PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Σύνδεσης - Dslam η Otenet



l3o
26-11-04, 10:59
Καλημερα σε ολους. Απο χθες το βραδυ δεν μπορουσε το Modem να παρει ουτε IP .Στην αρχη πιστευα πως ηταν ενα απλο Disconnection, αλλα δεν επερνε τιποτα ουτε μεχρι τις 2-3 το πρωι . Βεβαια το Modem εχει συνχρονιστει κανονικοτατα.

Πηρα λοιπον σημερα το πρωι το 1242 και μου ειπαν πως ολη η περιοχη ειναι DOWN !

Κανεις αλλος απο Πατησια..?

+ Αλλαξα και τον τιτλο μερχι να δω τι συμβαινει .

Α! Επισης το τηλ μου αρχιζει απο 210-8324...

psyxakias
26-11-04, 11:40
Όπως σου είπα και στο PM που μου έστειλες.. Το DSLAM Πατησίων ΔΕΝ είναι DOWN! Δεν ξέρω τι είπαν στο 1242 (και αν ξέρουν τι τους γίνεται), αλλά εγώ δεν έχω δει disconnect από προχθές ούτε 1.

Επειδή είπες ότι έχεις OTEnet, σου είπα ότι πιθανόν κάτι από τα παρακάτω να συμβαίνει:

1. Δεν είσαι στο Πατησίων (αν θες δώσε μου τα 4 πρώτα νούμερα μετά το 210, να στο επιβεβαιώσω)
2. Η σύνδεση μεταξύ DSLAM/OTEnet έχει πρόβλημα
3. Κατι πρόβλημα από εσένα υπάρχει
4. Κάτι άλλο συμβαίνει που δεν επηρρεάσε όλα τα Πατήσια (τώρα το πρόσθεσα αυτό :wink:)

Αρχίζω να υποψιάζομαι το 1ο πάντως :lol:

psyxakias
26-11-04, 11:44
l3o, αν και γείτονας είσαι στο DSLAM ΝΥΜΑ/ΡΗΣ (όχι Πατησίων) :!: Είσαι κάτω από τις γραμμές του Ηλεκτρικού ε; Παλιά που έμενα και εγώ κάτω από τις γραμμές, σε αυτό το DSLAM θα ήμουν.

Είσαι στο 56ο (ΝΥΜΑ/ΑΡΗΣ) ενώ εγώ στο 59ο (ΠΑΤΗΣΙΩΝ), η λίστα βρίσκεται εδώ: http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf

Οπότε το πρόβλημα είναι μάλλον στο DSLAM ΝΥΜΑ/ΑΡΗΣ και όχι απαραίτητα στην OTEnet.

Επίσης, όταν και το Πατησίων είχε outage.. έκανε ακριβώς ότι είπες, συγχρονιζόταν αλλά δεν συνδεόταν σε κανέναν ISP και δεν μπορούσε να πάρει IP.

mavlok
26-11-04, 11:47
Ουτε εγω ειχα προβλημα, τουλαχιστον μεχρι σημερα το πρωι που κοιταξα πριν φυγω.

Παντως χθες το μεσημερι βρηκα τη συνδεση off και δεν ειχε κανει reconnect, κατι που ειχε καιρο να συμβει (να αποσυγχρονιστει το modem ή να πεσει η γραμμη).

l3o
26-11-04, 11:47
Ναι! Βασικα ειμαι Διπλα απο τον σταθμο Αγιος/Νικολαος. Ειλικρινα δεν ξερω τι συμβαινει. Το Modem δεν φαινετε να εχει προβλημα . Δεν ειχα ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .Μονο απο χθες το βραδυ .

Παντως δηλωσα βλαβη + τι αλλο να κανω απο το να περιμενω ? Μηπως να δοκιμασω αλλο Modem ? :D

psyxakias
26-11-04, 11:52
l3o, και εγώ με τον mavlok στον Αγ. Νικόλαο είμαστε αλλά πάνω από τις γραμμές.. :wink:

Υπομονή να κάνεις, και αν θες στείλε και ένα κάπως καλοφτιαγμένο e-mail στον ΟΤΕ ως γραπτή αναγγελία βλάβης, έτσι ώστε αν διαρκέσει πάνω από 2 ημέρες να αποζημιωθείς (σιγά την αποζημιώση δηλαδή, απλά φαίνεται ότι νοιάζονται περισσότερο όταν υπάρχει γραπτή αναγγελία μην και μας επιστρέψουν κανά ευρώ). Παράδειγμα: http://www.adslgr.com/forum/thread4139.html

mavlok
26-11-04, 11:55
Μες την τεχνολογια εχει γινει ο Αγ. Νικολαος... :lol:

l3o
26-11-04, 11:59
Μες την τεχνολογια εχει γινει ο Αγ. Νικολαος... :lol:

ΝΑΙ... :D
+ Θα δω τι θα κανω απο δω και περα...

Και παλι..ευχαριστω !

(Φυσικα..και "ΑΝ" κατι αλλαξει..θα κανω Post.)

l3o
26-11-04, 12:52
Λοιπον..πριν λιγα λεπτα , το λαμπακι απο το Modem Εσβυσε. ΑΡΑ ΤΟ DSLAM εχει προβλημα..και τωρα "μαλλον" το φτιαχνουν. Αυτα..

Ειμαστε σε καλο δρομο... :D

l3o
26-11-04, 12:59
ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!!! ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ DSLAM ΗΤΑΝΕ . ΤΩΕΑ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ !!!

psyxakias
26-11-04, 13:05
Ωραία! 8)

mavlok
26-11-04, 17:08
...μονο που τωρα αποσυγχρονιζεται το δικο μου καθε 5 λεπτα εδω και καμμια ωρα :shock:

Τουλαχιστον κανει μονο του συνεχεια reconnect. Τι εγινε, αρχισαμε τα παλια παλι?

psyxakias
26-11-04, 17:18
mavlok, και εμένα για κανά 10λεπτο τα είχε παίξει και με είχε κάνει disconnect... αλλά έφτιαξε, okay.

mavlok
26-11-04, 17:34
Μαλλον χερι τους βαζουνε παλι. Για καλο παντως δε θα'ναι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.