PDA

Επιστροφή στο Forum : 16 Στατικές ip's



Maax
01-07-07, 01:58
Εδώ και χρόνια είχα αυτόματη προεπιλογή και σύνδεση ADSL Office 2048 απο Τελλάς +1 static ip το modem + 16 static ip's , όταν με συνδέσανε στο pro-zisto κατά τις 29/01/07 έπρεπε να μου αλλάξουν και τις 16 ip's που είχα λόγω κατάργησης της σύνδεσης του Office 2048.
Αφού ολοκληρώθηκε η όλη διαδικασία αλλαγής ip's σε ένα 24ωρο οι νέες ip's έπαιζαν κανονικά μέχρι και τις 30/05/07 που κόπηκε το pro-zisto και απο 1/6/07 με συνδέουν στο zisto και εως και τις 18/6/07 δεν είχα καθόλου ίντερνετ, μετά απο κάποιο reset στο password κατάφερα να συνδεθώ και το modem πείρε την στατική ip, ταυτόχρονα όμως έπρεπε να δουλέψουν και οι άλλες 16 ip's που είχα, δυστυχώς όμως δεν λειτουργούν, το πρόβλημα είναι πως δεν τις ρουτάρουν ή τις ρουτάρουν κάπου αλλού ή να μου έχουν αλλάξει την 16αδα και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και παιδεύομαι τσάμπα με λάθος ip's.

Τους έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα και τους εξηγώ το πρόβλημα και φυσικά η απάντηση τους είναι : Θα το προωθήσουμε στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα να ελένξουν την γραμμή σας. (Εδώ μένω κάγκελο και τους ρωτάω τι σχέση έχει η γραμμή μου αφού συνχρονίζει το Modem συνδέομαι κανονικά και παίρνει την στατική ip, απλά δεν πάιζουν οι άλλες 16 ip που έχω και τις πληρώνω και φυσικά απάντηση δεν παίρνω, απλά προωθείτε το πρόβλημα μου στο αρμόδιο τμήμα)

Τους έχω ζητήσει να μιλήσω με κάποιον τεχνικό για να του εξηγήσω το πρόβλημα αλλά μάταια, τους έχω δώσει το σταθερό τηλέφωνο μου, το κινιτό μου για να με καλέσει κάποιος τεχνικός του αλλά και πάλι μάταια........ Τόσο δύσκολο τους είναι ?

18 μέρες χωρίς ιντερνετ + 12 μέρες σύνδεσης αλλά χωρίς να λειτουργεί το 16αρι subnet που έχω = 30 μέρες χωρίς ιντερνετ.
ΑΝ ενεργοποιήσω το NAT στο modem τότε έχω κανονικά ιντερνετ, αλλά όλα τα pc μου βγαίνουν με την 1 στατική ip που παίρνει το modem......

Αυτή την στιγμή αναρωτιέμε μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ, μήπως έχει κάποια ρύθμιση το Modem SpeedStream 4200 που μου διαφεύγει, τα έχω τσεκάρει όλα και τα βλέπω όλα σωστά.

Καμιά ιδέα? ή πρέπει να κατέβω στην Αθήνα και να κάνω καμιά βόλτα απο τα γραφεία τους με κανα φορτηγό γεμάτο γκαζάκια?

englishman
01-07-07, 11:50
το πιθανότερο είναι αυτό που λες, να έχει αλλάξει το range που σου δίνουν και να μην σου έχουν πει τίποτα. Και επειδή δεν πρόκειται να σε πάρει κανένας και ποτέ, παρόλο που είσαι στο Office πρόγραμμα (άρα εταιρικό άρα θα έπρεπε να έχουν την ευαισθησία να σκεφτούν ότι βασίζεις την εταιρία σου στην σύνδεση), εγώ θα σου έλεγα να κάνεις την βόλτα που λες....

sdikr
01-07-07, 14:17
Το παλιό Modem το έχεις;
το speedstream δεν το γνωρίζω, αλλά με speedtouch για παράδειγμα είχα πρόβλημα να το ρυθμίσω για static,

englishman
01-07-07, 16:32
Σε πρόβλημα που είχα πάντως για αρκετό καιρό, διαπίστωσα ότι στέλνοντας mail στο service@tellas.gr είχα μία κάποια ανταπόκριση από τους τεχνικούς στο πρόβλημά μου (με πήραν τηλέφωνο -3 φορές μέσα σε ενα μήνα βέβαια- σχετικά σύντομα από την στιγμή που έστειλα το mail, αν και χρειάστηκε να στείλς 5-6 mail για να νιώσουν). Και την μία φορά με πήραν και Σάββατο απόγευμα μάλιστα. Δοκιμάστε και αυτή τη λύση, ίσως δείτε ανταπόκριση...Καλύτερο από το τίποτα της προώθησης του αιτήματος που κάνει το 13800.

kloklo
01-07-07, 20:28
Σε πρόβλημα που είχα πάντως για αρκετό καιρό, διαπίστωσα ότι στέλνοντας mail στο service@tellas.gr είχα μία κάποια ανταπόκριση από τους τεχνικούς στο πρόβλημά μου (με πήραν τηλέφωνο -3 φορές μέσα σε ενα μήνα βέβαια- σχετικά σύντομα από την στιγμή που έστειλα το mail, αν και χρειάστηκε να στείλς 5-6 mail για να νιώσουν). Και την μία φορά με πήραν και Σάββατο απόγευμα μάλιστα. Δοκιμάστε και αυτή τη λύση, ίσως δείτε ανταπόκριση...Καλύτερο από το τίποτα της προώθησης του αιτήματος που κάνει το 13800.

Eγω εστειλα και καμια 10αρια e-mail στο crm@tellas.gr που μου δωσανε, και παλι τα ιδια, γραψιμο.....

Ισως οταν εχουν δει οτι εχει προβλημα καποια γραμμη, ή κατι αλλο το οποιο θελει ιδιαιτερη διερευνηση, σε γραφουν στα......τους

imitheos
01-07-07, 22:39
Eγω εστειλα και καμια 10αρια e-mail στο crm@tellas.gr που μου δωσανε, και παλι τα ιδια, γραψιμο.....

Ισως οταν εχουν δει οτι εχει προβλημα καποια γραμμη, ή κατι αλλο το οποιο θελει ιδιαιτερη διερευνηση, σε γραφουν στα......τους

Απο μια πλευρά παρηγορούμαι. Έχω στήλει 6 mail στο crm από τον Μάρτιο και δεν έχω
πάρει απάντηση. Μάλιστα στα τελευταία 2 ζήτησα και ειδοποίηση ανάγνωσης και δεν
πήρα ούτε καν αυτή την απάντηση.
Στα logs τα mail γίνονται δεκτά από τον mailserver tους αλλά απάντηση μηδέν.

Παρηγορούμαι που δεν γράφουν μόνο εμένα.
Στο 13800 έχει μέσο όρο αναμονής 40λεπτά και στα mail δεν απαντάνε.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό ή αναγκαστικά το υπομένουμε ?

Maax
01-07-07, 23:09
Το παλιό Modem το έχεις;
το speedstream δεν το γνωρίζω, αλλά με speedtouch για παράδειγμα είχα πρόβλημα να το ρυθμίσω για static,
Το παλιό modem το έχω αλλά δυστυχώς είναι το Jetspeed 500i που είναι για ISDN οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω πάνω στην PSTN γραμμή του zisto.
Στις ρυθμίσεις του Jetspeed όριζες το subnet .240 απο τις 16 ip's, στο SpeedStream δεν υπάρχει κάτι σχετικό, εκτός κι αν μου διαφεύγει και δεν το βλέπω.

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο modem μήπως και δω φως ?

giavel
02-07-07, 09:43
αφαίρεση quoted Κειμένου
όπως κι εσυ, όπως και πολλοί, όταν κι εγώ αντιμετώπιζα πρόβλημα και ήθελα να μιλήσω με κάποιον τεχνικό ή καποιον διαχειριστή ωστε να μπορεσω να συνεννοηθω δεν μερ συνδεσαν ποτέ από το κεντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, και δε με πήραν ποτέ αυτοί όπως ψέματα με καθυσύχαζε ο εκάστοτε υπάλληλος. Με αντιμετώπιζαν σάν τη γιαγιά μου και δε μου έδιναν σημασία, και το πρόβλημα διαιωνιζόταν μέχρι που πήγα αυτοπροσώπως στα γραφεία τους.

Η τελλάς είναι μια εταιρεία που ΠΟΤΕ δεν μπορείς να εμπιστευθείς οτι θα ανταποκριθεί σε περίπτωση προβλήματος, γιαυτό και εγώ όταν τελειώσει ο χρόνος θα φύγω και δε θα θέλω να ξαναακούσω ούτε το ονομά της.

ορίστε επειδή δε μπορώ να τα ξαναγράφω διαβάστε τα από εδώ....

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1243074&postcount=10

κρίμα που η τατιάνα ξενέρωσε και δε μπαίνει πια. ίσως έπρεπε να την καλοπιάνουμε και να λέμε τι καλή που είναι η τελλάς πόσο ωραία και ομαλά κυλάνε όλα και χιλια μπράβο στο προσωπικό της και την οργάνωση της. Ετσι ισως την κρατούσαμε εδω πέρα, ωστε αν χρειαζόμασταν ποτέ λύση σε τεχνικό πρόβλημα να ζητούσαμε από αυτήν να πάει να το αναφέρει σε κάποιο τεχνικό μιας και δουλεύει εκει μέσα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.