PDA

Επιστροφή στο Forum : Να τους στειλουμε μια επιστολη για αναβαθμιση στην Τελλας? Τι λέτε?



Σελίδες : [1] 2

kloklo
29-06-07, 20:50
Από οτι φαίνεται στην Τελλάς κοιμούνται στον υπνο του δικαίου και δεν προκειται να μας αναβαθμισουν γρήγορα την ταχυτητα (Download/Upload).

Πολλοί από εμας εχουν αποφασίσει ήδη να φυγουν πολύ συντομα αν δεν επελθει αυτη η αναβάθμιση....Αυτό όμως δεν ειναι άμεσα αντιληπτο στην διοίκηση της Τελλάς.

Τι θ λέγατε να τους στειλουμε μια μαζική επιστολή ,όσοι θελουμε να φυγουμε για αυτον τον λόγο, ότι αν δεν αναβαθμισουν σύντομα (μεστο Καλοκαιρι, μεχρι Αυγουστο) θα διακοψουμε και θα παμε σε αλλον παροχο?

Πιστευω οτι αξιζει κατι τετοιο, καθως με το να φευγουμε ενας ενας, δεν θα φερει το ιδιο αποτελεσμα, με το να γνωστοποιήσουμε για μια μαζική διακοπή συμβολαίων.....:oneup:

Περιμένω απαντήσεις από ενδιαφερόμενους.....;)

Gordito
29-06-07, 20:56
Γιατι να γινει κατι τετοιο?
Οταν υπεγραφες για ενα χρονο σου υποσχεθηκαν κατι τετοιο?
Ας προσεχες.

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να αναβαθμισουν τιποτα.

nm96027
29-06-07, 21:12
Θα διαφωνήσω...
Για να γράψεις μια επιστολη διαμαρτυριας, δεν ειναι χρειάζεται να παραβιάζονται οροι του συμβολαίου.
Εγω προσωπικα, αν και δεν με αφορα καθολου, πως τα παιδια της Τελλας επρεπε να το κάνουν εδω και καιρό.
Και ξαναλεω δεν με αφορα και ισως κακως ανακατευομαι: αλλα απο το να μιζεριάζουν εδω και μηνες με ολα τα τεχνικα προβληματα που εχουν περάσει, με τα λεφτα που πληρώνουν και με τις ταχύτητες που εχουν, το καλυτερο θα ηταν να μαζευτουν να δεσμευτουν μεταξυ τους οτι αν δεν γίνουν τα κατωθι 1,2,3 εμεις ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ μαζι θα φύγουμε- ο οποιοι δεχόντουσαν ασφαλως.
Προσοχη δεν μιλαω για ολους τους συνδρομητες της Τελλας: ο καθενας ξερει καλυτερα απο τον καθενα αν ειναι ευχαριστημενος ή οχι. Μιλαω για οσου δηλώνουν αγανακτησμένοι.

Το εχω πει πολλες φορες: το φορουμ δεν ειναι μονο χρησιμο ως ομαδικη ψυχοθεραπεια και ξεσπασμα. Ειναι χρήσιμο και ως ομαδικη δράση.

Ασφαλως και δεν ειναι υποχρεωμενοι να τους αναβαθμισουν ασφαλως και το συμβολαιο ειναι ξεκαθαρο και ειλικρινες. Αλλα δεν εχουν περάσει και λιγα ομως.;)

DRAKOS70
29-06-07, 21:14
Γιατι να γινει κατι τετοιο?
Οταν υπεγραφες για ενα χρονο σου υποσχεθηκαν κατι τετοιο?
Ας προσεχες.

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να αναβαθμισουν τιποτα.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Για 4mbit υπογράψαμε και δεν είναι υποχρεωμένοι να μας δώσουν τίποτα παραπάνω. Όσοι δεν γουστάρουνε τα 4mbit την κάνουνε με ελαφρά..
Όλοι θέλουμε 24 αλλά τι να κάνουμε..λίγο δύσκολο για τώρα..γι αυτό βολευτείτε με τα 4 για να μην μείνετε στο τέλος μόνο με τρία..

ΥΓ
Εγώ θα περιμένω μέχρι τη λήξη του συμβολαίου μου..δεν ξαναπιάνομαι λαλακας από την όποια κολ@εταιρία δήθεν παροχής υπηρεσιών internet τρομάρα μας..

DRAKOS70
29-06-07, 21:15
Ασφαλως και δεν ειναι υποχρεωμενοι να τους αναβαθμισουν ασφαλως και το συμβολαιο ειναι ξεκαθαρο και ειλικρινες. Αλλα δεν εχουν περάσει και λιγα ομως.;)

Αυτό ξαναπέστο..

Spanos
29-06-07, 21:23
Ναι μέσα.

Μάλιστα να καταγγείλω τη σύμβαση γιατί εδώ και μήνες δεν δουλέυουν οι ψηφιακές υπηρεσίες που έχουμε συμφωνήσει να υπάρχουν (αναμονή κλήσης, συνδιάσκεψη), ενώ στο site αναφέρεται παραπλανητικά οτι είναι μέσα στο πακέτο, αυτά για όσουςε λένε οτι δεν παραβιάζονται όροι.

Μήνες παραβιάζονται οι όροι και κανείς αρμόδιος δε μιλάει

N0iZe
30-06-07, 00:17
Γιατι να γινει κατι τετοιο?
Οταν υπεγραφες για ενα χρονο σου υποσχεθηκαν κατι τετοιο?
Ας προσεχες.

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να αναβαθμισουν τιποτα.
Έχω υπογράψει για 4mbps, 3 βλέπω... Έχω υπογράψει για τριπλή συνδιάσκεψη και αναμονή κλήσης και μάντεψε τα πόσα βλέπω :oops::mad:... Γενικά λόγους να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε τα χ ευρώ της αποζημίωσης έχουμε, το θέμα είναι τι θα κάνουν για να μας κρατήσουν ;).

MikePan01
30-06-07, 00:58
Πρεπει να ειματε πανω απο 100 ατομα που θα κανουμε κατι τετοιο για μας δωσουν την πρεπουσα προσοχη και να κανουμε αιτηση διακοπης την ιδια μερα (και ωρα) ολοι μαζι.
Εγω μεσα :oneup:

kloklo
30-06-07, 02:59
ΠΑιδιά

1) Δεν είπα επιστολή ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ...αυτό το βγάλατε μόνοι σας...

2) Ειπα οσοι θελετε...οσοι δεν θελετε δεν υπάρχει λόγος να μου το πείτε;)

Dragon, το ποτε θα φύγουμε νομιζω οτι ειναι δική μας υπόθεση....

kloklo
30-06-07, 03:01
Ωραια, εσεις που ειστε μέσα, πειτε και σε οσους αλλουε θελουν...και οταν μαζευτουμε καμποσοι, κανονιζουμε για το τι ακριβως θα γράψουμε ΟΚ? :oneup:

Οσοι δεν συμφωνουν με τυχουσα αναβαθμιση, ας μας δώσουν τα ονοματα τους να εξαιρεθουν....;)

XARAYGH
30-06-07, 03:15
Πρεπει να ειματε πανω απο 100 ατομα που θα κανουμε κατι τετοιο για μας δωσουν την πρεπουσα προσοχη και να κανουμε αιτηση διακοπης την ιδια μερα (και ωρα) ολοι μαζι.
Εγω μεσα :oneup:

και θα πιασετε γραμμη και οι 100 την ιδια ωρα στο 13800....:rofl::lol::lol::lol:

DRAKOS70
30-06-07, 11:36
ΠΑιδιά

2) Ειπα οσοι θελετε...οσοι δεν θελετε δεν υπάρχει λόγος να μου το πείτε;)

Dragon, το ποτε θα φύγουμε νομιζω οτι ειναι δική μας υπόθεση....

Δεν νομίζω να μας υπαγορεύεις τι θα πουμε και τι όχι...
Δική μου υπόθεση είναι το πότε θα φύγω..και δική σου αν θες να φύγεις τώρα..δεν κατάλαβα...??
Είπα κάτι διαφορετικό??



Οσοι δεν συμφωνουν με τυχουσα αναβαθμιση, ας μας δώσουν τα ονοματα τους να εξαιρεθουν....;)

Ποιος σου είπε μωρέ οτι εμείς δεν θέλουμε αναβάθμιση??Είσαι σοβαρός??
Και γιατί να σου δώσουμε τα ονόματά μας..θα μας φακελώσεις μήπως?? Να εξαιρεθούμε από τι??
Φίλε βγάζεις λάθος συμπεράσματα..μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοις..πάρτο και λίγο αλλιώς..Όλοι θέλουμε αναβάθμιση δεν είσαι ο μόνος..
Έλα τώρα..και εγώ εχω τραβήξει τα πάνδεινα από την Τελλάς αλλά δεν κάνω ετσι..
Πολύ εύθικτοι γίναμε εδω μέσα..

lx911
30-06-07, 12:39
Να τους στειλουμε μια επιστολη για αναβαθμιση στην Τελλας?

Θα τους το στειλω...
Θα τους το στειλω και με πακετο...
Θα τους το στειλω και με MMS...
Θα τους το στειλω οπως γουσταρουν...
Θα τους το στειλω να παει επιτοπου!!!

:rofl: :rofl: :rofl:

panathas
30-06-07, 13:05
πιστευω να περιμενοιυμε να περασει και το καλοκαιρι. δεν χαθηκε ο κοσμος. νομιζετε οτι να φυγουμε μας περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες να μας δωσουν...24?

lx911
30-06-07, 15:08
Εγω λεω να κανουμε κινησεις προς αλλες εταιριες επειδη δεν βλεπω προοδο... θα τελιωσει το συμβολαιο και θα μεινουμε χωρις τηλεπικοινωνιες... οποτε καλο ειναι να ξεκινισουμε τουλαχιστον 3 μηνες διαδικασια για αλλαγη φορεα...!!!

ermis333
30-06-07, 16:55
Ο marketing manager παραιτήθηκε και τράβηξε για δημόσιο μεριά, άρα τα πράγματα θα καθυστερήσουν κι άλλο :mad:.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αμ παραμείνουν και εγώ θα αλλάξω πάροχο μετά τη λήξη του συμβολαίου μου....αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον από Σεπτέμβρη θα πάνε σίγουρα στα 12Mbit λόγω και της επαρχείας που θα καλύψουν, οπότε ακόμα κάνω υπομονή....άλλωστε η Λήμνος που είμαι είναι μακρυά:)

DRAKOS70
30-06-07, 18:04
Ο marketing manager παραιτήθηκε και τράβηξε για δημόσιο μεριά, άρα τα πράγματα θα καθυστερήσουν κι άλλο :mad:.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αμ παραμείνουν και εγώ θα αλλάξω πάροχο μετά τη λήξη του συμβολαίου μου....αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον από Σεπτέμβρη θα πάνε σίγουρα στα 12Mbit λόγω και της επαρχείας που θα καλύψουν, οπότε ακόμα κάνω υπομονή....άλλωστε η Λήμνος που είμαι είναι μακρυά:)

Ερμή επειδή σε εμπιστεύομαι λόγω των αξιόπιστων πηγών σου, κι εγώ θα κάνω υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιό μου.
Αν όχι..μην τον είδατε τον Παναγή..
Είναι σίγουρο για 12mbit?? Ξέρεις αν σκέφτονται να δώσουν και ip tv η κινητή τηλεφωνία στο πακέτο??

Καλό υπόλοιπο στη θητεία σου και υπομονή.
Τώρα το καλοκαίρι είναι ωραία στη Λήμνο..το χειμώνα όμως..

ermis333
30-06-07, 18:50
Ερμή επειδή σε εμπιστεύομαι λόγω των αξιόπιστων πηγών σου, κι εγώ θα κάνω υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιό μου.
Αν όχι..μην τον είδατε τον Παναγή..
Είναι σίγουρο για 12mbit?? Ξέρεις αν σκέφτονται να δώσουν και ip tv η κινητή τηλεφωνία στο πακέτο??

Καλό υπόλοιπο στη θητεία σου και υπομονή.
Τώρα το καλοκαίρι είναι ωραία στη Λήμνο..το χειμώνα όμως..

Λογικά ναι μετά το Σεπτέμβρη δεν τους παίρνει, σίγουρα μέχρι τη λήξη των συμβολαίων θα έχουν κάνει κάτι. Μετά το Σεπτέμβρη θα ενεργοποιηθούν νέα DSLAM στην επαρχεία και θα χρειάζεται κάτι καλό για να προσελκύσει κόσμο.

Απλά το ζήτημα είναι να απαντούσε άμεσα...και αυτά λόγω των τελευταίων εξελίξεων δε φαίνεται να γίνονται.......το Φθινόπωρο χαίρω πολύ....

IP tv πιο μετά, αλλά όλα εξαρτώνται από το αν αγοραστεί από τον Αιγύπτιο αν δεν αγοραστεί τότε δε νομίζω να γίνει κάτι.

minovg
30-06-07, 18:55
Μας απογοητεύει η Τελλάς... :down:

kloklo
01-07-07, 03:02
Ο marketing manager παραιτήθηκε και τράβηξε για δημόσιο μεριά, άρα τα πράγματα θα καθυστερήσουν κι άλλο :mad:.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αμ παραμείνουν και εγώ θα αλλάξω πάροχο μετά τη λήξη του συμβολαίου μου....αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον από Σεπτέμβρη θα πάνε σίγουρα στα 12Mbit λόγω και της επαρχείας που θα καλύψουν, οπότε ακόμα κάνω υπομονή....άλλωστε η Λήμνος που είμαι είναι μακρυά:)

Να σε ρωτησω Ερμή, αυτά τα 12 θα ειναι και για όσους εχουν το πακετο με τα 29,95ευρω (χωρις απεριόριστα), ή μονο για αυτους με τα απεριοριστα-46 ευρώ?

Ξερεις αν παιχτει τιποτε για το Upload, παραπανω στο 1?

Ενταξει αν γινει από Σεπτεμβρη δεν ειναι και τόσο δραματικο....αν και σιγουρα θα προτιμουσαμε να γινει μεστον Ιουλη....;)

@minovg: Σιγουρα μας απαγοητευει η Τελλάς μεχρι στιγμής, εχει μεινει πολύ πίσω από τις εξελίσεις.....για να δουμε θα αντιδρασει καθόλου από τις "σφαλιάρες" που τρώει από Φορθνετ & Σια....? Αλλα ειπαμε αφου υπαρχουν και οι ασχετοι, που αγοραζουν νεα πακετα για 4, με παραπανω λεφτα από 12, 16, 24.....τι να πεις....

Cupra20VT
01-07-07, 08:49
Φανταζομαι πολλους απο το forum σε κανα τριμηνο αν με το καλο κανει αναβαθμισεις η Tellas.(exv 12αρα αλλα κατεβαζει με 300 δε συνδεεται κτλ).
Τοτε θα γελαω με ολους οσους γκαριζουν για αναβαθμιση και μετα θα δουν την πικρη αληθεια.
Οτι στην ελλαδα για να χεις πανω απο 4Mbit πρεπει η να σαι διπλα στο slam η να ευχεσαι να μην ειναι σαπια τα καλωδια.
Τουλαχιστον χαιρομαι με τα στατιστικα μου γιατι αν κανουν αναβαθμισεις σιγουρα θα πηγιανει καλα δεν εχουν ομως ολοι τα ιδια στατιστικα.
Και σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενη να μας κανει αναβαθμιση η Τελλας.
http://img243.imageshack.us/img243/5362/untitledha4.th.jpg (http://img243.imageshack.us/my.php?image=untitledha4.jpg)
Για να μην παρεξηγηθω και μενα δε με χαλαει η αναβαθμιση αλλα θα με χαλασουν οι συνεπειες αυτης.

minovg
01-07-07, 13:21
Φανταζομαι πολλους απο το forum σε κανα τριμηνο αν με το καλο κανει αναβαθμισεις η Tellas.(exv 12αρα αλλα κατεβαζει με 300 δε συνδεεται κτλ).
Τοτε θα γελαω με ολους οσους γκαριζουν για αναβαθμιση και μετα θα δουν την πικρη αληθεια.
Οτι στην ελλαδα για να χεις πανω απο 4Mbit πρεπει η να σαι διπλα στο slam η να ευχεσαι να μην ειναι σαπια τα καλωδια.
Τουλαχιστον χαιρομαι με τα στατιστικα μου γιατι αν κανουν αναβαθμισεις σιγουρα θα πηγιανει καλα δεν εχουν ομως ολοι τα ιδια στατιστικα.
Και σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενη να μας κανει αναβαθμιση η Τελλας.
http://img243.imageshack.us/img243/5362/untitledha4.th.jpg (http://img243.imageshack.us/my.php?image=untitledha4.jpg)
Για να μην παρεξηγηθω και μενα δε με χαλαει η αναβαθμιση αλλα θα με χαλασουν οι συνεπειες αυτης.
Mέχρι τα 10Μβιτ τα πιάνει ένα ποσοστό πάνω από 80%. Τα 4Μβιτ είναι «ψίχουλα» για το ADSL2+ του χαλκού.

kloklo
01-07-07, 13:54
Φανταζομαι πολλους απο το forum σε κανα τριμηνο αν με το καλο κανει αναβαθμισεις η Tellas.(exv 12αρα αλλα κατεβαζει με 300 δε συνδεεται κτλ).
Τοτε θα γελαω με ολους οσους γκαριζουν για αναβαθμιση και μετα θα δουν την πικρη αληθεια.
Οτι στην ελλαδα για να χεις πανω απο 4Mbit πρεπει η να σαι διπλα στο slam η να ευχεσαι να μην ειναι σαπια τα καλωδια.
Τουλαχιστον χαιρομαι με τα στατιστικα μου γιατι αν κανουν αναβαθμισεις σιγουρα θα πηγιανει καλα δεν εχουν ομως ολοι τα ιδια στατιστικα.
Και σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενη να μας κανει αναβαθμιση η Τελλας.
http://img243.imageshack.us/img243/5362/untitledha4.th.jpg (http://img243.imageshack.us/my.php?image=untitledha4.jpg)
Για να μην παρεξηγηθω και μενα δε με χαλαει η αναβαθμιση αλλα θα με χαλασουν οι συνεπειες αυτης.

Μην λες ανακρίβειες...Αν εσυ θες 4 Mbit δικαιωμα σου, αλλα δεν θα μας πείσεις και ότι δεν μπορεί να πάει παραπάνω....(αυτες τις βλακειες που έλεγαν πριν λιγο καιρο στο Τ.Υ. της Τελλάς...)

Cupra20VT
01-07-07, 21:17
καλα οκ.
Οταν θα γινει με το καλο καθε φορα που θα παραπονιεσται για χαλια ταχυτητες εγω θα απανταω με ενα χαχα.
Δευτερον kloklo δε λεω βλακειες. Αυτα πεστα σε κανα φιλαρακι σου.
Τριτον δε παω να πεισω κανενα λεω τη γνωμη μου οπως ολοι.

liberostelios
01-07-07, 23:14
Γιατι να γινει κατι τετοιο?
Οταν υπεγραφες για ενα χρονο σου υποσχεθηκαν κατι τετοιο?
Ας προσεχες.

Δεν ειναι υποχρεωμενοι να αναβαθμισουν τιποτα.


Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Για 4mbit υπογράψαμε και δεν είναι υποχρεωμένοι να μας δώσουν τίποτα παραπάνω. Όσοι δεν γουστάρουνε τα 4mbit την κάνουνε με ελαφρά..
Όλοι θέλουμε 24 αλλά τι να κάνουμε..λίγο δύσκολο για τώρα..γι αυτό βολευτείτε με τα 4 για να μην μείνετε στο τέλος μόνο με τρία..

Το ότι υπογράψαμε δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ζητήσουμε κάτι! Δεν πρόκειται για δικαστική προσέγγιση (όπως θα κάναμε αν αυτό που λέμε είχε σχέση με τα συμβόλαια) αλλά για εκδήλωση παραπόνων και προειδοποίηση ότι όσοι από τους συνδρομητές της εταιρείας είναι απογοητευμένοι θα αποχωρήσουν μαζικά... Από εκεί και πέρα, η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει την αναβάθμιση αλλά αυτή η κίνηση σκοπεύει να γίνει μοχλός πίεσης για κάτι καλύτερο!

Πάντως, να φύγει κάποιος χωρίς αποζημίωση νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο. Λογικά θα πρέπει να καταβάλει την αποζημίωση και, εν συνεχεία, να διεκδικήσει από την εταιρεία το ποσό δικαστικά, κάτι που δεν είναι καθόλου συμφέρον, κατά τη γνώμη, εκτός αν τα έξοδα κλπ. μπορούν να καλυφθούν από το ΙΝΚΑ ή κάποιον άλλο οργανισμό.

Cupra20VT
01-07-07, 23:42
Mέχρι τα 10Μβιτ τα πιάνει ένα ποσοστό πάνω από 80%. Τα 4Μβιτ είναι «ψίχουλα» για το ADSL2+ του χαλκού.
Παιζει ρολο η ποιοτητα του χαλκου ομως.
Επειδη μαλλον με παρεξηγησατε.
Δεν εχω προβλημα με την αναβαθμιση δειτε ομως και στα αλλα νηματα τι γινεται απο ταχυτητες.
10αρες ονομαστικες δινοουν ολοι.
Ρωτηστε κανα γνωστο σας.
Το κακο με την ολη υποθεση ειναι οτι πλεον πληρωνουμε τα πιο πολλα εκει ειναι το προβλημα το οποιο δυστυχως δυσκολα θα αλλαξει γιατι εχουμε υπογραψει συμβολαιο.

No-Name
02-07-07, 17:03
Παιζει ρολο η ποιοτητα του χαλκου ομως.
Επειδη μαλλον με παρεξηγησατε.
Δεν εχω προβλημα με την αναβαθμιση δειτε ομως και στα αλλα νηματα τι γινεται απο ταχυτητες.
10αρες ονομαστικες δινοουν ολοι.
Ρωτηστε κανα γνωστο σας.
Το κακο με την ολη υποθεση ειναι οτι πλεον πληρωνουμε τα πιο πολλα εκει ειναι το προβλημα το οποιο δυστυχως δυσκολα θα αλλαξει γιατι εχουμε υπογραψει συμβολαιο.

Τι λές αγόρι μου?Που τις είδες ονομαστικές?
netone,4net,on,hol ηλίθιες είναι δηλαδή......:closed:

Cupra20VT
02-07-07, 19:43
Τι λές αγόρι μου?Που τις είδες ονομαστικές?
netone,4net,on,hol ηλίθιες είναι δηλαδή......
Ωραια καντε μια δημοσκοπηση που να περιλμβανει ολες τις εταιρειες και θα δεις αγορι μου αν ολοι κατεβαζουν με τα 10mbit που δινουν απλοχερα οι υπολιποι Isp μας.
Κανε μια βολτα και απο τα αλλα νηματα και θα δεις ποσοι εχουν προβλημα να πιασουν τη μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα (download) της ονομαστικης ταχυτητας που κλειδωνει ο router.
Οι εταιρειες καλα κανουν. Εμεις τι κανουμε που εχουμε τυφλωθει απο τα mbit

apostol70
02-07-07, 22:59
Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αμ παραμείνουν και εγώ θα αλλάξω πάροχο μετά τη λήξη του συμβολαίου μου....αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον από Σεπτέμβρη θα πάνε σίγουρα στα 12Mbit λόγω και της επαρχείας που θα καλύψουν, οπότε ακόμα κάνω υπομονή....άλλωστε η Λήμνος που είμαι είναι μακρυά:)

Άμα και ο ermis σκέφτεται να αλλάξει πάροχο τότε κλάψτα Tellas κανένας δεν θα σου μείνει

No-Name
03-07-07, 11:39
Ωραια καντε μια δημοσκοπηση που να περιλμβανει ολες τις εταιρειες και θα δεις αγορι μου αν ολοι κατεβαζουν με τα 10mbit που δινουν απλοχερα οι υπολιποι Isp μας.
Κανε μια βολτα και απο τα αλλα νηματα και θα δεις ποσοι εχουν προβλημα να πιασουν τη μεγιστη θεωρητικη ταχυτητα (download) της ονομαστικης ταχυτητας που κλειδωνει ο router.
Οι εταιρειες καλα κανουν. Εμεις τι κανουμε που εχουμε τυφλωθει απο τα mbit

Μείνει στο πλανήτη σου....τι να σου πώ

fouska12
03-07-07, 12:57
ενταξει,δεν ειναι υποχρεωμενη η tellas να αναβαθμισει.ουτε και οι αλλεσ εταιρειεσ ηταν ομωσ και το εκαναν(βλ. forthnet).για αυτο υπαρχει ανταγωνισμοσ.το θεμα ειναι τι θα κανουν για να σε κρατησουν.πλεον εχουμε τη χαμηλοτερη ταχυτητα,χωρισ τηλεοραση και πληρωνουμε και τα περισσοτερα απ'ολουσ.κριμα δεν ειναι?δεν πειραζει ομωσ.εμενα 6 μηνεσ μου μεινανε και μετα θα πω το τελευταιο αντιο...:closed:

Cupra20VT
03-07-07, 14:44
Μείνει στο πλανήτη σου....τι να σου πώ
Ok θα μεινει στον πλανητη μου.
Βεβαια εγω μια χαρα προσγειωμενος ειμαι αλλα anyway.
Η αληθεια καμια φορα ποναει.
Γι'αυτο υπαρχουν τοσες εταιρειες για να διαλεγουμε και να κρινουμε.
Η ουσια ειναι μια. Θελετε να στειλετε επιστολη στειλτε αλλα οχι για αναβαθμιση αλλα για σωστη ποιοτητα υπηρεσιων. Το χαρτι που υπογραψαμε δεν ελεγε πουθενα οτι ειναι υποχρεωμενη να μας κανει αναβαθμιση οποτε τη ζητησουμε, ειναι υποχρεωμενη ομως να μας δωσει τις υπηρεσιες που μας εκοψε και που υπογραψαμε για να εχουμε (αναμονη, συνδιασκεψη κτλ). Ειναι υποχρεωμενη να μας συνδεει το αργοτερο σε 20 μερες και οχι μετα απο διμηνα τριμηνα και στο τελος φυσικα να λεει πως δεν υπαρχουν πορτες και ολα τα κουλα. Ειναι υποχρεωμενη να εχει σωστο support και οχι τη Μαρικα που ξερει μονο να πλεκει.
Δεν εχω δει κανεναν σας να οργανωνει καμια κινηση για μαζεμα υπογραφων οταν η Τελλας γ@μιοτ@νε στα disconnects και στα νεκρα τηλεφωνα.
Σας εχει φαει η μεγαλωμανια των mbit. Και το μονο που ξερετε μερικοι απο σας ειναι η ειρωνεια και ο τσαμπουκας οταν υπαρχει αντιθετη αποψη.
Αλλα τετοιοι που ειμαστε καλα μας κανουν.

No-Name
03-07-07, 15:37
Συμφωνώ όσο δέχεστε το "ειμαστε μια χαρά" ενω πληρώνετε ακριβά το τίποτα και είχατε/έχετε προβλήματα καλα σας κάνουν.

Θέμα λήξαν για μένα όποιος είναι οπισθοδρομικός πρόβλημα του όχι δικό μου.

Και πολύ ασχοληθηκα με το νήμα....τόσους μήνες πρόβλημα κανένας δεν αξιώθηκε να καταγγείλει ΤΙΠΟΤΑ στην ΕΕΤΤ κάθεστε και απολαμβάνετε.

Αφήστε τους άλλους να πηγαίνουν μπροστα αλλά μην κρίνετε και αυτό αρνητικά επειδή εσεις είστε ακόμα πίσω......καλύτερα σιωπήστε

gosper
03-07-07, 16:25
Από οτι φαίνεται στην Τελλάς κοιμούνται στον υπνο του δικαίου και δεν προκειται να μας αναβαθμισουν γρήγορα την ταχυτητα (Download/Upload).

Πολλοί από εμας εχουν αποφασίσει ήδη να φυγουν πολύ συντομα αν δεν επελθει αυτη η αναβάθμιση....Αυτό όμως δεν ειναι άμεσα αντιληπτο στην διοίκηση της Τελλάς.

Τι θ λέγατε να τους στειλουμε μια μαζική επιστολή ,όσοι θελουμε να φυγουμε για αυτον τον λόγο, ότι αν δεν αναβαθμισουν σύντομα (μεστο Καλοκαιρι, μεχρι Αυγουστο) θα διακοψουμε και θα παμε σε αλλον παροχο?

Πιστευω οτι αξιζει κατι τετοιο, καθως με το να φευγουμε ενας ενας, δεν θα φερει το ιδιο αποτελεσμα, με το να γνωστοποιήσουμε για μια μαζική διακοπή συμβολαίων.....:oneup:

Περιμένω απαντήσεις από ενδιαφερόμενους.....;)

Θα πληρωσεις ουσιαστικα τα 150Ε της ποινικης ρητρας που υποχρεουσαι ετσι??

και επισης τα 35ε που πρεπει να γυρισεις στον οτε(υποχρεωτικα)γυρνας σε οτε και μετα σε 2ο παροχο(νομος) και επισης να περιμενεις να γυρισεις στην αλλη εταιρεια...επομενως οντως δεν το λεει σαν ορο στο συμβολαιο γιατι ηταν η πρωτη προσφορα που ξεκινησε...

μπες λιγο στα αλλα φορουμ και δες τι γραφει..ολοι τα ιδια ειναι..

gosper
03-07-07, 17:23
Μην λες ανακρίβειες...Αν εσυ θες 4 Mbit δικαιωμα σου, αλλα δεν θα μας πείσεις και ότι δεν μπορεί να πάει παραπάνω....(αυτες τις βλακειες που έλεγαν πριν λιγο καιρο στο Τ.Υ. της Τελλάς...)

μη γινεσαι επιθετικος φιλε μου δεν κερδιζεις τπτ..οι οπαδισμοι εδω μεσα δεν συμφερουν
χωρις παρεξηγηση παντα ειναι λιγο κουτο να ζητας αναβαθμιση οταν ολες οι εταιρειες παλευουν να σταθεροποιηθουν και να την ζητας καπακια..εχουμε 3 ιουλιου και θες αναβαθμιση μες τον μηνα οταν τρεχει πανικοβλητη μια εταιρεια να μαζεψει τα σπασμενα..και το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι το ADSLGR.COM Εχει τα forum ολων των εταιρειων..μπειτε λιγο και δειτε τα καλα και τα κακα της καθε εταιρειας τα προβληματα στα dslam και τα πιταρισματα η τους αποσυχρονισμους...δεν το λεω με κακια απλα βλεπετε οτι περασαν μολις 8μηνες απο την παροχη full llu και εχουμε γινει απληστοι με το γεγονος του οτι δεν βλεπουμε οτι ειναι αναξιοι να προσφερουν υπηρεσιες τους ζηταμε και παραπανω που σιγουρα στους 10 οι 2 θα εχουν κανονικα και απροβληματιστα...

δεν ξερω πειτε μου γνωμες:clap:

Hellraiser76
03-07-07, 18:53
Συμφωνώ όσο δέχεστε το "ειμαστε μια χαρά" ενω πληρώνετε ακριβά το τίποτα και είχατε/έχετε προβλήματα καλα σας κάνουν.

Θέμα λήξαν για μένα όποιος είναι οπισθοδρομικός πρόβλημα του όχι δικό μου.

Και πολύ ασχοληθηκα με το νήμα....τόσους μήνες πρόβλημα κανένας δεν αξιώθηκε να καταγγείλει ΤΙΠΟΤΑ στην ΕΕΤΤ κάθεστε και απολαμβάνετε.

Αφήστε τους άλλους να πηγαίνουν μπροστα αλλά μην κρίνετε και αυτό αρνητικά επειδή εσεις είστε ακόμα πίσω......καλύτερα σιωπήστε

Τωρα εσυ γιατι καθεσαι και χολοσκας...αμα θελει ο αλλος να πιστευει οτι σερνομαστε στις αλλες εταιριες και οτι αυτος πεταει με τα 4mbps του γιατι να του το χαλασεις;:p

Αντε παω να κατεβασω μια ταινιουλα με 1,4 mb/sec...το ξερω σερνομαι αλλα τι να κανω;

Ας ειχα μυαλο να πηγαινα στην Tellas!:rofl:

nm96027
03-07-07, 19:43
μη γινεσαι επιθετικος φιλε μου δεν κερδιζεις τπτ..οι οπαδισμοι εδω μεσα δεν συμφερουν
χωρις παρεξηγηση παντα ειναι λιγο κουτο να ζητας αναβαθμιση οταν ολες οι εταιρειες παλευουν να σταθεροποιηθουν και να την ζητας καπακια..εχουμε 3 ιουλιου και θες αναβαθμιση μες τον μηνα οταν τρεχει πανικοβλητη μια εταιρεια να μαζεψει τα σπασμενα..και το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι το ADSLGR.COM Εχει τα forum ολων των εταιρειων..μπειτε λιγο και δειτε τα καλα και τα κακα της καθε εταιρειας τα προβληματα στα dslam και τα πιταρισματα η τους αποσυχρονισμους...δεν το λεω με κακια απλα βλεπετε οτι περασαν μολις 8μηνες απο την παροχη full llu και εχουμε γινει απληστοι με το γεγονος του οτι δεν βλεπουμε οτι ειναι αναξιοι να προσφερουν υπηρεσιες τους ζηταμε και παραπανω που σιγουρα στους 10 οι 2 θα εχουν κανονικα και απροβληματιστα...
δεν ξερω πειτε μου γνωμες:clap:

Δεν εχεις αδικο για το "νεαρόν" της ηλικιας του full LLU. Eιναι κατανοητα τα οποια προβλήματα και οι ανωμαλιες της πρωτης περιόδου. Οπως σωστα λες ολοι οι ISPs εχουν προβληματα. Οντως και μαλιστα πολλα. Συμφωνω επισης για τα περι "οπαδων" που ειπες.
Αλλά ή εχω λάθος εικονα απο τα μελη-πελάτες της Tellas ή οντως η Τellas εχει τα περισσότερα προβληματα. Δεν ξερω σε ποια εταιρεία εχουν μείνει πελάτες χωρις νετ για το ιδιο χρονικο διαστημα που εμειναν οι πελάτες της Tellas. Στην εταιρεία που ειμαι εγω συνδρομητης ειναι σαφες πως κανεις δεν ειχε τετοια προβλήματα για τοσο χρονικο διάστημα.Αλλα και σε αλλες εταιρειες το ιδιο συμβαίνει: δεν πρωτευσε τυχαία η Τελλας στην δημοσκοπηση για τον ISP με τα περισσότερα προβληματα.
Και δεν ειναι μονο τα τεχνικα προβληματα: σε αυτα μπορεις να κανεις υπομονη-εστω. To γεγονος οτι τα παιδιά πληρώνουν τα περισσότερα λεφτα για να παρουν την μικρότερη ταχύτητα της LLU αγορας, ενω η αναπροσαρμογή και των δυο ειναι πολυ απλη (Σχεδον αυτοματη) ειναι κατι το οποιο δεν προσπερνιέται.

Πολλες φορες εχω πει οτι μια απλη κινηση διαμαρτυριας επρεπε να γίνει εδω και πολυ καιρο.

Cupra20VT
03-07-07, 22:28
Τωρα εσυ γιατι καθεσαι και χολοσκας...αμα θελει ο αλλος να πιστευει οτι σερνομαστε στις αλλες εταιριες και οτι αυτος πεταει με τα 4mbps του γιατι να του το χαλασεις;

Αντε παω να κατεβασω μια ταινιουλα με 1,4 mb/sec...το ξερω σερνομαι αλλα τι να κανω;

Ας ειχα μυαλο να πηγαινα στην Tellas!
Σας εχει φαει η ειρωνεια μην πω τπτ αλλο.
Εννοειται πως τα προβληματα δεν ισχυουν για ολους ισχυουν ομως για τους περισσοτερους.
Και μενα η γραμμη τηλ και net δουλευει τζαμι δε σημαινει οτι ολα ειναι ρολοι στην τελλας.
Οσο για το φιλο διχως ονομα δεν ειναι θεμα οπισθοδρομικοτητας ειναι θεμα ουσιας αλλα απ΄οτι εχω καταλαβει αρεσκεσαι στο να κανεις μπου..λο τα υπολοιπα νηματα των εταιρειων adsl.
Κατι ουσιαστικο δες μας ειπες οποτε δυστυχως μας κουρασες.

giavel
04-07-07, 08:25
Ρε σύ Cupra20VT, αν υποθέσουμε οτι τώρα ξεκίναγες να βάλεις full llu, υπάρχει καμία περίπτωση να έβαζες tellas?
ΕΣΤΩ, οτι ξεχνάμε όλες τις άλλες εταιρείες για να απλοποιηθούν τα πράγματα..
Υπάρχει καμία περίπτωση να προτιμούσες tellas αντί για forthnet?

Δέν λέει κανένας μας οτι η τελλάς είναι υποχρεωμένη να προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που υπογράψαμε. Ούτε οι άλλοι πάροχοι όμως ήταν υποχρεωμένοι αλλά παρόλα αυτά το έκαναν...

Alompar
04-07-07, 09:27
Παιδες το παιχνίδι δε βρίσκεται πάντα στο προϊόν αλλα και σε ότι το πλαισιώνει.

H Trellas ξεκίνησε πρώτη κάτι το πολύ ανταγωνιστικό το οποίο όμως λίγους μήνες μετά έμεινε πίσω. Εγώ προσωπικά φοβήθηκα την Forthnet εξαιτίας της λέξης «έως» που έλεγε στην ταχύτητα ADSL. Επίσης θεώρησα την Trellas πιο «ψημένη» στην τηλεφωνία καθότι ήταν αρκετό καιρό στο χώρο. Η Tellas για μένα έχασε το παιχνίδι όχι τόσο στο θέμα της ταχύτητας αλλά της εξυπηρέτησης και της αξιοπιστίας.

Μια εταιρεία μπορεί να μην έχει το καλύτερο προϊόν της αγοράς αλλά να το αντισταθμίζει με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της και κυρίως στην εξυπηρέτηση και την οργάνωση της. Αν τηρούσε τα χρονοδιαγράμματα και ήταν αξιόπιστη στις υπηρεσίες του συμβολαίου τότε θα είχε και κάτι να αντιτάξει. Αυτή τη στιγμή έχει το χειρότερο προϊόν με βάση τον ανταγωνισμό και η εξυπηρέτηση και αξιοπιστία της είναι σε μέτρια προς χαμηλά επίπεδα. Είναι λογικό αν παραμείνει έτσι να χάσει πελάτες. Ένας χρόνος δεν είναι μεγάλο διάστημα για μια εταιρεία που θέλει να λέγεται μεγάλη.

Πιστεύω πως με το που θα λυθούν τα διοικητικά- ιδιοκτησιακά της εταιρείας θα γίνουν κινήσεις. Εκτός αν παραμείνει στην νοοτροπία του δημοσίου, οπότε με τις εκλογές μπορεί να έχουμε αναβάθμιση αλλά δε θα δούμε άλλη για καμιά τετραετία.:rofl:

Cupra20VT
04-07-07, 09:32
Ρε σύ Cupra20VT, αν υποθέσουμε οτι τώρα ξεκίναγες να βάλεις full llu, υπάρχει καμία περίπτωση να έβαζες tellas?
ΕΣΤΩ, οτι ξεχνάμε όλες τις άλλες εταιρείες για να απλοποιηθούν τα πράγματα..
Υπάρχει καμία περίπτωση να προτιμούσες tellas αντί για forthnet?

Δέν λέει κανένας μας οτι η τελλάς είναι υποχρεωμένη να προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που υπογράψαμε. Ούτε οι άλλοι πάροχοι όμως ήταν υποχρεωμένοι αλλά παρόλα αυτά το έκαναν...
Εννοειται πως θα πηγαινα σε καποια αλλη εταιρεια, πιθανον στην ον λογω του triple play.
Αλλα αφου ειμαιι στην Τελλας δε μπορω να κανω κατι αλλο.
Το μονο που ζηταω ειναι να φτιαξουν πρωτα τα σοβαρα προβληματα τους και μετα να δωσει οσα Μbit θελει για να φανε οι πεινασμενοι και εννοειται πως δε θα με χαλασει.
Και επειδη μαλλον με εχετε παρεξηγησει δεν ειμαι παπαγαλακι της Τελλας απλα καποιοι θεωρουν οπισθοδρομικο να ζητας να δουλευει η παρεχομενη υπηρεσια σωστα και μετα να ζητας και το κατι παραπανω.

harry79
04-07-07, 09:36
αν υποθέσουμε οτι τώρα ξεκίναγες να βάλεις full llu, υπάρχει καμία περίπτωση να έβαζες tellas?
ΕΣΤΩ, οτι ξεχνάμε όλες τις άλλες εταιρείες για να απλοποιηθούν τα πράγματα..
Υπάρχει καμία περίπτωση να προτιμούσες tellas αντί για forthnet?

Καμία περίπτωση δεν υπήρχε να πας Tellas, όπως και το Νοέμβρη δεν υπήρχε περίπτωση να μην πας στην Tellas! Η συγκυρία τότε ήταν μαζί της, σήμερα όχι.


Δέν λέει κανένας μας οτι η τελλάς είναι υποχρεωμένη να προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που υπογράψαμε. Ούτε οι άλλοι πάροχοι όμως ήταν υποχρεωμένοι αλλά παρόλα αυτά το έκαναν...

Giavel το ότι έκαναν ενώ δεν ήταν υποχρεωμένοι, δε σημαίνει ότι ήταν υποχρεωμένη κι η Tellas να κάνει το ίδιο. Αυτό υπογράψαμε, τελείωσε. Καλύτερα είναι όντως μια επιστολή για σωστό support είτε τεχνικό είτε τμήματος λογιστηρίου κτλ. Στην τελική ας ήμασταν μάγκες και υπομονετικοί εμείς γιατί μόλις βγήκε το Zisto τρέξαμε όλοι. Δεν περιμέναμε 1-2 μήνες να δούμε και τις άλλες εταιρείες και τι πακέτα θα βγάλουν. Βγήκε η Tellas, μάζεψε τα πρόβατα όλα στο μαντρί, εντωμεταξύ με τα 4μηνα και βάλε αναμονής για πλήρη ενεργοποίηση τα περισσότερα συμβόλαια λήγουν από Φεβρουάριο και μετά, οπότε ποιος την πιέζει; Κανείς.

Όποιος θέλει λοιπόν περιμένει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου του δίνοντας χρόνο να στρώσουν κι οι πάροχοι, κι όποιος θέλει πατά πάνω σε υπηρεσίες που δεν παρέχονται (π.χ. στην τηλεφωνία) και επιδιώκει να την κάνει δίχως να πληρώσει δραχμή.

Επίσης πράγματι κάποιες παρεμβάσεις και μάλιστα με συγκεκριμένο ύφος, το λιγότερο που κάνουν είναι να κουράζουν και ενίοτε να προσβάλλουν τόσο αυτόν στον οποίο απευθύνονται όσο και τους υπόλοιπους που διαβάζουμε.

Cupra20VT
04-07-07, 09:38
Παράθεση:
αν υποθέσουμε οτι τώρα ξεκίναγες να βάλεις full llu, υπάρχει καμία περίπτωση να έβαζες tellas?
ΕΣΤΩ, οτι ξεχνάμε όλες τις άλλες εταιρείες για να απλοποιηθούν τα πράγματα..
Υπάρχει καμία περίπτωση να προτιμούσες tellas αντί για forthnet?
Καμία περίπτωση δεν υπήρχε να πας Tellas, όπως και το Νοέμβρη δεν υπήρχε περίπτωση να μην πας στην Tellas! Η συγκυρία τότε ήταν μαζί της, σήμερα όχι.

Παράθεση:
Δέν λέει κανένας μας οτι η τελλάς είναι υποχρεωμένη να προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που υπογράψαμε. Ούτε οι άλλοι πάροχοι όμως ήταν υποχρεωμένοι αλλά παρόλα αυτά το έκαναν...
Giavel το ότι έκαναν ενώ δεν ήταν υποχρεωμένοι, δε σημαίνει ότι ήταν υποχρεωμένη κι η Tellas να κάνει το ίδιο. Αυτό υπογράψαμε, τελείωσε. Καλύτερα είναι όντως μια επιστολή για σωστό support είτε τεχνικό είτε τμήματος λογιστηρίου κτλ. Στην τελική ας ήμασταν μάγκες και υπομονετικοί εμείς γιατί μόλις βγήκε το Zisto τρέξαμε όλοι. Δεν περιμέναμε 1-2 μήνες να δούμε και τις άλλες εταιρείες και τι πακέτα θα βγάλουν. Βγήκε η Tellas, μάζεψε τα πρόβατα όλα στο μαντρί, εντωμεταξύ με τα 4μηνα και βάλε αναμονής για πλήρη ενεργοποίηση τα περισσότερα συμβόλαια λήγουν από Φεβρουάριο και μετά, οπότε ποιος την πιέζει; Κανείς.

Όποιος θέλει λοιπόν περιμένει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου του δίνοντας χρόνο να στρώσουν κι οι πάροχοι, κι όποιος θέλει πατά πάνω σε υπηρεσίες που δεν παρέχονται (π.χ. στην τηλεφωνία) και επιδιώκει να την κάνει δίχως να πληρώσει δραχμή.

Επίσης πράγματι κάποιες παρεμβάσεις και μάλιστα με συγκεκριμένο ύφος, το λιγότερο που κάνουν είναι να κουράζουν και ενίοτε να προσβάλλουν τόσο αυτόν στον οποίο απευθύνονται όσο και τους υπόλοιπους που διαβάζουμε.

Σωστότατος!!!

giavel
04-07-07, 10:14
Giavel το ότι έκαναν ενώ δεν ήταν υποχρεωμένοι, δε σημαίνει ότι ήταν υποχρεωμένη κι η Tellas να κάνει το ίδιο. Αυτό υπογράψαμε, τελείωσε. Καλύτερα είναι όντως μια επιστολή για σωστό support είτε τεχνικό είτε τμήματος λογιστηρίου κτλ. Στην τελική ας ήμασταν μάγκες και υπομονετικοί εμείς γιατί μόλις βγήκε το Zisto τρέξαμε όλοι. Δεν περιμέναμε 1-2 μήνες να δούμε και τις άλλες εταιρείες και τι πακέτα θα βγάλουν. Βγήκε η Tellas, μάζεψε τα πρόβατα όλα στο μαντρί, εντωμεταξύ με τα 4μηνα και βάλε αναμονής για πλήρη ενεργοποίηση τα περισσότερα συμβόλαια λήγουν από Φεβρουάριο και μετά, οπότε ποιος την πιέζει; Κανείς.

Συμφωνώ μαζί σου. Από τη στιγμή όμως που θέλω να λέγομαι συνειδητοποιημένος καταναλωτής, για να με κερδίσει σαν πελάτη ο οποιοσδήποτε, είτε είναι καφετέρια, είτε φούρναρης, είτε εταιρεία τηλεπικοινωνιών, θα πρέπει να μου δείξει οτι σέβεται το γεγονός οτι τον προτιμώ έναντι κάποιου άλλου εναλλακτικού. Η τελλάς δυστυχώς σε καμία περίπτωση δεν το έκανε και δεν το κάνει, και ίσως δεν ενδιαφέρεται κιόλας να το κάνει. Γιαυτό, παρά το γεγονός οτι μου προσφέρει (με το ζόρι βέβαια και αγκομαχώντας) το ελάχιστο δυνατό από αυτά που είναι υποχρεωμένη, με έχει χάσει από πελάτη πλέον για πάντα όπως με έχασε και ο οτε. Δε θα την εμπιστευτώ και δε θα την ξαναπροτιμήσω ποτέ.

Όσον αφορά την επιστολή, δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να βοηθήσει σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε καν να την διαβάσει κάποιος υπεύθυνος εκει μέσα. Εδώ δεν μπόρεσα 2 μήνες που είχαν πρόβλημα στο reverse dns τους να καταφέρω ούτε ΚΑΝ να τους ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. Η ενημέρωση μου έφτανε μέχρι τα αυτιά του εκάστοτε ασχετου υπαλλήλου στο τμήμα τηλ εξυπηρέτησης ο οποίος δεν καταλάβαινε για τι πράγμα του μιλούσα και το αν ή πόσο σοβαρό ήταν. Πιο γρήγορο θα ήταν να πάω από εκεί να τους το φτιάξω εγώ παρά να τους ενημερώσω.

Όσον αφορά το "πρόβατα στο μαντρί" πάλι συμφωνώ μαζί σου, κι εγώ πιστεύω οτι η τελλάς μας θεωρεί πρόβατα. Αυτός είναι ακόμα ένας λόγος που τσαντίζομαι όσο το σκέφτομαι, που την έχω σιχαθεί και που δε θα ξαναπάρει από μένα κι από αυτούς στους οποίους έχω επιρροή ούτε ένα σέντ.

giavel
04-07-07, 10:20
θα σχολιάσω μόνο αυτό


Αλλα αφου ειμαιι στην Τελλας δε μπορω να κανω κατι αλλο.


Από τη στιγμή που η τελλάς σε θεωρεί πρόβατο κι εσένα κι εμένα και ξέρει οτι είμαστε δεσμευμένοι με συμβόλαιο ενός έτους είναι λογικό να μη μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Είτε ζητήσουμε κάτι είτε δε ζητήσουμε τίποτα, είτε ζητήσουμε λογικά πράγματα εντός των συμβατικών τους υποχρεώσεων είτε ζητήσουμε αναβαθμίσεις που δεν είναι υποχρεωμένοι να μας παρέχουν, η φωνή μας δεν φτάνει στις μυρμηγκο-κεραίες τους. Στην ίδια θέση είμαστε κι εσύ κι εγώ, το ιδιο συμβόλαιο υπογράψαμε, απλά εγώ όταν με θεωρούν πρόβατο πεισμώνω και δεν τους δικαιολογώ ούτε τους συγχωρώ για τίποτα.

Crosstalk
04-07-07, 10:27
Θελουν πολυ κραξιμο εκει στην Τελλας!

Cupra20VT
04-07-07, 11:50
Μα ουτε εγω τους δικαιολογω, αλλα οπως ειπα και πιο πριν ανηκω στο μικρο κομματι των συνδρομητων που δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα με την υπηρεσια του ζιστο, οποτε δεν θεωρω οτι ειμαι προβατο.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν κοιταξεις τα νηματα της τελλας ολα σχεδον μιλανε για προβληματα.
Ε για μενα ειναι κουλο να λεμε ολοι για προβληματα αποσυνδεσεις κτλ και να ζηταμε και παραλληλα και αναβαθμιση κατι δε μου στεκει.

giavel
04-07-07, 12:08
Μα ουτε εγω τους δικαιολογω, αλλα οπως ειπα και πιο πριν ανηκω στο μικρο κομματι των συνδρομητων που δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα με την υπηρεσια του ζιστο, οποτε δεν θεωρω οτι ειμαι προβατο.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν κοιταξεις τα νηματα της τελλας ολα σχεδον μιλανε για προβληματα.
Ε για μενα ειναι κουλο να λεμε ολοι για προβληματα αποσυνδεσεις κτλ και να ζηταμε και παραλληλα και αναβαθμιση κατι δε μου στεκει.

οκ, μην ξεχνάς όμως οτι αυτή τη στιγμή σε σύγκριση με τους συνδρομητές οποιωνδήποτε άλλων παρόχων έχεις τα εξής αρνητικά

α. πληρώνεις τα περισσότερα λεφτά από όλους
β. έχεις τη μικρότερη ταχύτητα απο όλους
γ. θα πρεπει να πληρώσεις τα περισσότερα χρήματα από όλους για να αποδεσμευτείς
δ. είναι πιθανότερο από όλους να αντιμετωπίσεις προβλήματα
ε. ειναι πιθανότερο από όλους να εξυπηρετηθείς πολυ πιο δύσκολα σε περίπτωση προβλημάτων

το οτι εσύ συγκεκριμένα είσαι τυχερός η ανήκεις σε μια μικρή μειοψηφία τυχερών και έχεις γλιτώσει εντελώς τυχαία να ζήσεις τα δ και ε δε σημαίνει οτι δεν είσαι ή δε σε αντιμετωπίζει ή δε θα σε αντιμετωπίσει σαν πρόβατο η τελλάς όταν ή αν έρθει η ώρα....

Αν παρόλο που τα α,β,γ ισχύουν για όλους μας, δεν αρκούν για σένα ώστε να σε κάνουν να αναθεωρήσεις τη γνώμη σου οτι "δεν έχεις κανενα απολυτως προβλημα με την υπηρεσια του ζιστο", σου εύχομαι πραγματικά να μην ισχύσουν ποτέ τα δ,ε και σε κάνουν να το ξανασκεφτείς. Ισως μάλιστα σε λίγο καιρό που θα φύγουν όλοι οι πελάτες της τελλάς και θα μείνεις μόνος σου εσύ με καναν δύο πελάτες ακόμα και θα τους περισσεύει bandwidth, να σου αυξήσουν τη σύνδεση ώστε να ανταμοιφθείς έμπρακτα που δε θα τους εγκαταλείψεις κι εσύ μαζί με μας την ώρα που βουλιάζουν!!! :lol:

Cupra20VT
04-07-07, 12:34
Συμφωνω σε ολα αυτα που λες και εχεισ δικιο.
Ο καθενας ομως κρινει και αποφασιζει με βαση τις εμπειριες του.
Περα απο το οτι ειμαι ικανοποιημενος απο την Τελλας ασχετα που οντως πληρωενις περισσοτερα για να εχεις λιγοτερα ειναι ο φοβος μηπως εκει που θα παω αρχισουν τα τραβηγματα οποτε καθομαι στα αυγα μου προς το παρων και βλεπουμε.
Επιπλεον ηταν σιγουρο οτι μετα το ζιστο θα εβγαιναν και full llu αλλων εταιρειων με χαμηλοτερες τιμες και υψηλοτερες ταχυτητες ετσι ειναι η αγορα.
Εγω θα μεινω στο ζιστο μεχρι να ληξει το συμβολαιο (αν δεν εχει κλεισει η τελλας:p) και μετα θα δω πως θα κινηθω αναλογα με τι προσφερει ο καθενας μιας και πιστευω οτι το θεμα full llu θα εχει ωριμασει πλεον.

harry79
04-07-07, 13:06
Επιπλεον ηταν σιγουρο οτι μετα το ζιστο θα εβγαιναν και full llu αλλων εταιρειων με χαμηλοτερες τιμες και υψηλοτερες ταχυτητες ετσι ειναι η αγορα.

Πάραυτα όλοι έτρεξαν στο zisto. Φαντάζεστε επίσης αν το δίκτυο της Tellas ήταν πραγματικά έτοιμο και μεγαλύτερου εύρους πόσους περισσότερους θα είχε μαντρωμένους;

Όσοι θα ήθελαν -κι εγώ μαζί τους φυσικά- άμεσα αναβάθμιση κτλ παρόλο που δεν είναι υποχρεωμένη η Tellas να την κάνει θα μπορούσαν να πατήσουν στα εξής:

1. Κάναμε υπομονή περιμένοντας μήνες ως προζίστοι για να ενεργοποιηθούμε ενώ μας λέγατε συνέχεια σε 1 μήνα
2. Κάναμε υπομονή μένοντας μέρες και εβδομάδες δίχως ίντερνετ και κυρίως τηλέφωνο
3. Κάναμε υπομονή με τα disconnects και το θέμα των ip.
4. Κάναμε υπομονή με τα νεκρά τηλέφωνα
5. Κάναμε υπομονή με το θέμα του εξοπλισμού που τον πήραμε 7 μήνες μετά.
6. Κάνουμε υπομονή κάθε φορά στο τηλέφωνο είτε γιατί περιμένουμε πολύ είτε για να βγάλουμε άκρη με τον κυριολεκτικά κάθε ένα που μπλέκουμε.

Πρέπει ή δεν πρέπει να μας δώσετε κάτι; Έτσι ως ένα ευχαριστώ για την υπομονή μας...

Έκανα και μια σκέψη για το θέμα της αναβάθμισης και κυρίως της πτώσης της τιμής γιατί αυτό καίει περισσότερο. Πρέπει να πούμε ότι με τους δωρεάν 1 μήνα που πήρε η πλειοψηφία όσων είχαν προβλήματα - δηλ όλοι :) - αλλά και 2 μήνες δωρεάν σε κάποιες περιπτώσεις, η Tellas έχασε σε έσοδα κι ενδεχομένως πρέπει πρώτα να τα ισορροπήσει πάλι και μετά να γίνει ότι γίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.