PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιθανες λυσεις στα disconnects (Πληροφοριες εντος)



ison
30-06-07, 22:20
Λογω του οτι βλεπω πολλα παραπονα για κακες ταχυτητες και disconnects και επειδη ειμαι παθων ανοιγω το εν λογω thread για να μαζεψουμε τις λυσεις που βρηκε ο καθενας μας. Θα προσαπθησω να τις μαζευω στο πρωτο Post στην περιπτωση που υπαρξει ανταποκριση.

Το δικο μου προβλημα ηταν οτι ειχα πολλα disconnects (ανα 5 λεπτα περιπου) και τελικα η λυση που βρηκα ηταν η εξης :


Απο το router αλλαξα το operation mode απο auto (στο οποιο μου συγχρονιζε στα 19800/509) σε G.dmt το οποιο αν και μου συγχρονιζει στα 12000/509 ΔΕΝ μου κανει disconnects καθολου.

Αυτο που παρατηρησα ειναι με οτιδηποτε εκτος G.dmt στο status εβλεπε την συνδεση ως fast path ενω με G.dmt εχω Interleaved.

Να σημειωσω εδω οτι ειχα δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδυασμους Protocol και encapsulation αλλα παντα ειχα disconnects ανα 5 λεπτα περιπου.

Με την αλλαγη σε G.dmt εκτος του οτι ΔΕΝ εχω πλεον disconnects ανεβηκε το noise margin down απο 6 σε 11db. Ειμαι με PPPOA-VCMUX και 1500MTU αυτη την στιγμη.

Σε αλλους χρηστε αναφερθηκε οτι η αλλαγη απο PPPOA σε PPPOE βελτιωσε δραστικα την συνδεση τους.

Επισης συμφωνα με αυτο http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1252216&postcount=282 η αλλαγη MTU απο 1500 σε 1492 ισως να βοηθηση μερικους

Οποτε εχουμε και λεμε:


ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Α) Αλλαγη PPPOA σε PPPOE (και αντιστοιχα VC MUX σε LLC)
B) Αλλαγη operation mode σε G.dmt
Γ)Αλλαγη MTU απο 1500 σε 1492
Δ) Με PPPOA αλλαγη encapsulation σε LLC

moysatos
30-06-07, 22:52
υπαρχει ενα μικρο προβλημα με το g.mdt ναι μεν ειναι ποιο σταθερο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σου συγχρονισει πανω απο 8200 βελτιωνωνται ομως ολα τα αλλα και το noise margin alla kai to attenuation εμενα επεσε το attenuation απο 41 se 39 θα μου πεις σιγα την διαφορα αλλα τελοσπαντων απλωσ το αναφερω noise margin σταθερα 8 και λιγο πανω χωρις προβλημα αποσυνδεσεων επισης δοκιμαστε ppoa-llc ενωμε vc συγχρονιζει με χαμηλοτερο upload και προβλημα ppoe δεν ανοιγει καμια απολυτως σελιδα ειτε βαζω vc-llc.αρα συνοπτικα οποις εχει προβλημα ας δοκιμασει 1)g.mdt
2)ppoa-llc
αυτα λοιπον απο μενα κανω πειραματα εδω και δυο μερες. παντως να πω και κατι αλλο βρειτε προσκλησεις για prive torrent site εγω κατεβαζω σταθερα πανω απο 650 kb/s κια συνολικα κατι παραπανω απο 30 gb την ημερα

ison
30-06-07, 22:59
υπαρχει ενα μικρο προβλημα με το g.mdt ναι μεν ειναι ποιο σταθερο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να σου συγχρονισει πανω απο 8200 βελτιωνωνται ομως ολα τα αλλα και το noise margin alla kai to attenuation εμενα επεσε το attenuation απο 41 se 39 θα μου πεις σιγα την διαφορα αλλα τελοσπαντων απλωσ το αναφερω noise margin σταθερα 8 και λιγο πανω χωρις προβλημα αποσυνδεσεων επισης δοκιμαστε ppoa-llc ενωμε vc συγχρονιζει με χαμηλοτερο upload και προβλημα ppoe δεν ανοιγει καμια απολυτως σελιδα ειτε βαζω vc-llc.αρα συνοπτικα οποις εχει προβλημα ας δοκιμασει 1)g.mdt
2)ppoa-llc
αυτα λοιπον απο μενα κανω πειραματα εδω και δυο μερες. παντως να πω και κατι αλλο βρειτε προσκλησεις για prive torrent site εγω κατεβαζω σταθερα πανω απο 650 kb/s κια συνολικα κατι παραπανω απο 30 gb την ημερα

Τι να σου πω το ξανατσεκαρα και το μοντεμ συγχρονιζει στα 11552/512 για να ειμαι απολυτα ακριβης.Αυτο που λες για μεχρι 8 δεν το εχω ακουσει. Να σημειωσω οτι η γραμμη εχει ηδη αναβαθμιστει σε 24αρα (με adsl2+ συγχρονιζω σε 19000+/500+).

Ανανεωθηεκ το πρωτο post με την λυση σου

sdim
30-06-07, 23:17
Οσον αφορά το ΡΡΟΕ, έχω αρκετές αποσυνδέσεις,μάλιστα μερικές ανά λεπτό σε συγκεκριμένες ώρες,κυρίως 11-1 π.μ. και απόγευμα 3-7(βέβαια μπορεί να μη φταίιει το ΡΡΟΕ).
Το router(SpeedTouch 536v.5) είναι συντονισμένο σε G.992.5 Annex A,και ΡΡΟΑ τώρα,και έχει κλειδώσει στα 509 / 16.683.
Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ρύθμιση στο SpeedTouch για να βάλει το G.DMT σε λειτουργία,οπότε δεν μπορώ να το ρυθμίσω αυτό.
Αυτά...Και όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω,παρακαλώ,ας μας διαφωτίσουν.
Εγώ προσωπικά,πειραματίζομαι,ακόμα,δεν ξέρω,ρε παιδιά...:hmm:

romeojuliet
30-06-07, 23:24
Παιδια εγω στην 2play soho ειμαι εδω και 3 ημερες ενεργοποιημενος και με ταχυτητα
1024 στο μαρουσι .

Μου φαινεται παραξενο αν και εχω δοκιμασει ολες τις εναλλακτικες ρυθμισεις
pppoe pppoa αλλα τιποτα ...

Το router που μου φεραν απο forthnet ειναι το airtie 111 .

Δεν βρισκω πουθενα την ρυθμιση G.DMT .

Καμια συμβουλη ??

Thanks for posting here ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.