PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία σύμβασης αζημίως



paoktzis
18-06-19, 15:57
Χαιρετώ!

Είχα υπογράψει ανανέωση συμβολαίου με την WIND τον Ιανουάριο με 24μηνη διάρκεια για γραμμή στην Ζωγράφου με VDSL 50αρι. Λόγω μετακόμισης σε χωριό της Κρήτης, κάλεσα ώστε να γίνει η μεταφορά της γραμμής στην καινούργια διεύθυνση κατοικίας μου. Εκεί λοιπόν, όχι μόνο μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL, αλλά δεν υπάρχει καν δίκτυο της WIND, ότι δεν εξυπηρετεί την περιοχή δηλαδή... Έτσι τους ζήτησα να μου πουν την κλιμακωτή χρέωση που θα πληρώσω, αλλά δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν διότι έπρεπε να μιλήσουν με την κοπέλα μου η οποία είναι κάτοχος του συμβολαίου και δεν ήταν παρούσα. Της είπα να πάει από ένα κατάστημα WIND να ρωτήσει και εκεί της είπαν ότι εφόσον μετακομίζει για λόγους δουλειάς και η εταιρία δεν μπορεί να μας εξυπηρετήσει εκεί, έχουμε δικαίωμα να την καταγγείλουμε αζημίως, προσκομίζοντας προσλήψεις και βεβαιώσεις μόνιμης κατοικίας. Το ερώτημά μου είναι, που να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες και αν έχετε ακούσει εσείς κάτι παρόμοιο, αν δηλαδή είναι εφικτό κάτι τέτοιο...


Ευχαριστώ!

jkoukos
18-06-19, 16:14
Τι εννοείς κλιμακωτή χρέωση; Αν δεν έχουν παρουσία σε μια περιοχή έχεις δυνατότητα είτε να μεταβείς σε χαμηλότερο πακέτο (π.χ. ADSL) με την όποια τιμή προσφοράς δίνει είτε να καταγγείλετε την σύνδεση αζημίως.

paoktzis
18-06-19, 16:27
Κλιμακωτή χρέωση εννοώ την ποινή που επιβάλλεται στον καταναλωτή αν καταγγείλει την σύμβασή του χωρίς λόγο. Στην WIND σύμφωνα με το αρχικό συμβόλαιο που είχα υπογράψει το 2016, υπάρχει μια χρέωση 160€ από τους 24 έως και 6 μήνες, 80€ από 6 έως και 5, κτλ... Αυτό εννοώ κλιμακωτή... Επίσης, πρώτα ρώτησα αν μπορώ να πέσω σε ADSL προφανώς, αλλά εκεί μου είπαν πως δεν εξυπηρετούν καθόλου την περιοχή εκείνη...

jkoukos
18-06-19, 16:34
Οπότε έχετε δικαίωμα να καταγγείλετε αζημίως την σύνδεση. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
Από αρχές του 2019, δεν υπάρχουν πλέον κλιμακωτές χρεώσεις σε περίπτωση πρόωρης διακοπής, άσχετα πόσο παλιό είναι το συμβόλαιο που έχουμε. Ο κανονισμός προβλέπει (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/about_Regulation.html) συγκεκριμένο τρόπο υπολογισμού.

likos_de
18-06-19, 19:38
Γενικά υπάρχει θέμα με την wind στα χωριά της Κρήτης. Επεκτείνεται αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς αλλά είναι η μόνη που το κάνει (ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο εδώ και χρόνια). Όπως και να έχει αφού μετακομίζεις και δεν μπορεί να σου παρέχει υπηρεσίες μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις πρόστημο αλλά wind είναι αυτή να ξέρεις ότι θα ταλαιπωρηθείς. Αν σου το παίξουν ιστορία μπορείς να πατήσεις στις νέες αυξήσεις (δες την κεντρική σελίδα του forum) που μπορείς να φύγεις πάλι χωρίς προστημο αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις από τις 17/7 και μετά...

jkoukos
18-06-19, 19:42
Μα του είπαν ότι μπορεί να διακοπή αζημίως η σύνδεση, εφόσον προσκομίσει ο κάτοχος της γραμμής τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Έτσι γίνεται, διαφορετικά ο καθένας θα χρησιμοποιούσε αυτή την δικαιολογία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.