PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργες διακοπές internet στις 21:00 μέχρι το πρωί



Σελίδες : [1] 2

dgourlis
01-07-07, 23:59
Επειδή το πρόβλημα που παρατήρησα επαναλήφθηκε τις 4 τελευταίες βραδιές, αποφάσισα να το κάνω ξεχωριστό θέμα.

Λοιπόν, "κάθε βράδυ γύρω στις 21:00 το Internet διακόπτεται και επανέρχεται το πρωί.Ποιο συγκεκριμένα, δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο το router κανονικά, οι ιστοσελίδες εντοπίζονται από τον browser, αλλά δεν ανοίγουν.

Έχει κάποιος άλλος φίλος ίδιο πρόβλημα? Έχω (θεωρητικά) 2play υπηρεσία και συνδέομαι από το Χαλάνδρι. Εξυπακούεται ότι η ΤΥ της Forthnet είναι ενήμερη και "βλέπουν το πρόβλημα και κάνουν ό,τι μπορούν (δηλ. τίποτα)"

AmaZona
02-07-07, 00:59
Σου έχουν πει τι πιθανολογούν ότι φταίει?:hmm:

dgourlis
02-07-07, 01:11
Σου έχουν πει τι πιθανολογούν ότι φταίει?:hmm:


Διάφορες απαντήσεις, ανάλογα με το άτομο στην ΤΥ. Συνολικά 4 ΤΥ και οπότε, 4 απαντήσεις:

(1) Η γραμμή έχει πολύ θόρυβο, δεν πρέπει να έχει τόσο θόρυβο, φταίει ο ΟΤΕ
(2) Παράξενο, πρώτη φορά το ακούμε αυτό το πρόβλημα, θα το εξετάσει το αρμόδιο τμήμα
(3) Έχετε διακοπές? Να ελέξουμε λίγο τις συνδέσεις? Α. τις ελέξατε με τους άλλους συναδέλφους? Τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προωθήσω το πρόβλημα ως επείγον
(4) Ναι το γνωρίζουμε το πρόβλημα, το "κοιτάμε" όταν υπάρχει απάντηση θα ενημερωθείτε από το αρμόδιο τμήμα. Πιθανώς να φταίνε οι καλωδιώσεις σας... Τι? ¨εχει ήδη έρθει και δικός σας τεχνικός και της Forthnet και το έχει ελέξει χωρίς προβλήματα? Τι να πω... Εγώ σας βλέπω κανονικά πάντως. Κάντε restart, κλείστε το firewall,ανοίξτε μόνο το Firefox, βάλτε το splitter εκεί, βγάλτε το τηλέφωνο, κάντε μία τούμπα...

(5) Σήμερα τους πήρα 3 φορές, και τις 3 έκλεισε η γραμμή χωρίς απάντηση. Αυτά....

sdikr
02-07-07, 01:19
Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το Mtu;

Αρχήσε να δοκιμάζεις με Ping www.forthnet.gr -f 1200 - 1500

AmaZona
02-07-07, 01:20
Απο ότι ανέφερες συνδέεται (παίρνει δλδ IP) αλλά δεν ανοίγει σελίδες, σωστά?

Εχεις ελέγξει την ώρα που συμβαίνει αυτό , αν χάνεται η σύνδεση του pc με το router?

Ποιο router έχεις και με ποιον τρόπο το συνδέεις(usb ή ethernet)?

dgourlis
02-07-07, 19:16
Απο ότι ανέφερες συνδέεται (παίρνει δλδ IP) αλλά δεν ανοίγει σελίδες, σωστά?

Εχεις ελέγξει την ώρα που συμβαίνει αυτό , αν χάνεται η σύνδεση του pc με το router?

Ποιο router έχεις και με ποιον τρόπο το συνδέεις(usb ή ethernet)?

Συνήθως γύρω στις 2100 ο web browser, ενώ εντοπίζει την ιστοσελίδα, δεν την ανοίγει. Αν τον αφήσω αρκετή ώρα ανοιχτό, ενδέχεται να δείξει κάποια αρχικά γραφικά. Αυτό συμβαίνει με οποιαδήποτε ιστοσελίδα.

Αν ανοίξω το Skype, συνδέεται αλλά αδυνατεί να κάνει κλήση.

Χρησιμοποιώ το USRobotics που έστειλε η Forthnet, και το έχω συνδέσει και με USB και με Ethernet. Kαμία διαφορά.

Όποτε συμβαίνει η αποσύνδεση, το adsl παραμένει συγχρονισμένο, ο υπολογιστής έχει IP από το router, στη Forthnet με βλέπουν συνδεδεμένο αλλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το router μου. Όποτε κάνω ping, δεν μου βγάζει τιμές.

Αυτά όλα συμβαίνουν τις τελευταίες 5 βραδιές μετά τις 2100. Το πρωί όλα είναι κανονικά...

metkosas
02-07-07, 19:39
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με μια παραλλαγή το παθαίνει σε άτακτες στιγμές.Χρησιμοποιώ το wag200g linksys!

Συνήθως γύρω στις 2100 ο web browser, ενώ εντοπίζει την ιστοσελίδα, δεν την ανοίγει. Αν τον αφήσω αρκετή ώρα ανοιχτό, ενδέχεται να δείξει κάποια αρχικά γραφικά. Αυτό συμβαίνει με οποιαδήποτε ιστοσελίδα.

Αν ανοίξω το Skype, συνδέεται αλλά αδυνατεί να κάνει κλήση.

Χρησιμοποιώ το USRobotics που έστειλε η Forthnet, και το έχω συνδέσει και με USB και με Ethernet. Kαμία διαφορά.

Όποτε συμβαίνει η αποσύνδεση, το adsl παραμένει συγχρονισμένο, ο υπολογιστής έχει IP από το router, στη Forthnet με βλέπουν συνδεδεμένο αλλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το router μου. Όποτε κάνω ping, δεν μου βγάζει τιμές.

Αυτά όλα συμβαίνουν τις τελευταίες 5 βραδιές μετά τις 2100. Το πρωί όλα είναι κανονικά...

AmaZona
02-07-07, 21:06
dgourlis: Δοκίμασε να κάνεις πρώτα ping στην ip του router να δεις αν υπάρχει απώλεια πακέτων αρχικά στο τοπικό δίκτυο και έπειτα δοκίμασε και ping σε εξωτερική ip.

Κάνε και ένα telnet στο port 80 και πες μου τα αποτελέσματα.(και όλα αυτά βέβαια την στιγμή εμφάνισης του προβλήματος ;) )

Και κάτι τελευταίο, έχουν δοκιμάσει απο την forthnet να σου κάνουν ping?(έχοντας κλείσει το firewall σου-αν έχεις-)??

dgourlis
02-07-07, 21:41
dgourlis: Δοκίμασε να κάνεις πρώτα ping στην ip του router να δεις αν υπάρχει απώλεια πακέτων αρχικά στο τοπικό δίκτυο και έπειτα δοκίμασε και ping σε εξωτερική ip.

Κάνε και ένα telnet στο port 80 και πες μου τα αποτελέσματα.(και όλα αυτά βέβαια την στιγμή εμφάνισης του προβλήματος ;) )

Και κάτι τελευταίο, έχουν δοκιμάσει απο την forthnet να σου κάνουν ping?(έχοντας κλείσει το firewall σου-αν έχεις-)??

έχουν κάνει ping από forthnet αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα. κάνοντας ping στην ip του router δεν υπάρχει απώλεια πακέτων. σε εξωτερική ip είναι αδύνατο να κάνω ping όταν υπάρχει το πρόβλημα...

karavagos
02-07-07, 23:12
Τα στατιστικά της γραμμής σου αλλαζουν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή?
Δοκίμασες να κάνεις reboot το modem?

MerNion
04-07-07, 21:12
Αυτό μου το κάνει και εμένα από σήμερα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή.. Αλλα site τα ανοίγει κανονικά (google, in), άλλα δεν τα ανοίγει καθόλου και σε άλλα φορτώνει λίγο και σταματάει εκεί..
Σε όλα όμως δουλεύει κανονικά το dns resolving, κάνω traceroute μέχρι το τέρμα, ping κανονικά και με telnet στην 80 πέρνω κανονικά απάντηση από τον webserver.. Σε άλλες σελίδες αργεί πάρα πολύ (λες και έχω pstn).. Το ίδιο συμβαίνει και με λοιπές υπηρεσίες.. msn, skype κλπ..

karavagos
05-07-07, 00:49
Αυτό μου το κάνει και εμένα από σήμερα που ενεργοποιήθηκε η γραμμή.. Αλλα site τα ανοίγει κανονικά (google, in), άλλα δεν τα ανοίγει καθόλου και σε άλλα φορτώνει λίγο και σταματάει εκεί..
Σε όλα όμως δουλεύει κανονικά το dns resolving, κάνω traceroute μέχρι το τέρμα, ping κανονικά και με telnet στην 80 πέρνω κανονικά απάντηση από τον webserver.. Σε άλλες σελίδες αργεί πάρα πολύ (λες και έχω pstn).. Το ίδιο συμβαίνει και με λοιπές υπηρεσίες.. msn, skype κλπ..

PPPoE.

dgourlis
05-07-07, 02:17
Ναι ναι, και reset το modem έκανα και ό,τι επιπλέον μου είπαν από τα "κεντρικά". Το θέμα είναι μόλις τώρα επέστρψα από εξωτερικό και πάλι δεν έχω internet. Μία από τα ίδια. Και όσο σκέφτομαι πως σε άλλες χώρες έχουν wifi 100ΜΒ και εμείς ζητούμε το αυτονόητο.... Αχ, θα πάω από τα κετρνικά την Παρασκευή μου φαίνεται....!

dgourlis
07-07-07, 21:36
Και βεβαίως συνεχίζει το πρόβλημα να υφίσταται. Πλέον το έχω αναγάγει σε ζήτημα προσωπικής τιμής να μην τους αφήσω δευτερόλεπτο ήσυχους έως ότου διορθώσουν το πρόβλημα. Η καθημερινή μου συνομιλία μετά από πολύωρες επίπονες και επώδυνες ανομονές, φυσικά δεν έχει δώσει ουσιαστική λύση στο πρόβλημα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σε ερώτησή μου σε δύο ΤΥ εάν διαβάουν το www.adslgr.com/forum, η απάντηση ήταν πως το έχουν "γραμμένο όπως πρέπει, διότι διάφοροι βλάκες γράφονται με πολλά διαφορετικά ids και απλώς δυσφημούν την εταιρεία τους

Ε, μετά από αυτό το σχόλιό τους, απλά θυμήθηκα κάτι που λέγαμε για τους αξιωματικούς στο στρατό, πως "είναι για τον π.'..ο" , τους το είπα και τους καληνύχτισα..

nnn
07-07-07, 22:44
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σε ερώτησή μου σε δύο ΤΥ εάν διαβάουν το www.adslgr.com/forum, η απάντηση ήταν πως το έχουν "γραμμένο όπως πρέπει, διότι διάφοροι βλάκες γράφονται με πολλά διαφορετικά ids και απλώς δυσφημούν την εταιρεία τους


Καλό ξημέρωμα πες τους,αλλά δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Το παρακολουθούν μια χαρά.

leros2004
07-07-07, 22:49
τα ίδια και στο Π. Φάληρο εδώ και 2-3 μέρες, Σύνδεση ΑΡΥΣ

dgourlis
07-07-07, 23:14
τα ίδια και στο Π. Φάληρο εδώ και 2-3 μέρες, Σύνδεση ΑΡΥΣ

Λοιπόν, μίλησα με μία κυρία/δεσποινίς της ΤΥ και θεωρητικά μου έλυσε το πρόβλημα!!!!!

Ακούστε: Ρωτώντας με για τα noise margins και attenuations, στο τέλος μου είπε και άλλαξα το operation mode του US Robotics router, από automatic σε GDMT. Oι άλλοι 9 TY που μίλησα μαζί τους τις 9 προηγούμενες βραδιές, δεν μπορούσαν να το προτείνουν? Πάντως ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ είναι που μεταξύ 2100-2110 χάνεται το internet αν το router είναι σε automatic mode...

Τώρα έχω internet σε ταχύτητα ίδια με πριν που ήταν στο αυτόματα (αλλά πλέον λέει ότι συνδέεται σε 9500 kbp/s ενώ πριν ήταν περίπου 19000)

Για να δούμε πού θα οδηγηθεί η κατάσταση...

sdikr
07-07-07, 23:18
Λοιπόν, μίλησα με μία κυρία/δεσποινίς της ΤΥ και θεωρητικά μου έλυσε το πρόβλημα!!!!!

Ακούστε: Ρωτώντας με για τα noise margins και attenuations, στο τέλος μου είπε και άλλαξα το operation mode του US Robotics router, από automatic σε GDMT. Oι άλλοι 9 TY που μίλησα μαζί τους τις 9 προηγούμενες βραδιές, δεν μπορούσαν να το προτείνουν? Πάντως ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ είναι που μεταξύ 2100-2110 χάνεται το internet αν το router είναι σε automatic mode...

Τώρα έχω internet σε ταχύτητα ίδια με πριν που ήταν στο αυτόματα (αλλά πλέον λέει ότι συνδέεται σε 9500 kbp/s ενώ πριν ήταν περίπου 19000)

Για να δούμε πού θα οδηγηθεί η κατάσταση...
Με λίγα λόγια σε γύρισαν σε adsl1 ;)

dgourlis
07-07-07, 23:28
Με λίγα λόγια σε γύρισαν σε adsl1 ;)

Τουλάχιστον, μπορώ και έχω internet και αν είναι αδιάκοπτο, είμαι ευχαριστηνένος μέχρι να βρεθεί η λύση του προβλήματος.

Απλά μου κάνει εντύπωση πως κανένας "ειδικός" της εταιρείας δεν πρότεινε ό,τι η σημερινή υπάλληλος, τουλάχιστον σαν προσωρινή λύση,,,,

TheThing
08-07-07, 12:45
Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα: Απο τις 22:00 και μέχρι το πρωι δεν μπορεί να συνδεθει το μόντεμ μου με τίποτα! Συνδέεται για 5 δευτερόλεπτα και μετα πέφτει. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3 βραδιές. Την ημέρα έχω κανονικά μετα τις 10 το βράδι τίποτα.

dgourlis
08-07-07, 15:03
Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα: Απο τις 22:00 και μέχρι το πρωι δεν μπορεί να συνδεθει το μόντεμ μου με τίποτα! Συνδέεται για 5 δευτερόλεπτα και μετα πέφτει. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3 βραδιές. Την ημέρα έχω κανονικά μετα τις 10 το βράδι τίποτα.

Μπράβο, τρίτος λοιπόν με το ίδιο πρόβλημα! Και πηγαιναν οι αξιέπαινοι κύριοι της Forthnet να με βγάλουν τρελλό!

να σκεφτείς πως χθες με ρώτησαν αν στην γύρω περιοχή υπάρχουν φωτεινές επιγραφές που ανάβουν από τις 2100 και μετά...

Για να δούμε τι θα σου πουν και εσένα!! Σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας!

TheThing
08-07-07, 16:49
Μπράβο, τρίτος λοιπόν με το ίδιο πρόβλημα! Και πηγαιναν οι αξιέπαινοι κύριοι της Forthnet να με βγάλουν τρελλό!

να σκεφτείς πως χθες με ρώτησαν αν στην γύρω περιοχή υπάρχουν φωτεινές επιγραφές που ανάβουν από τις 2100 και μετά...

Για να δούμε τι θα σου πουν και εσένα!! Σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας!

Κάτσε να μπορέσω να τους μιλήσω πρώτα...4 μισάωρες αναμονές μέχρι τώρα και μετα ακουγα το απόλυτο κενό:evil:

dgourlis
08-07-07, 20:57
Αγωνία...

Από το πρωί έχω βάλει τις ρυθμίσεις του router σε automatic mode και έχω download περίπου σε 14Μb/s σύμφωνα με το www.speedtest.net

Θέλω να δω αν και σήμερα θα κοπεί το internet στις 2100.....

dgourlis
08-07-07, 21:16
ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ στις 2100 περίπου

Έβαλα το mode σε GDMT και δουλεύει πάλι. τα information που έχω είναι τα εξής:

(1)Αutomatic Mode (όταν δούλευε από το πρωί μέχρι πριν λίγο)
Upstream 508 (Kbps)
Downstream 19414 (Kbps)

Noise Margin Upstream 24db Downstream 6db
Attenuation Upstream 17db Downstream 21db

(2)gdmt mode μετά τη διακοπή
Upstream 256 (Kbps)
Downstream 9632 (Kbps)

Noise Margin Upstream 9db Downsream 8 db
Attenuation Upstream 20db Downstream 19 db

Τι σημαίνουν όλα αυτά? Καμία ιδέα?

Fat Freddy
08-07-07, 21:22
Τι σημαίνουν όλα αυτά? Καμία ιδέα?

Sorry που στο λέω αυτό, επειδή είσαι γιατρός μάλλον θα βάλεις τα γέλια...

Σκέφτηκες να φέρεις εξορκιστή για τη γραμμή σου?

dgourlis
08-07-07, 21:36
Sorry που στο λέω αυτό, επειδή είσαι γιατρός μάλλον θα βάλεις τα γέλια...

Σκέφτηκες να φέρεις εξορκιστή για τη γραμμή σου?

Δηλαδή??? Δηλαδή???? :( :( :(

body125z
08-07-07, 21:41
παιδια χτες το βραδυ με αποσυνεδεε και εμενα συνεχεια... κατα τις 4 το πρωι...:(

Fat Freddy
08-07-07, 22:33
Δηλαδή??? Δηλαδή???? :( :( :(

Δηλαδή... αγιασμό, πετραχήλι, κλπ :evil:

dgourlis
08-07-07, 22:35
Δηλαδή... αγιασμό, πετραχήλι, κλπ :evil:

ναι ναι σίγουρα, τα έχω σκεφτεί και εγώ, υπάρχει ιερέας εξειδικευμένος σε broadband προβλήματα, θα τον καλέσουν. Στο μεταξύ, αυτά τα νούμερα που έκανα post, λένε - σημαίνουν κάτι ή απλώς είναι νούμερα?

TheThing
08-07-07, 22:40
Παιδιά πάλι δεν συνδέεται, απο τις 10 και μετα...το έβαλα σε G.992.3 (adsl2) και όχι adsl2+ και συνδέθηκα....μυρίζομαι link type με adsl2+ μπαίνει σε fast path ενώ σε adsl2 σε interleaved path. Το θέμα είναι ότι snr και attenuation παραμενουν ακριβώς τα ίδια!! Οπότε που το προβλημα?:hmm:

TheThing
08-07-07, 22:44
επίσης σε automatic δεν μου συνδέεται αν και το Link type του είναι interleaved...:(

dgourlis
08-07-07, 23:06
επίσης σε automatic δεν μου συνδέεται αν και το Link type του είναι interleaved...:(

Οπότε το πρόβλημα που πρωτοδιαπίστωσα, επαναλαμβάνεται και σε άλλη περιοχή. Ακολούθησα τα λεγόμενά σου και άλλαξα το mode σε ADSL2 και όντως συνδέομαι και πάλι. Οπότε το πρόβλημα το έχει η κυρία Forthnet και όχι εμείς.

Για να δούμε τι θα κάνουν τώρα...

TheThing
09-07-07, 00:10
Οπότε το πρόβλημα που πρωτοδιαπίστωσα, επαναλαμβάνεται και σε άλλη περιοχή. Ακολούθησα τα λεγόμενά σου και άλλαξα το mode σε ADSL2 και όντως συνδέομαι και πάλι. Οπότε το πρόβλημα το έχει η κυρία Forthnet και όχι εμείς.

Για να δούμε τι θα κάνουν τώρα...

Η 4νετ το έχει μάλλον το πρόβλημα, αλλα το θέμα είναι γιατί γίνεται μετα τις 10 το βράδι και μέχρι το πρωι ενώ την υπόλοιπη μέρα όλα είναι μια χαρα!:hmm:

dgourlis
09-07-07, 00:15
Η 4νετ το έχει μάλλον το πρόβλημα, αλλα το θέμα είναι γιατί γίνεται μετα τις 10 το βράδι και μέχρι το πρωι ενώ την υπόλοιπη μέρα όλα είναι μια χαρα!:hmm:

Σε εμένα το πρόβλημα εμφανιζεται στις 2100 μέχρι το πρωί. Μέχρι που σκέφθηκα πως έχω κάποιο trojan που ενεργοποιείται στις 2100. Οι έλεγχοι που έκανα ήταν ευτυχώς αρνητικοί.

Οι κύριοι τηςεταιρείας θέλουν να με πείσουν ότι κάτι συμβαίνει από τη δική μου μεριά, αδιαφορώντας για το report του δικού τους τεχνικού που ήρθε εδώ κάποια στιγμή τον Ιούνιο και τα βρήκε όλα εντάξει...

Για να δούμε...

TheThing
09-07-07, 00:22
εγώ παίρνω τηλ 2 μέρες τώρα και στα 21 λέπτα κλείνει η γραμμη...δεν μπορώ να τους ρωτήσω

dgourlis
09-07-07, 00:52
εγώ παίρνω τηλ 2 μέρες τώρα και στα 21 λέπτα κλείνει η γραμμη...δεν μπορώ να τους ρωτήσω

Ακόμα και 34 λεπτά έτυχε να περιμένω (και μην αρχίσει κάνας εξυπνάκιας πάλι τα περί λιγότερης αναμονής κλπ).
Επίσης. τις 2 τελευταίες μέρες, ενώ απαντούν, στη συνέχεια λένε "Δε σας ακούω καλά και το κλείνουν".
Προφανώς, αφού έχω μιλήσει σχεδόν με όλους τους, όταν βλέπουν στην αναγνώριση το νούμερό μου, απλά αδιαφορούν.

Συγχαρητήρια και πάλι στη δεσποινίδα/κυρία, η οποία με ευγένεια ειλικρινή και επαγγελματισμό, μου έδωσε μία λύση, έστω ελπίζω προσωρινή, σε αντίθεση με κάτι "ψευτομαγκάκια" που λέγανε αερολογίες και γενικότητες...

Υπομονή, επιμονή και νάναι καλά η ανπιχτή ακρόαση για την αναμονή...

Keep us post, όπως λένε και βαρβαριστί.

TheThing
09-07-07, 03:33
από τις 3 το βράδι μέχρι τώρα μπορώ να μπω μόνο με G.Lite. Ούτε adsl2, ούτε adsl1 ούτε τίποτα!

myriam
09-07-07, 10:25
από τις 3 το βράδι μέχρι τώρα μπορώ να μπω μόνο με G.Lite. Ούτε adsl2, ούτε adsl1 ούτε τίποτα!

Και εγώ το ιδιο πρόβλημα..Από τις 10.00 το βράδυ μέχρι και τώρα..Σήμερα κατά τις 9.00 το πρωί δεν μου άνοιγε τίποτα..Από την υποστήριξη βέβαια μου είπαν ότι με βλέπουν συνδεδεμένη..
Τι να πω; αλλά κυρίως τι να κάνω;:hmm:

TheThing
09-07-07, 12:59
Μπράβο, τρίτος λοιπόν με το ίδιο πρόβλημα! Και πηγαιναν οι αξιέπαινοι κύριοι της Forthnet να με βγάλουν τρελλό!

να σκεφτείς πως χθες με ρώτησαν αν στην γύρω περιοχή υπάρχουν φωτεινές επιγραφές που ανάβουν από τις 2100 και μετά...

Για να δούμε τι θα σου πουν και εσένα!! Σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας!

Ε, δεν πάμε καλά, και εμένα για φωτεινές επιγραφές μου μιλούσαν!!:rofl: Μου είπαν να πάρω όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα...το θέμα είναι ότι 2 μέρες επαιρνα συνεχεια τηλέφωνο την ώρα που μου είχα παρουσιαστει αλλα κανείς δεν το σήκωνε....κοινώς συννενόηση μπουζούκι:down:

TheThing
09-07-07, 14:22
Ακόμα και 34 λεπτά έτυχε να περιμένω (και μην αρχίσει κάνας εξυπνάκιας πάλι τα περί λιγότερης αναμονής κλπ).
Επίσης. τις 2 τελευταίες μέρες, ενώ απαντούν, στη συνέχεια λένε "Δε σας ακούω καλά και το κλείνουν".
Προφανώς, αφού έχω μιλήσει σχεδόν με όλους τους, όταν βλέπουν στην αναγνώριση το νούμερό μου, απλά αδιαφορούν.

Συγχαρητήρια και πάλι στη δεσποινίδα/κυρία, η οποία με ευγένεια ειλικρινή και επαγγελματισμό, μου έδωσε μία λύση, έστω ελπίζω προσωρινή, σε αντίθεση με κάτι "ψευτομαγκάκια" που λέγανε αερολογίες και γενικότητες...

Υπομονή, επιμονή και νάναι καλά η ανπιχτή ακρόαση για την αναμονή...

Keep us post, όπως λένε και βαρβαριστί.

Τι ρούτερ έχεις;

dgourlis
09-07-07, 14:55
Τι ρούτερ έχεις;


To USR που δίνει η εταιρεία...

Fat Freddy
09-07-07, 15:00
To USR που δίνει η εταιρεία...

Αν μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο ρουτερ, κάνε το.

Εγώ (έχω αναφερθεί σε αυτό αρκετές φορές σε άλλα threads) είδα σημαντικότατη βελτίωση με το speedtouch που μου σύστησε ο τεχνικός της 4νετ που ήρθε σπίτι μου την 1η φορά.

dgourlis
09-07-07, 21:54
Καλά τους έχω βαρεθεί, έτσι?? Πάλι δεν έχει internet από τη γνωστή ώρα, αλλά αυτό που με νευρίασε περισσότερο ήταν ο ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ και ο ΤΟΝΟΣ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ τους!!!

Mίλησα το πρωί με το λογιστήριο και εξήγησα πως πρέπει να μου πιστώσουν την κάρτα διότι ακόμα και τώρα δεν έχω πλήρη υπηρεσία από αυτούς και η κυρία, ευγενέστατη, με παρέπεμψε σε έναν ψευτόμαγκα και "δήθεν" της υπηρεσίας τηλεφωνίας.

Αφού εξήγησα ξανά το πρόβλημα με την υπηρεσία τους και ότι ζητώ την ελάχιστη αποζημίωση, μου λέει το Θεικό"Μα καλά, τι θα πει δεν έχετε υπηρεσία? Εμείς προσφέρουμε δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις, και θέλετε και αποζημίωση??"

Κράτησα την υπομονή μου και του εξήγησα πως το να μην μπορούν να με καλέσουν από κινητά, δεν είναι ακριβώς υπηρεσία. και το γεγονός πως διακόπτουν το internet μετά τις 2100, μάλλον κομμουνιστική τακτική είναι παρά υπηρεσία που αγοράζω.

Μην τα πολυλογώ, μου είπε πως θα μου απαντήσει "ειδκός προιστάμενος" κάποια στιγμή.

Όταν ρώτησα αν θα έπρεπε να περιμένω προτού ξανακάνω καταγγελία, το μαγκάκι της forthnet λέει "Πού, στην ΕτΕΕ? Καλά, κάντε"

Αμ δε, παληκάρι μου, αλλού σας έχω καταγγείλει και να δούμε ποιος θα γελάει τελευταίος..!

TheThing
09-07-07, 22:06
και εγω απο 21:55 δεν έχω νετ...παιρνω τώρα ξανα τηλ αλλα τιποτα με γειώνουν

Fat Freddy
09-07-07, 22:16
Αμφιβάλω αν υπάρχει συνδρομητής (οποιασδήποτε εταιρείας) που να έχει ασχοληθεί η ΕΕΤΤ με την καταγγελία του, πόσο μάλλον να έχει βοηθήσει σε λύση προβλήματος.

Αμειβόμενοι πολύ καλά γραφειοκράτες που έχουν ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα και καθόλου όρεξη για δουλειά.

Δηλαδή ότι χρειάζονται οι πάροχοι για να αλωνίζουν ανεξέλεγκτοι.

TheThing
09-07-07, 22:17
dgourlis μπορείς να πιασεις γραμμή στο 2111009000? Σε μενα μιλάει συνεχώς. Αλοίμονο μου είπαν να τους πάρω οταν παρουσιαστεί το πρόβλημα

TheThing
09-07-07, 22:24
dgourlis μπες εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=113329

dgourlis
09-07-07, 22:33
dgourlis μπορείς να πιασεις γραμμή στο 2111009000? Σε μενα μιλάει συνεχώς. Αλοίμονο μου είπαν να τους πάρω οταν παρουσιαστεί το πρόβλημα


Κάνω το εξής: Πατάω το redial συνέχεια, κάποια στιγμή πιάνει γραμμή. Μετά βάζω ανοιχτή ακρόαση, και περιμένω... περιμένω.... περιμένω...... περιμένω....πότε θα πάω από εκεί δεν ξέρω......

dgourlis
15-07-07, 01:20
Λοιπόν, επέστρψα από εξωτερικό και παρατήρησα ότι το πρόβλημα το βραδινών διακοπών του ADSL2+ mode συνεχίζει να υφίσταται... Οι υπόλοιποι φίλοι έχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα ακόμα? Υπάρχει νεότερο από τους νομπελίστες ΤΥ της Forthnet?

TheThing
15-07-07, 16:25
Λοιπόν, επέστρψα από εξωτερικό και παρατήρησα ότι το πρόβλημα το βραδινών διακοπών του ADSL2+ mode συνεχίζει να υφίσταται... Οι υπόλοιποι φίλοι έχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα ακόμα? Υπάρχει νεότερο από τους νομπελίστες ΤΥ της Forthnet?

dgourlis φιλε είμαι Σαλονικα οπότε δεν μπορω να δω αν υφισταται ακομα το πρόβλημα..αν μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες για το τι συμβαινει ή αν βρεις τα παληκαρια στην Τ.Υ θα ήταν πολύ καλό!

@ ADSLgr.com All rights reserved.