PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση: Ο επαναπροσδιορισμός της έννοιας του 20ήμερου...



aperxalos
02-07-07, 17:04
Καλώς σας βρήκα! Πρώτη μου εδώ και θα ξεκινήσω με γκρίνια... Όταν αποφάσισα να κάνω αίτηση για την υπηρεσία adsl της forthnet (10Mbps), πήρα κι ένα τηλεφωνάκι καλού κακού στην εταιρία να με ενημερώσουν αν όλα αυτά που περιγράφουν στο site τους ισχύουν. Δαγκωμένος βλέπετε από μια ανάλογη προσπάθεια που έκανα προηγουμένως με την Tellas, η οποία με έφτασε στα όριά μου και τους ξαπόστειλα :p Μια γλυκύτατη κυρία λοιπόν, με διαβεβαίωσε οτι η υπηρεσία ενεργοποιείται σε 20 ημέρες από την αποστολή της αίτησής μου! Φορτωμένος λοιπόν κι εγώ, συμπληρώνω την αίτηση και την αποστέλλω με ένα μεγαλοπρεπέστατο courier, μη χάνω και χρόνο, στις 15 Μαίου 2007. Με το που περνάνε οι 20 αυτές μέρες και αφού δεν είχα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, τηλεφωνώ στα γραφεία ξανά για να ρωτήσω τι απέγινε με την αίτηση. Οπου ένας ευγενέστατος κύριος με ενημέρωσε πως η προηγούμενη κυρία δε μου τα'χε πει καλά και πως η ενεργοποίηση γίνεται 20 μέρες μετά την καταχώρηση της αίτησής μου στο σύστημα στης forthnet. Πειστικότατος όπως ήταν, με καθυσήχασε και είπα να περιμένω για άλλες 20 μέρες. Η παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης - σύμφωνα με το σύστημα της forthnet - έγινε την 6η Ιουνίου 2007. Σήμερα λοιπόν, 2/7/2007 σε επικοινωνία μου με το τηλεφωνικό κέντρο της forthnet - μιας και οι ίδιοι δεν μπαίνουν στον κόπο - με ενημέρωσαν, οτι κατά πάσα πιθανότητα η ενεργοποίηση θα γίνει τέλος Ιουλίου μιας και κανονικά πρέπει να περάσουν περίπου 20 εργάσιμες (!) μέρες από τη μεταβίβαση του αιτήματός μου στον ΟΤΕ και στην παρούσα φάση αντιμετωπίζουν κάποια "προβληματάκια" όπως δήλωσε η ίδια! Για να μην πω για τον εξοπλισμό που όσο τον είδατε εσείς, άλλο τόσο τον είδα κι εγώ! Ωστόσο, μπαίνοντας στο site της forthnet βλέπω οτι επιμένουν να δηλώνουν τις 3 εβδομάδες ως χρόνο ενεργοποίησης - φυσικά με την υποσημείωση οτι στο χρόνο αυτό δε συμπεριλαμβάνονται έλεγχοι και δοκιμές που ίσως χρειαστεί να γίνουν! Επειδή κάνοντας μια βόλτα στο forum παρατήρησα ανάλογα προβλήματα και κάτι χρόνους αναμονής εξωπραγματικούς, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: (1) Μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά εγώ, όντας "ψάρι" ακόμα στις ευρυζωνικές υπηρεσίες? (2) Υπάρχουν ομοιοπαθείς στην περιοχή της Άνω Τούμπας Θεσσαλονίκης? (3) Οι είκοσι μέρες forthnet σε πόσες γήινες ημέρες αντιστοιχούν?
Α! Και να σας ευχαριστήσω για την υπομονή σας! :respekt:

Maximvs
02-07-07, 17:08
welcome to the club...Ελληνιστι (καλως ηλθες στον ομιλο).

globalnoise
02-07-07, 18:28
Σε κάποια κέντρα της forthnet απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχουν προβλήματα με τις συνεγκατάστασεις εξοπλισμού και τις διασυνδέσεις του εξοπλισμού με τον ΟΤΕ. Αν φταίει ο ΟΤΕ ή ο εναλλακτικός (στην προκειμένη η forthnet) για αυτά τα προβλήματα ουδείς γνωρίζει. Ωστόσο η forthnet στην ΤΥ αποδίδει μπακάλικα αυτα τα προβλήματα τις περισσότερες φορές λέγοντας για "'έλλειψη πορτών".

Στο δικό μου κέντρο δόθηκε ημερομηνία διαθεσιμότητας 15/6 αλλά στην ουσία καθυστέρησε μέχρι να ολοκληρωθεί η συνεγκατάσταση και η πραγματική ημερομηνία διαθεσιμότητας ήταν γύρω στις 26 με 28/6. Μέχρι τότε η forthnet είχε καταχωρημένη την αίτηση μου και περίμενε να ολοκληρωθεί η συνεγκατάσταση για να την στείλει στον ΟΤΕ.

Τώρα φίλε εκεί, που όπως βλέπω είσαι απο Θεσσαλονίκη, είναι μάλλον άλλου είδους η αιτία για τις καθυστερήσεις. Απ'ότι νομίζω δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα κάποιες διαδρομές των οπτικών αλλά δεν είμαι σίγουρος. Κάποιος εδώ μέσα σίγουρα θα ξέρει.

pappoulis
02-07-07, 20:51
Εγώ πάντως παιδιά, αν και άτομο μέσα από τη forthnet (φίλος) μου είπε πως θα περιμένω δύο μήνες, τόλμησα να κάνω την αίτηση. Καταθέτοντας την αίτηση μου είπαν πως θα περιμένω γύρω στον μήνα και τελικά ενεργοποιήθηκα στις 23 μέρες συνολικά (από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης) κιαι στις 16 μέρες από την ημερομηνία καταχώρησης αυτής.

chrvez
02-07-07, 21:30
Εγώ πάντως παιδιά, αν και άτομο μέσα από τη forthnet (φίλος) μου είπε πως θα περιμένω δύο μήνες, τόλμησα να κάνω την αίτηση. Καταθέτοντας την αίτηση μου είπαν πως θα περιμένω γύρω στον μήνα και τελικά ενεργοποιήθηκα στις 23 μέρες συνολικά (από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης) κιαι στις 16 μέρες από την ημερομηνία καταχώρησης αυτής.

Κάνε φίλους να δεις καλό :clap::clap:

ReaperX
02-07-07, 22:30
Αργά και σταθερά εγώ πάω για 2 μήνες...:haha

lou.nick
02-07-07, 22:33
Καλά τον μήνα τον έχω κι εγώ στην πλάτη από 29/5 αλλά οκ κάποτε θα γίνει. :)

kudos
02-07-07, 22:39
26/2 έδωσε διαθεσιμότητα στην Τούμπα.
27/2 έκανα αίτηση.
30/05 ενεργοποιήθηκα.

Jazzer
02-07-07, 22:57
26/2 έδωσε διαθεσιμότητα στην Τούμπα.
27/2 έκανα αίτηση.
30/05 ενεργοποιήθηκα.

3 μήνες, τίποτα δηλαδή, γερά νεύρα να έχουμε και καλή καρδιά στους παρόχους.:down:
Ανυπεράσπιστοι καταναλωτές που είμαστε, αλλά που να τα πούμε αυτά, ποιός μας ακούει...:hmm:

dgourlis
02-07-07, 23:15
Oλόψυχα σου εύχομαι να μη σου χρειαστεί να το ανακαλύψεις, αλλά η Forthnet στα γενικότερα πλαίσια προσπάθειας επαναπροσδιορισμού της Ελληνικής γλώσσας με αλληγορικές μεταφορές, επαναπροσδιόρισε και τους εξής όρους: (1) "Γραμμή προτεραιότητας" (2)Τεχνική Υποστήριξη
(3) Παροχή υπηρεσίας.

Μπράβο στα παιδιά για μια επίπονη, μακρόχρονη αλλά και απολύτως επιτυχημένη προσπάθεια! Και σε ανώτερα επιτεύγματα, κύριοι της Forthnet!

Jazzer
02-07-07, 23:25
Oλόψυχα σου εύχομαι να μη σου χρειαστεί να το ανακαλύψεις, αλλά η Forthnet στα γενικότερα πλαίσια προσπάθειας επαναπροσδιορισμού της Ελληνικής γλώσσας με αλληγορικές μεταφορές, επαναπροσδιόρισε και τους εξής όρους: (1) "Γραμμή προτεραιότητας" (2)Τεχνική Υποστήριξη
(3) Παροχή υπηρεσίας.

Μπράβο στα παιδιά για μια επίπονη, μακρόχρονη αλλά και απολύτως επιτυχημένη προσπάθεια! Και σε ανώτερα επιτεύγματα, κύριοι της Forthnet!
Πάντως υπάρχουν και κάποιοι που την ψυχική τους ηρεμία και την αποφυγή εκνευρισμού και ταλαιπωρίας την έχουν σε πρώτη προτεραιότητα, πολύ πάνω από μεγαμπίτια και τερτίπια..;)

Rezwalker
02-07-07, 23:30
Oλόψυχα σου εύχομαι να μη σου χρειαστεί να το ανακαλύψεις, αλλά η Forthnet στα γενικότερα πλαίσια προσπάθειας επαναπροσδιορισμού της Ελληνικής γλώσσας με αλληγορικές μεταφορές, επαναπροσδιόρισε και τους εξής όρους: (1) "Γραμμή προτεραιότητας" (2)Τεχνική Υποστήριξη
(3) Παροχή υπηρεσίας.

Μπράβο στα παιδιά για μια επίπονη, μακρόχρονη αλλά και απολύτως επιτυχημένη προσπάθεια! Και σε ανώτερα επιτεύγματα, κύριοι της Forthnet!

(4) "Σειρα προτεραιοτητας"

αρκει να σου πω οτι εδωσαν πορτα σε χρηστη (απο την ιδια περιοχη με εμενα) ο οποιος εκανε αιτηση τον ΜΑΙΟ και εγω εκανα τον ΜΑΡΤΙΟ και ακομα ειμαι στην καταχωρηση και παραλαβη.
ειναι απλα Α Θ Λ Ι Ο Ι.

geogrip
02-07-07, 23:42
(3) Οι είκοσι μέρες forthnet σε πόσες γήινες ημέρες αντιστοιχούν?

Μετα απο πολυ μεγαλη ερευνα στο internet αλλα και σε πολλα επιστημονικα περιοδικα, απειρες συζητησεις με επιστημονες και διανοουμενους σε Ελλαδα και εξωτερικο εχω απαντηση στο ερωτημα σου:
Η σχεση αναμεσα στον ορισμο της ημερας Forthnet και της γηινης ημερας η οποια περιγραφεται απο τον τυπο:

.................................................................1
Ημερα Forthnet=---------------------------------------------------------------------------------------------------
.........................Γηινες Μερες Υπομονης + Κοστος Τηλεφωνηματων (κινητο + σταθερο)

Παρακαλω οποιος θελησει να διορθωσει η συμπληρωσει τον πιο πανω τυπο να το κανει διοτι αυτο ισως βοηθησει να υπολογισει ο καθενας το μεσο χρονο αναμονης ενεργοποιησης!

psytransas
02-07-07, 23:55
Mην σας πειραζει η αναμονη...

Σκεφτειτε τα 24...ευρωπαικα mbit που θα πιανετε :whistle:

Και η κασσετουλα απ' τα στοματα των υπαλληλων τους παιζει συνεχως το ιδιο κομματι ''1 μηνας''

Μονοτονο το ρεπερτοριο :down:

geogrip
03-07-07, 00:10
Oλόψυχα σου εύχομαι να μη σου χρειαστεί να το ανακαλύψεις, αλλά η Forthnet στα γενικότερα πλαίσια προσπάθειας επαναπροσδιορισμού της Ελληνικής γλώσσας με αλληγορικές μεταφορές, επαναπροσδιόρισε και τους εξής όρους: (1) "Γραμμή προτεραιότητας" (2)Τεχνική Υποστήριξη
(3) Παροχή υπηρεσίας.

Μπράβο στα παιδιά για μια επίπονη, μακρόχρονη αλλά και απολύτως επιτυχημένη προσπάθεια! Και σε ανώτερα επιτεύγματα, κύριοι της Forthnet!

Πιανοντας τον παλμο της κοινης γνωμης ξεκιναει απο ομαδα πεφωτισμενων επιστημονων οπως συγκοινωνιολογων, φιλοσοφων, φιλολογων, μαθηματικων, βιοχημικων, πυρινικων φυσικων, ιατρων και αστρονομων η ερευνα - απαντηση και ορισμος των τριων παραπανω ορων!

Συντομα θα αποκρυπτογραφηθει και το αλφαβητο καθως και ολες οι εκφρασεις που χρησιμοποιει η εταιρια με σκοπο να υπαρξει καλυτερη και αποδοτηκοτερη επικοινωνια της με το κοινο αλλα και μεταξυ των υπαλληλων της.

billy14
03-07-07, 01:20
Σας έχω όλους χε χε

arial
03-07-07, 02:52
Απλα ελευθερα και συναρπαστικα (το logo της Forthnet) παω προς τους 2 μηνες αναμονης και μετα απο 2 ακυρωσεις ....τα σχολια δικα σας :p

globalnoise
03-07-07, 03:19
Απλα ελευθερα και συναρπαστικα (το logo της Forthnet) παω προς τους 2 μηνες αναμονης και μετα απο 2 ακυρωσεις ....τα σχολια δικα σας :p

Αυτή η γλυκιά αίσθηση της αναμονής δεν σε συνεπαίρνει σε συνδυασμό με την λύτρωση ελευθερίας που θα έχεις από τον βάρβαρο ΟΤΕ? (;

arial
03-07-07, 03:37
Ο βαρβαρος ΟΤΕ μου εχει κανει 2 καθυστερησεις στην αιτηση μου... δεν θελει να του φυγω μαλλον :rofl:

aperxalos
03-07-07, 12:53
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά... Αλήθεια, παρατήρησα οτι μερικοί από τους γράφοντες στο forum έχουν κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Υπάρχει καμμιά ανταπόκριση ή ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι? Ο λόγος που το ρωτάω είναι ο εξής: Έχοντας κάνει αίτηση από 15 Μαίου και χωνεύοντας ακόμη τον πρόλογο του 20ημέρου, πίστευα πως θα τύχω ενεργοποίησης πριν τις 30 Ιουλίου που παίρνω άδεια. Σε περίπτωση που αυτοί ενεργοποιήσουν όσο είμαι σε άδεια (ναι καλά!) και δεν παραλάβω εξοπλισμούς κτλ, δε θα χάσω κάποιες μέρες από το συμβόλαιό μου? Μπορώ να τις διεκδικήσω με κάποιον τρόπο? :hmm:

Magnum
03-07-07, 14:38
Ο βαρβαρος ΟΤΕ μου εχει κανει 2 καθυστερησεις στην αιτηση μου... δεν θελει να του φυγω μαλλον :rofl:


Arial Κοίτα εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1278267&postcount=599

arial
03-07-07, 14:51
Μagnum και εμενα παρομοια ειναι η περιπτωση :)

spsomas
03-07-07, 14:58
Arial υπομονή δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο. Α τώρα που το σκέφτομαι μπορείς να κάνεις το εξής. Πήγαινε στον ΟΤΕ και βάλε 2η γραμμή όπου το τέλος σύνδεσης είναι τσάμπα. Μετά δώσε αυτήν για ενεργοποίηση και αφού θα είναι καθαρή γραμμή δεν θα κάνει πάνω από 20 μέρες. Μετά αν θες κρατάς την παλιά αλλιώς την κόβεις. Το πρόβλημα είναι ότι χάνεις το νούμερο που είχες :down: αλλά είναι μια λύση. Φυσικά η άλλη λύση είναι να πας σε άλλον πάροχο. Μπορεί να έχει καλύτερες σχέσεις με τον ΟΤΕ από την forthnet.

Magnum
03-07-07, 16:09
Μagnum και εμενα παρομοια ειναι η περιπτωση :)

Δεν είσαι η μόνη !

Δεν ξέρω αν μια καταγγελιά στην ΕΕΤΤ κάνει τίποτα σύντομα, αλλιώς μία λύση είναι η διακοπή και η δεύτερη είναι η αναμονή.

Προς το παρόν εγώ αναμένω...

rodor
03-07-07, 18:26
παιδια τελικα αυτοι στη forthnet ειναι μεγαλα καθικια και απατεωνες

arial
03-07-07, 19:25
Εγω παντως μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα πριν λιγο, και μου ειπαν οτι επαναπροωθουν παλι την αιτηση μου, για 3 φορα και μετα απο αναμονη 2 μηνων ζητησα ακυρωση και εστειλα και εμαιλ οτι επιθυμω ακυρωση.. καθως και θα το γνωστοποιησω σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ....

Να μην ειμαστε παθητικοι και να χαβουμε οτι λενε.. να παρουμε δραση σε οτι μας λενε.

stefpatra
03-07-07, 20:22
Δώσε κοπελιά έτσι γερά με τσαμπουκά...είδες τελικά πιάσαν οι κατάρες μου απο την τλευταία φορά που πήγαμε για ποτό :clap:
Σου είπα αν αργήσουεμ να ξαναβρεθεί η παρέα θα το μετανιώσεις :rofl:

ReaperX
03-07-07, 22:02
Εγω παντως μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα πριν λιγο, και μου ειπαν οτι επαναπροωθουν παλι την αιτηση μου, για 3 φορα και μετα απο αναμονη 2 μηνων ζητησα ακυρωση και εστειλα και εμαιλ οτι επιθυμω ακυρωση.. καθως και θα το γνωστοποιησω σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ....

Να μην ειμαστε παθητικοι και να χαβουμε οτι λενε.. να παρουμε δραση σε οτι μας λενε.

Δε νομίζω πως τους κόφτει ιδιαίτερα...

Τελευταία φορά που τους πήρα τηλ. μου έλεγαν πάλι τα γνωστά ότι υπάρχει τεχνική βλάβη γίνεται επαναπροώθηση κτλπ...Όταν τους είπα ότι δεν είναι κατάσταση αυτή και τι θα γίνει αλλιώς να πάω σε άλλο πάροχο,η απάντηση που πήρα ήταν πως μπορώ να ακυρώσω την αίτηση αν θέλω...:lol:

dgourlis
03-07-07, 23:48
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά... Αλήθεια, παρατήρησα οτι μερικοί από τους γράφοντες στο forum έχουν κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Υπάρχει καμμιά ανταπόκριση ή ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι?


:rofl::rofl::whistle::whistle::rofl::rofl:

:whistle::hmm::hmm:
Πλάκα κάνεις, έτσι?

arial
04-07-07, 01:53
ReaperX προτιμω να ακυρωσω την αιτηση παρα να τρωω καθε 15 μερες τις ακυρωσεις... και εφοσον κανουμε κατι ολοι μαζι .. τοτε ναι θα μας ακουσουν.. αλλιως και φυσικα μας εχουν γραμμενους :)

psytransas
04-07-07, 02:57
Mπα...

Εχουν τοσες πολλες αιτησεις, που ουτε που τους νοιαζει αν ακυρωσουν και μερικοι ;)

Ειναι γλυκο το μελι των 24...

manicx
04-07-07, 10:24
Η forthnet με 100000+ συνδρομητές δεν έχει πρόβλημα με 100 ακυρώσεις.

Wickerman
04-07-07, 11:02
Ο καθένας με τον πόνο του και εγώ με τον δικό μου! Αφού δεν έχει πρόβλημα με 100 ακυρώσεις εγώ που έχω κάνει αίτηση εδώ και 10 μέρες γιατί ακόμα περιμένω για μια απλή διακοπή;;; Τόσο πολύ αρέσω ρε γαμώτο και δεν με αφήνουν να φύγω;; Ελπίζω να το γκαντεμιάσω και να με πάρουν τηλέφωνο για να με διακόψουν σήμερα κιόλας. Ρε που φτάσαμε, να θες να μπεις και να μην μπαίνεις τώρα δεν σε αφηνουν να φύγεις κιόλας!! :nono:

amvrosios
04-07-07, 20:51
Κάνε φίλους να δεις καλό :clap::clap:


κανε φιλους στη forthnet να δεις καλο...:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.