PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση πρίζας τηλεφώνου(pics)



zeratul175
01-07-19, 13:55
Μετά από ψάξιμο σε διάφορα φόρουμ, μαζί τους και το adslgr.com, δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο ποστ που να καλύπτει το πρόβλημά μου, οπότε θα ποστάρω εδώ.

Καλησπέρα. Έχω μια πρίζα η οποία, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη, κάποτε ήταν τηλεφώνου, αλλά επειδή νοίκιαζε το σπίτι εποχιακά και φοβόταν μην του την χαλάσουν (?) οι τουρίστες, την έβγαλε και έβαλε πάνω μια πρίζα τηλεόρασης (??). Τώρα εγώ θέλω να την αλλάξω σε τηλεφώνου, για να μπορέσω να βάλω πάνω ρούτερ για ίντερνετ.

Να σημειωθεί ότι δεν έχω πρόσβαση στο τηλεφωνικό κουτί.

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Έχω 7 καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο. 2 άσπρα, 1 πράσινο, 1 κίτρινο, 1 εντελώς γυμνό, 1 κόκκινο και 1 μπλέ. Έχω και μια modular πρίζα τηλεφώνου με θέσεις:
1(πορτοκαλί περίγραμμα, άσπρο κέντρο)
2(όλο πορτοκαλί)
3(πράσινο περίγραμμα,άσπρο κέντρο)
4(όλο μπλε)
5(μπλε περίγραμμα, άσπρο κέντρο)
6(όλο πράσινο)
και 2 θέσεις που λένε CAT3.

Με ενδιαφέρει να μάθω περί συνδεσμολογιών και πως δουλεύει το όλο σύστημα, αλλά προς το παρόν δεν ξέρω σχεδόν τίποτα! Τα αμερικάνικα βίντεο στο youtube φαίνονται να είναι σε εντελώς διαφορετικό σύστημα, ή εγώ δεν το καταλαβαίνω!!

Anyway, ποια καλώδια πρέπει να βάλω σε ποιές θέσεις για να δουλέψει το ρούτερ;



Ευχαριστώ!!

jkoukos
01-07-19, 16:58
H πρίζα είναι απλή τηλεφωνική 6 επαφών (3 ζεύγη), όπου στις 2 μεσαίες* (4-5) πρέπει να συνδεθεί το ζεύγος που φέρνει το σήμα από τον πάροχο.
Όσον αφορά ποιο αντίστοιχο ζεύγος του καλωδίου θα συνδεθεί, εξαρτάται ποιο έχει χρησιμοποιήσει ο εγκαταστάτης στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής.
Αν δεν έχεις πρόσβαση εκεί, τότε πας ψάχνοντας με συνδυασμούς ζευγών αν έχεις τηλεφωνικό σήμα.

* Βασικά όπως την βλέπω η πρίζα έχει 8 υποδοχές αλλά μόνον 6 μεταλλικά ελάσματα και γι' αυτό αναφέρω ως μεσαίες τους 4-5. Τα 2 τελευταία (7-8) που κανονικά θα ήταν καφέ/άσπρο-καφέ, πρέπει να λείπουν.

zeratul175
01-07-19, 17:31
H πρίζα είναι απλή τηλεφωνική 6 επαφών (3 ζεύγη), όπου στις 2 μεσαίες* (4-5) πρέπει να συνδεθεί το ζεύγος που φέρνει το σήμα από τον πάροχο.
Όσον αφορά ποιο αντίστοιχο ζεύγος του καλωδίου θα συνδεθεί, εξαρτάται ποιο έχει χρησιμοποιήσει ο εγκαταστάτης στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής.
Αν δεν έχεις πρόσβαση εκεί, τότε πας ψάχνοντας με συνδυασμούς ζευγών αν έχεις τηλεφωνικό σήμα.

* Βασικά όπως την βλέπω η πρίζα έχει 8 υποδοχές αλλά μόνον 6 μεταλλικά ελάσματα και γι' αυτό αναφέρω ως μεσαίες τους 4-5. Τα 2 τελευταία (7-8) που κανονικά θα ήταν καφέ/άσπρο-καφέ, πρέπει να λείπουν.

Βασικά η πρίζα έχει ελάσματα μόνο στις θέσεις 2, 3, 4 και 5. Οπότε βάζω τα καλώδια στο 3 και 4?

jkoukos
01-07-19, 17:39
Τι μαϊμού πρίζα είναι αυτή που έχει 8 υποδοχές, αλλά με τις 6 αναφερόμενες για σύνδεση και μόνο 4 ελάσματα σύνδεσης;
Κανονικά θα σου έλεγα τα 2 μεσαία ελάσματα (2-3), αλλά δεν συμφωνούν με τις ενδείξεις πάνω της. Μόνο με πολύμετρο θα μάθεις ποια επαφή καταλήγει σε ποιο έλασμα.

Πέταξέ την και πάρε μία κανονική τηλεφωνική RJ11 (https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes-Tilefonou.html?keyphrase=rj11).

zeratul175
01-07-19, 20:46
Τι μαϊμού πρίζα είναι αυτή που έχει 8 υποδοχές, αλλά με τις 6 αναφερόμενες για σύνδεση και μόνο 4 ελάσματα σύνδεσης;
Κανονικά θα σου έλεγα τα 2 μεσαία ελάσματα (2-3), αλλά δεν συμφωνούν με τις ενδείξεις πάνω της. Μόνο με πολύμετρο θα μάθεις ποια επαφή καταλήγει σε ποιο έλασμα.

Πέταξέ την και πάρε μία κανονική τηλεφωνική RJ11 (https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes-Tilefonou.html?keyphrase=rj11).

Τα χρώματα δεν υποτίθεται ότι μου δείχνουν ποιο έλασμα αντιστοιχεί που;

jkoukos
01-07-19, 20:55
Ο χρωματικός κώδικας ισχύει για συνδέσεις Ethernet UTP καλωδίωση. Όμως εδώ όπως έγραψα δεν βγάζουν νόημα αυτά που δείχνει με τους ακροδέκτες, παρόλο που ακολουθεί το πρότυπο T568B (https://media.licdn.com/dms/image/C4E12AQG6kZ5vRJtRCA/article-inline_image-shrink_1500_2232/0?e=1567036800&v=beta&t=St2GWyEp4yyHkHUsWYfw8uZtUl07oXCuAE8VhOc8Umw).
Στην τηλεφωνία το σήμα έρχεται πάντα στις 2 μεσαίες επαφές της πρίζας είτε έχει 2 ή 4 ή 6 ή 8 ελάσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.