PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9107 ή NetGEar DG384 ή Zyxel 660



N3ptun3
30-06-07, 14:57
Θέλω να παρω ενα router και επειδη στο παρελθον ειχα ταλαιπωρηθει θα ηθελα να παρω ενα αξιολογο router οπως το Zyxel.

Μου προτειναν το USR 9107A ή το NetGEar DG384.

Τι λετε το Netgear αξιζει ή θα εχω ενα σωρο προβληματα?

Μου το προτειναν ως αξιοπιστο.

stefkon
30-06-07, 19:23
Θέλω να παρω ενα router και επειδη στο παρελθον ειχα ταλαιπωρηθει θα ηθελα να παρω ενα αξιολογο router οπως το Zyxel.

Μου προτειναν το USR 9107A ή το NetGEar DG384.

Τι λετε το Netgear αξιζει ή θα εχω ενα σωρο προβληματα?

Μου το προτειναν ως αξιοπιστο.


Τόσο τα Zyxel όσο και το USR 9107A είναι πολύ αξιόπιστα και τα συνιστώ.
Με το netgear θα κάνεις την δουλειά σου, άλλά θα το είχα για τελευταία επιλογή.

N3ptun3
02-07-07, 02:08
Οποτε να μην επιλεξω NetGear ?

mrsaccess
02-07-07, 02:12
Το 9107 δεν αξίζει imho. Το αγόρασε φίλος (κατόπιν δικής μου προτροπής) και δεν βγήκε αυτό που περιμέναμε.

stefkon
02-07-07, 11:08
Οποτε να μην επιλεξω NetGear ?


ΝΑΙ.
Υπάρχουν και καλύτερα.

stefkon
02-07-07, 11:09
Το 9107 δεν αξίζει imho. Το αγόρασε φίλος (κατόπιν δικής μου προτροπής) και δεν βγήκε αυτό που περιμέναμε.


Τι εννοείς δεν αξίζει και τι εννοείς ότι δεν βγήκε αυτό που περιμένατε ;

mrsaccess
02-07-07, 11:22
Αυτό δεν μπουκώνει, είναι μπουκωμένο από τη μαμά του! :p
Ακόμα και ένας υπολογιστής να κατεβάζει από ftp (ελάχιστα connections δηλαδή) ούτε ο ίδιος ούτε κανένας άλλος του δικτύου μπορεί να ανοίξει σελίδες.

Ακόμη κολλάει συχνά, παρουσιάζει διάφορα προβλήματα με τα firmware upgrades κτλ.

stefkon
02-07-07, 11:33
Αυτό δεν μπουκώνει, είναι μπουκωμένο από τη μαμά του! :p
Ακόμα και ένας υπολογιστής να κατεβάζει από ftp (ελάχιστα connections δηλαδή) ούτε ο ίδιος ούτε κανένας άλλος του δικτύου μπορεί να ανοίξει σελίδες.

Ακόμη κολλάει συχνά, παρουσιάζει διάφορα προβλήματα με τα firmware upgrades κτλ.


Επειδή σου έτυχε ελαττωματικό router (αν είναι πρόβλημα του router και όχι δικό σου εξαιτίας των ρυθμίσεων) δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι "μάπα"
Απεναντίας είναι πολύ καλό router.
Αυτά που λες τα κάνει και άνετα μάλιστα (ftp, torrents, download, browsing,etc) χωρίς προβλήματα

mice6525
02-07-07, 11:45
Το router στο οποίο αναφέρεται ο mrsaccess είναι ελαττωματικο, όπως όμως και όλα τα 9107, με βασικό πρόβλημα την έλλειψη μνημης και ως συνέπεια τα συνεχή μπουκώματα σε Ρ2Ρ.
Το αγόρασα και το μετάνοιωσα πικρά.
Πάρε κάτι άλλο, Zyxel π.χ...

stefkon
02-07-07, 11:58
Το router στο οποίο αναφέρεται ο mrsaccess (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=4597) vbmenu_register("postmenu_1277632", true); είναι ελαττωματικο, όπως όμως και όλα τα 9107, με βασικό πρόβλημα την έλλειψη μνημης και ως συνέπεια τα συνεχή μπουκώματα σε Ρ2Ρ.
Το αγόρασα και το μετάνοιωσα πικρά.
Πάρε κάτι άλλο, Zyxel π.χ...


Δηλ. λες ότι έχει πρόβλημα σε p2p δίκτυα ;
Και με ftp να κατεβάζει, ούτε ο ίδιος ούτε κανένας άλλος του δικτύου μπορεί να ανοίξει σελίδες όπως και ότι παρουσιάζει διάφορα προβλήματα με τα firmware upgrades ; (όπως αναφέρει ο mrsaccess).
Μην τρελλαθώ, ο συγκεκριμένος router, δουλεύει σε εταιρείες μια χαρά, πόσο μάλιστα σε ιδιώτες, χωρίς προβλήματα.
Για p2p δίκτυα κατεβάζει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Τώρα αν σας έπεσε καμια ελαττωματική παρτίδα .......οκ, στο "πρόγραμμα" είναι.

iq200
02-07-07, 13:49
Για το 9107 έχουν αναφερθεί αρκετές φορές στο σχετικό forum προβλήματα που οφείλονται στην, μάλλον, ανεπαρκή μνήμη του. Πρόκειται για καλό μηχάνημα, αρκεί να μην ξεπερνάς τα όριά του. Το 9108 (υποστηρίζει και ασύρματη σύνδεση) έχει αυξημένη μνήμη. και δεν πάσχει από τέτοια προβλήματα.

Τα Zyxel είναι δυνατά, σταθερά και αξιόπιστα. Πάρε το P-660H, ή το P-660HW αν θες και ασύρματο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.