PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για στατιστικά γραμμής.



Kostinos
31-05-19, 21:25
Πρόσφατα έβαλα Nova adsl και θά ήθελα τίν άποψη σας για τα στατιστικά.

- - - Updated - - -


Πρόσφατα έβαλα Nova adsl και θά ήθελα τίν άποψη σας για τα στατιστικά.
Το αριστερά μόλις άνοιξε η γραμμή και το δεξιά τώρα το βράδυ

CaptainNickGR
01-06-19, 13:48
Εισαι καλα πιστευω. Εχεις καλο SNR, απλα εισαι μακρια απο το κεντρο. Αν μπορεις βαλε οσο πιο μικρα καλωδια, δηλαδη βαλε ενα φιλτρο με ενσωματομενο μικρο καλωδιο, και 1 μετρο καλωδιο απο αυτο προς το modem μπας και κερδισεις κατι παραπανω αλλα οχι τιποτα το τρελο.

kosnik67
01-06-19, 15:13
Εγώ στη θέση σου, θα έκανα έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης.
Ίδια εταιρεία, ίδιο Attenuation, ίδιο SNR Margin και εμένα συγχρονίζει σχεδόν 50% παραπάνω.
204144
Επίσης με προβληματίζει ότι έχεις πολλά CRC errors (από το πρωί έως το βράδυ?)
Εγώ έχω τον ίδιο αριθμό σε 32 ημέρες

AndreasGeo
01-06-19, 15:43
To συγκεκριμένο ρούτερ που έχει ο φίλος (νομίζω είναι το ZTE H108N) έχει bug και δείχνει τόσα πολλά CRC στο upload (αν προσέξεις είναι σχεδόν πάντα πολλαπλάσιο του 65536 ή πολύ κοντά). Πάντως με βάση το attenuation και το SNRM έιναι χαμηλή η ταχύτητα το OP. Θα πρότεινα έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης εκτός και αν μένεις σε πολύ πυκνοκατοικημένη περιοχή οπότε θα έχεις και πολύ crosstalk.

Kostinos
01-06-19, 16:41
To συγκεκριμένο ρούτερ που έχει ο φίλος (νομίζω είναι το ZTE H108N) έχει bug και δείχνει τόσα πολλά CRC στο upload (αν προσέξεις είναι σχεδόν πάντα πολλαπλάσιο του 65536 ή πολύ κοντά). Πάντως με βάση το attenuation και το SNRM έιναι χαμηλή η ταχύτητα το OP. Θα πρότεινα έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης εκτός και αν μένεις σε πολύ πυκνοκατοικημένη περιοχή οπότε θα έχεις και πολύ crosstalk.
Δέν μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή λόγω περιορισμόύ στό ύψος των κτηρίων
Το καφάο καλύπτει αρκετά τετράγωνα το οποίο το σεπτέμβριο του 16 γέμισε υγρασία από τίς πλυμήρες για μιάμιση βδομάδα με καλωδιακή βλάβη αλλάχθικέ μέρος από το κεντρικό χάλκινο μόνο το καφάο κατά τίν ανάθεση στη wind ο Ποτέ δέν το άλλαξε,περίμενα 2 μήνες για γραμμή γιατί το καφάο ήταν τίνγκα η γραμμή μου έρχεται υπόγεια στίν δίπλα πολυκατοικία μοιοκτονομείται ανεβαίνει μέχρι τόν πρώτο περνάει στο σίδερο του καλωδίου ρεύματος έρχεται σε μένα εναέριο μοιοκτονομείται στο τετράγωνο μεταλλικό του ΟΤΕ και έτσι έρχεται σε μένα.
Α και καλό μήνα...

dimyok
01-06-19, 18:13
Στη δικη μου περιπτωση μετα απο νεα κρεμαση που εκανε οτετζης εχω παλι προβλημα . Μηπως μπορειτε να διαφωτισετε γιατι εχω 0,1 . SNR 6 και fastpath υποτιθ οτι εχω και direct utp. 204147

kosnik67
02-06-19, 12:40
Στη δικη μου περιπτωση μετα απο νεα κρεμαση που εκανε οτετζης εχω παλι προβλημα . Μηπως μπορειτε να διαφωτισετε γιατι εχω 0,1 . SNR 6 και fastpath υποτιθ οτι εχω και direct utp. 204147

Λογικά αν κάνεις επανεκκίνηση του router θα ξαναπάει SNR 6 αλλά θα κλειδώσει 1,5 - 2 Mbps πιο κάτω.
Γισ κάποιο λόγο αυξήθηκε ο θόρυβος στη γραμμή.
Crosstalking?

dimyok
02-06-19, 13:36
Δε ξερω υποθετω . καθε βραδυ τα ιδια και αν με πιεση κανουν reset τη πορτα φτιαχνει . Η forthnet λεει οτι δε βλεπει τιποτα περιεργο αλλα και απο τη μερια τους 0,1 μου το ειπανε . Στα 6 επρεπε να ειναι παντα . Το θεμα ειναι οτι εχω κουραστει δε θα τους αφησω να κατσουν 10 ρι για να "δουλευει σωστα"- ετσι ειπαν στο θεο τους ....Πρεπει να ετοιμαζω καταγγελια αφου δε μπορουν να δωσουν αξιοπιστο 6 .

kosnik67
02-06-19, 21:46
Δε ξερω υποθετω . καθε βραδυ τα ιδια και αν με πιεση κανουν reset τη πορτα φτιαχνει . Η forthnet λεει οτι δε βλεπει τιποτα περιεργο αλλα και απο τη μερια τους 0,1 μου το ειπανε . Στα 6 επρεπε να ειναι παντα . Το θεμα ειναι οτι εχω κουραστει δε θα τους αφησω να κατσουν 10 ρι για να "δουλευει σωστα"- ετσι ειπαν στο θεο τους ....Πρεπει να ετοιμαζω καταγγελια αφου δε μπορουν να δωσουν αξιοπιστο 6 .

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.Το SNR Margin εξαρτάται από τον θόρυβο που έχει η γραμμή.
Ο θόρυβος αυξομειώνεται από πιθανές ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές ή από άλλους συνδρομητές (crosstalking).
Τις γραμμές όμως τις διαχειρίζεται ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ.Πιθανόν και να αλλάξεις εταιρεία να έχεις τα ίδια αποτελέσματα,γιατί το ζευγάρι του χαλκού παραμένει το ίδιο (και οι πιθανές παρεμβολές).
Οι εναλλακτικοί το μόνο που κάνουν είναι να νοικιάζουν τις γραμμές.
Στη δικιά μου γραμμή το πρωί το SNR Margin πηγαίνει 10 και μετά λόγω παρεμβολών κατεβαίνει στο 6.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις επανεκκίνηση το ρουτερ όταν έχει SNR 0.1
Θα κλειδώσει σε πιο κάτω συγχρονισμό, SNR 6 και λογικά δεν θα ξαναπέσει πιο κάτω.

dimyok
02-06-19, 22:41
Δε με καταλαβες η "λυση" τους ειναι να το κλειδωσουν μονιμα σε 10mbps χωρις ελευθερο προφιλ . Δε εχουν κανει τιποτα ουτε να βρουν που χανει ουτε να αλλαξουν ζευγος . Αλλα εχουν ερθει 5 φορες εχουν "μετρησει" εισαγωγη και τα βγαζουν ολα καλα χωρις δελτιο κιολας - αμα πιεσω στελνουν "ορθη επαναληψη" με τη μετρηση στην εισαγωγη 13 mbps που ειναι ψεμα . Εχει νοημα να τους ξαναφερω αυριο;;
Ο θορυβος μεγαλωνει με το τηλεφωνο σε χρηση . Χωρις το κεντρικο φιλτρο εκτινασει τα errors .Direct καλωδιο στην εισαγωγη εχω βαλει και δε ξερω τι αλλο να κανω πια . scotchlock στα στριψιματα ;

JohnKalas
31-08-19, 01:27
Γεια σας και απο μενα, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου ως κάτοχος γραμμής nova (forthnet)
Έχω αρκετές αποσυνδέσεις τον τελευταίο καιρό χωρίς να εχω πειράξει κάτι στην συνδεσμολογία μου.206321
Router: tp-link vr600 v2
Υπάρχει φιλτράκι στην τηλεφωνική συσκευή η οποία είναι στην κεντρική πρίζα.
Το ρουτεράκι είναι σε αλλη πρίζα και συνδέεται με κοντό καλώδιο στην τηλεφωνική πρίζα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.