PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote TV



user2163
25-07-19, 20:45
Έχω cosmote tv στην Αθήνα μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης.Ξέρετε αν θα παίξει στην επαρχία έχω και εκεί σύνδεση cosmote πάλι στα στοιχεία μου.Λογικά όχι αλλά εγώ ρωτάω να είμαι σίγουρος.

sdikr
25-07-19, 20:56
Οχι δεν θα παίξει, θέλει ενεργοποίηση και στο dslam/γραμμή

user2163
25-07-19, 21:00
Το περίμενα ότι κάτι θα ήθελε.Υπάρχει περίπτωση με καμία "αλχημεία" να συνδεθεί το router που έχω επαρχία το Asus AC68U με το speedport plus στην αθήνα και να έρχεται το ίδιο σήμα που έρχεται από την LAN4;

sdikr
25-07-19, 21:24
Το περίμενα ότι κάτι θα ήθελε.Υπάρχει περίπτωση με καμία "αλχημεία" να συνδεθεί το router που έχω επαρχία το Asus AC68U με το speedport plus στην αθήνα και να έρχεται το ίδιο σήμα που έρχεται από την LAN4;

Υποθέτω οτι με λίγο κόπο και κάποιες εξτρα συσκευές θα μπορούσες να το κάνεις, αλλά τι upload έχεις; αν έχεις 1 εως 5 τότε μάλλον το ξεχνάς

user2163
26-07-19, 09:29
100/10 έχω και τα πιάνει βγάζει 8.5-9 mbps δηλαδή.

- - - Updated - - -

Μπορεί κάποιος από εδώ να βοηθήσει;

K1m0n
26-07-19, 10:43
Θα ήθελες να στήσεις έναν vpn server με public ip και dyndns (ή static ip) στο σπίτι στην Αθήνα,
και έναν vpn client με public ip στο σπίτι στην επαρχία,
και να δρομολογήσεις μέσα από το vpn tunnel όλη την κίνηση από/προς την lan 4 / stb port του cpe στην Αθήνα,
στην ethernet πόρτα του stb της cosmote tv.
Το παραπάνω tunnel πρέπει να είναι bridged και όχι routed.
Τεχνικά γίνεται, αλλά όπως σωστά ειπώθηκε ενδέχεται να μην σε φτάνει το upload, και οπωσδήποτε θες εξοπλισμό.
Θα χρειαστείς κάτι να κάνει το vpn στα 2 άκρα (κάποια πραγματικά routers), και αναλόγως τοπολογίας/καλωδίωσης ίσως και switches.
Ξεκίνα να διαβάζεις για vpn να πάρεις μια ιδέα αλλά κάτι μου λέει ότι θα πελαγώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.