PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το γυρίσω από vodafone σε cosmote;



Γιώργος12
03-06-19, 16:47
Τελειώνει το 24μηνο με την vodafone και σκέφτομαι να το γυρίσω cosmote μήπως και είναι λίγο καλύτερες οι ταχύτητες και η αξιοπιστία αφού αυτοί ελέγχουν τη γραμμή.

Έχει τίποτα σε ελκυστική τιμή η cosmote; Μόνο για ίντερνετ και πολλές αστικές κλήσεις;

Greg61
03-06-19, 20:02
Δές εδώ: https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

Γιώργος12
03-06-19, 20:35
Πως θα γίνει να με πάρουν τηλέφωνο αυτοί που κάνουν προσφορές;

Greg61
04-06-19, 01:28
Μάλλον αυτό το πρόγραμμα σ' ενδιαφέρει: https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430031
Κατέβα στη σελίδα και θα δείς όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Αυτοί δέν ξέρουν οτι σκέφτεσαι να πάς στον ΟΤΕ για να σ' ενοχλήσουν. Πρέπει να εκδηλώσεις ενδιαφέρον, όπως λέει μέσα η σελίδα.

Γιώργος12
04-06-19, 17:06
Η Nova με 19.90 € δίνει απεριόριστες κλήσεις και σε σταθερά και σε κινητά με τα ίδια mbps. Τι γίνεται εδώ; Γιατί τόση διαφορά; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

- - - Updated - - -

Τελικά μόνο Cosmote, Nova, Vodafone και Wind είναι οι πάροχοι ADSL πια;

Τι έγινε με τις παλιές εταιρείες που έπαιρνες κουτί με όλο τον εξοπλισμό μέσα και πλήρωνες μπροστά για 6 μήνες χωρίς περεταίρω δέσμευση; Επιτροπή ανταγωνισμού κατά των καρτέλ και της αισχροκέρδειας δεν υπάρχει;

dimangelid
04-06-19, 17:55
Η Nova με 19.90 € δίνει απεριόριστες κλήσεις και σε σταθερά και σε κινητά με τα ίδια mbps. Τι γίνεται εδώ; Γιατί τόση διαφορά; Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

- - - Updated - - -

Τελικά μόνο Cosmote, Nova, Vodafone και Wind είναι οι πάροχοι ADSL πια;

Τι έγινε με τις παλιές εταιρείες που έπαιρνες κουτί με όλο τον εξοπλισμό μέσα και πλήρωνες μπροστά για 6 μήνες χωρίς περεταίρω δέσμευση; Επιτροπή ανταγωνισμού κατά των καρτέλ και της αισχροκέρδειας δεν υπάρχει;

Δεν βλέπω κανέναν λάκκο, μια χαρά παρέχουν ότι λέει το πακέτο.

Οι εταιρίες είναι πλέον όντως οι 4 που αναφέρεις.

Όσο για τις τιμές, τα πάγια δεν είναι άσχημα και σχεδόν κανείς δεν παίρνει τα πακέτα στην ονομαστική τους τιμή, αλλά πιο φθηνά. Οι χρεώσεις κλήσεων μετά το τέλος των λεπτών ομιλίας είναι όντως ληστρικές.

Σε σχέση με το τι γίνεται σε κάποιες χώρες (πρόστιμα αν κατεβάσεις torrent, κομμένα τραγούδια στο youtube λόγω πνευματικών δικαιωμάτων, ογκοχρέωση) , προτιμώ 1000 φορές να μην έχω τις σούπερ ντούπερ ταχύτητες και τιμές, αλλά να έχω πραγματικά ελεύθερο ίντερνετ...

Γιώργος12
04-06-19, 23:19
Δεν βλέπω κανέναν λάκκο, μια χαρά παρέχουν ότι λέει το πακέτο.

Για κοίτα το πάλι:

Cosmote: 31,65€, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, 30' σε κινητά, 24 mbps

Nova: 19.90€, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, απεριόριστες σε κινητά, 24 mbps

Πληρώνεις 60% παραπάνω, παίρνεις λιγότερα! Μήπως έχει βάλει κανά κόφτη η Nova για να μη πιάνεις ποτέ τις δυνατότητες του χάλκινου καλωδίου σου αλλά μόνο 10 mbps max ας πούμε; Με την vodafone πιάνω 14 mbps.

dimangelid
04-06-19, 23:30
Για κοίτα το πάλι:

Cosmote: 31,65€, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, 30' σε κινητά, 24 mbps

Nova: 19.90€, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, απεριόριστες σε κινητά, 24 mbps

Πληρώνεις 60% παραπάνω, παίρνεις λιγότερα! Μήπως έχει βάλει κανά κόφτη η Nova για να μη πιάνεις ποτέ τις δυνατότητες του χάλκινου καλωδίου σου αλλά μόνο 10 mbps max ας πούμε; Με την vodafone πιάνω 14 mbps.

Κανέναν κόφτη δεν έχει, που τα είδες αυτά; Αν έχεις καλωδιακή βλάβη, είτε είσαι στον ΟΤΕ είτε στην οποιαδήποτε άλλη εταιρία, τα ίδια προβλήματα θα έχεις.

netblues
04-06-19, 23:31
Μα τι λεμε τωρα? Την εποχη των 200mbit καποιος ασχολειται ακομα με κόφτες σε adsl? (Ασε που ιστορικά όσοι εκαναν καποιας μορφης shaping (και οχι κοφτη) δεν αντεξαν και πολυ)
Το 2010 εχει περάσει εδω και 9 χρονια.

Γιώργος12
05-06-19, 00:24
Έβαλαν κόφτη στα μουλωχτά είναι η προτεινόμενη εξήγηση, για να χωρέσουν περισσότεροι πελάτες στο ίδιο οπτικό καλώδιο ώστε το κόστος ανά πελάτη να είναι 20 εκεί που θα ήταν 32 ευρώ. Ξέρετε κανένα βενζινάδικο όπου η τιμή να είναι 60% παραπάνω από γειτονικό βενζινάδικο;

netblues
05-06-19, 00:33
Α ρε συ, τωρα εξηγουνται κατι κομμενα οπτικα καλωδια που εβλεπα τις προαλες πεταμένα Ο κοφτης μαλλον τα ειχε κοψει λιγο παραπανω.

psyxakias
05-06-19, 00:39
Η δική μου προτεινόμενη εξήγηση είναι ότι οι πιστωτές (δηλαδή οι τράπεζες, που έχουν αναλάβει το management λόγω χρεών) της Nova εφαρμόζουν επιθετική τιμολογιακή πολιτική, καθώς μάχονται με κάθε τρόπο να κρατήσουν/προσελκύσουν συνδρομητές, λόγω της επικείμενης(?) εξαγοράς και της συνεχούς μείωσης συνδρομητών που επηρεάζει την εταιρική της αξία. Πιο λογικό μου ακούγεται σε σχέση με θεωρίες για κόφτες.

Αν είχανε ολόιδιες τιμές, θα μιλούσαμε για καρτέλ. Τώρα που έχουν διαφορετικές, ο καταναλωτής μπορεί να κάνει τις επιλογές του και να αξιοποιήσει προσφορές προς όφελός του.

netblues
05-06-19, 00:48
Αμα οι τραπεζες ξερανε να κανουν και επιθετικες πολιτικες σε isp's τοτε δεν θα λεγοταν τραπεζες. :)
Ζω και αναπνεω να δω thread στο adsl
- Εχει πέσει η εθνική?
- Πωπω εμεις εδω στη Eurοbank εχουμε ping σε ευρωπαικους server 5msec. Η χαρα του gamer
- Παιδια εγώ που είμαι στη κερκυρα μπορώ να βάλω Internet αττικης ?
- Τώρα με κάθε σύνδεση Alpha, δώρο ενα κουπόνι για καρπούζια AAA, απο τον Αλφα Βητα.

To οτι οι τιμες του οτε ειναι ρυθμισμενες και δεν μπορουν να πεσουν κατω απο ΧΧ το ξεχασαμε?

Γιώργος12
05-06-19, 00:56
Γιατί σας τρελλαίνει τόσο η σκέψη ότι κάποιος εξαπατεί τους πελάτες του;

sdikr
05-06-19, 01:13
Γιατί σας τρελλαίνει τόσο η σκέψη ότι κάποιος εξαπατεί τους πελάτες του;

Γιατί έχουμε βαρεθεί να ακούμε θεωρίες συνωμοσίας και τεχνικές εξηγήσεις που δεν στέκουν πουθενά, ειδικά την εποχή που όλοι μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στις πληροφορίες που χρειάζεται.


Παλιότερα που θυμάσαι τα κουτιά των 6 μηνών, βγαίνανε παραπάνω σε κόστος τα 384kbps για 6 μήνες απο ότι σήμερα τα 50Mbps για 12 μήνες, μην ξεχνάς ακόμα πως για να έχεις εκείνο το κουτί έπρεπε να έχεις και ενεργή γραμμή τηλεφώνου (πάγιο κάθε μήνα).

Greg61
05-06-19, 01:16
Γιατί έχουμε βαρεθεί να ακούμε θεωρίες συνωμοσίας και τεχνικές εξηγήσεις που δεν στέκουν πουθενά, ειδικά την εποχή που όλοι μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στις πληροφορίες που χρειάζεται.

:respekt:

dimangelid
05-06-19, 08:47
Γιατί σας τρελλαίνει τόσο η σκέψη ότι κάποιος εξαπατεί τους πελάτες του;

Που το βασίζεις αυτό που λες; Έχεις Forthnet εσύ ή κάποιος δικός σου και έχεις χειροπιαστές αποδείξεις ότι έχει κόφτη;

Εγώ λοιπόν έχω πολύ κοντινό μου άτομο με Forthnet VDSL έως 50mbps και δουλεύει μια χαρά. Μόνο το ping είναι ανεβασμένο αλλά φταίει το interleave. Βράχος η γραμμή, κανένα πρόβλημα με ταχύτητες. Όσο κατεβάζω εγώ με την 50αρα του ΟΤΕ, κατεβάζει και αυτο το άτομο.

Έλεος με τις θεωρίες συνομωσίας.....

Γιώργος12
05-06-19, 16:52
Που το βασίζεις αυτό που λες; Έχεις Forthnet εσύ ή κάποιος δικός σου και έχεις χειροπιαστές αποδείξεις ότι έχει κόφτη;

Όταν θα έχω forthnet=nova θα είναι αργά για μετρήσεις, θα είμαι δεσμευμένος για 2 χρόνια. Ή επιτρέπεται υπαναχώρηση μετά τη μέτρηση;

- - - Updated - - -

Έτσι και μπεις σε οποιοδήποτε κατάστημα vodafone σου λένε τη χειρότερη τιμή που έχουν, ενώ αν σε πάρουν τηλέφωνο μόνοι τους στην τύχη σου κάνουν προσφορές. Ισχύει το ίδιο με την cosmote; Έχει δεχθεί κανείς τέτοια προσφορά cosmote από το τηλέφωνο και μπορεί να δώσει στοιχεία του πωλητή μπας και μπορεί να κάνει κάτι και για μένα;

sdikr
05-06-19, 16:54
Όταν θα έχω forthnet=nova θα είναι αργά για μετρήσεις, θα είμαι δεσμευμένος για 2 χρόνια. Ή επιτρέπεται υπαναχώρηση μετά τη μέτρηση;

- - - Updated - - -

Έτσι και μπεις σε οποιοδήποτε κατάστημα vodafone σου λένε τη χειρότερη τιμή που έχουν, ενώ αν σε πάρουν τηλέφωνο μόνοι τους κάνουν προσφορές. Ισχύει το ίδιο με cosmote; Έχειο δεχθεί κανείς τέτοια προσφορά cosmote από το τηλέφωνο και μπορεί να δώσει στοιχεία του πωλητή μπας και μπορεί να κάνει κάτι και για μένα;

Δεν έχει κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ, μόνο σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις διακοπή ή μεταφορά απο τον ΟΤΕ σε άλλον πάροχο έχει τμήμα που έχει δυνατότητα για καλύτερες τιμές.
Οι τιμές του είναι φιξ και ελεγχόμενες απο την ΕΕΤΤ, εκεί που μπορεί να κάνει προσφορές είναι σε συνδυασμό με τηλεόραση και κινητή

heavysmok
07-06-19, 10:08
Όταν θα έχω forthnet=nova θα είναι αργά για μετρήσεις, θα είμαι δεσμευμένος για 2 χρόνια. Ή επιτρέπεται υπαναχώρηση μετά τη μέτρηση;

- - - Updated - - -

Έτσι και μπεις σε οποιοδήποτε κατάστημα vodafone σου λένε τη χειρότερη τιμή που έχουν, ενώ αν σε πάρουν τηλέφωνο μόνοι τους στην τύχη σου κάνουν προσφορές. Ισχύει το ίδιο με την cosmote; Έχει δεχθεί κανείς τέτοια προσφορά cosmote από το τηλέφωνο και μπορεί να δώσει στοιχεία του πωλητή μπας και μπορεί να κάνει κάτι και για μένα;

Καλημέρα, μπορείς να κάνεις μία δοκιμή στο τηλ 2106295102 (προσφορές cosmote). Έχει συζητηθεί και στο παρελθόν το συγκεκριμένο τηλ στο forum. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

vaskor
11-06-19, 22:41
Λόγω του GDPR πλέον δεν καλεί καμία εταιρεία πελάτες άλλων εταιριών. Φοβούνται το πρόστιμο. Αν θέλετε προσφορά να δείξετε ενδιαφέρον μέσω του σάιτ ή μέσω καταστήματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.