PDA

Επιστροφή στο Forum : Please, HELP!!! routing protocols, routers, modems, ΟΤΕ HELP



copyrighter
25-11-04, 21:55
Hello everybody
έχω ένα ΝΑΤ router με true firewall. To model είναι FR328s της Netgear. Το συγκεκριμένο router υποστηρίζει σαν routing protocols Static & Dynamic Ip routing with TCP/IP, UDP, NAT, RIP-1, RIP-2, PPTP, PPPoE, DNS, DHCP(client k server), VPN pass-through (IPSec, L2TP, PPTP). Πριν λίγο καιρό έκανα στον ΟΤΕ μια αίτηση για πρόσβαση ADSL 384/128. Ο υπάλληλος στην αίτηση σαν πρωτόκολο επικοινωνίας σημείωσε το PPPoATM, το οποίο δεν υποστηρίζεται από το router. Στις οδηγίες του router λέι ότι απαιτείται και ένα ADSL modem (η γραμμή μου είναι PSTN). Απ' ότι έχω δει στο εμπόριο, κυκλοφορουν κυρίως modem, τα οποία όμως είναι και routers ταυτόχρονα. Έχετε να μου συστήσετε κανένα (το οπόιο να κάνει το πολύ 200ευρώ); Τέλος, ξέρετε πόσο καιρό κάνει ο ΟΤΕ να βάλει της γραμμές (μένω στα βορειοανατολικά προάστεια Αθήνας); Οποιαδήποτε ευπρόσδεκτη! :D
Σημ.: Συγχωρέστε οποιηεσδήποτε κοτσάνες-μπαρόυφες-χαζομάρες. Μέχρι πριν από 1 μήνα δεν είχα καμία επαφή με ADSL.

dreamer
25-11-04, 22:13
Δεν καταλαβα το προβλημα σου
Αν ειναι οτι ο υπαλληλος σημειωσε pppoa μικρο το κακο.
Ο Bras στην Αθηνα και Θεσσαλονικη τα υποστηριζει και τα 2 οποτε αλλαζεις κατα βουληση
Οσο για το χρονικο διαστημα κυμαινεται απο 15 ημερες εως και 3 μηνες....

JohnGR
25-11-04, 22:33
Μπορείς να πάρεις ένα Alcatel 530 (ή ένα Crypto F200 που υποστηρίζει ISDN & PSTN) για συνδυασμό με το Netgear, ή ένα USR9105 να ησυχάσεις μια και καλή!

@ ADSLgr.com All rights reserved.