PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις απο έναν αρχάριο (Hol DSL)



panos1601
02-07-07, 14:39
Σας ζητώ συγνώμη προκαταβολικά άν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο απλοϊκές.

Εχω πρόσβαση στο internet 1024/256 εδώ και 3 χρόνια (με 22 περίπου euro το μήνα) . ο αριθμός τηλεφώνου μου είναι 210-902ΧΧΧΧ . και σκέφτομε να κάνω αίτηση για αναβάθμιση στο 2 mbps (με 19 euro το μήνα).

1. Ανήκω στο dslam Ν Κόσμου ?
2. Εχω full ή shared llu ? (πως μπορώ να το δώ)
3. Θα ήταν καλύτερα η αίτηση αναβάθμισης να ήταν στα 8 mbps ? (ή ουσιαστικά το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω)
4. Όσων αφορά το double play με έχουν μουρλάνει στα τηλέφωνα, φοβάμαι την ποιότητα της υπηρεσίας, άσε που μου είπανε και για 30 εργασιμες για ενεργοποίηση, οπότε λέω άστο καλό Οκτωβριο δηλαδή.

nm96027
02-07-07, 14:47
Σας ζητώ συγνώμη προκαταβολικά άν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο απλοϊκές.

Εχω πρόσβαση στο internet 1024/256 εδώ και 3 χρόνια (με 22 περίπου euro το μήνα) . ο αριθμός τηλεφώνου μου είναι 210-902ΧΧΧΧ . και σκέφτομε να κάνω αίτηση για αναβάθμιση στο 2 mbps (με 19 euro το μήνα).

1. Ανήκω στο dslam Ν Κόσμου ?
2. Εχω full ή shared llu ? (πως μπορώ να το δώ)
3. Θα ήταν καλύτερα η αίτηση αναβάθμισης να ήταν στα 8 mbps ? (ή ουσιαστικά το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω)
4. Όσων αφορά το double play με έχουν μουρλάνει στα τηλέφωνα, φοβάμαι την ποιότητα της υπηρεσίας, άσε που μου είπανε και για 30 εργασιμες για ενεργοποίηση, οπότε λέω άστο καλό Οκτωβριο δηλαδή.

Αν πας στο ιδιοκτητο της HOL με αναβαθμιση και χωρις αποσυνδεση, τοτε θα εχεις 2mbps με 16,5 ευρω/μηνα για 6 μηνες και μετα 19,44 ευρω/μηνα.
Αυτο θα ειναι shared LLU αφου θα κρατησεις την τηλεφωνια του ΟΤΕ αλλα θα εχεις ADSL απο το ιδιοκτητο της HOL.
Full LLU ειναι το double play.
Ανηκεις στο Α/Κ του Ν.Κοσμου.
Η χρηματικη διαφορα για τα 8 ειναι λιγα ενω η διαφορα στην ταχύτητα εμφανης: 6 mbit παραπανω. Αν υπαρχει χρηματικο ζήτημα καντο.
Το double play ειναι ακομα αδοκιμαστο. Τις επομενες δυο εβδομαδες θα εχουμε ευεπλιστω σιγουρα κάποιους ενεργοποιημενους, οποτε θα διαβασεις τις πρωτες εντυπωσεις. Μεχρι τον Σεπτεμβρη θα εχει ενεργοποιηθει μια κρισιμη μαζα πελατων οποτε η εικονα θα ειναι πιο σαφης.
Παντως οι 30 μερες (αρκετες παραπανω απο το νεο RUO) δεν αποτελουν μεγα ζητημα αφου πλεον δεν χρειάζεται να διακόψεις της υπαρχουσε ADSL συνδεση.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.