρχικά που του δείχνει το modem του.
Για παράδειγμα εμένα μου δείχνει TSTC, που δεν ξερω τι DSLAM είναι. Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει να με βγάλει από την περιέργεια :!:

Painter64
24-11-04, 21:43
Εγώ είμαι Αργυρούπολη, συνδεμένος σε κέντρο της Ηλιούπολης νομίζω ΑΧΕ(Ericsson) και DSLAM φαντάζομαι Alcatel:
Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 11.0
Attenuation (dB) up/down = 19.0 / 33.0
Noise Margin (dB) up/down = 31.0 / 31.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / ALCB
Τα παραπάνω χαρακτηριστικά είναι για απόσταση περίπου 2χλμ απο το DSLAM.
To TSTC δέν έχω ιδέα ποιός κατασκευαστής είναι αλλα μιά και δέν μου θυμίζει Siemens το βρίσκω πιθανό να είναι ο κινέζος.

kadronarxis
24-11-04, 22:12
Όπως το ξεκίνησες έτσι το thread, νόμισα ότι έχεις βάλει κανένα dslam στο μάτι και θέλεις να το τσιμπήσεις. :lol:

το TSTC σημαίνει ότι είσαι σε Siemens dslam.

Αυτά.

ΥΓ: όσον αφορά αυτό για το dslam, το έχει φτιάξει το post εδώ και καιρό ο panos72.Κάνε ένα search να το βρεις.

Dr Death
24-11-04, 22:50
Έχεις δίκιο, δεν το σκέφτικα :shock:
Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση :P

sdikr
24-11-04, 23:00
Σε μια προσπάθεια να μάθουμε όλοι σε τι DSLAM είμαστε συνδεδεμένοι, προτείνω να προσθέτει ο καθένας τη μάρκα του DSLAM στο οποίο είναι συνδεδεμένος, καθώς και τα αρχικά που του δείχνει το modem του.
Για παράδειγμα εμένα μου δείχνει TSTC, που δεν ξερω τι DSLAM είναι. Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει να με βγάλει από την περιέργεια

υπάρχει και το pdf του οτε, που μας λέει σε τι dslam είμαστε,

Deathstar
24-11-04, 23:29
και που ειναι αυτο το pdf???

Chris Valis
24-11-04, 23:49
Η ηλιούπολη έχει globespan virata/connexant chipset (πολλά από αυτά...) Και τα νεα ZXDSL που θα πάρει ο ΟΤΕ από την ΖΤΕ (μέσω ΜΑΡΑΚ) και αυτά globespan virata /connexant θα είναι... :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.