PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόρτες dslam? Κάρτα δικτύου? Montem? Τι φταίει τελικά&#8



Ermhs
26-11-04, 10:54
Καλημέρα μια ερώτηση περί πινγκ και ίσος κάρτας δικτύου
Έχω την realtek RTL8139/810x family fast…
Ο οτε με ενημέρωσε ότι θα έκανε μια σχετική αναβάθμιση στον τοπικό dslam για να μου σταματήσουν όπως είπε τα timeouts διότι για αλλαγή πόρτας είναι δύσκολο,
Πρέπει όπως ανάφεραν να κάνω αίτηση διακοπής αυτής που είδη έχω και όποτε υπάρχει διαθέσιμοι να μου δώσουν νέα. (ισχύει αυτό η να γλιτώσουν δουλεία…).
Δεν μπορώ να πω :twisted: τα πινγκ από σταθερά 190-200-250 :?: και πολλά timeouts έπεσαν στα 78-120-150 με λιγότερα 2-3 timeouts.
Η ερώτηση έχει να κάνει ως εξής. Γιατί τα καλύτερα πινγκ που παίρνω από τον dns πλέον είναι αυτά… ? πριν έπαιρνα και κανένα 5Χ μήπως πρέπει να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις?
Σήμερα δα θα δοκιμάσω και το νέο router modem Lynksys 4 port switch over isdn.
Και θα δω αν φταίνε σε κάτι γενικός τα jetspeed 520i διότι αυτό είναι το 2ο που έχω πάρει ως τώρα.
Καμία πρόταση?
(πληροφοριακά τα dl είναι καλά. 34-41κ). εκτός ότι μερικές φορές όταν λογικά χτυπάει timeout κόβονται.
Καλά δεν έχω το δικαίωμα αλλαγής πόρτας? (βέβαια η αναφορά μου ως προς πόρτας παραπάνω είναι για Θεσσαλονίκη.) μήπως πρέπει να πω να μου αλλάξουν από εδώ?

Ermhs
26-11-04, 11:08
Αχα ξέχασα να αναφέρω ότι δοκίμασα και demo forthnet που σχετικά είναι πρόσφατα αναβαθμισμένος ο dslam τα ίδια αποτελέσματα έχω . στα πινγκ
Ίσος αυτό λέει κάτι.

Ermhs
03-12-04, 15:11
Ήρθε το συνεργείο και μου έκανε καλη εγκατάσταση και με πρίζα μέχρι δίπλα από το λαπτοπ. Θα έλεγα ότι κέρδισα από 10-50 πινγκ και από εκεί που έδινε ανά 1-10 πακέτα και timeout τώρα δίνη κάθε 50-60-200 1 timeout θα έλεγα ότι ηρέμισα γιατί όντως αποδείχθηκε ότι η DSL δεν πρέπει να δίνη timeouts. Να πω ότι οι χρόνοι που παίρνω την ημέρα κυμαίνονται από 110-180. είναι φυσιολογικό αυτό?
Το βράδυ σταθερά από 40-45 χωρίς πλέον ούτε 1 timeout.
Σκέφτηκα να προβώ κάποια στιγμή σε αλλαγή καλωδίου από atm στο κουτάκι έξω από το σπίτι μου όπου πλέον παίρνω με καλώδιο μέσα στο δωμάτιο μου (και όχι όπως πριν με ζελοτειπ και πλακέ καλώδιο δικής μου αγοράς.) μπορώ να πω ότι εξυπερετηθικα σωστά πλέον. Αν και μου ανέφεραν ότι δεν είναι ο οτε υποχρεωμένος να το έκανε αυτό.
Βέβαια και εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν ίσχυε αυτό, να κυνηγούσα μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο τον εργολάβο τους ο οποίος ΗΤΑΝ υποχρεωμένος. Και δεν έκανε τίποτα.

Σαν ερώτηση αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Λέτε να αξίζει τον κόπο η αλλαγή του καλωδίου από atm? Πληροφοριακά… να αναφέρω ότι είναι πολύ παλιές οι εγκαταστάσεις. Φαντασθείτε ήρθε το συνεργείο του οτε προχθές να φτιάξει βλάβη άλλου σπιτιού μέσα στο δικό μου σπίτι!!
Να συμπληρώσω επίσης ότι ναι το μοντεμακι που πείρα είναι τρομερό αλά γιατί τρέχει καλύτερα χωρίς τον splitter του οτε…? Αναγκάζομε να μην έχω τηλ. Συσκευή.
Να πάρω άλλον?
Λέω να αλλάξω και ισπ σύντομα με το που έρθει ο λογαριασμός… ναι μεν τότε είχα τα ίδια προβλήματα με διάφορα ότι τα παιχνίδια κατά περίεργο τρόπο έτρεχαν καλύτερα.

:?

@ ADSLgr.com All rights reserved.