PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικαστική Απόφαση για ληξιπρόθεσμη οφειλή στη Cyta?



Opeth2019
31-05-19, 20:12
Καλησπέρα , σήμερα το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από ένα δικηγορικό γραφείο και μου είπαν πως βγήκε δικαστική απόφαση για ένα ληξιπρόθεσμο ποσό που έχω στη cyta περίπου 210 ευρώ από το 2016 και αύριο αν δεν πληρώσω το ποσό θα πάει 510 ευρώ στο δικαστήριο.
Τους ενημέρωσα πως να μιλήσουν με τον δικηγόρο μου γιατί το χρέος αυτό δεν έγινε εσκεμμένα υπήρξε ένα μεγάλο πρόβλημα υγείας που ακόμη τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Και το μόνο σίγουρο το μυαλό μου δεν ήταν στο να πληρώσω το ίντερνετ που έσπασε το συμβόλαιο και φούσκωσε τόσο. Μίλησα με τον Δικηγόρο μου και μου ζήτησε να μου στείλουν χαρτί με υπογραφή. Τους πήρα πόσα τηλέφωνα δεν το σηκώνουν για κανένα λόγο.
Τώρα είναι δυνατόν για 210 ευρώ;;
Καταρχάς τους συμφέρει να πάμε δικαστικώς;; Τα έξοδα και των δύο μας;;

jkoukos
31-05-19, 20:56
Δυστυχώς από την στιγμή που διέκοψες πρόωρα το συμβόλαιο, βάσει νόμου η εταιρεία δικαιούται την αποζημίωσης που αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου.
Βασικά δεν πρόκειται για δικαστική απόφαση, αλλά αφορά πίεση από συνεργαζόμενη εισπρακτική εταιρεία. Το αν προχωρήσουν και σε δικαστική συνδρομή είναι άλλο θέμα. Συνήθως δεν γίνεται αλλά διατηρούν το δικαίωμα να το πράξουν.
Το σίγουρο είναι ότι αν ποτέ θελήσεις να επιστρέψει πάλι στην Cyta ή την Vodafone που την εξαγόρασε, θα χρειαστεί να πληρώσεις όλο το ποσό πρώτα για να γίνει η σύνδεση.

stefanos1999
31-05-19, 21:03
Καλησπέρα , σήμερα το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από ένα δικηγορικό γραφείο και μου είπαν πως βγήκε δικαστική απόφαση για ένα ληξιπρόθεσμο ποσό που έχω στη cyta περίπου 210 ευρώ από το 2016 και αύριο αν δεν πληρώσω το ποσό θα πάει 510 ευρώ στο δικαστήριο. Τους ενημέρωσα πως να μιλήσουν με τον δικηγόρο μου γιατί το χρέος αυτό δεν έγινε εσκεμμένα υπήρξε ένα μεγάλο πρόβλημα υγείας που ακόμη τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Και το μόνο σίγουρο το μυαλό μου δεν ήταν στο να πληρώσω το ίντερνετ που έσπασε το συμβόλαιο και φούσκωσε τόσο. Μίλησα με τον Δικηγόρο μου και μου ζήτησε να μου στείλουν χαρτί με υπογραφή. Τους πήρα πόσα τηλέφωνα δεν το σηκώνουν για κανένα λόγο. Τώρα είναι δυνατόν για 210 ευρώ;; Καταρχάς τους συμφέρει να πάμε δικαστικώς;; Τα έξοδα και των δύο μας;; Καλά έκανες και τους είπες να μιλήσουν με τον δικηγόρο σου, αυτός θα στα εξηγήσει αναλυτικά. Γενικά, για να βγεί δικαστική απόφαση πρέπει πρώτα...να γίνει το δικαστήριο. Τα δικαστικά έξοδα συνήθως επιδικάζονται υπέρ όποιου κερδίσει (το δικαστήριο).

georgep138
02-06-19, 07:47
Μου άρεσε το : συνήθως ...

eazy
21-07-19, 14:27
Φιλε μου έχω το ίδιο πρόβλημα, αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Είχα Cyta για 10 ημέρες και πήγα στην vodafone διότι το 2016 ο νόμος του ΕΕΤΤ έλεγε πως έχεις 14 ημερολογιακές ημέρες να αλλάξεις πάροχο αν δεν μείνεις ευχαριστημένος. Τα τζιμάνια της vodafone μου έστελναν e-mail με τα ονοματεπώνυμα τους και οδηγίες για το πώς θα περάσω σε αυτούς και θα αφήσω την cyta γρήγορα και ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Φέτος λοιπόν που εξαγόρασαν την Κυπριακή εταιρεία μου είπαν πως πρέπει να πληρώσω κάποια χρήματα για τότε ενώ εγώ ήμουν ημερολογιακά μέσα στις ημέρες που έπρεπε. Ψάχνω δικηγόρο μέσω του συνήγορου του πολίτη και θα επιστρέψω με νεότερα διότι είναι μεγάλα λαμόγια. Ετοιμάζω θέμα επίσης σε ραδιοσταθμό που δουλεύω sponsored σε πάρα πολύ κόσμο με όλες τις συνομιλίες διότι τέτοιες επιθετικές τακτικές, χρειάζονται δημόσια διαπόμπευση όταν έχω πόσες δεκαετίες γραμμές στην εταιρεία τους

sdikr
21-07-19, 14:45
Φιλε μου έχω το ίδιο πρόβλημα, αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Είχα Cyta για 10 ημέρες και πήγα στην vodafone διότι το 2016 ο νόμος του ΕΕΤΤ έλεγε πως έχεις 15 ημερολογιακές ημέρες να αλλάξεις πάροχο αν δεν μείνεις ευχαριστημένος. Τα τζιμάνια της vodafone μου έστελναν e-mail με τα ονοματεπώνυμα τους και οδηγίες για το πώς θα περάσω σε αυτούς και θα αφήσω την cyta γρήγορα και ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Φέτος λοιπόν που εξαγόρασαν την Κυπριακή εταιρεία μου είπαν πως πρέπει να πληρώσω κάποια χρήματα για τότε ενώ εγώ ήμουν ημερολογιακά μέσα στις ημέρες που έπρεπε. Ψάχνω δικηγόρο μέσω του συνήγορου του πολίτη και θα επιστρέψω με νεότερα διότι είναι μεγάλα λαμόγια. Ετοιμάζω θέμα επίσης σε ραδιοσταθμό που δουλεύω sponsored σε πάρα πολύ κόσμο με όλες τις συνομιλίες διότι τέτοιες επιθετικές τακτικές, χρειάζονται δημόσια διαπόμπευση όταν έχω 6 γραμμές στην εταιρεία τους πάνω απο 10 έτη.

Δεν υπάρχει νόμος της ΕΕΤΤ 15 ημερών για το αν είσαι ευχαριστημένος απο τον πάροχο ή όχι, αυτό με τις 14 ημέρες έχει να κάνει με αγορές εξ αποστάσεως, αν εσύ έκανες την αίτηση στην Cyta μέσω τηλεφώνου ή Online σε καλύπτει, αν την έκανες σε κατάστημα όχι. Οι 14 ημέρες μετράνε απο την στιγμή της αίτησης, όχι απο την στιγμή που θα γίνει η σύνδεση.

Θα έλεγα να ρωτήσεις πρώτα δικηγόρο πριν κάνεις κάτι δημόσια σε ραδιοσταθμό.

eazy
21-07-19, 15:14
Δεν υπάρχει νόμος της ΕΕΤΤ 15 ημερών για το αν είσαι ευχαριστημένος απο τον πάροχο ή όχι, αυτό με τις 14 ημέρες έχει να κάνει με αγορές εξ αποστάσεως, αν εσύ έκανες την αίτηση στην Cyta μέσω τηλεφώνου ή Online σε καλύπτει, αν την έκανες σε κατάστημα όχι. Οι 14 ημέρες μετράνε απο την στιγμή της αίτησης, όχι απο την στιγμή που θα γίνει η σύνδεση.

Θα έλεγα να ρωτήσεις πρώτα δικηγόρο πριν κάνεις κάτι δημόσια σε ραδιοσταθμό.


Σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο για την προστασία των καταναλωτών (Νόμος 2251/1994), αν υποβάλλατε το αίτημα ενεργοποίησης εκτός εμπορικού καταστήματος, έχετε το δικαίωμα να υπαναχωρήσετε μέσα σε 14 ημερολογιακές μέρες από την ημερομηνία που κάνατε την αίτηση, χωρίς καμία επιβάρυνση από τον Πάροχο στον οποίο την υποβάλλατε.

Στις 10 ημέρες έστειλα fax διακοπής μέσω καταστήματος vodafone στην cyta και επέστρεψα τον εξολισμό σε κατάστημα τους διότι δεν είχε το τηλέφωνο μου καν χτύπο και ναι η αίτηση της cyta ήταν μέσω τηλεφώνου.

jkoukos
21-07-19, 15:23
Αν έστειλες με το φαξ, φωτοτυπία ταυτότητας μαζί με το αίτημα υπαναχώρησης και έχεις αποδεικτικό αποστολής ή/και παραλαβής, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Αν όχι, μίλα πρώτα με τον δικηγόρο σου.

sdikr
21-07-19, 16:52
Σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο για την προστασία των καταναλωτών (Νόμος 2251/1994), αν υποβάλλατε το αίτημα ενεργοποίησης εκτός εμπορικού καταστήματος, έχετε το δικαίωμα να υπαναχωρήσετε μέσα σε 14 ημερολογιακές μέρες από την ημερομηνία που κάνατε την αίτηση, χωρίς καμία επιβάρυνση από τον Πάροχο στον οποίο την υποβάλλατε.

Στις 10 ημέρες έστειλα fax διακοπής μέσω καταστήματος vodafone στην cyta και επέστρεψα τον εξολισμό σε κατάστημα τους διότι δεν είχε το τηλέφωνο μου καν χτύπο και ναι η αίτηση της cyta ήταν μέσω τηλεφώνου.

Ναι το γνωρίζω το νομικό πλαισιο, το όποιο δεν λέει πουθενά "ο νόμος του ΕΕΤΤ έλεγε πως έχεις 15 ημερολογιακές ημέρες να αλλάξεις πάροχο αν δεν μείνεις ευχαριστημένος".

Αν έκανες λοιπόν την αίτηση εξ αποστάσεως και μετά έκανες την υπαναχώρηση 14 ημέρες μετά την αίτηση (και όχι την ενεργοποίηση) τότε είσαι οκ
πιο πίσω λες, είχες 10 ημέρες cyta, πρέπει να ήσουν πολύ τυχερός (ή άτυχος ανάλογα πως το δει κάποιος) να σου κάνουν ενεργοποίηση μέσα σε 2 ημέρες απο την αίτηση.

FuS
25-07-19, 10:55
...Τώρα είναι δυνατόν για 210 ευρώ;;
Καταρχάς τους συμφέρει να πάμε δικαστικώς;; Τα έξοδα και των δύο μας;;

Έχω δει δεκάδες περιπτώσεις και έχει γίνει και για πολύ λιγότερα χρήματα. Όσο για το αν τους συμφέρει.. δεν τους κοστίζει τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.