PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση Vodafone



Σελίδες : [1] 2

dimitrisvlc
25-07-19, 17:13
Καλησπέρα στο γκρουπ! Έχω το εξής πρόβλημα με την συνδεσή μου το τελευταίο 4μηνο, ενώ όταν έχει τις "καλές" της η σύνδεση παρατηρώ την εξής εικόνα και όλα δουλεύουν ρολόι:
205480

Κάποιες στιγμές ή αρχίζει τις αποσυνδέσεις ή ανεβοκατεβαίνει η ταχύτητα ή και τα δύο με αποτέλεσμα να κολλάει το internet. Στην σελίδα με τις καταγραφές του router (Vodafone H300s) μου εμφανίζει την παρακάτω εικόνα:
205481

Έχουν έρθει μέχρι τώρα 4 τεχνικοί της Vodafone και μόνο ο ένας έτυχε να βρίσκεται στην ώρα του προβλήματος, οι υπόλοιποι είδαν την γραμμή μια χαρά. Επίσης μου άλλαξαν router και δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ όπου και ήρθε ο τεχνικός και μου είπαν ότι κάτι άλλαξε. Συγχωρέστε με που δεν ξέρω και πάρα πολλά να σας κατευθύνω περισσότερο αλλά πραγματικά κοντεύω να σκάσω. Οι φωτογραφίες δείχνουν κάτι ή να πάω για φορητότητα μήπως και ο ΟΤΕ καταφέρει να επιλύσει το πρόβλημα ή να μην υπάρχει καν πρόβλημα στο δικτυό του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

bill2015
25-07-19, 17:46
Το ίδιο θεματάκι είχα με το ενλογω router
Βέβαια βλέπω ότι μαζεύει πολλά λάθη εσένα
Δοκίμασες με αλλο ρουτερ ;

dimitrisvlc
25-07-19, 17:49
Όχι δεν δοκίμασα γιατί με το προηγούμενο είχα μεγαλύτερο πρόβλημα.. Έκανε μόνο επανεκκινήσεις γι'αυτό και μου το άλλαξαν. Μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να φταίει η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού αλλά τα προβλήματα εμφανίστηκαν μόνο όταν πήγα απο 50mpbs σε 100.

bill2015
25-07-19, 18:32
Αν δεν είναι δύσκολο δοκίμασε να την αλλάξεις
Στη κεντρική πρίζα το έχεις ;

mel_ex
21-09-19, 16:26
Συνεχίζω να εχω κ γω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 4 μήνες. Από τότε που η voda πήρε την cyta. Συνεχώς αποσυνδέσεις. Μου έχουν στείλει 3 ρουτερ με το τελευταίο να είναι το προηγούμενο μοντέλο 267A και το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Έχω συνεχώς αποσυνδέσεις. Άλλαξα φίλτρα, καλώδια, πρίζα τηλεφώνου. Σύνδεση στην κεντρική πρίζα. Με και χωρίς splitter. Οι τεχνικοί δεν βλέπουν απολύτως τίποτα, και οι 3 που με επισκεφθηκαν. Κάθε μέρα καλώ την τεχνική υποστήριξη 2-3 φορές την ημέρα και θα συνεχίσω να καλώ μέχρι να λήξει το συμβόλαιο.

Να δώσω ένα σωρό χρήματα για να αλλάξω την καλωδίωση και μετά πάλι τα ίδια; Και τόσα χρόνια ΟΤΕ και Cyta γιατί δεν είχα πρόβλημα και με την πρώτη μέρα που πήγα vodafone άρχισαν τα προβλήματα. Σήμερα που κάλεσα την τεχνική υποστήριξη μου είπαν θα το στείλουν στο τμήμα δικτύου. Άντε να δούμε τι θα κάνουν.

Εντωμεταξύ όταν αποσυνδέεται συχρονίζει πιο κάτω. Με το Η300S συγχρόνιζε στα 17, τώρα με το 267Α στα 21 από τα 30 που κανονικά πρέπει να έχω.

2019-09-21T14:11:42Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T14:11:42Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T13:43:58Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T13:35:17Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T13:25:00Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T13:13:11Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-21T13:11:04Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-19T20:27:24Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-19T17:33:07Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-19T15:49:32Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-19T13:44:12Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-18T15:26:01Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-18T15:25:59Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-18T11:46:20Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-18T11:42:12Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-18T11:39:55Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-17T15:08:43Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-16T23:18:48Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:119.18.195.201,scan dest address:46.177.149.194,and source port:2717,dest port:378
2019-09-16T12:28:46Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:185.53.88.78,scan dest address:46.177.149.194,and source port:5995,dest port:9890
2019-09-16T12:12:58Z [Critical] call GetUB failed!
P0000-00-00T00:00:23 [Critical] call GetUB failed!
P0000-00-00T00:00:26 [Critical] call GetUB failed!

207026

bill2015
21-09-19, 20:14
Μάλλον παίρνεις απο αστικό κέντρο
έλενξε εσωτερική καλωδίωση

mel_ex
21-09-19, 22:21
Μάλλον παίρνεις απο αστικό κέντρο
έλενξε εσωτερική καλωδίωση

Από αστικό κέντρο παίρνω. Οπότε έφθασα στο σημείο που δεν μπορώ να το αποφεύγω πλέον. Παρόλο που οι τεχνικοί της vodafone τα βλέπουν όλα καλά. Τα βλέπουν καλά γιατί δεν κάνει αποσυγχρονισμό όταν συνδεουν το μηχάνημά τους. Από 'βδομάδα ηλεκτρολογο. Αντε να δούμε. :oneup:

bill2015
22-09-19, 08:49
Μίπως στη πολυκατοικία σου αρχίσανε να βάζουν πολλοί 50 και για αυτό ;
Λέω μια υπόθεση

mel_ex
22-09-19, 10:20
Μίπως στη πολυκατοικία σου αρχίσανε να βάζουν πολλοί 50 και για αυτό ;
Λέω μια υπόθεση

Στη πολυκατοικία που μένω δεν έχουν καν υπολογιστές. 50αρα δεν υποστηρίζει η περιοχή. Εδώ οι άχρηστοι πήγαν έβαλαν κάμερες στην πολυκατοικία και αντί να συνδέσουν με υπολογιστή, τις σύνδεσαν να παρακολουθούν από την τηλεόρασή τους. Έλεος. Εποχές μεσαίωνα.

Σήμερα παλάβωσε στις αποσυνδέσεις. Έμεινε το λαμπάκι του Ιντερνετ κόκκινο. Δεν ασχολούμαι πλέον. Συνδέομαι με hotspot από το κινητό αυτή τη στιγμή. Τα δοκίμασα όλα.

Αυτό με τις παρεμβολές αν ισχύει τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω;

bill2015
22-09-19, 10:38
όχι αλλά νομίζω γίνεται γτ είσαι στο όριο απο το αστικό κέντρο
Εγώ προτείνω να καλέσεις ξανά στο 13811 και να αναφέρεις το πρόβλημα σου

paanos
22-09-19, 10:43
Αν ο φίλος είναι στο δίκτυο vodafone για εξυπηρέτηση τεχνική καλεί δωρεάν 13840.

mel_ex
22-09-19, 10:43
όχι αλλά νομίζω γίνεται γτ είσαι στο όριο απο το αστικό κέντρο
Εγώ προτείνω να καλέσεις ξανά στο 13811 και να αναφέρεις το πρόβλημα σου

Κάλεσα χθες την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι το πρόβλημα θα το αναλάβει το τμήμα δικτύου. Να περιμένω ή να τους πρήξω και σήμερα; :p

Λες να μη σηκώνει εδώ την 30αρα γραμμή; Να τους πως να μου αλλάξουν το συμβόλαιο πιο κάτω; Με είχαν καλέσει μια μέρα από τη vodafone για να μου αλλάξουν το συμβόλαιο προς τα κάτω χωρίς οικονομική επιβάρυνση αλλά δεν δέχτηκα γιατί χρειάζομαι την 30αρα γραμμή.

bill2015
22-09-19, 10:58
Είχε πει ότι είναι πρώην cyta
Κάλεσε για να δεις μίπως είχαν κάπιο αποτέλεσμα

mel_ex
22-09-19, 11:02
Είχε πει ότι είναι πρώην cyta
Κάλεσε για να δεις μίπως είχαν κάπιο αποτέλεσμα

Θα με καλέσουν αυτοί. Ευτυχώς σε αυτόν το τομέα είναι γρήγοροι. Από Σάββατο σε Κυριακή δεν νομίζω να έκαναν κάτι. Περιμένω από 'βδομάδα.

bill2015
22-09-19, 14:11
Θα δειξει γτ αν το αναλαβει η vodafone θα περιμενεις καιρο

GregoirX23
23-09-19, 12:15
Θα με καλέσουν αυτοί. Ευτυχώς σε αυτόν το τομέα είναι γρήγοροι. Από Σάββατο σε Κυριακή δεν νομίζω να έκαναν κάτι. Περιμένω από 'βδομάδα.

Ήρθε η αντικατάσταση ε; Τα ίδια...
Το πιο περίεργο είναι ότι δεν στο έκανε σε άλλους παρόχους..
Να την άκουσε ξαφνικά η εσωτερική καλωδίωση; Τι να πω..
Θα μπορούσες δοκιμαστικά να γυρίσεις σε adsl να δεις αν θα το κάνει..

Παρατηρείς διακυμάνσεις στο snr; Το άλλο κουλό είναι ότι τα crc είναι οκ με όλα αυτά..
Καλό θα ήταν να έβαζες καμιά εικόνα όταν έχεις το πρόβλημα..

Το επόμενο βήμα αν ήξερες θα ήταν να δοκιμάσεις στον κατανεμητή..να δεις διαφορές..
Αλλά αν δεν στο κάνει το πρόβλημα αμέσως μέχρι πότε θα κάτσεις εκεί...

Εγώ θα ζήταγα αλλαγή πόρτας στο dslam η αλλαγή ζεύγους μετά..αν ήμουν σίγουρος για το δικό μου κομμάτι
(εσωτερική καλωδίωση), αλλά αφού το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί αλλάζει το θέμα..

Στα στατιστικά πάντως δεν δείχνει κάτι αφύσικο η γραμμή..πέρα από τα κουλά που σου κάνει..
Ναι είναι τίποτα παρεμβολές; Τίποτα με το δίκτυο του παρόχου;
Όλα τα ρούτερ σου κάνουν εντελώς ρεστάρτ ε; Σβήνουν όλα τα λαμπάκια; Η απλά αποσυγχρονισμό;

Το πρόβλημα με αυτές τις υποθέσεις είναι ότι πρέπει να κάνουν έλεγχο και η voda και ο οτε στον χαλκό του..
Οπότε καλό κουράγιο..
Από την άλλη για όσες μέρες έχεις προβληματική υπηρεσία δικαιούσαι κάποια μείωση στο λογαριασμό νομίζω..
Τώρα αν διαπιστωθεί δικό σου πρόβλημα..dont know..

Btw κ βρήκα κάτι παρόμοιο...
https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/7kxqaw/i_need_some_help_with_my_internet_in_general/
Κ αυτό...https://www.a1community.net/festnetz-internet-314/modem-probleme-und-fragen-250789
Το μήνυμα στην ουσία σημαίνει: [προειδοποίηση] Η λειτουργία κλήσης απέτυχε!... Επειδή αποσυγχρονίζει μάλλον..


Άσχετο..μπράβο κ προφίλ 8b η voda..καλό για μακρινές αποστάσεις..αλλά μέχρι 50αρα..

mel_ex
23-09-19, 13:47
Ήρθε η αντικατάσταση ε; Τα ίδια...
Το πιο περίεργο είναι ότι δεν στο έκανε σε άλλους παρόχους..
Να την άκουσε ξαφνικά η εσωτερική καλωδίωση; Τι να πω..
Θα μπορούσες δοκιμαστικά να γυρίσεις σε adsl να δεις αν θα το κάνει..

Παρατηρείς διακυμάνσεις στο snr; Το άλλο κουλό είναι ότι τα crc είναι οκ με όλα αυτά..
Καλό θα ήταν να έβαζες καμιά εικόνα όταν έχεις το πρόβλημα..

Το επόμενο βήμα αν ήξερες θα ήταν να δοκιμάσεις στον κατανεμητή..να δεις διαφορές..
Αλλά αν δεν στο κάνει το πρόβλημα αμέσως μέχρι πότε θα κάτσεις εκεί...

Εγώ θα ζήταγα αλλαγή πόρτας στο dslam η αλλαγή ζεύγους μετά..αν ήμουν σίγουρος για το δικό μου κομμάτι
(εσωτερική καλωδίωση), αλλά αφού το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί αλλάζει το θέμα..

Στα στατιστικά πάντως δεν δείχνει κάτι αφύσικο η γραμμή..πέρα από τα κουλά που σου κάνει..
Ναι είναι τίποτα παρεμβολές; Τίποτα με το δίκτυο του παρόχου;
Όλα τα ρούτερ σου κάνουν εντελώς ρεστάρτ ε; Σβήνουν όλα τα λαμπάκια; Η απλά αποσυγχρονισμό;

Το πρόβλημα με αυτές τις υποθέσεις είναι ότι πρέπει να κάνουν έλεγχο και η voda και ο οτε στον χαλκό του..
Οπότε καλό κουράγιο..
Από την άλλη για όσες μέρες έχεις προβληματική υπηρεσία δικαιούσαι κάποια μείωση στο λογαριασμό νομίζω..
Τώρα αν διαπιστωθεί δικό σου πρόβλημα..dont know..

Btw κ βρήκα κάτι παρόμοιο...
https://www.reddit.com/r/HomeNetworking/comments/7kxqaw/i_need_some_help_with_my_internet_in_general/
Κ αυτό...https://www.a1community.net/festnetz-internet-314/modem-probleme-und-fragen-250789
Το μήνυμα στην ουσία σημαίνει: [προειδοποίηση] Η λειτουργία κλήσης απέτυχε!... Επειδή αποσυγχρονίζει μάλλον..


Άσχετο..μπράβο κ προφίλ 8b η voda..καλό για μακρινές αποστάσεις..αλλά μέχρι 50αρα..

Μίλησα με ηλεκτρολόγο σήμερα και θα έρθει να ελέγξει αύριο. Μου είπε πως αν τα καλώδια έχουν σκουριάσει θα τα καθαρίσει. Θα ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση αλλά αν προβούμε σε αλλαγή τότε πεταμένα λεφτά. Μήπως υπάρχουν δύο δρόμοι στην εξωτερική καλωδίωση; Μία προς το σπίτι και μία προς τον ΟΤΕ; Για να ξέρω αν έχει κάποια βλάβη τι θα πω στη vodafone.

Ζήτησα αλλαγή πόρτας. Περιμένω τηλέφωνο από το τμήμα δικτύου. Ελπίζω να με καλέσουν αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος. Αν τελικά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα θα ζητήσω μείωση στο λογαριασμό αν και δεν περιμένω από τους κλέφτες να δώσουν τίποτα πίσω :p Όταν το κάνει κατεβαίνει και η ταχύτητα. Στο ρουτερ H300S κατέβαινε μέχρι τα 17 ενώ στο 267Α μέχρι τα 21mbs . Λέτε να μη σηκώνει την ταχύτητα και να πέφτει; Επίσης μέσα στα logs είδα κάτι firewall security errors με flooding attacks. Εγκατέστησα ένα firewall μήπως και καλά κάποιος από το ιντερνετ μ' εβαλε στόχο. Παρακάτω δίνω εικόνες τωρινές.

207083

21 δείχνει τωρα ενώ θα έπρεπε να είναι 30

2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-23T08:56:45Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:119.18.195.194,scan dest address:79.166.251.209,and source port:657,dest port:388
2019-09-22T13:27:28Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T09:28:12Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T08:40:52Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T08:33:41Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T00:14:50Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:14:44Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:14:36Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:13:40Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:13:28Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack

Δεν ξέρω αν σας το κάνει αλλά όταν καλώ από σταθερό πέφτει το ιντερνετ. Τωρα που κάλεσα το επιβεβαίωσα. Τι κουλό κ αυτό; :(

paanos
23-09-19, 14:42
Έχεις VoIP; Αν όχι, δοκίμασε να αλλάξεις το splitter σου και τα καλώδια, για αρχή μήπως έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και σου αποσυγχρονιζει το dsl.

mel_ex
23-09-19, 15:07
Έχεις VoIP; Αν όχι, δοκίμασε να αλλάξεις το splitter σου και τα καλώδια, για αρχή μήπως έχει κάποιο βραχυκύκλωμα και σου αποσυγχρονιζει το dsl.

Έχω δοκιμάσει ανταλλακτικά από τα 3 ρουτερ που μου έστειλαν. Λες και τα 3 να είναι ελαττωματικά;

galotzas
24-09-19, 01:21
Κινέζικες ips βαρανε τυχαια μην σε προβληματιζει. Εισαι πισω απο nat και εχεις και firewall.

GregoirX23
24-09-19, 02:25
Μίλησα με ηλεκτρολόγο σήμερα και θα έρθει να ελέγξει αύριο. Μου είπε πως αν τα καλώδια έχουν σκουριάσει θα τα καθαρίσει. Θα ελέγξει και την εξωτερική καλωδίωση αλλά αν προβούμε σε αλλαγή τότε πεταμένα λεφτά. Μήπως υπάρχουν δύο δρόμοι στην εξωτερική καλωδίωση; Μία προς το σπίτι και μία προς τον ΟΤΕ; Για να ξέρω αν έχει κάποια βλάβη τι θα πω στη vodafone.


Ζήτησα αλλαγή πόρτας. Περιμένω τηλέφωνο από το τμήμα δικτύου. Ελπίζω να με καλέσουν αφού ελέγξει και ο ηλεκτρολόγος. Αν τελικά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα θα ζητήσω μείωση στο λογαριασμό αν και δεν περιμένω από τους κλέφτες να δώσουν τίποτα πίσω :p Όταν το κάνει κατεβαίνει και η ταχύτητα. Στο ρουτερ H300S κατέβαινε μέχρι τα 17 ενώ στο 267Α μέχρι τα 21mbs . Λέτε να μη σηκώνει την ταχύτητα και να πέφτει; Επίσης μέσα στα logs είδα κάτι firewall security errors με flooding attacks. Εγκατέστησα ένα firewall μήπως και καλά κάποιος από το ιντερνετ μ' εβαλε στόχο. Παρακάτω δίνω εικόνες τωρινές.


207083


21 δείχνει τωρα ενώ θα έπρεπε να είναι 30


2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-23T13:17:55Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-23T08:56:45Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:119.18.195.194,scan dest address:79.166.251.209,and source port:657,dest port:388
2019-09-22T13:27:28Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T09:28:12Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T08:40:52Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T08:33:41Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-22T00:14:50Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:14:44Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:14:36Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:13:40Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-22T00:13:28Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack


Δεν ξέρω αν σας το κάνει αλλά όταν καλώ από σταθερό πέφτει το ιντερνετ. Τωρα που κάλεσα το επιβεβαίωσα. Τι κουλό κ αυτό; :(


Εσύ είσαι υπεύθυνος για την καλωδίωση που πάει στον κατανεμητή..το κουτί στο σπίτι σου δλδ, παραέξω είναι ευθύνη οτε ο χαλκός και ευθύνη βόντα ο εξοπλισμός της..εκεί δεν μπορείτε να κάνετε κάτι..
Όσες ημέρες έχεις βλάβη δίνουν..αλλά μην περιμένεις πολλά..κάπως αναλογικά πάει με τις ημέρες το πάγιο νομίζω..
Τώρα αν σηκώνει η όχι την ταχύτητα..μόνο με δοκιμή adsl για λίγες ημέρες ίσως το έβλεπες..αν κ φαίνεται οκ στα στατιστικά..
Το προφίλ 8b που σου έχουν βάλει έχει πρπ την ίδια ισχύ με του adsl..είναι για μακρινές vdsl γραμμές από α.κ..
Τι να πω..

Στα firewall security errors μη δίνεις σημασία..δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό..εξ'άλλου για να τα βλέπεις στο log πάει να πει ότι τα έκοψε το firewall.. Και ορισμένες φορές τα ρούτερ υπερβάλλουν λίγο σε αυτό το θέμα..

Χμμμ ενδιαφέρον..δεν θυμάμαι αν είχες ξαναβάλει φωτό με το πρόβλημα.. Αλλά όταν έχεις το πρόβλημα βλέπω τα εξής..
Το attenuation στο down ανεβαίνει από= 15,3->21,9..
Και το noise margin γκρεμίζεται από 16,2/8,7->6,7/6,4..
Επίσης τσιμπάς λίγα όμως, crc και κάποια fec στο up...
Το μυαλό μου πάντως πάει πιθανόν σε παρεμβολές η προβληματική καλωδίωση τώρα που έβαλες τη φωτό με το πρόβλημα..
Σε ποιο σημείο της γραμμής μπορεί να υπάρχει πρόβλημα..άγνωστο..θέλει ψάξιμο..


Για το πρόβλημα με το τηλέφωνο που λες τώρα... Το υποψιαζόμουν...αλλά πες το νωρίτερα άνθρωπε..
Αν ήταν pstn η γραμμή σου ήξερα να σου πω κάτι..αλλά σε voip μάλλον δεν πρέπει να παίζει αυτό το σενάριο...
Η γραμμή σου voip δεν είναι; Που συνδέεις το τηλέφωνο; Στο ρούτερ η στο φίλτρο/splitter στη πρίζα του τοίχου;
Σαν να μπερδευτήκαμε λίγο...
Όταν αποσυγχρονίζει λειτουργεί το τηλέφωνο;

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι..από αστικό κέντρο pstn πρέπει να δίνει η βόντα..
Άκου.. αν καλέσεις στο σταθερό κάποια ώρα που δεν έχεις πρόβλημα..αποσυγχρονίζει;
Λογικά πρέπει να κάνει το ίδιο αν σηκώσεις το σταθερό για να πάρεις τηλέφωνο..
Τη δοκιμή θα την κάνεις ενώ είσαι στα στατιστικά του ρούτερ και πατάς refresh.. Θα βλέπεις το noise margin αν πέφτει, ενώ καλείς
από κινητό στο σταθερό.. Η κάνεις ότι σηκώνεις το τηλ. χωρίς να χτυπάει για να πάρεις..
Αν πέφτει το noise margin και ενώ έχεις αλλάξει διάφορα splitter.. :down (το παλιό splitter το δοκίμασες; )
Είχα ίδιο πρόβλημα στη βόντα στο παρελθόν σε γραμμή pstn..και την είχε ακούσει το splitter στην άλλη άκρη της γραμμής, αυτό που είναι στο dslam.. Ναι υπάρχει και εκεί splitter..
Αφού ψαχτήκαμε, το συζητήσαμε και το έφτιαξαν.. Όχι γρήγορα πάντως.. Καθώς κάνει κ ο οτε έρευνα στο χαλκό..νομίζω..
Πάντως καλού κακού..δοκίμασε και καμιά άλλη τηλεφωνική συσκευή...ποτέ δε ξέρεις...

Anyway
Κοιτάξτε την εσωτερική καλωδίωση πρώτα..και βλέπουμε μετά..
Έχε στο νου σου αυτά που σου είπα.. Κάντε τη δοκιμή που λέω..Η αν μπορείτε πάρτε μετρήσεις με το ρούτερ στο κατανεμητή από το ζεύγος που πάει στο σπίτι σου.. Το σταθερό δεν χρειάζεται να είναι πάνω στη γραμμή..αλλά αν είναι προσοχή να είναι στη συνδεσμολογία και το φίλτρο η το splitter..

Α..επίσης η pstn γραμμή πρέπει να έχεις ~48v τάση, και ~8v όταν είναι σηκωμένο το τηλέφωνο..

Σεντόνι έγραψα πάλι..

mel_ex
24-09-19, 12:12
Εσύ είσαι υπεύθυνος για την καλωδίωση που πάει στον κατανεμητή..το κουτί στο σπίτι σου δλδ, παραέξω είναι ευθύνη οτε ο χαλκός και ευθύνη βόντα ο εξοπλισμός της..εκεί δεν μπορείτε να κάνετε κάτι..
Όσες ημέρες έχεις βλάβη δίνουν..αλλά μην περιμένεις πολλά..κάπως αναλογικά πάει με τις ημέρες το πάγιο νομίζω..
Τώρα αν σηκώνει η όχι την ταχύτητα..μόνο με δοκιμή adsl για λίγες ημέρες ίσως το έβλεπες..αν κ φαίνεται οκ στα στατιστικά..
Το προφίλ 8b που σου έχουν βάλει έχει πρπ την ίδια ισχύ με του adsl..είναι για μακρινές vdsl γραμμές από α.κ..
Τι να πω..

Στα firewall security errors μη δίνεις σημασία..δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό..εξ'άλλου για να τα βλέπεις στο log πάει να πει ότι τα έκοψε το firewall.. Και ορισμένες φορές τα ρούτερ υπερβάλλουν λίγο σε αυτό το θέμα..

Χμμμ ενδιαφέρον..δεν θυμάμαι αν είχες ξαναβάλει φωτό με το πρόβλημα.. Αλλά όταν έχεις το πρόβλημα βλέπω τα εξής..
Το attenuation στο down ανεβαίνει από= 15,3->21,9..
Και το noise margin γκρεμίζεται από 16,2/8,7->6,7/6,4..
Επίσης τσιμπάς λίγα όμως, crc και κάποια fec στο up...
Το μυαλό μου πάντως πάει πιθανόν σε παρεμβολές η προβληματική καλωδίωση τώρα που έβαλες τη φωτό με το πρόβλημα..
Σε ποιο σημείο της γραμμής μπορεί να υπάρχει πρόβλημα..άγνωστο..θέλει ψάξιμο..


Για το πρόβλημα με το τηλέφωνο που λες τώρα... Το υποψιαζόμουν...αλλά πες το νωρίτερα άνθρωπε..
Αν ήταν pstn η γραμμή σου ήξερα να σου πω κάτι..αλλά σε voip μάλλον δεν πρέπει να παίζει αυτό το σενάριο...
Η γραμμή σου voip δεν είναι; Που συνδέεις το τηλέφωνο; Στο ρούτερ η στο φίλτρο/splitter στη πρίζα του τοίχου;
Σαν να μπερδευτήκαμε λίγο...
Όταν αποσυγχρονίζει λειτουργεί το τηλέφωνο;

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι..από αστικό κέντρο pstn πρέπει να δίνει η βόντα..
Άκου.. αν καλέσεις στο σταθερό κάποια ώρα που δεν έχεις πρόβλημα..αποσυγχρονίζει;
Λογικά πρέπει να κάνει το ίδιο αν σηκώσεις το σταθερό για να πάρεις τηλέφωνο..
Τη δοκιμή θα την κάνεις ενώ είσαι στα στατιστικά του ρούτερ και πατάς refresh.. Θα βλέπεις το noise margin αν πέφτει, ενώ καλείς
από κινητό στο σταθερό.. Η κάνεις ότι σηκώνεις το τηλ. χωρίς να χτυπάει για να πάρεις..
Αν πέφτει το noise margin και ενώ έχεις αλλάξει διάφορα splitter.. :down (το παλιό splitter το δοκίμασες; )
Είχα ίδιο πρόβλημα στη βόντα στο παρελθόν σε γραμμή pstn..και την είχε ακούσει το splitter στην άλλη άκρη της γραμμής, αυτό που είναι στο dslam.. Ναι υπάρχει και εκεί splitter..
Αφού ψαχτήκαμε, το συζητήσαμε και το έφτιαξαν.. Όχι γρήγορα πάντως.. Καθώς κάνει κ ο οτε έρευνα στο χαλκό..νομίζω..
Πάντως καλού κακού..δοκίμασε και καμιά άλλη τηλεφωνική συσκευή...ποτέ δε ξέρεις...

Anyway
Κοιτάξτε την εσωτερική καλωδίωση πρώτα..και βλέπουμε μετά..
Έχε στο νου σου αυτά που σου είπα.. Κάντε τη δοκιμή που λέω..Η αν μπορείτε πάρτε μετρήσεις με το ρούτερ στο κατανεμητή από το ζεύγος που πάει στο σπίτι σου.. Το σταθερό δεν χρειάζεται να είναι πάνω στη γραμμή..αλλά αν είναι προσοχή να είναι στη συνδεσμολογία και το φίλτρο η το splitter..

Α..επίσης η pstn γραμμή πρέπει να έχεις ~48v τάση, και ~8v όταν είναι σηκωμένο το τηλέφωνο..

Σεντόνι έγραψα πάλι..

Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση. Σήμερα ήρθε ηλεκτρολόγος. Άλλαξε την εξωτερική πρίζα τηλεφώνου (κοντά στην εξώπορτα του σπιτιού). Ήταν χάλια. Αλλά όταν είχα αλλάξει τη μέσα πρίζα τηλεφώνου η οποία ήταν κ αυτή χάλια έκανε πάλι αποσυγχρονισμούς ενώ δεν είχε ακόμη αλλαχτεί η εξωτερική. Μου είπε πως ακόμη και άδεια να είναι η εξωτερική πρίζα επειδή συνδέεται η καλωδία με τη μέσα και περνάει τάση, μία από τις δύο να είναι σε χάλια κατάσταση τότε μπορεί να κάνει αποσυνδέσεις.

Η εσωτερική καλωδίωση είναι εντάξει δεν χρειάστηκε να παρέμβει καθαρίζοντας τα καλώδια. Μου είπε πως αν το ξανακάνει τότε μία λύση είναι να ρίξω καλώδιο utp από τα καλώδια του τοίχου που είναι 1.5m απόσταση και μπορεί να διορθωθεί αλλά μπορεί και όχι. Σήμερα πάντως δεν έκανε αποσυνδέσεις. (Μήπως άλλαξε κάτι η voda και δεν με ενημέρωσαν ακόμη;). Δεν το έκανε πριν ακόμη αλλάξω και την πρίζα.

Λέτε η εξωτερική πρίζα της οποίας οι επαφές ήταν χάλια να επηρέαζε και τη μέσα του δωματίου που ήταν καινούρια λόγω και μόνο το ότι συνδέονται αναμεταξύ τους;

Δεν έχω voip. Και δεν το κάνει πάντα αυτό με το τηλέφωνο. Τώρα που δοκίμασα να κάνω κλήσει δεν έπεσε η γραμμή.

Περιμένω τηλέφωνο από vodafone αν το ξανακάνει ακόμη και μετά τις διορθώσεις που θα κάνουν εκείνοι θα δοκιμάσω αυτό με το καλώδιο utp και ας χάσω τη μέσα τη πρίζα.

Θα ενημερώσω για οποιοδήποτε νέο.

Παρατήρησα αυτό με το noise margin. Όχι δεν πέφτει όταν καλώ.

georgep138
24-09-19, 12:42
Η εξωτερική πρίζα δεν χρειάζεται. Θα σου δημιουργεί πάντα προβλήματα (από υγρασία κ.λ.π.}
Ο ηλεκτρολόγος έπρεπε να κάνει την σύνδεση, μέσα σε στεγανό κουτί.

mel_ex
24-09-19, 16:46
Η εξωτερική πρίζα δεν χρειάζεται. Θα σου δημιουργεί πάντα προβλήματα (από υγρασία κ.λ.π.}
Ο ηλεκτρολόγος έπρεπε να κάνει την σύνδεση, μέσα σε στεγανό κουτί.

ανοιξε τα κουτια του τοίχου. Δεν βρήκε πρόβλημα στα καλώδια. Το μόνο που μου πρότεινε είναι αν το ξανακάνει να δοκιμάσουμε με utp καλώδιο καθώς αυτό που υπάρχει ήδη μέσα μπορεί να μη σηκώνει την ταχύτητα.

Παρ' όλα αυτά σημερα από της 8 το πρωι ακόμη και πριν αλλαχτει η πρίζα δεν αποσυνδέθηκε. Μπορεί να πείραξε και να δοκιμάζει κάτι η vodafone. Με τις ώρες του είναι :p

- - - Updated - - -


Κινέζικες ips βαρανε τυχαια μην σε προβληματιζει. Εισαι πισω απο nat και εχεις και firewall.

Μπορεί, καθώς παίζω και ένα online παιχνίδι και έχω ακούσει ότι κάποιοι από μέσα κάνουν DDOS. Από τότε όμως που έβαλα firewall (εκτός το ενσωματωμένο των windows) λίγο μπορεί να καλυτέρευσαν τα πράγματα. Δεν λέω πως αυτό ήταν το πρόβλημα αλλά μπορεί να ήταν και ένα μικρό μέρος του προβλήματος.

Με κάλεσαν απ' τη vodafone και όταν τους είπα ότι κάλεσα ηλεκτρολόγο για να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση μου είπαν να μην μπαίνω σε έξοδα εφόσον οι τεχνικοί τους δεν βρίσκουν κάτι. Με λυπούνται κιόλας. Αλλά αν βρουν οι τεσνικοί τους πρόβλημα θα με χρεώσουν :p Θα με ξανακαλέσουν την Πέμπτη. Δεν έχουν κάνει αλλαγές μέχρι τώρα.

mel_ex
28-09-19, 15:48
Μετά από 3 απροβλημάτιστες ημέρες ξανά αποσυνδέθηκε. Λέτε να δοκιμάσω αυτό με το utp καλώδιο που μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος ή τζάμπα θα "κρέμεται"; :(

GregoirX23
28-09-19, 22:12
Μετά από 3 απροβλημάτιστες ημέρες ξανά αποσυνδέθηκε. Λέτε να δοκιμάσω αυτό με το utp καλώδιο που μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος ή τζάμπα θα "κρέμεται"; :(

Στο log γράφει τπτ σχετικό;
Να διευκρινίσουμε..αποσυγχρονίζει..δεν κάνει ρεστάρτ το ρούτερ..σωστά;

mel_ex
28-09-19, 22:26
Στο log γράφει τπτ σχετικό;
Να διευκρινίσουμε..αποσυγχρονίζει..δεν κάνει ρεστάρτ το ρούτερ..σωστά;

2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-27T19:32:23Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-27T00:44:32Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:138.201.232.60,scan dest address:46.177.149.223,and source port:5443,dest port:6051

Δεν έκανε restart, μου ειχαν επισημάνει από την τεχνική υποστήριξη να παρατηρήσω όταν το κάνει αν λειτουργεί το τηλέφωνο. Και έκανε ένα γρήγορο τουτου πολύ γρήγορο. Παρατήρησα επίσης όταν με κάλεσαν στο σταθερό αποσυνδέθηκε το ίντερνετ. Λέτε να φταίει η συσκευή τηλεφώνου;

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Αν αλλάξω συσκευή ρούτερ με καποια που είδα όπως αυτή: TP-Link WiFi Modem/Router AC1200 VR400 θα λειτουργεί καλύτερα ή τζάμπα 70 ευρώ; Μήπως θα αντιμετωπίζει τα crc καλύτερα; Ευχαριστώ.

bill2015
28-09-19, 22:50
Μιπως για αρχή να δοκίμασες το ρούτερ μόνο του χωρίς το σταθερό πάνω στη πρίζα απευθείας το ρούτερ στη πρίζα

GregoirX23
28-09-19, 23:37
2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-28T15:41:49Z [Critical] call GetUB failed!
2019-09-27T19:32:23Z [Alert] firewall security alert! Fragment Flooding attack
2019-09-27T00:44:32Z [Alert] firewall security alert! Remote (source) address:138.201.232.60,scan dest address:46.177.149.223,and source port:5443,dest port:6051

Δεν έκανε restart, μου ειχαν επισημάνει από την τεχνική υποστήριξη να παρατηρήσω όταν το κάνει αν λειτουργεί το τηλέφωνο. Και έκανε ένα γρήγορο τουτου πολύ γρήγορο. Παρατήρησα επίσης όταν με κάλεσαν στο σταθερό αποσυνδέθηκε το ίντερνετ. Λέτε να φταίει η συσκευή τηλεφώνου;

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Αν αλλάξω συσκευή ρούτερ με καποια που είδα όπως αυτή: TP-Link WiFi Modem/Router AC1200 VR400 θα λειτουργεί καλύτερα ή τζάμπα 70 ευρώ; Μήπως θα αντιμετωπίζει τα crc καλύτερα; Ευχαριστώ.

Όταν σε παίρνουν είδες στατιστικά αν πέφτει το σνρ στιγμιαία;
Σπλίττερ είπαμε έχεις δοκιμάσει άλλα..
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις μια άλλη συσκευή τηλεφώνου..αν έχεις... Μόνο μια είναι συνδεδεμένη;
Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
Πολύμετρο δεν έχεις ε; Να βλέπαμε την τάση που φέρνει η γραμμή... Δεν είναι ακριβά btw.. https://www.skroutz.gr/s/4484210/DT-830B.html Για ερασιτεχνική χρήση θα είναι οκ..
Όσο για τα error..ξαναβάλε στατιστικά να δούμε..χωρίς να κάνεις ρεστάρτ το ρούτερ..να έχει ώρες uptime..

mel_ex
28-09-19, 23:44
Όταν σε παίρνουν είδες στατιστικά αν πέφτει το σνρ στιγμιαία;
Σπλίττερ είπαμε έχεις δοκιμάσει άλλα..
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις μια άλλη συσκευή τηλεφώνου..αν έχεις... Μόνο μια είναι συνδεδεμένη;
Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
Πολύμετρο δεν έχεις ε; Να βλέπαμε την τάση που φέρνει η γραμμή... Δεν είναι ακριβά btw.. https://www.skroutz.gr/s/4484210/DT-830B.html#reviews
Όσο για τα error..ξαναβάλε στατιστικά να δούμε..

Δεν παρατήρησα αυτό με το σνρ; Τι σημαίνει αν πέσει;

Καλώδια, σπλίτερ και φίλτρα όλα τα άλλαξα από 2-3 φορές

Πρώτη φορά το ακούω αυτό με τη συσκευή. Να δοκιμάσω να αλλάξω συσκευή. Ναι μόνο μία συσκευή σταθερού τηλεφώνου έχω.
Δυστυχώς δεν έβγαλα screenshot όταν έγινε αλλά αυτό που θυμάμαι είναι να πέφτει το noise margin. Θα κοιτάξω το σνρ όταν το ξανακάνει και θα ποστάρω εδώ.

Αν εννοείς το snr αυτό το "noise margin" ναι πέφτει από το 16 στο 6. CRC ανεβαίνει το δεύτερο, ενώ το πρώτο παραμένει 0. Δηλαδή 0/49.

GregoirX23
28-09-19, 23:54
Δεν παρατήρησα αυτό με το σνρ; Τι σημαίνει αν πέσει;

Καλώδια, σπλίτερ και φίλτρα όλα τα άλλαξα από 2-3 φορές

Πρώτη φορά το ακούω αυτό με τη συσκευή. Να δοκιμάσω να αλλάξω συσκευή. Ναι μόνο μία συσκευή σταθερού τηλεφώνου έχω.
Δυστυχώς δεν έβγαλα screenshot όταν έγινε αλλά αυτό που θυμάμαι είναι να πέφτει το noise margin. Θα κοιτάξω το σνρ όταν το ξανακάνει και θα ποστάρω εδώ.

Αν πέφτει όταν χρησιμοποιείται το τηλέφωνο μπορεί να σημαίνει πρόβλημα π.χ σε φίλτρο/σπλίττερ, όχι απαραίτητα μόνο το δικό σου αλλά και αυτό στο dslam, η μετά...γενικά..κανα βραχυκύκλωμα, η οξειδωμένες επαφές (κακή επαφή), η προβληματική συσκευή τηλεφώνου που λέγαμε..διάφορα..
Συμβαίνει καμιά φορά να τραβάει παραπάνω τάση η συσκευή τηλεφώνου η να έχει κανα πρόβλημα και να επηρεάζει τη γραμμή..

Τώρα να δημιουργούνται κ τίποτα παρεμβολές (https://www.google.gr/search?client=opera&hs=eeh&ei=RMmPXaeHA4r6wAK1m5EQ&q=radio+frequency+interference&oq=radio+frequency+interfere&gs_l=psy-ab.3.0.0j0i22i30l9.3982.4377..5369...0.0..1.579.1299.2-1j0j1j1......0....1..gws-wiz.f9X7m5hUX-Q).. Αγνώστου προελεύσεως; Υπάρχει κ αυτό το ενδεχόμενο..Θέλει παρακολούθηση..

Κάποια στιγμή όταν δεν θα έχεις κάνει ρεστάρτ το ρούτερ, για βάλε μια στατιστικά..

Τη δοκιμή που είχαμε πει, νομίζω την είχες κάνει.. Να μπεις δλδ στο ρούτερ να δεις τα στατιστικά..το σνρ συγκεκριμένα..κάνοντας refresh συνεχώς και να καλέσεις το σταθερό σου από κινητό Η να πάρεις και εσύ από το σταθερό κάπου..να δεις αν κάνει διάφορα το σνρ..αυτό..το έκανες έτσι;
Το Snr=Noise margin.. αυτό λέω..

Μετά καλό θα ήταν να βλέπαμε τη τάση της γραμμής.. Το πως το είπα πίσω.. Αυτό μπορούσε να το είχε δει και ο ηλεκτρολόγος η και ο τεχνικός του παρόχου όποτε κ αν είχε έρθει..
Πέρα από τα παραπάνω..δε βλέπω ακόμα κάποιο λόγο για να κάνεις καλωδιώσεις κ να αλλάζεις ρούτερ.. Τώρα αν θες προληπτικά να βάλεις αυτό το μικρό utp..Go for it.. Θα πρότεινα βέβαια αυτό (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/domimeni-kalodiosi/systima-chalkou/kalodia-exoterikon-choron/ftp-cat6/kalodio-dedomenon-f-ftp-2x-4-zevgon-cat6-gia-exoteriki-chrisi-185130_185130/) bytheway..
Ωραία θα ήταν μια μέτρηση στο κατανεμητή..αλλά...φαντάζομαι σου πέφτει δύσκολο.. Και το θέμα εδώ είναι..αν θα στο παρουσιάσει κ γρήγορα το πρόβλημα... Θα μπορούσες να καρφώσεις το ρούτερ κατευθείαν μετά το νέο καλώδιο.. Δεν ξέρω και πως πάει η καλωδίωση σου και αν υπάρχει ρεύμα εκεί..για να αποκλείσουμε θέμα εσωτερικής καλωδίωσης.. Τι να πω..είναι να μη σου τύχει..

Τέλος..μόνο αν τους παρακαλέσεις θερμά για αλλαγή πόρτας στο dslam να φύγει και αυτή η πιθανότητα..
Η και αν σου κάνουν τη χάρη συμπληρωματικά..γιατί αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει έτσι απλά..καθώς εμπλέκεται και ο οτε...για αλλαγή ζεύγους καλωδίου δλδ.. Που απ'ότι καταλαβαίνω αυτό θα είναι το τελευταίο βήμα..και αφού έχουν αποκλειστεί όλα τα άλλα..

Κάτι ακόμα..δε μου διευκρίνισες..
Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες να πάρεις; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
Βούιζε συνέχεια; Διακόπηκε/επανήλθε στιγμιαία;

mel_ex
29-09-19, 11:16
Αν πέφτει όταν χρησιμοποιείται το τηλέφωνο μπορεί να σημαίνει πρόβλημα π.χ σε φίλτρο/σπλίττερ, όχι απαραίτητα μόνο το δικό σου αλλά και αυτό στο dslam, η κανα βραχυκύκλωμα, η οξειδωμένες επαφές, η προβληματική συσκευή τηλεφώνου..διάφορα..
Συμβαίνει καμιά φορά να τραβάει παραπάνω τάση η συσκευή τηλεφώνου η να έχει κανα πρόβλημα και να επηρεάζει τη γραμμή..

Τώρα να δημιουργούνται τίποτα παρεμβολές (https://www.google.gr/search?client=opera&hs=eeh&ei=RMmPXaeHA4r6wAK1m5EQ&q=radio+frequency+interference&oq=radio+frequency+interfere&gs_l=psy-ab.3.0.0j0i22i30l9.3982.4377..5369...0.0..1.579.1299.2-1j0j1j1......0....1..gws-wiz.f9X7m5hUX-Q).. Αγνώστου προελεύσεως; Υπάρχει κ αυτό το ενδεχόμενο..Θέλει παρακολούθηση..

Κάποια στιγμή όταν δεν θα έχεις κάνει ρεστάρτ το ρούτερ, για βάλε μια στατιστικά..

Τη δοκιμή που είχαμε πει, νομίζω την είχες κάνει.. Να μπεις δλδ στο ρούτερ να δεις τα στατιστικά..το σνρ συγκεκριμένα..κάνοντας refresh συνεχώς και να καλέσεις το σταθερό σου από κινητό Η να πάρεις και εσύ από το σταθερό κάπου..να δεις αν κάνει διάφορα το σνρ..αυτό..το έκανες έτσι;
Το Snr=Noise margin.. αυτό λέω..

Μετά καλό θα ήταν να βλέπαμε τη τάση της γραμμής..
Πέρα από τα παραπάνω..δε βλέπω ακόμα κάποιο λόγο για να κάνεις καλωδιώσεις κ να αλλάζεις ρούτερ..
Ωραία θα ήταν μια μέτρηση στο κατανεμητή..αλλά...φαντάζομαι σου πέφτει δύσκολο..

Τέλος..μόνο αν τους παρακαλέσεις θερμά για αλλαγή πόρτας στο dslam να φύγει και αυτή η πιθανότητα..
Η και αν σου κάνουν τη χάρη συμπληρωματικά..γιατί αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει έτσι απλά..καθώς εμπλέκεται και ο οτε...για αλλαγή ζεύγους καλωδίου δλδ.. Που απ'ότι καταλαβαίνω αυτό θα είναι το τελευταίο βήμα..και αφού έχουν αποκλειστεί όλα τα άλλα..

Τέλος δε μου διευκρίνισες..
Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες να πάρεις; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
Βούιζε συνέχεια; Διακόπηκε/επανήλθε στιγμιαία;

Αυτό που παρατήρησα όταν ανοίγω το σταθερο το οποίο κουδουνίζει κανονικά, αρχικά ένα κανονικό τουτουτ μετα ένα πιο γρήγορο και στο τέλος κάνει έναν πολύ δυνατό θόρυβο και κλείνει, τα FEC errors ανεβαίνουν κατά χιλιάδες και το snr πέφτει κατά 0.2 δεν γνωρίζω αν αυτή η τόσο μικρή μεταβολή είναι σημαντική. Αν το κάνει πάλι και σήμερα θα τους παρακαλέσω να μου κάνουν αλλαγή πόρτας στο dslam. Στον κατανεμητή πήραν μέτρηση οι τεχνικοί της vodafone, δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα.

GregoirX23
29-09-19, 11:45
Αυτό που παρατήρησα όταν ανοίγω το σταθερο το οποίο κουδουνίζει κανονικά, αρχικά ένα κανονικό τουτουτ μετα ένα πιο γρήγορο και στο τέλος κάνει έναν πολύ δυνατό θόρυβο και κλείνει, τα FEC errors ανεβαίνουν κατά χιλιάδες και το snr πέφτει κατά 0.2 δεν γνωρίζω αν αυτή η τόσο μικρή μεταβολή είναι σημαντική. Αν το κάνει πάλι και σήμερα θα τους παρακαλέσω να μου κάνουν αλλαγή πόρτας στο dslam. Στον κατανεμητή πήραν μέτρηση οι τεχνικοί της vodafone, δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα.

Αυτό που περιγράφεις είναι η συμπεριφορά όταν σηκώσεις το τηλέφωνο και το αφήσεις έτσι..
Λογικό μου ακούγεται..
Τα fec δεν μας απασχολούν διότι διορθώνονται..μόνο μια τεράστια αύξηση θα μας ανησυχούσε εδώ..
Η μεταβολή που περιγράφεις στο σνρ είναι ασήμαντη..
Μέτρηση μπορεί να πήραν οι τεχνικοί..αλλά τότε να μην το παρουσίασε..αυτό είναι το ωραίο..:whistle:
Αν δεν έχεις κάνει ρεστάρτ το ρούτερ η αν δεν έχει φάει καμιά αποσύνδεση..βάλε στατιστικά να δω..
P.s Έκανα update επάνω..

mel_ex
29-09-19, 11:53
Αν πέφτει όταν χρησιμοποιείται το τηλέφωνο μπορεί να σημαίνει πρόβλημα π.χ σε φίλτρο/σπλίττερ, όχι απαραίτητα μόνο το δικό σου αλλά και αυτό στο dslam, η κανα βραχυκύκλωμα, η οξειδωμένες επαφές, η προβληματική συσκευή τηλεφώνου..διάφορα..
Συμβαίνει καμιά φορά να τραβάει παραπάνω τάση η συσκευή τηλεφώνου η να έχει κανα πρόβλημα και να επηρεάζει τη γραμμή..

Τώρα να δημιουργούνται τίποτα παρεμβολές (https://www.google.gr/search?client=opera&hs=eeh&ei=RMmPXaeHA4r6wAK1m5EQ&q=radio+frequency+interference&oq=radio+frequency+interfere&gs_l=psy-ab.3.0.0j0i22i30l9.3982.4377..5369...0.0..1.579.1299.2-1j0j1j1......0....1..gws-wiz.f9X7m5hUX-Q).. Αγνώστου προελεύσεως; Υπάρχει κ αυτό το ενδεχόμενο..Θέλει παρακολούθηση..

Κάποια στιγμή όταν δεν θα έχεις κάνει ρεστάρτ το ρούτερ, για βάλε μια στατιστικά..

Τη δοκιμή που είχαμε πει, νομίζω την είχες κάνει.. Να μπεις δλδ στο ρούτερ να δεις τα στατιστικά..το σνρ συγκεκριμένα..κάνοντας refresh συνεχώς και να καλέσεις το σταθερό σου από κινητό Η να πάρεις και εσύ από το σταθερό κάπου..να δεις αν κάνει διάφορα το σνρ..αυτό..το έκανες έτσι;
Το Snr=Noise margin.. αυτό λέω..

Μετά καλό θα ήταν να βλέπαμε τη τάση της γραμμής..
Πέρα από τα παραπάνω..δε βλέπω ακόμα κάποιο λόγο για να κάνεις καλωδιώσεις κ να αλλάζεις ρούτερ..
Ωραία θα ήταν μια μέτρηση στο κατανεμητή..αλλά...φαντάζομαι σου πέφτει δύσκολο..

Τέλος..μόνο αν τους παρακαλέσεις θερμά για αλλαγή πόρτας στο dslam να φύγει και αυτή η πιθανότητα..
Η και αν σου κάνουν τη χάρη συμπληρωματικά..γιατί αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει έτσι απλά..καθώς εμπλέκεται και ο οτε...για αλλαγή ζεύγους καλωδίου δλδ.. Που απ'ότι καταλαβαίνω αυτό θα είναι το τελευταίο βήμα..και αφού έχουν αποκλειστεί όλα τα άλλα..

Τέλος δε μου διευκρίνισες..
Τι εννοείς με το γρήγορο τουτου; Κουδούνισε; Το σήκωσες να πάρεις; Είχε τόνο κλήσης; Συνέχιζε ο τόνος η σταμάτησε;
Βούιζε συνέχεια; Διακόπηκε/επανήλθε στιγμιαία;

Αυτό που παρατήρησα όταν ανοίγω το σταθερο το οποίο κουδουνίζει κανονικά, αρχικά ένα κανονικό τουτουτ μετα ένα πιο γρήγορο και στο τέλος κάνει έναν πολύ δυνατό θόρυβο και κλείνει, τα FEC errors ανεβαίνουν κατά χιλιάδες και το snr πέφτει κατά 0.2 δεν γνωρίζω αν αυτή η τόσο μικρή μεταβολή είναι σημαντική. Αν το κάνει πάλι και σήμερα θα τους παρακαλέσω να μου κάνουν αλλαγή πόρτας στο dslam. Στον κατανεμητή πήραν μέτρηση οι τεχνικοί της vodafone, δεν βρήκαν κάποιο πρόβλημα.

GregoirX23
29-09-19, 12:06
2 φορές το ίδιο μου έγραψες; :whistle:

mel_ex
29-09-19, 18:39
2 φορές το ίδιο μου έγραψες; :whistle:

μαλλον :p

- - - Updated - - -


Αυτό που περιγράφεις είναι η συμπεριφορά όταν σηκώσεις το τηλέφωνο και το αφήσεις έτσι..
Λογικό μου ακούγεται..
Τα fec δεν μας απασχολούν διότι διορθώνονται..μόνο μια τεράστια αύξηση θα μας ανησυχούσε εδώ..
Η μεταβολή που περιγράφεις στο σνρ είναι ασήμαντη..
Μέτρηση μπορεί να πήραν οι τεχνικοί..αλλά τότε να μην το παρουσίασε..αυτό είναι το ωραίο..:whistle:
Αν δεν έχεις κάνει ρεστάρτ το ρούτερ η αν δεν έχει φάει καμιά αποσύνδεση..βάλε στατιστικά να δω..
P.s Έκανα update επάνω..

207237

Σήμερα που έκανε μία αποσύνδεση δεν έπεσε η ταχύτητα. Περίεργο.

GregoirX23
29-09-19, 21:29
μαλλον :p

- - - Updated - - -



207237

Σήμερα που έκανε μία αποσύνδεση δεν έπεσε η ταχύτητα. Περίεργο.

Το snr είναι λίγο πεσμένο..8,5 αντί 9..
To attenuation έχει μειωθεί σε σχέση με άλλες φωτό που έχεις βάλει..
Τα crc αλλά και τα fec είναι λίγο ανησυχητικά για μόλις 4 ώρες uptime..
Το μόνο όμως που μπορεί να εξηγεί τη κατάσταση..είναι το attenuation..
Αυτό που μπορεί να συμβαίνει και να μεταβάλλεται το attenuation είναι ότι σε κάποιο σημείο της γραμμής μπορεί να μην κάνει επαφή κάποιο από τα 2 καλώδια της γραμμής, δλδ μια να κάνει επαφή μια όχι.. Αυτό σκέφτομαι..
Αλλά σε αυτή τη περίπτωση τη στιγμή που στο κάνει..λίγο πριν η και λίγο μετά δε θα δουλεύει το τηλέφωνο.. Και το ίντερνετ θα κάνει αυτά που σου κάνει..
Πρέπει να το πιάσεις στα πράσα που λένε..για να δούμε εάν είναι αυτό..
Όταν θα ξανακάνει αποσύνδεση θα πρέπει να είσαι με το τηλέφωνο αγκαζέ να το σηκώσεις και να δεις αν θα έχει τόνο καθ'όλη τη διάρκεια της αποσύνδεσης.. Πρέπει βέβαια να έχεις λίγο ευαίσθητο αυτί..
Τώρα όταν σηκώνεις το τηλέφωνο..πέρα από τον τόνο το τουτ τουτ..ακούς στο βάθος τπτ περίεργους ήχους;
Π.χ σαν αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=ZAAeops5jj0) τον ήχο στο τελείωμα του βίντεο η σαν αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=Ps99yby6iFo);

Σε αυτό το σημείο θα πρότεινα να πιέσεις για αλλαγή πόρτας...και όταν σε διαβεβαιώσουν ότι έγινε..αν στο ξανακάνει, να πέσει η προσοχή σου σε όλο το κομμάτι της εσωτερικής καλωδίωσης από έξω προς τα μέσα..πριν να μπορέσεις να ζητήσεις το ότι άλλο..
Μιας και απ'ότι καταλαβαίνω οι δυνατότητες σου για περισσότερο ξεψάχνισμα είναι περιορισμένες..
Θα μπορούσες να μου περιγράψεις το πως πάει η καλωδίωση από έξω προς τα μέσα;

mel_ex
30-09-19, 13:13
Το snr είναι λίγο πεσμένο..8,5 αντί 9..
To attenuation έχει μειωθεί σε σχέση με άλλες φωτό που έχεις βάλει..
Τα crc αλλά και τα fec είναι λίγο ανησυχητικά για μόλις 4 ώρες uptime..
Το μόνο όμως που μπορεί να εξηγεί τη κατάσταση..είναι το attenuation..
Αυτό που μπορεί να συμβαίνει και να μεταβάλλεται το attenuation είναι ότι σε κάποιο σημείο της γραμμής μπορεί να μην κάνει επαφή κάποιο από τα 2 καλώδια της γραμμής, δλδ μια να κάνει επαφή μια όχι.. Αυτό σκέφτομαι..
Αλλά σε αυτή τη περίπτωση τη στιγμή που στο κάνει..λίγο πριν η και λίγο μετά δε θα δουλεύει το τηλέφωνο.. Και το ίντερνετ θα κάνει αυτά που σου κάνει..
Πρέπει να το πιάσεις στα πράσα που λένε..για να δούμε εάν είναι αυτό..
Όταν θα ξανακάνει αποσύνδεση θα πρέπει να είσαι με το τηλέφωνο αγκαζέ να το σηκώσεις και να δεις αν θα έχει τόνο καθ'όλη τη διάρκεια της αποσύνδεσης.. Πρέπει βέβαια να έχεις λίγο ευαίσθητο αυτί..
Τώρα όταν σηκώνεις το τηλέφωνο..πέρα από τον τόνο το τουτ τουτ..ακούς στο βάθος τπτ περίεργους ήχους;
Π.χ σαν αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=ZAAeops5jj0) τον ήχο στο τελείωμα του βίντεο η σαν αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=Ps99yby6iFo);

Σε αυτό το σημείο θα πρότεινα να πιέσεις για αλλαγή πόρτας...και όταν σε διαβεβαιώσουν ότι έγινε..αν στο ξανακάνει, να πέσει η προσοχή σου σε όλο το κομμάτι της εσωτερικής καλωδίωσης από έξω προς τα μέσα..πριν να μπορέσεις να ζητήσεις το ότι άλλο..
Μιας και απ'ότι καταλαβαίνω οι δυνατότητες σου για περισσότερο ξεψάχνισμα είναι περιορισμένες..
Θα μπορούσες να μου περιγράψεις το πως πάει η καλωδίωση από έξω προς τα μέσα;

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σ'αυτό που αναφέρεις (το εχω με bold) μόνο το ιντερνετ αποσυνδέεται, το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Εκτός από το τουτουτ κάνει και πολλά παράσιτα (σαν το πρώτο βίντεο) και ο συνομιλητής από την απέναντι πλευρά δεν ακούγεται τόσο καθαρά όπως όταν μιλάμε με το κινητό. Έχω 2 συσκευές Panasonic KX-TG1611, δοκίμασα να βάλω τη δεύτερη αν κ έχω χρόνια να τη χρησιμοποιήσω. Τώρα που μιλούσα δε μου το έκανε. Αλλά αν και πάλι μου το έκανε τότε θα αποσυνδεόταν μόνο το ιντερνετ, οχι το τηλέφωνο.

Αυτό που λες με τα καλώδια πρέπει να γκρεμιστούν τοίχοι για να αντικατασταθούν; Γιατί από τα καπάκια που άνοιξε ο ηλεκτρολόγος δεν εντόπισε πρόβλημα. Όυτε είχαμε προβλήματα ποτές στο σπίτι με υγρασίες και μούχλα.

Αν το ξανακάνει σήμερα θα καλέσω την τεχνική υποστήριξη και κατευθείαν θα τους πως για αλλαγή πόρτας. Να αλλάξω εταιρεία λίγο δύσκολο τώρα; Πόσο είναι το πρόστιμο για διετές συμβόλαιο;

Ευχαριστώ και πάλι;

Τωρα μόλις κούμπωσα το δευτερο σταθερό και ακούγεται ελαφρώς καλύτερα από το προηγούμενο με λιγότερα παράσιτα (ίδιο μοντέλο).

bill2015
30-09-19, 13:16
Αν έχεις πρόβλημα που δεν επιλύεται φεύγεις δωρεάν
Θα στο πούνε από την τεχνική υποστήριξη

mel_ex
30-09-19, 13:23
Αν έχεις πρόβλημα που δεν επιλύεται φεύγεις δωρεάν
Θα στο πούνε από την τεχνική υποστήριξη

Να φανταστώ δεν το λένε τόσο εύκολα ε; :p

Σχεδόν κάθε μέρα τους καλώ. Κάποιες φορές και Σάββατα.

bill2015
30-09-19, 13:32
Παίρνει καιρό
Στου γραφείου τη σύνδεση περιμένω 2 μήνες για να μου ενεργοποιηθεί το vdsl 50 αφού έκανα καταγγελία στην εεττ μου είπαν ότι μπορω να φύγω ατελώς

GregoirX23
30-09-19, 14:03
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σ'αυτό που αναφέρεις (το εχω με bold) μόνο το ιντερνετ αποσυνδέεται, το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Εκτός από το τουτουτ κάνει και πολλά παράσιτα (σαν το πρώτο βίντεο) και ο συνομιλητής από την απέναντι πλευρά δεν ακούγεται τόσο καθαρά όπως όταν μιλάμε με το κινητό. Έχω 2 συσκευές Panasonic KX-TG1611, δοκίμασα να βάλω τη δεύτερη αν κ έχω χρόνια να τη χρησιμοποιήσω. Τώρα που μιλούσα δε μου το έκανε. Αλλά αν και πάλι μου το έκανε τότε θα αποσυνδεόταν μόνο το ιντερνετ, οχι το τηλέφωνο.

Αυτό που λες με τα καλώδια πρέπει να γκρεμιστούν τοίχοι για να αντικατασταθούν; Γιατί από τα καπάκια που άνοιξε ο ηλεκτρολόγος δεν εντόπισε πρόβλημα. Όυτε είχαμε προβλήματα ποτές στο σπίτι με υγρασίες και μούχλα.

Αν το ξανακάνει σήμερα θα καλέσω την τεχνική υποστήριξη και κατευθείαν θα τους πως για αλλαγή πόρτας. Να αλλάξω εταιρεία λίγο δύσκολο τώρα; Πόσο είναι το πρόστιμο για διετές συμβόλαιο;

Ευχαριστώ και πάλι;

Τωρα μόλις κούμπωσα το δευτερο σταθερό και ακούγεται ελαφρώς καλύτερα από το προηγούμενο με λιγότερα παράσιτα (ίδιο μοντέλο).

Αυτό δείχνει κακή σύνδεση σε κάποιο σημείο της γραμμής, το οποίο πρέπει να βρεις με τον ηλεκτρολόγο αν προέρχεται από εσένα δηλαδή την εσωτερική καλωδίωση Η έξω από το σπίτι σου που ευθύνεται ο πάροχος.

Αν μπορούσες να δοκιμάσεις το τηλέφωνο κατευθείαν στο κατανεμητή να δεις αν κάνει πάλι παράσιτα η όχι..
Θα μας έδειχνε ένα δρόμο..

Τώρα κάνεις χρήση της κεντρικής πρίζας; Υπάρχουν και άλλες πρίζες τηλεφώνου;

Οι αποσυνδέσεις μπορεί να οφείλονται σε αυτά τα παράσιτα...τη στιγμή που τα κάνει..
Το ότι έτρωγε αποσύνδεση μόνο το ίντερνετ και όχι το τηλέφωνο δείχνει ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα..
Τώρα που το λες..αν δεν βρεθεί αυτό..δεν έχει νόημα να βασανίζεσαι παραπάνω..

Πρέπει να πάρεις τον ασύρματο αγκαζέ και να αρχίσεις να κουνάς διάφορα καλώδια, αρχίζοντας από την πρίζα του τηλεφώνου μέχρι τον κατανεμητή να δεις που χειροτερεύουν τα παράσιτα..

Δεν ξέρω αν είσαι σε πολυκατοικία η μονοκατοικία η σε ιδιόκτητο σπίτι..
Ανάλογα με την περίπτωση κάνεις αναλόγως..
Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις για να τελειώνεις γίνεται το εξής..αν δεν μπορεί να βρεθεί η αιτία..
Από τον κατανεμητή..δηλαδή το σημείο που έρχεται ο χαλκός από έξω που ανήκει στον οτε, άλλο αν τον νοικιάζει για χρήση ο κάθε πάροχος, από εκεί λοιπόν τραβάς νέο καλώδιο μέχρι το σπίτι σου, σε μια νέα πρίζα τηλεφώνου για να είσαι σίγουρος..και μετά να αποσυνδέσεις την παλιά καλωδίωση..
Τώρα αν θες να κάνεις χρήση και της παλιάς εσωτερικής καλωδίωσης είναι άλλη φάση..
Υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις..
Στην νέα πρίζα βάζεις σπλίττερ/ρούτερ/ασύρματο και τελείωσες..μετά αν το ξανακάνει πιθανότατα θα είναι το πρόβλημα έξω από το
σπίτι σου και ευθύνη του παρόχου να βρει το που..
Το καλώδιο μπορείς να το περάσεις και εξωτερικά..δε χρειάζεται να γκρεμίσεις τοίχο.. Και μπορεί να κρυφτεί ανάλογα τη περίπτωση με κανάλι καλωδίου η κάπως εσωτερικά στο τοίχο η να καρφωθεί με αυτά τα άσπρα καρφάκια..μου ξεφεύγει η ονομασία..

Πάντως να ξαναπώ..τώρα που άκουσα για τα παράσιτα, θεωρώ ότι προτεραιότητα έχει η εσωτερική καλωδίωση..

Σημείωσε ότι μόνο με το ανοίγοντας τα καπάκια δεν κάνεις πολλά, καθώς μπορεί να υπάρχει κακή σύνδεση σε κάποιο άλλο
μέρος του καλωδίου η να έχει τραυματιστεί κάπου εσωτερικά στο τοίχο το καλώδιο και να μη φαίνεται..

- - - Updated - - -


Αν έχεις πρόβλημα που δεν επιλύεται φεύγεις δωρεάν
Θα στο πούνε από την τεχνική υποστήριξη

Δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα εδώ..
Αλλά και πάροχο να αλλάξει αν υπάρχει πρόβλημα στο χαλκό εκτός σπιτιού πάλι τα ίδια θα έχει όπου και να πάει..
Αν είναι κακή σύνδεση κάπου στο α.κ η στα πέριξ..μπορεί αλλάζοντας πάροχο και με το κάρφωμα-ξεκάρφωμα να τη γλιτώσει..αλλά είναι τραβηγμένο σενάριο αυτό..
Τώρα το γιατί δεν του το έκανε πριν με το adsl..τι να πω..να έτυχε; Αλλά ακούγεται ότι το vdsl είναι πιο ευαίσθητο γενικά..ιδίως από το α.κ..

mel_ex
30-09-19, 14:10
Αυτό δείχνει κακή σύνδεση σε κάποιο σημείο της γραμμής, το οποίο πρέπει να βρεις με τον ηλεκτρολόγο αν προέρχεται από εσένα δηλαδή την εσωτερική καλωδίωση Η έξω από το σπίτι σου που ευθύνεται ο πάροχος.

Αν μπορούσες να δοκιμάσεις το τηλέφωνο κατευθείαν στο κατανεμητή να δεις αν κάνει πάλι παράσιτα η όχι..
Θα μας έδειχνε ένα δρόμο..

Τώρα κάνεις χρήση της κεντρικής πρίζας; Υπάρχουν και άλλες πρίζες τηλεφώνου;

Οι αποσυνδέσεις μπορεί να οφείλονται σε αυτά τα παράσιτα...τη στιγμή που τα κάνει..
Το ότι έτρωγε αποσύνδεση μόνο το ίντερνετ και όχι το τηλέφωνο δείχνει ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα..
Τώρα που το λες..αν δεν βρεθεί αυτό..δεν έχει νόημα να βασανίζεσαι παραπάνω..

Πρέπει να πάρεις τον ασύρματο αγκαζέ και να αρχίσεις να κουνάς διάφορα καλώδια, αρχίζοντας από την πρίζα του τηλεφώνου μέχρι τον κατανεμητή να δεις που χειροτερεύουν τα παράσιτα..

Δεν ξέρω αν είσαι σε πολυκατοικία η μονοκατοικία η σε ιδιόκτητο σπίτι..
Ανάλογα με την περίπτωση κάνεις αναλόγως..
Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις για να τελειώνεις γίνεται το εξής..αν δεν μπορεί να βρεθεί η αιτία..
Από τον κατανεμητή..δηλαδή το σημείο που έρχεται ο χαλκός από έξω που ανήκει στον οτε, άλλο αν τον νοικιάζει για χρήση ο κάθε πάροχος, από εκεί λοιπόν τραβάς νέο καλώδιο μέχρι το σπίτι σου, σε μια νέα πρίζα τηλεφώνου για να είσαι σίγουρος..και μετά να αποσυνδέσεις την παλιά καλωδίωση..
Τώρα αν θες να κάνεις χρήση και της παλιάς εσωτερικής καλωδίωσης είναι άλλη φάση..
Υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις..
Στην νέα πρίζα βάζεις σπλίττερ/ρούτερ/ασύρματο και τελείωσες..μετά αν το ξανακάνει πιθανότατα θα είναι το πρόβλημα έξω από το
σπίτι σου και ευθύνη του παρόχου να βρει το που..
Το καλώδιο μπορείς να το περάσεις και εξωτερικά..δε χρειάζεται να γκρεμίσεις τοίχο.. Και μπορεί να κρυφτεί ανάλογα τη περίπτωση με κανάλι καλωδίου η κάπως εσωτερικά στο τοίχο η να καρφωθεί με αυτά τα άσπρα καρφάκια..μου ξεφεύγει η ονομασία..

Πάντως να ξαναπώ..τώρα που άκουσα για τα παράσιτα, θεωρώ ότι προτεραιότητα έχει η εσωτερική καλωδίωση..

- - - Updated - - -



Δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα εδώ..
Αλλά και πάροχο να αλλάξει αν υπάρχει πρόβλημα στο χαλκό εκτός σπιτιού πάλι τα ίδια θα έχει όπου και να πάει..
Αν είναι κακή σύνδεση κάπου στο α.κ η στα πέριξ..μπορεί και με το κάρφωμα-ξεκάρφωμα να τη γλιτώσει..αλλά είναι τραβηγμένο σενάριο αυτό..
Τώρα το γιατί δεν του το έκανε πριν με το adsl..τι να πω..να έτυχε; Αλλά ακούγεται ότι το vdsl είναι πιο ευαίσθητο γενικά..ιδίως από το α.κ..

Αυτή τη στιγμή το ρούτερ το έχω συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα που βρίσκεται δίπλα στην εξώπορτα και το σταθερό τηλέφωνο μέσα σε δωμάτιο.

Μένω σε πολυκατοικία. Όταν θα ξανέρθει ο ηλεκτρολόγος για να αλλάξω και κάτι άλλες πρίζες θα τον ζητήσω να ελέγξει την εξωτερική καλωδίωση, αν και τον είπα την τελευταία φορά που ήρθε δεν με ενημέρωσε, ή ξέχασε ή έλεγξε και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα και έφυγε.

Αυτό με το καλώδιο να το περάσω εξωτερικά μέχρι κάτω δεν μου ακούγεται και καλό γιατί ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Θα περιμένω άλλες 5 ώρες και αν δεν αποσυνδεθεί θα ανεβάσω κ αλλη φωτο. Τέλος του άλλου μήνα μπορεί να κοιτάξω και για μια καλύτερη συσκευή τηλεφώνου, μήπως τελικά ήταν κ αυτό το πρόβλημα γιατι ακούω κι άλλους που έχω το ίδιο πρόβλημα ότι όταν μιλάνε στο σταθερό πέφτει το ιντερνετ και αυτό που τους προτείνουν είναι να δοκιμάσουν άλλη συσκευή.

GregoirX23
30-09-19, 14:23
Αυτή τη στιγμή το ρούτερ το έχω συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα που βρίσκεται δίπλα στην εξώπορτα και το σταθερό τηλέφωνο μέσα σε δωμάτιο.

Μένω σε πολυκατοικία. Όταν θα ξανέρθει ο ηλεκτρολόγος για να αλλάξω και κάτι άλλες πρίζες θα τον ζητήσω να ελέγξει την εξωτερική καλωδίωση, αν και τον είπα την τελευταία φορά που ήρθε δεν με ενημέρωσε, ή ξέχασε ή έλεγξε και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα και έφυγε.

Αυτό με το καλώδιο να το περάσω εξωτερικά μέχρι κάτω δεν μου ακούγεται και καλό γιατί ο οποιοσδήποτε μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Θα περιμένω άλλες 5 ώρες και αν δεν αποσυνδεθεί θα ανεβάσω κ αλλη φωτο. Τέλος του άλλου μήνα μπορεί να κοιτάξω και για μια καλύτερη συσκευή τηλεφώνου, μήπως τελικά ήταν κ αυτό το πρόβλημα γιατι ακούω κι άλλους που έχω το ίδιο πρόβλημα ότι όταν μιλάνε στο σταθερό πέφτει το ιντερνετ και αυτό που τους προτείνουν είναι να δοκιμάσουν άλλη συσκευή.

Στο μέσα τηλέφωνο έχεις βάλει φίλτρο (https://www.caliston.gr/2665-large_default/-adsl-pstn.jpg)ε;
Θα πρότεινα να τα βάλεις όλα για μερικές ημέρες στη κεντρική πρίζα κάνοντας χρήση σπλίττερ (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/31sHJZmrN-L._SX466_.jpg)..να δεις αν κάνει και εκεί παράσιτα το τηλέφωνο.. Δοκίμασες και άλλη συσκευή; Κάνει και εκείνη παράσιτα;
Δεύτερο ζεύγος δεν έχεις μέσα στο τοίχο ε; Καμιά φορά έβαζαν παλιά μετά το 80.. Για βγάλε μια φωτό τη κεντρική πρίζα με τα καλώδια από πίσω..
Τώρα για το καλώδιο..στις πολυκατοικίες είναι λίγο μανίκι το θέμα.. Μπορεί να το περάσει και μέσα από τα καπάκια..αλλά..είναι μανίκι..
Και θέλει προσοχή και στα καλώδια των άλλων..
Πρέπει να το δει ο ηλεκτρολόγος από που και πως θα το περάσει.. Αν αποφασιστεί για νέο καλώδιο και δεν μπορεί να δώσει λύση στο παλιό.. Εξωτερικά εφόσον μιλάμε για πολυκατοικία θέλει έρευνα.. Δεν είναι εύκολη υπόθεση..
Πάντως τώρα που είπες για τα παράσιτα..ένα είναι σίγουρο..και πρώτο πρώτο..η εσωτερική καλωδίωση..πριν όλα τα άλλα..

mel_ex
30-09-19, 17:53
Στο τηλέφωνο μέσα έχεις βάλει φίλτρο ε;
Θα πρότεινα να τα βάλεις όλα για μερικές ημέρες στη κεντρική πρίζα κάνοντας χρήση σπλίττερ..να δεις αν κάνει και εκεί παράσιτα το τηλέφωνο.. Δοκίμασες και άλλη συσκευή; Κάνει και εκείνη παράσιτα;
Δεύτερο ζεύγος δεν έχεις μέσα στο τοίχο ε; Καμιά φορά έβαζαν παλιά μετά το 80.. Για βγάλε μια φωτό τη κεντρική πρίζα με τα καλώδια από πίσω..
Τώρα για το καλώδιο..στις πολυκατοικίες είναι λίγο μανίκι το θέμα.. Μπορεί να το περάσει και μέσα από τα καπάκια..αλλά..είναι μανίκι..
Και θέλει προσοχή και στα καλώδια των άλλων..
Πρέπει να το δει ο ηλεκτρολόγος από που και πως θα το περάσει.. Αν αποφασιστεί για νέο καλώδιο και δεν μπορεί να δώσει λύση στο παλιό.. Εξωτερικά εφόσον μιλάμε για πολυκατοικία θέλει έρευνα.. Δεν είναι εύκολη υπόθεση..
Πάντως τώρα που είπες για τα παράσιτα..ένα είναι σίγουρο..και πρώτο πρώτο..η εσωτερική καλωδίωση..πριν όλα τα άλλα..

Όπως είπα με την αλλαγή της συσκευής μειώθηκαν τα παράσιτα. Για ρίξε μια ματια τωρα. Τα crc μειώθηκαν. Τέλος του μήνα θα πάρω μία καλύτερη συσκευή τηλεφώνου. Ίσω είχαν δίκιο όταν μου έλεγαν να δικιμάσω άλλη συσκευή.

207248

GregoirX23
30-09-19, 20:59
Όπως είπα με την αλλαγή της συσκευής μειώθηκαν τα παράσιτα. Για ρίξε μια ματια τωρα. Τα crc μειώθηκαν. Τέλος του μήνα θα πάρω μία καλύτερη συσκευή τηλεφώνου. Ίσω είχαν δίκιο όταν μου έλεγαν να δικιμάσω άλλη συσκευή.

207248

Άμα ήταν η ίδια η τηλεφωνική συσκευή που προκαλούσε τα παράσιτα, τα οποία ακούγονταν μόνο σε αυτή, πιθανόν να μην είχε καμιά σημασία-επίπτωση στη γραμμή, αν είχε φίλτρο μετά την πρίζα του τοίχου και πριν τη τηλεφωνική συσκευή..γιατί το φίλτρο θεωρώ ότι θα τα έκοβε τα παράσιτα..
Δεν δοκίμασες νομίζω και άλλη συσκευή; Τελικά είχες η όχι στην άλλη παράσιτα;

Μειώθηκαν τα error κάπως..αλλά μπορεί να είναι και προσωρινή η κατάσταση..
Για να δούμε..

mel_ex
30-09-19, 21:47
Άμα ήταν η ίδια η τηλεφωνική συσκευή που προκαλούσε τα παράσιτα, τα οποία ακούγονταν μόνο σε αυτή, πιθανόν να μην είχε καμιά σημασία αν είχε φίλτρο μετά την πρίζα του τοίχου και πριν από αυτή..
Δεν δοκίμασες νομίζω και άλλη συσκευή; Τελικά είχες η όχι στην άλλη παράσιτα;

Μειώθηκαν τα error κάπως..αλλά μπορεί να είναι και προσωρινή η κατάσταση..
Για να δούμε..

Είχα δυο ίδιες συσκευές τηλεφώνου. Έβαλα τη δευτερη τωρα πάνω και μειώθηκαν τα παράσιτα. Τέλος του άλλου μήνα θα κοιτάξω να αγοράσω μια καλύτερη.

207255

μόνο 85 crc. Ε άμα ήταν από τη συσκευή τηλεφώνου τι να πω. Θα δω πως θα πάει όλη την εβδομάδα. Λογικά όταν θα φτάσουν τα crc σε ένα σημείο θα κρασάρει, σωστά; Να δούμε πότε θα είναι αυτή η στιγμή.

GregoirX23
30-09-19, 22:51
Είχα δυο ίδιες συσκευές τηλεφώνου. Έβαλα τη δευτερη τωρα πάνω και μειώθηκαν τα παράσιτα. Τέλος του άλλου μήνα θα κοιτάξω να αγοράσω μια καλύτερη.

207255

μόνο 85 crc. Ε άμα ήταν από τη συσκευή τηλεφώνου τι να πω. Θα δω πως θα πάει όλη την εβδομάδα. Λογικά όταν θα φτάσουν τα crc σε ένα σημείο θα κρασάρει, σωστά; Να δούμε πότε θα είναι αυτή η στιγμή.

Όχι δεν πάει έτσι με τα crc όπως το υπολογίζεις.. Μπορεί κ λίγα crc να το ενοχλήσουν..μπορεί ούτε και τα πολλά..
Το κρασάρισμα συμβαίνει πιθανότατα επειδή γκρεμοτσακίζεται (πέφτει) το σνρ από τα παράσιτα..όταν συμβαίνουν αυτά..
Το θέμα είναι να βρεθεί γιατί κάνει ότι κάνει... Να είναι από τα παράσιτα τελικά; Θα δείξει..
Κάπως καλύτερα τα στατιστικά..τα error δηλαδή..τα άλλα δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα..
Όπως καλό και το ότι εξαφανίστηκαν τα error στο up..

geopro64
01-03-20, 12:21
Για να μην ανοίγω νέο θέμα , ας χρησιμοποιήσω αυτό το παλαιότερο.
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με μια αναβάθμιση από adsl σε vdsl η οποία δεν πραγματοποιήθηκε.
Ένας φίλος μου , πελάτης vodafone, αιτήθηκε αναβάθμιση από adsl σε vdsl η οποία εγκρίθηκε και του απεστάλει και ο σχετικός εξοπλισμός.
Μετά την λήψη του σχετικού sms το οποίο ενημέρωνε για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας vdsl ,συνέδεσε το μόντεμ αλλά διαπιστώθηκε ότι ούτε λεντακι dsl ανάβει ούτε φυσικά ίντερνετ.
Παρέλειψα να πω ότι είχε προηγηθεί διακοπή τηλεφωνίας και ίντερνετ κάποιες ώρες πιο πριν την σύνδεση του νέου εξοπλισμού.
Αυτά συνέβησαν προ πενθημέρου , δηλώθηκε βλάβη , αλλά το αποτέλεσμα μηδέν επί του παρόντος.
Η vodafone το “ρίχνει” το φταίξιμο στον ote .
Ποιος νομίζεται ότι έχει κάνει την “πατάτα” ;

netblues
01-03-20, 12:26
Οποιος διαχειρίζεται το ακραιο δικτυο (οτε) και το dslam. (ανάλογα τι έχει η περιοχή)

@ ADSLgr.com All rights reserved.