PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδικαιολόγητα υψηλό upload traffic κατά τη διάρκεια οποιουδήποτε download και να δοκιμάσω



Rick_641
30-06-07, 09:07
Έχω ένα παράδοξο πρόβλημα με το 2play:
Πρόσφατα άρχισα κι εγώ όπως όλοι να συγχρονίζω κοντά στο όριο που πιάνει η γραμμή μου [δηλ. 19500/500 περίπου].
Τα νέα στατιστικά του router είναι τα εξής:

Status:
Link Type --- Interleaved Path

· Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 509 (Kbps.)
Downstream 19543 (Kbps.)

· Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 6 dB
Attenuation 14 dB 17 dB

Btw, το -χαμήλό- download Noise Margin είναι που με προβληματίζει πολύ (6).
(όταν συγχρόνιζα στα 10000/500, ηταν κοντα στο 15, νομίζω)

Τέλος πάντων, το πρόβλημα είναι ότι, πλέον, όποιο αρχείο κ' αν πάω να κατεβάσω,
(http / ftp / στο DC++ -χωρίς να κάνω upload σε κανένα-)
κατά τη διάρκεια αυτού του download,
είτε το DUMeter ή το NetMeter που τρέχω,
βγαζουν τιμες που ταυτίζονται μεταξυ τους,
και, συγκεκριμενα, δινουν σταθερά ένα upload traffic (στα captures 23 KB/s :eek: )!!!
ΓΙΑΤΙ????

Αν κατά τη διάρκεια του download αυτού κάνω capture τα διερχόμενα πακέτα (με το Wireshark (http://www.wireshark.org/)),
τότε φαίνεται πως τουλάχιστον το 1/3 τους είναι errors.
Ε, και? Δικαιολογεί αυτό ένα τόσο μεγάλο upload?

Η μεγάλυτερη πλάκα όμως είναι ότι, την ίδια στιγμή, το NetLimiter [v1.25] μου βγάζει το upload (σχεδον) ΜΗΔΕΝ !!
Ποιό να πιστέψω απ'όλα?


Ευχαριστώ



ΥΓ1. Ακολουθουν captures απο τα 3 αυτα προγράμματα, καθώς κ' το .pcap αρχειο του Wireshark,
καθώς έκανα δοκιμή κατέβαζοντας το αρχειο ftp://ftp.ntua.gr/FILELIST (350 ΜΒ)
ΥΓ2. Πάντως όταν κάνω το speedtest της forthnet (http://athdslt01.forthnet.gr/), στο 2o
(inbound test) τμήμα του, τότε στα DUMeter κ' NetMeter η upload κίνηση είναι σχεδόν μηδενική
(αλλά βεβαια με παρόμοια αναλογία error-πακέτων). :hmm
ΥΓ3. Με πάσα βεβαιότητα δεν έχω trojan/virus.
ΥΓ4. Έλεγα μήπως, μήπως, τελικά φταίει η εγκατάσταση της library Winpcap [v4.0] που έχω
εγκαταστήσει (ήταν απαραίτητή για την λειτουργία του Wireshark) αλλά ΤΖΙΦΟΣ...

A. K.
30-06-07, 12:11
Αν και δεν έχω κάποια παρόμοια εμπειρία, ίσως θα βοηθούσε να μας έδειχνες με ενα screenshot και τα πακετα που σου εμφανιζει ως upload το wireshark.

chrvez
30-06-07, 12:13
Έχω ένα παράδοξο πρόβλημα με το 2play:
Πρόσφατα άρχισα κι εγώ όπως όλοι να συγχρονίζω κοντά στο όριο που πιάνει η γραμμή μου [δηλ. 19500/500 περίπου].
Τα νέα στατιστικά του router είναι τα εξής:

Status:
Link Type --- Interleaved Path

· Data Rate:
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 509 (Kbps.)
Downstream 19543 (Kbps.)

· Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 26 dB 6 dB
Attenuation 14 dB 17 dB

Btw, το -χαμήλό- download Noise Margin είναι που με προβληματίζει πολύ (6).
(όταν συγχρόνιζα στα 10000/500, ηταν κοντα στο 15, νομίζω)

Τέλος πάντων, το πρόβλημα είναι ότι, πλέον, όποιο αρχείο κ' αν πάω να κατεβάσω,
(http / ftp / στο DC++ -χωρίς να κάνω upload σε κανένα-)
κατά τη διάρκεια αυτού του download,
είτε το DUMeter ή το NetMeter που τρέχω,
βγαζουν τιμες που ταυτίζονται μεταξυ τους,
και, συγκεκριμενα, δινουν σταθερά ένα upload traffic (στα captures 23 KB/s :eek: )!!!
ΓΙΑΤΙ????

Αν κατά τη διάρκεια του download αυτού κάνω capture τα διερχόμενα πακέτα (με το Wireshark (http://www.wireshark.org/)),
τότε φαίνεται πως τουλάχιστον το 1/3 τους είναι errors.
Ε, και? Δικαιολογεί αυτό ένα τόσο μεγάλο upload?

Η μεγάλυτερη πλάκα όμως είναι ότι, την ίδια στιγμή, το NetLimiter [v1.25] μου βγάζει το upload (σχεδον) ΜΗΔΕΝ !!
Ποιό να πιστέψω απ'όλα?


Ευχαριστώ



ΥΓ1. Ακολουθουν captures απο τα 3 αυτα προγράμματα, καθώς κ' το .pcap αρχειο του Wireshark,
καθώς έκανα δοκιμή κατέβαζοντας το αρχειο ftp://ftp.ntua.gr/FILELIST (350 ΜΒ)
ΥΓ2. Πάντως όταν κάνω το speedtest της forthnet (http://athdslt01.forthnet.gr/), στο 2o
(inbound test) τμήμα του, τότε στα DUMeter κ' NetMeter η upload κίνηση είναι σχεδόν μηδενική
(αλλά βεβαια με παρόμοια αναλογία error-πακέτων). :hmm
ΥΓ3. Με πάσα βεβαιότητα δεν έχω trojan/virus.
ΥΓ4. Έλεγα μήπως, μήπως, τελικά φταίει η εγκατάσταση της library Winpcap [v4.0] που έχω
εγκαταστήσει (ήταν απαραίτητή για την λειτουργία του Wireshark) αλλά ΤΖΙΦΟΣ...

Ή το error ratio (1/3) που σου δείχνουν τα προγράμματα είναι λάθος για κάποιο λόγο ή μάλλον πρέπει να ρίξεις πιό κάτω την ταχύτητα ώστε να μην έχεις τόσα πολλά errors. Τσέκαρε καλώδια, φίλτρα κτλ να δεις μήπως αλλάξει τίποτα, δοκίμασε σε ASDL2 να δεις αν τα errors πραμένουν ή και δοκίμασε και άλλο router (αν έχεις πρόχειρο) μήπως και βγάλεις καλύτερο συμπέρασμα. Το noise margin θα πάει κοντά στο όριο γιατί το ADSL2+ χρησιμοποιεί ότι μπορεί (και ότι δεν μπορεί για να έχεις τόσα errors) ώστε να σου δώσει το Max της γραμμής σου νομίζω. Disconnects έχεις;

chrvez
30-06-07, 12:15
Αν και δεν έχω κάποια παρόμοια εμπειρία, ίσως θα βοηθούσε να μας έδειχνες με ενα screenshot και τα πακετα που σου εμφανιζει ως upload το wireshark.

Τα έχει σε συνημμένο αρχείο στο τέλος του post.

A. K.
30-06-07, 13:00
Ουπς, απρόσεχτος μια ζωη. :oops:

Παρολαυατα, το upload σου είναι υψηλό λόγω των errors. Αν βρεις τρόπο να μειώσεις τα errors(όπως λέει ο chrvez), θα πέσει και το upload.(Αυτό που λέω μπορεί να είναι και αυτονόητο, εννοω οτι λόγω των errors υπάρχει "διπλή κίνηση" στη γραμμή που προσπαθεί να τα διορθώσει.)

cassidy
30-06-07, 13:18
Όταν κατεβάζεις από κάπου, κάθε φορά που λαμβάνεις ένα πακέτο, στέλνεις κι ένα πολύ μικρό πακέτο επιβεβαίωσης. Έτσι όταν κατεβάζεις με 1MB/sec τα πακέτα επιβεβαίωσης είναι περίπου 20kB/sec. Απόλυτα φυσιολογικό.

chrvez
30-06-07, 13:52
Όταν κατεβάζεις από κάπου, κάθε φορά που λαμβάνεις ένα πακέτο, στέλνεις κι ένα πολύ μικρό πακέτο επιβεβαίωσης. Έτσι όταν κατεβάζεις με 1MB/sec τα πακέτα επιβεβαίωσης είναι περίπου 20kB/sec. Απόλυτα φυσιολογικό.

Έτσι είναι (για το 20kb/sec δεν είμαι σίγουρος) αλλά όταν έχεις πολλά errors το overhead είναι πολύ μεγαλύτερο καθώς και η cpu του router πρέπει να προσπαθήσει να τα διορθώσει πριν να ζητήσει πάλι resend κτλ. και αν το 1/3 είναι errors εκεί ειναι σίγουρα ένα πρόβλλημα. Φαντάζομαι ότι με "Αδικαιολόγητα υψηλό upload traffic" και έχοντας ελέγξει ότι δεν έχει κάποιο software ή malware (trojan, virus κτλ) που κάνει upload δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς αλλά δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος για να το κρίνω. Μπορεί να είναι το συνηθησμένο traffic που δεν του δίνουμε σημασία αλλά όταν το βλέπουμε σε more advanced tools που το καταγράφουν γινόμαστε πιο καχύποπτοι.

karavagos
30-06-07, 14:28
Αν τα errors τα βλέπεις στο TCP checksum μπορείς να τα αγνοήσεις, γιατί κατά 99% οφείλονται στο ότι έχεις ενεργοποιημένο το "TCP checksum offloading" στην κάρτα ethernet (και καλά κάνεις).

Επίσης υπάρχει μια επιλογή στο Preferences->Protocols->TCP του wireshark με την οποία απενεργοποιείς τον έλεγχο των αντίστοιχων checksums (καλό θα είναι να την απενεργοποιήσεις για να μην μπερδεύεσαι με τα errors).

ΥΓ: Μια χαρά είναι το capture file... γύρω στα 8Mbps παίζεις :oneup:
19997

Rick_641
30-06-07, 19:36
Ευχαριστώ θερμα για τις απαντησεις σας :)


Αν τα errors τα βλέπεις στο TCP checksum μπορείς να τα αγνοήσεις, γιατί κατά 99% οφείλονται στο ότι έχεις ενεργοποιημένο το "TCP checksum offloading" στην κάρτα ethernet (και καλά κάνεις).

Επίσης υπάρχει μια επιλογή στο Preferences->Protocols->TCP του wireshark με την οποία απενεργοποιείς τον έλεγχο των αντίστοιχων checksums (καλό θα είναι να την απενεργοποιήσεις για να μην μπερδεύεσαι με τα errors).

ΥΓ: Μια χαρά είναι το capture file... γύρω στα 8Mbps παίζεις :oneup:
19997
Φιλε karavagos, πολυ χρησιμα τα tips σου, όπως πάντα! :respekt:
Ακομη όμως κ' να απενεργοποιησω το "TCP checksum offloading" στη καρτα ethernet,
το υψηλο αυτο upload αυτο συνεχιζει να υπαρχει.:hmm:

Λοιπόν, τι ακριβως ειναι αυτο το traffic?
Πακέτα επιβεβαίωσης?
Και, αν ναι, τοτε γιατι το Netlimiter το δειχνει μηδεν?


-Αν καταλαβα καλά-
τοτε αυτο το traffic τελικά υφισταται,
αλλά, εφοσον δεν ειναι "κανονικο" upload δεδομενων,
το Netlimiter δεν το εμφανιζει.

Με άλλά λογια:
αν σε ενα p2p κατεβαζω full (1 MB/s)
τοτε, ανεξαρτητα απ'το αν ανεβαζω ταυτοχρονα σε κάποιον,
εχω ηδη δεσμευμενο ενα 23 KB/s του upload.

Καλά τα λέω? :confused:

cassidy
30-06-07, 19:39
Με άλλά λογια:
αν σε ενα p2p κατεβαζω full (1 MB/s)
τοτε, ανεξαρτητα απ'το αν ανεβαζω ταυτοχρονα σε κάποιον,
εχω ηδη δεσμευμενο ενα 23 KB/s του upload.

Καλά τα λέω? :confused:


Καλά τα λες. Για το netlimiter δε γνωρίζω.

karavagos
30-06-07, 19:57
Η επικοινωνία με TCP απαιτεί την αποστολή ACK πακέτων (πακέτα επιβεβαίωσης), οπότε είναι φυσιολογικό να τα βλέπεις όταν κατεβάζεις μέσω TCP. Αν το P2P πρόγραμμα χρησιμοποιεί UDP, τότε δεν υπάρχουν ACK πακέτα.

cassidy
30-06-07, 20:08
Μήπως θυμάσαι ποια χρησιμοποιούν UDP;

chrvez
30-06-07, 20:55
Μήπως θυμάσαι ποια χρησιμοποιούν UDP;

To Kademlia νομίζω χρησιμοποιεί UDP. (emule->Kad)

v3ng3ful
30-06-07, 21:10
To Kademlia νομίζω χρησιμοποιεί UDP. (emule->Kad)

Και όσα P2P δεν έχουν διέξοδο με TCP απο κλειστά ports συνήθως επικοινωνουν με UDP.

Rick_641
01-07-07, 10:01
Πολυ ωραία, ευχαριστώ πολύ, παιδιά :oneup:

Rick_641
04-07-07, 23:29
Και κατι ακομη:

Πως ειναι δυνατόν στο BitComet (κατεβαζοντας 1 μονο torrent)
ενω κάνω download με ταχυτητα στην καλύτερη 50 KB/s :down:
παρ'ολα αυτα, το upload, ακομη κι αν το έχω ρυθμισει (Global Max/per Task Upload) σε max 20 KB/s,
το προγραμμα monitor να δειχνει upload σταθερά πάνω απο 40 KB/s? :hmm:

Η ιδια συμπεριφορα παραμενει,
ακομη κι αν πάψω τον "κοφτη" του BitComet
κ' βάλω οριο με το NetLimiter.

karavagos
05-07-07, 01:50
Προφανώς κάποιο πρόγραμμα δεν κάνει καλά την δουλειά του.
Με ένα sniffer, αρκετή όρεξη και χρόνο, θα την βρεις την άκρη.

Rick_641
05-07-07, 16:48
Προφανώς κάποιο πρόγραμμα δεν κάνει καλά την δουλειά του.
Με ένα sniffer, αρκετή όρεξη και χρόνο, θα την βρεις την άκρη.
Πράγματι φιλε karavagos!!
Με μεγάλη μου έκπληξη, βρήκα σε πάρα πολλά νηματα στο forum του BitComet,
οτι η τελευταία εκδοση που δουλευει σωστα ο limiter του ειναι η v0.70!!!!
Μετα αρχίσαν τα προβληματα, μεχρι κ' σημερα... :down:

Ξηλωσα λοιπον την v0.90 που ειχα,
και περασα απο πανω την v0.70,
και πραγματι, πλέον όλα καλά!!!

Thanks again :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.