PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να δωρίσω mb σε κανέναν(ούτε στον εαυτό μου)



Stavros_Developer
28-06-19, 10:00
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν μπορώ με τίποτα να δωρίσω mb ούτε στον εαυτό μου ακόμα!
Το κινητό κάθεται κάτω από το κινητό του πατέρα μου που είναι στο vpn που έχει δώσει η cosmote σε στελέχη της αεροπορίας.
Μου είπανε από την cosmote ότι παλιά αυτά τα κινητά που βρίσκονταν στο συγκεκριμένο vpn δεν μπορούσαν να στείλουν δώρα άλλα τώρα μπορούν.
Τους έχω στείλει 200 emails και τους έχω πάρει 200 τηλέφωνα και δεν μου λένε τι γίνεται.
Τώρα έστειλα και αναφορά στην eett.gr
Μπορεί κάποιος να πιθανολογήσει τι συμβαίνει;
Το μήνυμα που λαμβάνω κάθε φορά που ζητάω από το cosmote app να μου δωρίσει mb (για παράδειγμα όταν πληρώνω μέσω της cosmote app τον λογαριασμό) είναι το εξής :

'Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή'

jkoukos
28-06-19, 10:04
Ποιος σου είπε ότι μπορούν; Ούτε στο Cosmote One δεν μπαίνουν, όχι να στείλουν ή να πάρουν μονάδες.

Stavros_Developer
28-06-19, 10:19
Ποιος σου είπε ότι μπορούν; Ούτε στο Cosmote One δεν μπαίνουν, όχι να στείλουν ή να πάρουν μονάδες.

Οι ίδιοι οι υπάλληλοι του 13888 όσες φορές έχω πάρει μου έχουν πει ότι ενώ παλιά δεν μπορούσαν τώρα μπορούν.

sdikr
28-06-19, 10:28
Μια λύση θα ήταν να πάρει το δικό σου νούμερο και να αφήσεις αυτό της αεροπορίας για αυτούς που προβλέπεται

Stavros_Developer
28-06-19, 10:55
Τελικά με επικοινωνία στο 18818 για vpn πελάτες παραδέχθηκαν ότι δεν γίνεται αυτόματα και ότι πρέπει κάθε φορά να τους παίρνω τηλέφωνο!
Κλασικοί Γερμανοί.
Αφού η δουλειά βγαίνει από ανθρώπους γιατί να προσλάβουμε προγραμματιστή και να μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι το όλο project.

stefanos1999
28-06-19, 11:50
Τελικά με επικοινωνία στο 18818 για vpn πελάτες παραδέχθηκαν ότι δεν γίνεται αυτόματα και ότι πρέπει κάθε φορά να τους παίρνω τηλέφωνο. Ίσως ο πατέρας σου που τους κάλεσε να μην κατάλαβε σωστά τι του είπαν;

jkoukos
28-06-19, 11:57
Μια λύση θα ήταν να πάρει το δικό σου νούμερο και να αφήσεις αυτό της αεροπορίας για αυτούς που προβλέπεται
Δικό του είναι το νούμερο απλά προσκολλημένο στο κύριο του πατέρα του.
Ο κύριος χρήστης έχει ένα συγκεκριμένης αριθμοδοτικής σειράς και μπορεί να προσθέσει στο πρόγραμμα έως 3 επιπλέον αριθμούς αλλά υποχρεωτικά με φορητότητα από άλλον πάροχο.
Το πρόγραμμα είναι άριστο αλλά οι κλήσεις εκτός VPN είναι φαρμάκι και φυσικά τα δεδομένα είναι έξτρα, εκτός παγίου.

sdikr
30-06-19, 15:51
Δικό του είναι το νούμερο απλά προσκολλημένο στο κύριο του πατέρα του.
Ο κύριος χρήστης έχει ένα συγκεκριμένης αριθμοδοτικής σειράς και μπορεί να προσθέσει στο πρόγραμμα έως 3 επιπλέον αριθμούς αλλά υποχρεωτικά με φορητότητα από άλλον πάροχο.
Το πρόγραμμα είναι άριστο αλλά οι κλήσεις εκτός VPN είναι φαρμάκι και φυσικά τα δεδομένα είναι έξτρα, εκτός παγίου.

Για να είναι στο vpn, πρέπει το νούμερο να είναι στο όνομα του κατόχου του vpn, δεν μπορεί να κάνει φορήτοτητα σε κάτι άλλο εκτός απο το όνομα του.

jkoukos
30-06-19, 18:57
Η κανονική διαδικασία είναι να γίνει μεταβίβαση του αριθμού (αλλαγή κατόχου) και στη συνέχεια φορητότητα στο VPN. Αν χρειαστεί αργότερα να αποδεσμευτεί από το VPN, η ίδια διαδικασία.
Όμως μια χαρά δέχεται την φορητότητα στο άλλο όνομα η εταιρεία και στη συνέχεια την μεταβιβάζει αμέσως στον κάτοχο του VPN, χωρίς να μπλέκεις με τον προηγούμενο πάροχο. Και αυτό γίνεται σε αριθμούς κατόχων της οικογένειας του κύριου μέλους.

sdikr
30-06-19, 21:53
Η κανονική διαδικασία είναι να γίνει μεταβίβαση του αριθμού (αλλαγή κατόχου) και στη συνέχεια φορητότητα στο VPN. Αν χρειαστεί αργότερα να αποδεσμευτεί από το VPN, η ίδια διαδικασία.
Όμως μια χαρά δέχεται την φορητότητα στο άλλο όνομα η εταιρεία και στη συνέχεια την μεταβιβάζει αμέσως στον κάτοχο του VPN, χωρίς να μπλέκεις με τον προηγούμενο πάροχο. Και αυτό γίνεται σε αριθμούς κατόχων της οικογένειας του κύριου μέλους.


https://sasyda.blogspot.com/2015/01/vpn.html
Αν όπως λες κάνουν κάτι διαφορετικό αυτό είναι άλλο θέμα.

jkoukos
30-06-19, 22:22
... με φορητότητα όλων στο δικό σας όνομα (έτσι π.χ. μπορούν τα μέλη της οικογενείας σας να αποκτήσουν την εν λόγω σύνδεση).
Τι διαφορετικό αναφέρει από αυτό που γράφω;

sdikr
30-06-19, 22:29
Τι διαφορετικό αναφέρει από αυτό που γράφω;

Όταν λέμε πως είναι δικό μου το νούμερο αυτό σημαίνει πως είναι στο όνομα μου, αν είναι στο όνομα άλλου τότε δεν είναι, απλά πράγματα.

jkoukos
01-07-19, 11:00
Παίζουμε με τις λέξεις. Το νούμερο ήταν του άλλου μέλους και μόνο αυτό μπορεί να προσκολληθεί, υποχρεωτικά από άλλον πάροχο (όχι της Cosmote) με φορητότητα .
Απλά στο VPN πρόγραμμα όλα μπαίνουν κάτω από έναν εταιρικό λογαριασμό στο όνομα του κύριου μέλους και γι' αυτό γίνεται η μεταβίβαση.
Η αρχική αίτηση γίνεται από το κύριο μέλος, αλλά στη συνέχεια ζητούνται πλήρη στοιχεία όλων των χρηστών και αντίγραφο φορολογικής δήλωσης για παραλαβή των sim καρτών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.