PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχετε πολλοι προβληματα προσβασης συγκεκριμενων sites?



kloklo
30-06-07, 10:10
Καλημέρα.

Σκεφτομαι να παω στο 2play της Forthnet.

Εχω διαβασει για μερικά παράπονα χρηστών Forthnet 2play, οτι δεν μπορούν σε συγκεκριμενες στιγμες ή και γενικώς ,να ανοιξουν συγκεκριμενα sites....π.χ. το παρόν site, κτλ....

Ειναι αυτο καποιο μεμονωμένο φαινομενο ή αρκετοι χρηστες από εσας αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα?

Για μενα εναι πολύ σοβαρό αυτό, οπότε θα ήθελα το feedback σας, ετσι ωστε να δω ποσοι εχετε αυτό το προβλημα και αν ειναι κατι αμελητεας συχνοτητας και παροδικό ή όντως υπάρχει αυτο το προβλημα σε μεγάλη μερίδα κόσμου....(?? :hmm:)

Ευχαριστώ ;)

Papados
30-06-07, 10:14
Εγώ είχα προβλήματα με το που ενεργοποιήθηκα σε 2play. πήρα την ΤΥ της 4νετ και μου είπαν να αλλάξω το pppoA σε pppoE. από τότε (δηλαδή πριν 36 ώρες μη φανταστείς τιποτε άλλο:)) δουλεύουν όλα κανονικά.

HOTSPACEGR
30-06-07, 10:24
Εγώ είχα προβλήματα με το που ενεργοποιήθηκα σε 2play. πήρα την ΤΥ της 4νετ και μου είπαν να αλλάξω το pppoA σε pppoE. από τότε (δηλαδή πριν 36 ώρες μη φανταστείς τιποτε άλλο:)) δουλεύουν όλα κανονικά.

Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα εκανα το ιδιο και ολα ειναι καλα τωρα.

chrvez
30-06-07, 11:05
Καλημέρα.

Σκεφτομαι να παω στο 2play της Forthnet.

Εχω διαβασει για μερικά παράπονα χρηστών Forthnet 2play, οτι δεν μπορούν σε συγκεκριμενες στιγμες ή και γενικώς ,να ανοιξουν συγκεκριμενα sites....π.χ. το παρόν site, κτλ....

Ειναι αυτο καποιο μεμονωμένο φαινομενο ή αρκετοι χρηστες από εσας αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα?

Για μενα εναι πολύ σοβαρό αυτό, οπότε θα ήθελα το feedback σας, ετσι ωστε να δω ποσοι εχετε αυτό το προβλημα και αν ειναι κατι αμελητεας συχνοτητας και παροδικό ή όντως υπάρχει αυτο το προβλημα σε μεγάλη μερίδα κόσμου....(?? :hmm:)

Ευχαριστώ ;)

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα ούτε μεμονωμένο. Το μόνο που έχουν αντιμετωπίσει κάποιοι νέοι χρήστες του ιδιόκτητου είναι αυτό που σου αναφέρουν οι φίλοι στα προηγούμενα post με την συγκεκριμένη ρύθμιση.

ermis
30-06-07, 11:24
Κανένα πρόβλημα. Η Ρύθμιση μόνο έφταιγε!

cogeo
30-06-07, 11:34
Θα πρότεινα μια ματιά στα "Forthnet2play - Έχετε τηλέφωνο - σύνδεση internet σήμερα?" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105642) και "Πρόταση για διαμαρτυρία με petition online" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=110876)

virginia
30-06-07, 16:32
πώς μπορεί να αλλάξει αυτή η ρύθμιση;

chrvez
30-06-07, 16:37
πώς μπορεί να αλλάξει αυτή η ρύθμιση;
Από το router σου. Πρέπει να μπεις στο web interface να ψάξεις για μία ρύθμιση που λέγετε Encaptulation και να την βάλεις PPPoE αν είσαι στο ιδιόκτητο.

virginia
30-06-07, 17:18
δε το βρίσκω.έχω ένα crypto F360

zatast
30-06-07, 17:38
ειναι σtο δευτερο βημα του σημειου που βλεπεις στη εικονα.στο wizard δηλαδη που βαζεις username - password
γενικα πως παει το crypto??βλεπω οτι εχει πολυ καλες δυνατοτητες και σκεφτομαι να το βαλω.

20006

virginia
30-06-07, 18:10
εμένα δε το έχει αυτό

http://imageshack.gr/images/y4zubydwyio3zmwuxtji.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=y4zubydwyio3zmwuxtji.jpg)

zatast
30-06-07, 18:17
το εχει βρε,κοιτα καλυτερα.μπες στο advanced setup,πηγαινε WAN και μετα στην επιλογη που εχεις ρυθμισει το vpi/vci 8/35,εκει δηλαδη που ρυθμισες και user-pass.στο δευτερο βημα ειναι η επιλογη για PPP0A ή ΡΡΡοΕ.

virginia
30-06-07, 18:33
τότε΄είναι ήδη εκεί

zatast
30-06-07, 19:29
δηλαδη?το εχεις επιλεγμενο ηδη εννοεις?

virginia
30-06-07, 20:32
ναι,είναι ήδη επιλεγμένο

romeojuliet
30-06-07, 20:52
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ 2PLAY SOHO ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ .

Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 1024 ΚΑΙ ΑΘΛΙΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ SITES ΚΑΙ ΣΤΑ
DOWNLOADS .

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 10MB Η ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ
ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΝ ??

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ( + PPPOE ) ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ .

Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΟΥΣΙ ΜΕ Τ:worthy:ΗΛΕΦΩΝΟ 8060,,, ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ
ΤΟ SITE ΤΟΥΣ , ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ
ΤΥΧΩΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ?? Η ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ... ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ...

princess
30-06-07, 21:05
Εγω παντως δεν μπορω να μπω στη σελιδα του Πλαισιου ουτε στην αρχικη του Google αυτη τη στιγμή...απο vivodi μπαινω κανονικα....

Jazzer
30-06-07, 21:15
Εγω παντως δεν μπορω να μπω στη σελιδα του Πλαισιου ουτε στην αρχικη του Google αυτη τη στιγμή...απο vivodi μπαινω κανονικα....
Μάλλον δεν θέλει η forthnet να ξοδευτείς, για αυτό δεν μπαίνεις στο site του Πλαισίου !:rofl::rofl:
Αυτό θα πει νοιαζόμαστε για τον πελάτη !:lol::lol:

princess
30-06-07, 21:17
λες να ανησυχουν μην αλλαξουμε το πατατοcrypto? και με το google τσακωθηκε;

romeojuliet
30-06-07, 22:08
δηλαδη ειναι θεμα router και οχι της συνδεσης καθεαυτης ?

To AirTies που με προμηθευσαν ως router , λεει τιποτα ??

Κοιτα να δεις που θα την βγαλουν με 1024 και 25e το μηνα .
Τρελη Soho ετσι ??
Ελπιζω σε αναβαθμιση περιοχης τουλαχιστον ....

ermis
30-06-07, 23:58
Αλλαξε σε PPPoE. Αυτό φταίει συνήθως.

kloklo
01-07-07, 02:16
Ευχαριστώ παιδιά...δηλαδή μόνο η αλλαγη σε ΡΡΡοΕ ειναι το θέμα?
Αν ειναι ετσι μικρό το κακό....Για να δουμε ισως και μερικές απόψεις ακόμη για επιβεβαίωση.....

Ρε συ romeojuliet, μην καταστρεεφεις την συζητηση με τα οφτοπικ....
Αν εχεις συγκεκριμενο πρόβλημα, κατανοητό, ανοιξε ενα νεο θεμα όπου θα συζητάς το πρόβλημα σου, αλλα εδώ ειναι ασχετα με το θεμα μας αυτα που γράφεις....

pappoulis
01-07-07, 02:58
Όντως αυτή είναι η ρύθμιση που χρειάζεσαι. Το αξιοπερίεργο είναι πως το PPPoA δε δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα σε άλλο router (πχ. στο SpeedTouch 585 μου) ενώ το AirTies τρώει το κόλλημά του και χρειάζεται το ΡΡΡοΕ. Βέβαια μετά τη δοκιμή έβαλα και στο 585 το ΡΡΡοΕ.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι συγχρονίζω κάπου μεταξύ 18-20Mbit, ενώ ο κολλητός μου (που μένουμε και στην ίδια περιοχή) στα 23996!!!!!!


Ααα και η δική μου ενεργοποίηση έγινε σε 16 μέρες....

kloklo
01-07-07, 04:35
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι συγχρονίζω κάπου μεταξύ 18-20Mbit, ενώ ο κολλητός μου (που μένουμε και στην ίδια περιοχή) στα 23996!!!!!!


Προβλημα το λες εσυ αυτό?? Τελεια εισαι....οι πιο πολοι γυρω στα 14 θα παιξουν (μια μεγαλη μεριδα ενοοω), οσοι ειναι πανω απο 16 ειναι σουπερ....

princess
02-07-07, 00:50
μπορει να δοκιμασει καποιος παρακαλω να μπει

εδω; (http://torrents.to/)

chrvez
02-07-07, 00:56
μπορει να δοκιμασει καποιος παρακαλω να μπει

εδω; (http://torrents.to/)

παίζει μια χαρά.

princess
02-07-07, 01:00
παίζει μια χαρά.
εμενα ο διαολος δε μου ανοιγει, ενω απο vivo μια χαρα! Τι σκ... να φταίει; (Γιατι ειπαμε, πρεπει να αποφασισω ως το τελος τρεχοντος ποιον θα κρατησω ως isp)

nnn
02-07-07, 21:01
εμενα ο διαολος δε μου ανοιγει, ενω απο vivo μια χαρα! Τι σκ... να φταίει; (Γιατι ειπαμε, πρεπει να αποφασισω ως το τελος τρεχοντος ποιον θα κρατησω ως isp)
Ποιούς DNS έχεις περασμένους ?

Tzes
02-07-07, 21:42
Φιλοξενώ sites σε servers στην Αμερική. Το τελευταίο 24ωρο υπάρχουν παράπονα από πολλούς πελάτες της Forthnet ότι δεν μπορούν να δουν τα siteς τους. Μετά από αρκετό ψάξιμο, προκύπτει ότι ο κοινός παρονομαστής είναι o κόμβος της Telecom Italia / Seabone στο Miami. Όλες οι προβληματικές συνδέσεις περνάνε από εκεί. Στο δε traceroute (από server προς πελάτη) βγάζει το εξής λάθος με το που φτάνει στον κόμβο της Τelecom Italia:
Icmp checksum is wrong

Η ΤΥ της Forthnet λέει ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

karavagos
02-07-07, 23:11
Φιλοξενώ sites σε servers στην Αμερική. Το τελευταίο 24ωρο υπάρχουν παράπονα από πολλούς πελάτες της Forthnet ότι δεν μπορούν να δουν τα siteς τους. Μετά από αρκετό ψάξιμο, προκύπτει ότι ο κοινός παρονομαστής είναι o κόμβος της Telecom Italia / Seabone στο Miami. Όλες οι προβληματικές συνδέσεις περνάνε από εκεί. Στο δε traceroute (από server προς πελάτη) βγάζει το εξής λάθος με το που φτάνει στον κόμβο της Τelecom Italia:
Icmp checksum is wrong

Η ΤΥ της Forthnet λέει ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Στείλε τους αναλυτική περιγραφή του προβλήματος γραπτώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.