PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου από ΟΤΕ σε ΝΟΒΑ



Sjors
23-07-19, 20:37
Καλησπέρα, έχοντας πολλά προβλήματα με την ΟΤΕ εδώ και αρκετό καιρό πήγα στην ΝΟΒΑ. Έκλεισα το πακέτο μόλις χθες και σήμερα μου ηρθε μήνυμα από ΝΟΒΑ. Η ενεργοποίηση της γραμμής μου και η ένταξη μου στην εταιρεία τους γίνεται σήμερα. Άπλα παρατήρησα κάποια πράγματα και θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Όταν ανοίγω το PC (συνδέεται ενσυρματα με το ρουτερ) μέτα από λίγο( λίγα λεπτά) χάνεται η σύνδεση αναβοσβήνει το dsl και μετά γράφει στο ρουτερ ότι είμαι online. Πάρολαυτα δεν έχω ιντερνετ ούτε σε WiFi ούτε στο PC. Μπήκα μέσα στο 192.168.1.1 κ στην LAN βγάζει disconnection reason: No Carrier. Έκανα ένα googlarisma και ειδα πως υπάρχει σαν πρόβλημα αλλά δε κατάλαβα πως λύνεται.

2. Δεν μπορώ να καλέσω κινητά από το σταθερό του σπιτιού.

Δεδομένου ότι πρακτικά μπήκα σήμερα στην ΝΟΒΑ αυτά οφείλονται στην αλλαγή παρόχου οπότε θα πρέπει να περιμένω; Είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ γιατί λόγω δουλειάς χρειάζομαι άμεσα internet;
*Έχω ρουτερ του ΟΤΕ το speedport entry 2i.

- - - Updated - - -

Επισυνάπτω στοιχεία της γραμμής μήπως βοηθήσουν

Arvanitis Garage
24-07-19, 06:19
Το 2ο screen που ανέβασες ειναι για vdsl connection (ptm). Ανέβασε το ακριβώς από κάτω που λέει atm

user2163
24-07-19, 10:30
username/password έβαλες;

sdikr
24-07-19, 10:37
Το No carrier σημαίνει πως δεν υπάρχει επικοινωνία απο το dslam προς τον bbras του παρόχου, δεν έχει γίνει δηλαδή η πλήρη ενεργοποίηση.

Τσέκαρε λίγο και αυτο http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3997#sthash.MRo0imq5.dpbs

Sjors
24-07-19, 10:39
Εντωμεταξύ χθες έκανε μια επανεκκίνηση και δεν ερχόταν για ώρα και όταν το έβγαλα από splitter και το συνέδεσα απευθείας στη μπριζα ηρθε κατευθείαν.

- - - Updated - - -

Άρα οι επανεκίννησεις τα ανεβοκατεβάσματα ταχύτητας κλπ είναι φυσιολογικά έτσι μέχρι να γίνει πλήρης ενεργοποίηση ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.