PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbit: Σε ποια ταχύτητα συγχρονίζει το modem σας;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

nikdiam
12-07-07, 19:56
Στην αρχή ναι με το μαμίσιο firmware...

Αλλά με το upgrade στο τελευταίο firmware της USR και μετά στο αντίστοιχο της Forthnet, καμία αποσύνδεση.

Αλήθεια ξέρει κανένας την διαφορά των δύο firmware?

Εξωτερικά είναι ίδια, δεν υπάρχει λογότυπο της Forthnet όπως στο αντίστοιχο της Linksys που υπάρχει λογότυπο της Forthnet και επίσης δεν επιτρέπει σε χρήστες άλλων ISP's να συνδεθούν.

Τα 2 firmware - Forthnet και USR - έχουν και ακριβώς ίδιο μέγεθος σε επίπεδο byte.

Ν. Σμύρνη πριν από λίγο...Σύνδεση 19.909kbps....Download από rapidshare με 2071 KB/s!!!

Σταθερά πάνω από 1800KB/s

Το μυστικό?

Γεμίστε full τον download manager με όσα περισσότερα αρχεία μπορείτε...

Εγώ έβαλα στον DAP να κατεβάζει 20 αρχεία ταυτόχρονα - που είναι και το max - σε extreme acceleration mode.

Forthnet rulez!

mattv
12-07-07, 21:25
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11540 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 20 db
Downstream Line Attenuation: 34 db
Upstream Line Attenuation: 8 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Και ενώ μέχρι τώρα δεν είχα αποσυγχρονισμούς, από χθες κάνει συχνά disconnect από την DSL γραμμή.

mavrose
13-07-07, 00:39
Ν. Σμύρνη πριν από λίγο...Σύνδεση 19.909kbps....Download από rapidshare με 2071 KB/s!!!
Σταθερά πάνω από 1800KB/s
Εγώ έβαλα στον DAP να κατεβάζει 20 αρχεία ταυτόχρονα - που είναι και το max - σε extreme acceleration mode.
Forthnet rulez!


Σσσσ.........μην τα λες τοσο χυμα μπορει να το διαβασει και κανενας καρδιακος εδω μεσα ;)
Οσο γι'αυτο........ ''Forthnet rulez''........ :hmm:

psyxakias
13-07-07, 01:08
Εγώ έβαλα στον DAP να κατεβάζει 20 αρχεία ταυτόχρονα - που είναι και το max - σε extreme acceleration mode.Υπερβολή τα 20 αρχεία με max acceleration (υποθέτω σημαίνει πολλαπλές συνδέσεις) ταυτόχρονα αν μιλάς για μεγάλα sites (στυλ rapidshare). Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά παράγεις περισσότερο overhead και ack πακέτα έτσι ώστε να μπουκώνεις το upload που είναι ήδη στα όρια για τα ack και πιθανές παρενέργειες είναι να χάνεις σε ταχύτητα και να μπουκώνει το surfing σου ;)

mavrose
13-07-07, 01:16
πιθανές παρενέργειες είναι να χάνεις σε ταχύτητα και να μπουκώνει το surfing σου ;)

...δε νομιζω να νοιαζεται ιδιαιτερα για surfing speeds αν καταβαζει 20 files ταυτοχρονα :)

JoeBar
13-07-07, 01:28
Tο ζήτημα δεν είναι μόνο οτί χάνεις σε surfing speed αλλά δεν διαχειρίζεσαι σωστά την σύνδεση σου... ;)

giatros.net
13-07-07, 02:59
Υπερβολή τα 20 αρχεία με max acceleration (υποθέτω σημαίνει πολλαπλές συνδέσεις) ταυτόχρονα αν μιλάς για μεγάλα sites (στυλ rapidshare). Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά παράγεις περισσότερο overhead και ack πακέτα έτσι ώστε να μπουκώνεις το upload που είναι ήδη στα όρια για τα ack και πιθανές παρενέργειες είναι να χάνεις σε ταχύτητα και να μπουκώνει το surfing σου ;)

Πολύ σωστά το έθεσες, αλλά μπορεί με ένα μικρό fine tuning στο registry (δεδομένου ότι το router ανταπεξέρχεται σε αυτές τις συνθήκες) να βελτιώσει κάποιες "παρενέργειες" και το download rate να ξεπεράσει το 100%.

Θέτοντας το
SynAttackProtect 2
TcpMaxHalfOpen 100
TcpMaxHalfOpenRetried 80
DefaultReceiveWindow 1022208
DefaultSendWindow 65536
TcpWindowSize 1022208
GlobalMaxTcpWindowSize 1022208Πάντος το USR9112 δεν έχει πρόβλημα (αν βελτίωναν το firmware), χρησιμοποιεί το βραβευμένο για τις καινοτομίες του AR7 της Texas Instruments.

nikdiam
13-07-07, 09:16
Πολύ σωστά το έθεσες, αλλά μπορεί με ένα μικρό fine tuning στο registry (δεδομένου ότι το router ανταπεξέρχεται σε αυτές τις συνθήκες) να βελτιώσει κάποιες "παρενέργειες" και το download rate να ξεπεράσει το 100%.

Πάντος το USR9112 δεν έχει πρόβλημα (αν βελτίωναν το firmware), χρησιμοποιεί το βραβευμένο για τις καινοτομίες του AR7 της Texas Instruments.

Σωστά όλα αυτά που γράφετε, πράγματι και η σύνδεση μπουκώνει και σελίδες δεν βλέπεις και upload δεν έχεις...Δηλαδή το απόλυτο download...Αυτό δεν ψάχνουμε όλοι?

Η τουλάχιστον δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όταν λέω ότι τώρα θέλω να κατεβάσω μια ταινία, θέλω να κατεβάσω την ταινία..Ούτε mail βλέπω, ούτε σερφάρω εκείνη την στιγμή...Αυτά γίνονται πριν ή μετά το downloading..Όχι όλα μαζί...

Ειδικά όταν κάνουμε test της γραμμής και θέλουμε να δούμε το μέγιστο download που μπορεί να φτάσει...

Εξάλλου γιατί μπαίνουμε σε συζητήσεις σε ποια ταχύτητα κλειδώνουμε και με πόσο κατεβάζουμε? Αν δεν μας ενδιέφεραν τα άκρα και τα μέγιστα - το full downloading - όλες οι broadband συνδέσεις από 2mbit και πάνω μια χαρά παίζουν για σερφάρισμα και email. Δεν θα έπρεπε να ανοίξει καν αυτό το topic και δεν θα έπρεπε και η Forthnet να ανοίξει στα 24mbit...

Όποιος δεν βλέπει έτσι το downloading, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί στον download manager πολλαπλές συνδέσεις και πολλά αρχεία μαζί. Ίσως δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί καν Download managers αφού αρκετοί browsers τώρα πια κάνουν resuming στα αρχεία. Εξάλλου τo resuming τώρα πια είναι άχρηστο, αφού με τόσο γρήγορες συνδέσεις το αρχείο κατεβαίνει σε dt.

Για την ιστορία συμπληρώνω ότι χθες - όπου ήμουν πάνω στο γρήγορο backbone της Forthnet - 3 διαφορετικοί download managers , που τους έβαλα και τους έβγαλα διαδοχικά (DAP, Reget, Internet Download Manager) - μου έδειξαν πάνω από 2,5ΜΒ/s οπότε καταλαβαίνω ότι γεμίζουν και αδειάζουν κάποιο buffer και η ένδειξη δεν είναι πραγματική.
Το DAP έδειχνε για 5 δεύτερα πάνω από 2,8ΜΒ/s έως 3ΜΒ/s στιγμιαία και μετά από όλα αυτά - όπως καταλαβαίνετε - είμαι σε αναζήτηση ενός αξιόπιστου download manager.

Ξέρει κανένας κάποιον που να δουλεύει καλά?

Σε κάθε περίπτωση, όπως μου είπε και ένας τεχνικός της Forthnet, το USR 9112 είναι πολύ καλό "κατεβαστήρι".

maddoctor
13-07-07, 10:25
Εξάρχεια πάντως εγώ βλέπω να έχουν σταθεροποιηθεί τα στοιχεία μου σαν σύνδεση:
_______________Downstream ____Upstream
SNR Margin (dB): _____6.4 _________25.2
Attenuation (dB): ____19.5 _________6.1
Output Power (dBm): _19.1 ________12.2
Attainable Rate (Kbps):20268 _______1126
Rate (Kbps): ________18928 _______509
Με το Crypto 360 αποσυνδέσεις δεν έχω,αλλά δεν μπορώ να με τίποτα να πιάσω ταχύτητες πάνω από 1Mbps, ότι και να βάζω στον download manager (χρησιμοποιώ flashget).

pappoulis
13-07-07, 11:55
Εγώ μετά από χτες (finetuning) συγχρονίζω σε χαμηλότερη ταχύτητα αλλά με καλύτερο noise margin. Μέχρι πρότινως -το έχω αναφέρει και σε προηγούμενες σελίδες- έπιανα ταχύτητες της τάξης του 17200-20300, αναλόγως router, συγκυρίας, κτλ... (είχα πιάσει και 3000)

Από χτες κλειδώνω στα 8 (σπάνια) ή τα 15 με -θεωρώ- καλύτερα στατιστικά.

Επειδή είχα ένα θέμα το οποίο το συζητάω σε άλλη ενότητα έχω κρατήσει κάποια logs. Eνδεικτικά λοιπόν:

Uptime: 0 days, 10:52:20
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.101
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,78 / 2,40
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 19.919
CRC Errors (Up/Down): 0 / 148
HEC Errors (Up/Down): 0 / 127




Uptime: 0 days, 0:00:39
Modulation: G.992.1 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 8.480
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 2,00 / 2,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 8,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0



Uptime: 0 days, 0:00:08
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 508 / 15.335
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,5 / 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

giatros.net
13-07-07, 12:20
Για την ιστορία συμπληρώνω ότι χθες - όπου ήμουν πάνω στο γρήγορο backbone της Forthnet - 3 διαφορετικοί download managers , που τους έβαλα και τους έβγαλα διαδοχικά (DAP, Reget, Internet Download Manager) - μου έδειξαν πάνω από 2,5ΜΒ/s οπότε καταλαβαίνω ότι γεμίζουν και αδειάζουν κάποιο buffer και η ένδειξη δεν είναι πραγματική.
Το DAP έδειχνε για 5 δεύτερα πάνω από 2,8ΜΒ/s έως 3ΜΒ/s στιγμιαία και μετά από όλα αυτά - όπως καταλαβαίνετε - είμαι σε αναζήτηση ενός αξιόπιστου download manager.

Ξέρει κανένας κάποιον που να δουλεύει καλά?

Σε κάθε περίπτωση, όπως μου είπε και ένας τεχνικός της Forthnet, το USR 9112 είναι πολύ καλό "κατεβαστήρι".

Γιατί προβληματίζεσαι με τους download managers? Μια χαρά τη δουλειά τους κάνουν, IMHO ο IDM είναι παραπάνω από αξιόπιστος.
Είναι φυσιολογικές οι ενδείξεις που παίρνεις, πχ. συνδεδεμένος στα 15Mbits, κατεβάζω με RMS 1.5-1.6ΜΒytes και μερικές φορές peak 3.2ΜΒytes. (μπορούμε να μιλάμε και να αναλύουμε ώρες γιατί συμβαίνει)

'Οσο για το usr9112, όπως ανέφερα σε προηγούμενο post, χρησιμοποιεί το AR7 32-bit RISC processor της Texas Instruments, το οποίο έχει πάρα, μα πάρα πολλές δυνατότητες, αλλά φιμώνεται από το firmware της USRobotics.

Key Features:
• TurboDSL™ Packet Accelerator boosts multi-user network performance by 3X
• Dynamic Adaptive Equalization delivers 10% improved carrier service area coverage
• Code compatible with AR5
• Supports all ADSL standards including G.dmt (ITU 992.1) Annexes A, B, C, I, J, ANSI T1.413i2, G.lite (ITU 992.2), ADSL2 and ADSL2+
• Linux®-based software stack enables customer-specific value-added features and functions
• Full support of home networking interfaces enhances flexibility
• Passes DSL Forum TR-048 working with all commonly deployed DSLAMs
• 324 BGA package with 1.0-mm ball pitch eases product design and manufacturing

Δές και το NSP (Network Support Package) πακέτο που το συνοδεύει :
Key Features:
• Linux®-based router stack optimized for the AR7 platform enabling addition of functional blocks for increased system differentiation
• Included in AR7 Reference Design Package made up of the AR7 Evaluation Module, ADSL physical layer (PHY) firmware, device drivers, network processor drivers and network layer management software
• Seamless integration with TI VoIP offering an extensive voice CODEC family and field-proven VolP solutions
• Seamless integration with TI Wireless 802.11 b/g Access Point
• Support for many basic Residential Gateway features including – Network Address Translation and SPI firewall, – Full range of protocols (PPPoA, PPPoE, RFC2684 and IPoA) – 802.1d bridging with bridge groups and IGMP snooping – Policy and port-based routing, RIP and static routes – Flexible QoS framework that blends Layer 2/3 QoS – Video ready functions like multicast IP and IGMP proxy/snooping – PVC multiplexing
• Unified management with support for user and standards-based management: Web pages, SNMP, CLI, DSL Forum TR-69
• Footprint and performance optimized

'Εχει δυνατότητα CLI, όσο την είδες εσύ άλλο τόσο την είδαμε και εμείς. ;)

zachos
13-07-07, 12:26
Παιδια να ρωτησω τι ταχυτητες πιανεται με Αμερικη. Ενταξει με Αθηνα ή Ευρωπη θα ειναι καλες οι ταχυτητες, αλλα με Αμερικη που ειναι οι περισσοτεροι video servers τι γινεται; Εχει δοκιμασει να δει κανεις ταινια σε καλη ποιοτητα, απο stage6 π.χ.

giatros.net
13-07-07, 13:09
Παιδια να ρωτησω τι ταχυτητες πιανεται με Αμερικη. Ενταξει με Αθηνα ή Ευρωπη θα ειναι καλες οι ταχυτητες, αλλα με Αμερικη που ειναι οι περισσοτεροι video servers τι γινεται; Εχει δοκιμασει να δει κανεις ταινια σε καλη ποιοτητα, απο stage6 π.χ.

Σε HD format full screen γύρω στο 1ΜΒyte transfer rate.

zachos
13-07-07, 15:11
Σε HD format full screen γύρω στο 1ΜΒyte transfer rate.

Λιγα δεν ειναι; Εχεις διακοπες;

Αν καποιος ξερει περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες για το θεμα ας βοηθησει.

Παντως εγω με Tellas δεν μπορω να δω streaming ταινια dvix φτιαγμενη απο dvd.

giatros.net
13-07-07, 16:33
Λιγα δεν ειναι; Εχεις διακοπες;

Αν καποιος ξερει περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες για το θεμα ας βοηθησει.

Παντως εγω με Tellas δεν μπορω να δω streaming ταινια dvix φτιαγμενη απο dvd.

Η σύνδεση με Τελλας είναι της τάξης των 4Mbits, άρα κάτω από ιδανικές συνθήκες maximum transfer rate περίπου 400kB/s.(οι τιμές αναφέρονται χοντρικά, αν το αναλύσουμε είναι περισσότερο)
'Ισως πονέσει αυτό, αλλά είναι η πικρή αλήθεια για τους συνδρομητές της Τελλας.
Στη 4νετ μερικοί έχουν δυνατότητα σύνδεσης 24Mbits, οι περισσότεροι συνδέονται γύρω στα 16Mbits, οπότε έχουν transfer rate 2.4MB/s και 1.6MB/s, αντίστοιχα στα παραδείγματα που ανέφερα.

Μόλις γεμίσει η buffer 100% αρχίζει να παίζει χωρίς διακοπές.

marestros
13-07-07, 18:04
Κατι δεν παει καλα σημερα. ανοιξα τον υπολογιστη και δεν συνδεοταν οπως παντα. το margin ηταν κατι εκατομμυρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock: και ταχυτητα γυρω στα 9Mbps.
επιστρεψαμε στα 6dB ευτυχως αλλα συνδεομαι με 6Mbps. Τι γινεται?????????
Τι να κανω???:hmm::hmm::hmm: :(:(:(

nikdiam
13-07-07, 18:42
Γιατί προβληματίζεσαι με τους download managers? Μια χαρά τη δουλειά τους κάνουν, IMHO ο IDM είναι παραπάνω από αξιόπιστος.
Είναι φυσιολογικές οι ενδείξεις που παίρνεις, πχ. συνδεδεμένος στα 15Mbits, κατεβάζω με RMS 1.5-1.6ΜΒytes και μερικές φορές peak 3.2ΜΒytes. (μπορούμε να μιλάμε και να αναλύουμε ώρες γιατί συμβαίνει)



Έχω τον IDM 5.11. Υπάρχει τρόπος όταν κατεβάζω περισσότερα από ένα αρχεία, να μου δείξει συνολικό Download (άθροισμα) και όχι ένα - ένα..

Είναι δυνατόν να μην έχει σύνολο?

giatros.net
13-07-07, 19:02
Έχω τον IDM 5.11. Υπάρχει τρόπος όταν κατεβάζω περισσότερα από ένα αρχεία, να μου δείξει συνολικό Download (άθροισμα) και όχι ένα - ένα..

Είναι δυνατόν να μην έχει σύνολο?

Είναι σαν να ρωτάς, "Είναι δυνατόν η Ferari μου να μην έχει 4 πόρτες?";)
Βάλε το DU meter για burst και average rates.(συνολικές μετρήσεις σε όλα η κατ' επιλογήν interfaces)

harris
13-07-07, 19:17
Κατι δεν παει καλα σημερα. ανοιξα τον υπολογιστη και δεν συνδεοταν οπως παντα. το margin ηταν κατι εκατομμυρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock: και ταχυτητα γυρω στα 9Mbps.
επιστρεψαμε στα 6dB ευτυχως αλλα συνδεομαι με 6Mbps. Τι γινεται?????????
Τι να κανω???:hmm::hmm::hmm: :(:(:(

Θα σου έλεγα να κάνεις μερικά restart το modem/router σου να δεις πως συμπεριφέρεται... περισσότερο για κάτι τέτοιο μου κάνει... αν δεν διορθωθεί τότε πάρε την ΤΥ της 4νετ ;)


Βάλε το DU meter για burst και average rates.(συνολικές μετρήσεις σε όλα η κατ' επιλογήν interfaces)

Θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και ρεαλιστικό στις μετρήσεις του το netlimiter... ;) το DU όποτε το δοκίμασα αν πίστευα τις μετρήσεις του θα έπρεπε να έχω 6άρα γραμμή και όχι 4άρα :p

Peniel
13-07-07, 19:42
24 Mbit μου ακουγεται λιγο απιστευτο. Πριν δυο μερες απο την Forthnet μου ειπαν οτι 24 δεν θα πιασω ποτε. Εχω 14,964 και μου ειπαν οτι ειμαι μια χαρα και ολα εξαρτωνται απο την γραμμη του τηλ και κανενας δεν μπορει να εχει 24 φουλ γιατι θα εχει διακοπες. Και μαλιστα σε αυτους που εχουν διακοπες τους κατεβαζουν την ταχυτητα για μην εχουν προβλημα.

Εγω στο download δεν πιανω ποτε 1 - 1,5 - 2 mbit. Οταν αρχιζει να κατεβαζει ξεκιναει απο 1-1,3 και μετα πεφτει κατω απο 1 και μπορει να παει και κατω απο 500 kilobyte.


Μπορει καποιος να μου δωσει μια βοηθεια πανω στο θεμα.



Νικος

harris
13-07-07, 19:47
Εχω 14,964 και μου ειπαν οτι ειμαι μια χαρα και ολα εξαρτωνται απο την γραμμη του τηλ

Αν μπορείς δώσε τα πλήρη στατιστικά της γραμμής να δούμε τι γίνεται ;)


Εγω στο download δεν πιανω ποτε 1 - 1,5 - 2 mbit. Οταν αρχιζει να κατεβαζει ξεκιναει απο 1-1,3 και μετα πεφτει κατο απο 1 και μπορει να παει και κατω απο 500 kilobyte.

Αυτό όμως μπορεί να συμβαίνει με υπαιτιότητα του server από όπου κατεβάζεις ή του προγράμματος που χρησιμοποιείς... έχεις βάλει κάποιον download manager; :hmm:

marestros
13-07-07, 19:59
[QUOTE=harris;1305840]Θα σου έλεγα να κάνεις μερικά restart το modem/router σου να δεις πως συμπεριφέρεται... περισσότερο για κάτι τέτοιο μου κάνει... αν δεν διορθωθεί τότε πάρε την ΤΥ της 4νετ ;)



Μετα το τριτο restart ειμαστε παλι στα κανονικα μας. 19Mbps:worthy:. Ενημερωσα με mail και την 4νετ. σιγα βεβαια να μην αξιωθουν να απντησουν. μα εκατομμυρια το margin:rofl::rofl::rofl:

giatros.net
13-07-07, 20:01
Θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και ρεαλιστικό στις μετρήσεις του το netlimiter... ;) το DU όποτε το δοκίμασα αν πίστευα τις μετρήσεις του θα έπρεπε να έχω 6άρα γραμμή και όχι 4άρα :p


Προφανώς γιατί δεν το έχεις ρυθμίσει σωστα. (Display average values):oneup:

'Οσο γiα το netlimiter δεν είναι τόσο βαρύ όσο λένε, αλλά συγκρινόμενο με το DU με διαψεύδει.:down:

harris
13-07-07, 20:05
Προφανώς γιατί δεν το έχεις ρυθμίσει σωστα. (Display average values):oneup:

'Οσο γiα το netlimiter δεν είναι τόσο βαρύ όσο λένε, αλλά συγκρινόμενο με το DU με διαψεύδει.:down:

Κοίτα... στο ΝL βλέπω νορμάλ ταχύτητες μέχρι 420kBps... στο DU έβλεπα κάτι τρελλά average (την ίδια στιγμή) στα 450-460kBps... θεωρώ ότι το πρώτο είναι πολύ κοντυνότερα στην πραγματικότητα σε σχέση με το δεύτερο :hmm:

stavai
13-07-07, 21:46
Χερετω ολους .Και εγω εχω το ιδιο προβλημα

Κατεβαζω στο rapidshare απο 200kb/sec μεχρι 500kb/sec

router εχω το Siemens CL-110

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10303 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 12284 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 24.1 dB
Line Attenuation 27.5 dB 12.4 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

giatros.net
13-07-07, 22:47
Κοίτα... στο ΝL βλέπω νορμάλ ταχύτητες μέχρι 420kBps... στο DU έβλεπα κάτι τρελλά average (την ίδια στιγμή) στα 450-460kBps... θεωρώ ότι το πρώτο είναι πολύ κοντυνότερα στην πραγματικότητα σε σχέση με το δεύτερο :hmm:

'Ορισε μου τι σημαίνει πραγματικότητα σε μια DSL σύνδεση με τις υπάρχουσες οδεύσεις και μετά το μόνο σίγουρο κέρδος θα είναι ότι θα έιμαστε περισσότερο αντικειμενικοί στις τεχνικές αντιξοότητες. ;)

LeonFR
13-07-07, 23:52
Χερετω ολους .Και εγω εχω το ιδιο προβλημα

Κατεβαζω στο rapidshare απο 200kb/sec μεχρι 500kb/sec

router εχω το Siemens CL-110

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10303 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 12284 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 24.1 dB
Line Attenuation 27.5 dB 12.4 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Παιδια αν θεωρειται προβλημα την ταχυτητα αυτη εγω τι να πω :rtfm:

Downstream Rate: 4173 Kbps
Upstream Rate: 509 Kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 24 db
Downstream Line Attenuation: 40
Upstream Line Attenuation: 24 παλια εβλεπα κανα 5mbit παλιες εποχες ομως :(

globalnoise
14-07-07, 01:05
Χερετω ολους .Και εγω εχω το ιδιο προβλημα

Κατεβαζω στο rapidshare απο 200kb/sec μεχρι 500kb/sec

router εχω το Siemens CL-110

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10303 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 12284 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 24.1 dB
Line Attenuation 27.5 dB 12.4 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Κάτσε, για αυτό το attenuation λίγο χαμηλό δεν είναι το downstream rate? Και μένα το siemens μου στείλανε για εξοπλισμό. Έχω 26 attenuation και θα μου δώσει και μένα γύρω στα 10Mbit rate?

marestros
14-07-07, 01:05
[QUOTE=harris;1305840]Θα σου έλεγα να κάνεις μερικά restart το modem/router σου να δεις πως συμπεριφέρεται... περισσότερο για κάτι τέτοιο μου κάνει... αν δεν διορθωθεί τότε πάρε την ΤΥ της 4νετ ;)



Μετα το τριτο restart ειμαστε παλι στα κανονικα μας. 19Mbps:worthy:. Ενημερωσα με mail και την 4νετ. σιγα βεβαια να μην αξιωθουν να απντησουν. μα εκατομμυρια το margin:rofl::rofl::rofl:

ανακαλω!!!! εχω συνδεθει στα 12200kbps. αφου ολα ηταν μια χαρα τι επαθε σημερα???
δεν καταλαβαινω!!! να ανησυχησω???

giatros.net
14-07-07, 01:21
Κάτσε, για αυτό το attenuation λίγο χαμηλό δεν είναι το downstream rate? Και μένα το siemens μου στείλανε για εξοπλισμό. Έχω 26 attenuation και θα μου δώσει και μένα γύρω στα 10Mbit rate?

Το attenuation κυρίως δείχνει το μήκος της όδευσης, και μεταβάλεται ελαφρώς ανάλογα με την συχνότητα. Θεωρητικά με 26dB θα συχρονίσεις γύρω στα 17Μbits. 17630


Αν η ποιότητα της όδευσης είναι χαμηλή επιρρεάζει πρωτίστως το συχρονισμό και κατόπιν το transfer rate, διότι δημιουργούνται σφάλματα στα δρομολογημένα πακέτα και ξαναστέλνονται.

nikdiam
14-07-07, 12:21
Είναι σαν να ρωτάς, "Είναι δυνατόν η Ferari μου να μην έχει 4 πόρτες?";)
Βάλε το DU meter για burst και average rates.(συνολικές μετρήσεις σε όλα η κατ' επιλογήν interfaces)



Θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστο και ρεαλιστικό στις μετρήσεις του το netlimiter... ;) το DU όποτε το δοκίμασα αν πίστευα τις μετρήσεις του θα έπρεπε να έχω 6άρα γραμμή και όχι 4άρα :p

Ευχαριστώ και τους δύο.

Έβαλα το netlimiter στην τελευταία έκδοση, γιατί παλιότερα το DU meter - το έχω ξαναχρησιμοποιήσει - μου τα έδειχνε "φουσκωμένα" κι έκανα μια εξαιρετική ανακάλυψη που αφορά πολύ κόσμο!

Όποιος έχει παλαιό επεξεργαστή - π.χ όπως ο δικός μου AthlonXP 2GHz - πρέπει να κλείσει το Anti -virus για να ανεβάσει την ταχύτητα στο download κατά 600ΚΒ/s !!! Η άλλη επιλογή είναι να χώσει το χέρι στην τσέπη και να κάνει μια αναβάθμιση στον υπολογιστή του!

Δυστυχώς με τo Kasperksy Anti Virus v.6.0 ανοιχτό, κατέβαζα 1,3MB/s - 1,5ΜΒ/s και χρήση επεξεργαστή 100%. Κλείνω το anti virus και πετάγομαι στα 1,9MB/s - 2.1MB/s ! με πολύ μικρή χρήση επεξεργαστή.

Μάλλον αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος, που όσοι αναβαθμίστηκαν στις νέες ταχύτητες σύνδεσης με παλαιούς επεξεργαστές και έχουν και anti virus εγκατεστημένο, δεν είδαν διαφορά στο download.

No pain, no gain

harris
14-07-07, 12:47
'Ορισε μου τι σημαίνει πραγματικότητα σε μια DSL σύνδεση με τις υπάρχουσες οδεύσεις και μετά το μόνο σίγουρο κέρδος θα είναι ότι θα έιμαστε περισσότερο αντικειμενικοί στις τεχνικές αντιξοότητες. ;)

Μα, δεν μιλάμε για τις ταχύτητες που μπορούμε να πετύχουμε με την παρούσα όδευση / βρόχο. Μιλάμε για την ταχύτητα που κατεβάζουμε και μόνο... Αν εμένα η γραμμή κλειδώνει σταθερά στα π.χ. 4096kbps, και την ίδια στιγμή το ένα πρόγραμμα μου δείχνει μέση 415kBps και το άλλο 450kBps, τότε είναι θέμα αξιοπιστίας προγράμματος και μόνο... και όταν τα υπόλοιπα προγράμματα (firefox-downthemall, IE, utorrent, d++ κλπ) συμφωνού με τον netlimiter, τι να πιστέψω; ;)

marestros
15-07-07, 02:46
Απο προχθες αρχισε να τους αποσυγχρονισμους!!! η ταχυτητα εχει πεσει στα 6Mbps εχω κανει πολλα restart και δεν αλλαζει κατι. προσπαθω να τους παρω τηλ αλλα συνεχεια μιλανε και στο e-mail που εστειλα δεν απαντησαν!!! Τι γινεται? Τι λετε να κανω? (σε απλα ελληνικα γιατι ειμαι ασχετη)
ευχριστω!!!:sorry::sorry:

Unreal
15-07-07, 07:48
Απο προχθες αρχισε να τους αποσυγχρονισμους!!! η ταχυτητα εχει πεσει στα 6Mbps εχω κανει πολλα restart και δεν αλλαζει κατι. προσπαθω να τους παρω τηλ αλλα συνεχεια μιλανε και στο e-mail που εστειλα δεν απαντησαν!!! Τι γινεται? Τι λετε να κανω? (σε απλα ελληνικα γιατι ειμαι ασχετη)
ευχριστω!!!:sorry::sorry:

Έλεγξε τα καλώδια και το splitter. Βάλτο απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα , απλώς για να δεις αν φταίει το splitter, πάντα με καλώδιο που γνωρίζεις ότι ειναι σε καλή κατάσταση.

Επίσης, αν γνωρίζεις πως γίνεται, από το web interface του modem σου να βάλεις ADSL modulation σε ADSL ή σε ADSL2 δηλαδή σε ITU G.992.1 ή σε ITU-T G.992.3 αντίστοιχα. Πες ποιο μόντεμ έχεις μήπως ξέρω να σου πω καλύτερα το τι θα κάνεις.

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί έχουν προβλήματα αποσυγχρονισμών (30% περίπου σύμφωνα με το poll) να γίνει ένα ξεχωριστό thread απο τους moderators για να δίνει οδηγίες πως θα βάζουν τα διάφορα μόντεμ σε ADSL modulation G.992.1 ή G.992.3. Απο ότι είδα από προηγούμενα μυνήματα αρκετοί έλυσαν τα προβλήματα αποσυγχρονισμού με αυτό το τρόπο αλλά βέβαια έχασαν σε ταχύτητα.

PrisonBreak-7-
15-07-07, 14:44
Και άλλοι δεν έλυσαν τίποτα απολύτως!!!Που σαι ρε οπτική ίνα να σώσεις την κατάσταση....? :worthy:

marestros
15-07-07, 15:37
Επίσης, αν γνωρίζεις πως γίνεται, από το web interface του modem σου να βάλεις ADSL modulation σε ADSL ή σε ADSL2 δηλαδή σε ITU G.992.1 ή σε ITU-T G.992.3 αντίστοιχα. Πες ποιο μόντεμ έχεις μήπως ξέρω να σου πω καλύτερα το τι θα κάνεις.

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί έχουν προβλήματα αποσυγχρονισμών (30% περίπου σύμφωνα με το poll) να γίνει ένα ξεχωριστό thread απο τους moderators για να δίνει οδηγίες πως θα βάζουν τα διάφορα μόντεμ σε ADSL modulation G.992.1 ή G.992.3. Απο ότι είδα από προηγούμενα μυνήματα αρκετοί έλυσαν τα προβλήματα αποσυγχρονισμού με αυτό το τρόπο αλλά βέβαια έχασαν σε ταχύτητα.[/QUOTE]

τωρα ειναι σαν να μου μιλας κινεζικα!!! δεν με ενοχλει να μην πιανω 24 αλλα μου τη σπαει που ειχα 19 και τωρα εχω 11!!! οταν λες να βαλω το καλωδιο στην πριζα εννοεις του μοντεμ λογικα, ε?

psyxakias
15-07-07, 16:25
marestros, βάλε στο προφίλ σου ή πες μας εδώ τι modem έχεις (πχ USR9112, CryptoF360, κτλ), , ώστε να δοθούν πιο λεπτομερείς οδηγίες. Σε κάποια modems μπορείς μόνη σου να αυξήσεις έναν παράμετρο (SNR) και να μειώσεις το συγχρονισμό μόλις 1 Mbps για να μην έχεις disconnects. Έτσι έκανα εγώ αρχικά, αν και μετά βρήκα ότι έφταιγε το καλώδιό μου από το splitter στο modem.

Unreal
15-07-07, 17:47
Επίσης, αν γνωρίζεις πως γίνεται, από το web interface του modem σου να βάλεις ADSL modulation σε ADSL ή σε ADSL2 δηλαδή σε ITU G.992.1 ή σε ITU-T G.992.3 αντίστοιχα. Πες ποιο μόντεμ έχεις μήπως ξέρω να σου πω καλύτερα το τι θα κάνεις.

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί έχουν προβλήματα αποσυγχρονισμών (30% περίπου σύμφωνα με το poll) να γίνει ένα ξεχωριστό thread απο τους moderators για να δίνει οδηγίες πως θα βάζουν τα διάφορα μόντεμ σε ADSL modulation G.992.1 ή G.992.3. Απο ότι είδα από προηγούμενα μυνήματα αρκετοί έλυσαν τα προβλήματα αποσυγχρονισμού με αυτό το τρόπο αλλά βέβαια έχασαν σε ταχύτητα.

τωρα ειναι σαν να μου μιλας κινεζικα!!! δεν με ενοχλει να μην πιανω 24 αλλα μου τη σπαει που ειχα 19 και τωρα εχω 11!!! οταν λες να βαλω το καλωδιο στην πριζα εννοεις του μοντεμ λογικα, ε?

Εννοώ να συνδέσεις το modem απευθείας στην γραμμή όπως έρχεται στο σπίτι. Να συνδέσεις δηλαδή απευθείας το modem στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και επίσης να αποσυνδέσεις οτιδήποτε άλλο συνδέεται έμμεσα ή άμεσα σε εκείνη την πρίζα (π.χ κάποιο άλλο duplex τηλέφωνο σε κάποιο άλλο δωμάτιο).

Είναι περίεργο που από τα 19 έπεσες στα 11 (εκτός βέβαια και αν ακολούθησες την συμβουλή μου να αλλάξεις το ADSL modulation οπότε και λογικά έπεσες στα 11, με την αλλαγή του ADSL modulation ρίχνουμε την ταχύτητα ώστε να λύσουμε το πρόβλημα του αποσυγχρονισμού).

Αν πιάνεις 11 με ADSL2+ modulation (όπως το είχε αρχικά δηλαδή το μόντεμ με τις εργοστασιακές του ρυθμίσεις) τότε δεν υπάρχει περίπτωση κάτι φταίει με την εσωτερική καλωδίωση και σύνδεση συσκευών στο σπίτι σου. Γι αυτό και λέω να αποσυνδέσεις οτιδήποτε άλλο και να έχεις μόνο το μόντεμ συνδεδεμένο στην γραμμή και με καλό καλώδιο για να ξέρεις τι συμβαίνει.

Unreal
15-07-07, 17:53
marestros, βάλε στο προφίλ σου ή πες μας εδώ τι modem έχεις (πχ USR9112, CryptoF360, κτλ), , ώστε να δοθούν πιο λεπτομερείς οδηγίες. Σε κάποια modems μπορείς μόνη σου να αυξήσεις έναν παράμετρο (SNR) και να μειώσεις το συγχρονισμό μόλις 1 Mbps για να μην έχεις disconnects. Έτσι έκανα εγώ αρχικά, αν και μετά βρήκα ότι έφταιγε το καλώδιό μου από το splitter στο modem.

Να αυξήσεις το SNR? Στο downstream πως να το αυξήσεις εφόσον εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του DSLAM. Δεν ξέρω αν κάποια μόντεμ μπορούν και συννενοούνται με το DSLAM για να αυξήσουν το Transmision Power του DSLAM.

A_gamer
15-07-07, 18:16
Να αυξήσεις το SNR? Στο downstream πως να το αυξήσεις εφόσον εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του DSLAM. Δεν ξέρω αν κάποια μόντεμ μπορούν και συννενοούνται με το DSLAM για να αυξήσουν το Transmision Power του DSLAM.

Αρκετά modem βάζουν κάποιο όριο στο SNR. Αν ρυθμίσει το SNR ψηλότερα, για να το πετύχει το μόντεμ θα ρίχνει απλώς την ταχύτητα συγχρονισμού.

lghikas
15-07-07, 18:19
Να αυξήσεις το SNR? Στο downstream πως να το αυξήσεις εφόσον εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του DSLAM. Δεν ξέρω αν κάποια μόντεμ μπορούν και συννενοούνται με το DSLAM για να αυξήσουν το Transmision Power του DSLAM.

άμα αλλάξεις την παράμετρο του ρουτερ θα δεχθεί να μειώσει την ταχύτητα για να φτάσει το SNR της παραμέτρου που έβαλες

psyxakias
15-07-07, 18:33
Unreal, Όπως σωστά τα είπαν οι προηγούμενοι.. ρίξε μια ματιά: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112092&page=5

marestros
16-07-07, 00:11
Λοιπον, δοκιμασα ο,τι μου ειπατε. Συνδεθηκε στα 17,7 περιπου, τωρα που συνδεσα παλι τα παντα συνδεθηκε στα 18,5. Ισως φταει η πριζα μου γιατι ειναι παλια. Προσπαθησα να την αλλαξω αλλα δεν τα καταφερα. θα παρακολουθησω να δω αν αλλαξει κατι.
οσο για το Modem εχω το USR 9112. Επισης μου ειχε αλλαξει και το Attenuation ειχε μεγαλωσει τωρα ειναι παλι οπως πριν 15 και 17.
Ευχαριστωωωωωωωω;)

marestros
16-07-07, 02:01
αποσυγχρονιζεται:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: τι το επιασε?
αφου στην αρχη ολα ηταν μια χαρα:hmm::hmm::hmm:

PrisonBreak-7-
16-07-07, 08:51
αποσυγχρονιζεται:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: τι το επιασε?
αφου στην αρχη ολα ηταν μια χαρα:hmm::hmm::hmm:

Δυστυχώς με μεγάλη λύπη σου λέω ότι θα είναι συχνό φαινόμενο...

Unreal
16-07-07, 09:14
αποσυγχρονιζεται:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: τι το επιασε?
αφου στην αρχη ολα ηταν μια χαρα:hmm::hmm::hmm:

Δηλαδή αν αφήσεις μόνο το μόντεμ πάνω στην γραμμή και κάνεις δοκιμές πάλι αποσυγχρονίζει?

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο που συνδέεις, το σήμα βρίσκει διαφυγές όταν συνδέεις τηλεφωνικές συσκευές πάνω στην γραμμή. Τα φίλτρα και οι διαχωριστές είναι για να περιορίσουν αυτή την διαφυγή, αλλά και αυτά όταν δεν είναι καλά δημιουργούν πρόβλημα.

Unreal
16-07-07, 09:17
άμα αλλάξεις την παράμετρο του ρουτερ θα δεχθεί να μειώσει την ταχύτητα για να φτάσει το SNR της παραμέτρου που έβαλες

Μάλιστα στην ουσία δηλαδή δεν χρησιμοποιεί τις συχνότητες που δεν έχουν καλό SNR, οπότε με λιγότερες διαθέσιμες συχνότητες (μικρότερο εύρος ζώνης συχνοτήτων, δηλαδή μικρότερο bandwidth), επιτυγχάνει και μικρότερη ταχύτητα.

zachos
16-07-07, 12:59
Η σύνδεση με Τελλας είναι της τάξης των 4Mbits, άρα κάτω από ιδανικές συνθήκες maximum transfer rate περίπου 400kB/s.(οι τιμές αναφέρονται χοντρικά, αν το αναλύσουμε είναι περισσότερο)
'Ισως πονέσει αυτό, αλλά είναι η πικρή αλήθεια για τους συνδρομητές της Τελλας.
Στη 4νετ μερικοί έχουν δυνατότητα σύνδεσης 24Mbits, οι περισσότεροι συνδέονται γύρω στα 16Mbits, οπότε έχουν transfer rate 2.4MB/s και 1.6MB/s, αντίστοιχα στα παραδείγματα που ανέφερα.

Μόλις γεμίσει η buffer 100% αρχίζει να παίζει χωρίς διακοπές.

Αυτα που λες ειναι σωστα, αλλα οσο αφορα την Tellas, ενω Ευρωπη εχω 420kB/s, με Αμερικη αυτο πεφτει στα 150-200kB/s. Θελω να ρωτησω συγκεκριμενα ποσο πιανει η Forthnet με Αμερικη. Δηλαδη ειναι στα 2.4MB/s ή κατεβαινει στα 500κB/s. Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος.

harris
16-07-07, 13:35
Αυτα που λες ειναι σωστα, αλλα οσο αφορα την Tellas, ενω Ευρωπη εχω 420kB/s, με Αμερικη αυτο πεφτει στα 150-200kB/s. Θελω να ρωτησω συγκεκριμενα ποσο πιανει η Forthnet με Αμερικη. Δηλαδη ειναι στα 2.4MB/s ή κατεβαινει στα 500κB/s. Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος.

Mα αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες, και κυρίως με τον σέρβερ από όπου κατεβάζεις! (Ελπίζω να μην μιλάμε για torrent :whistle: )

zachos
16-07-07, 13:38
Οχι μιλαμε για streaming video, και οι τιμες ειναι ενας μεσος ορος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.