PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικο προβλημα?



lak100
25-06-19, 13:35
Παιδια πριν καμια ωρα σταμτησα να εχω ιντερνετ και παροτι δειχνει του ρουτερ να ειναι συνδεμενο ολα τα λαμπακια ανοιχτα δεν μπαινω σε κανενα site δοκιμασα αυτοματη ip καρφωτη τιποτα ουτε μεσω wifi παιρνω στο 13888 και δεν βγαζω γραμμη ειναι νεκρο

matelas
25-06-19, 20:49
Πρόβλημα dns μήπως;

Εδώ δεν κατάλαβα τίποτα με cloudflare dns.

nikoskazanakis
26-06-19, 00:26
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αυτή την ώρα, περιοχή Πειραιάς. Όλα καλά σε μένα, συνδέεται το dsl, έχω ip αλλά τίποτα.το 13788 νεκρό.

Panagioths
26-06-19, 09:56
Απο οτι φαινεται δεν δινει προσβαση στο ιντερνετ οταν μπαινεις με κωδικους otenet@otenet.gr. ενδεχομενως να μην βλεπουν ιντερνετ οσοι βγαινουν στο ιντερνετ μεσω ΝΑΤ (ΙΡ που ξεκινα απο 100.χ)
Το προβλημα εξακολουθει ακομα να υφισταται...

dimyok
26-06-19, 13:53
Kαι πολλά site σέρνονται πχ cdn2.insomnia.gr Eνω το adslgr ανοίγει κανονικά . Dns έχω cloudflare κάτι δε πάει καλά με τη cosmote ....

manospcistas
26-06-19, 13:55
Κι εδώ πρόβλημα με αρκετά. Έχω την εντύπωση πως όσα site δεν ανοίγουν περνάνε μέσω της Cloudflare

Mormnak
26-06-19, 14:02
Μολις τώρα...

204767

:blink::confused::shock:

''γύρισα'' σε google μέχρι να στρώσει.... :p

dimyok
26-06-19, 14:15
πρωτεύον διακομιστής DNS με σφάλμα γράφει

Mormnak
26-06-19, 14:20
πρωτεύον διακομιστής DNS με σφάλμα γράφει

μπες στο ρουτερ σου....βρες τους DNS που έχει...αν ειναι στο Auto άλλαξε το σε Manual και βάλε... 8.8.8.8 και στο δευτέρο βάλε 8.8.4.4... :) (κάνε και μια επανεκκίνηση αν δεις ότι δεν έστρωσε...)

204769

dimyok
26-06-19, 14:33
Θα δοκιμάσω και τους google ευχαριστώ . Συνήθως βάζω cloudflare μόνο στις κάρτες δικτύου να δω αν πάει καλύτερα . Απενεργοποιησα και SRA και το vectoring ; και να δω και το profile που με έχουν μη μου χουν κάνει καμιά πλάκα πάλι ...

FuS
26-06-19, 17:55
....13888 έχει "πέσει" λόγω του φόρτου των κλήσεων.

Δεν είχε "πέσει" ακριβώς ούτε είχε να κάνει με τον "φόρτο κλήσεων". Το γράφω μόνο και μόνο για να μην απαναπαράγουμε πράγματα που δεν ισχύουν ή δεν κατανοούμε.

netblues
26-06-19, 17:59
Θα δοκιμάσω και τους google ευχαριστώ . Συνήθως βάζω cloudflare μόνο στις κάρτες δικτύου να δω αν πάει καλύτερα . Απενεργοποιησα και SRA και το vectoring ; και να δω και το profile που με έχουν μη μου χουν κάνει καμιά πλάκα πάλι ...

Τι εκανες λεει? Απενεργοποιησες το vectoring?
:nono::nono:
Για να λειτουργει το vectoring πρεπει να το εχουν ΟΛΟΙ, αν καποιος δεν το εχει επηρεαζει τους αλλους. Οποτε η τιμωρια του ειναι να γινει downgrade σε adsl.
Γενικοτερα, το vectoring δεν ειναι κατι που ο χρηστης ανοιγει η κλεινει και βλεπει διαφορές.

dimyok
26-06-19, 19:03
Ε δω δεν υποστηριζει vectoring λένε αφού είναι από AK max 50 ; άρα μάλλον δεν το χει κανένας ; Aν έχει διαφορά προς τα πάνω τι σημαίνει ;

dimangelid
27-06-19, 02:44
Από τις 01:00 περίπου το modem συγχρόνιζε και το router δεν έπαιρνε IP.

Στο τηλέφωνο όλα τα λαμπάκια του Netmod ήταν αναμένα. Όταν σήκωνα το ακουστικό άκουγα σήμα κατειλημένου και όταν καλούσα από το κινητό μου, έπεφτε η γραμμή χωρίς να ακουστεί κάποιο μήνυμα.

Από το 13888 μου είπαν ότι κάνουν έκτακες εργασίες που θα διαρκέσουν ως τις 5 το πρωί...

Εδώ και 37 λεπτά έχω και internet και τηλέφωνο, μέχρι να ξανακοπεί :p :p :p

matelas
27-06-19, 11:56
Αν ισχύει αυτό που λες στο προφίλ σου πως είσαι Βούλα η forthnet είχε ανακοινώσει εργασίες (https://www.adslgr.com/forum/threads/462612-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD?p=6614020#post6614020) στην περιοχή. Το γεγονός ότι κάνει αναφορά σε VPU και ΑΡΥΣ δείχνει πως είναι εργασίες του οτε.

Να χαίρεσαι με αυτά γιατί μπορεί να αναβαθμίζουν τίποτα. :p

Kostinos
27-06-19, 20:04
Επιβεβαιώνο θέματα μέ το internet σήμερα δέν μπορούσες να βγάλεις λεφτά από εθνική atm πάο voda σήμερα για κάρτα και ακούω δήπλα τίν υπάλληλο να λέει ότι δέν μπόρείτε να πληρώσετε λογαριασμούς καθώς υπάρχει σύστημικό πρόβλημα,από το Πάσχα με ΟΤΕ Βλέπω αυξημένω ping σε games, το lol συγκεκριμένα έχει disconnect... αλλά και στη σϋνδεση...

sdikr
27-06-19, 20:07
Επιβεβαιώνο θέματα μέ το internet σήμερα δέν μπορούσες να βγάλεις λεφτά από εθνική atm πάο voda σήμερα για κάρτα και ακούω δήπλα τίν υπάλληλο να λέει ότι δέν μπόρείτε να πληρώσετε λογαριασμούς καθώς υπάρχει σύστημικό πρόβλημα,από το Πάσχα με ΟΤΕ Βλέπω αυξημένω ping σε games, το lol συγκεκριμένα έχει disconnect... αλλά και στη σϋνδεση...

Στην Vodafone δηλαδή είχανε Internet απο τον ΟΤΕ;

Θεσσαλονίκη πάντως δεν είχα κάποιο θέμα στο σπίτι ή στο γραφείο, ούτε άκουσα κάτι απο πελάτες με ΟΤΕ

netblues
27-06-19, 20:36
Ως γνωστόν, τα aτm της Εθνικής ελέγχονται από τους servers του lol και η Vodafone είναι παραμαγαζο της DΤ. Τι ΔΕΝ καταλαβαίνετε??

Kostinos
27-06-19, 23:15
Στην Vodafone δηλαδή είχανε Internet απο τον ΟΤΕ;

Θεσσαλονίκη πάντως δεν είχα κάποιο θέμα στο σπίτι ή στο γραφείο, ούτε άκουσα κάτι απο πελάτες με ΟΤΕ

Στίν Voda δέν είχαν Ιnternet από τόν ΟΤΕ αλλά χρησιμοποιό και συνδέσεις ΟΤΕ
Πάντος χρήστης αναφέρει θέματα με ΟΤΕ εδώ στο Forum...
https://www.adslgr.com/forum/threads/1053490-Μετά-από-εγκατάσταση-Oxygen-χίλια-μύρια-προβλήματα/page15

jkoukos
28-06-19, 00:18
Ως γνωστόν το Internet έχει προβλήματα λειτουργίας μόνο στη χώρα μας και όχι σε άλλες. Το ίδιο γνωστό είναι ότι η Vodafone στα καταστήματά της έχει σύνδεση ΟΤΕ και μόνο κινητά της εταιρείας, οπότε όταν πέφτει η σύνδεση, δεν δικαιούται δωρεάν μονάδες για την σύνδεση στο διαδίκτυο από τον ΟΤΕ.

sdikr
28-06-19, 01:06
Στίν Voda δέν είχαν Ιnternet από τόν ΟΤΕ αλλά χρησιμοποιό και συνδέσεις ΟΤΕ
Πάντος χρήστης αναφέρει θέματα με ΟΤΕ εδώ στο Forum...
https://www.adslgr.com/forum/threads/1053490-Μετά-από-εγκατάσταση-Oxygen-χίλια-μύρια-προβλήματα/page15

Που το είδες το πρόβλημα, βασικά΄που το είδες το πρόβλημα σήμερα σε αυτό το λινκ που δίνεις;

Δεν είχανε ιντερνετ απο τον ΟΤΕ αλλα είχανε συνδέσεις απο τον ΟΤΕ, έτσι παθαίνεις Mindf*ck

paanos
29-06-19, 13:08
Ισχύει εν μέρει, μερικά καταστήματα Vodafone εχουν ακόμα ΟΤΕ για τις συνδέσεις τους σε ADSL, οπότε ήταν φυσικό να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν. Τώρα τα ΑΤΜ της Εθνικής πιθανότατα φάγανε κάποιο ban από το lol :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.