PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι άλλο να κάνω ;;;;



tpelek
03-07-07, 11:28
Κατ αρχή καλός σας βρήκα γιατί είναι το πρώτο ποστ μου :)

Ας αρχίσω...

2 εβδομάδες πριν το Πάσχα μου κόπηκε το DSL μετά από μία εβδομάδα που το είχα δώσει βλάβη μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι έχει πρόβλημα η γραμμή και για να παίξει την συγχρόνισαν στα 768kbit από το 1Mbit
Επειδή συνέχιζα να έχω πρόβλημα μετά από πολλές βλάβες που είχα δηλώσει και επειδή το πρόβλημα δεν είχε λυθεί και επειδή της τελευταίες τέσσερις εβδομάδες αποσυνδέομε κάθε δυο με τέσσερα λεπτά, έτσι λοιπόν έκανα αναφορά στα γραφεία του ΟΤΕ εκτός από το να το δηλώσω βλάβη στο 121,
όταν με πήραν οι τεχνικοί τηλέφωνο μου είπαν ότι απέχω από το κέντρο 5 χιλιόμετρα και είναι φυσιολογικό να μην παίζει η DSL
Όταν του είπα ότι 1,5 χρόνο έπαιζε απροβλημάτιστα και με full ταχύτητες και μάλιστα τους 7 τελευταίους μήνες στο 1Mbit και τώρα δεν μπορεί να συνδεθεί ούτε στα 768kbit επομένως κάποιο πρόβλημα προέκυψε, μου απάντησες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι ήταν ΤΥΧΑΙΟ ότι έπαιζε 1,5 χρόνο και αν θέλω να μου γυρίσουν την γραμμή σε PSTN από ISDN που συμπεριφέρεται καλύτερα σε μεγάλες απόστασης !!! Εγώ τους είπα φυσικά ΟΧΙ και ότι δεν το δέχομαι αυτό που μου λένε, και ότι δεν παίζει η DSL οφείλεται σε πρόβλημα που δεν κάθονται να λύσουν.

Όπως επίσης δεν δεχόταν ότι το Attenuation ήταν σε νορμάλ επίπεδα (30-40 από ότι θυμάμαι)κάι όχι πάνω από 60 (τώρα είναι 63) και πράγματα που μου είχε πει την πρώτη φορά που το είχα δόση βλάβη δεν τα δεχόταν, όπως ότι η γραμμή μέχρι το καφαο ερχόταν καθαρή και το σήμα χάνετε από εκεί και μετά,. Ακούγοντας αυτό τώρα είπε όχι το Attenuation στο καφάο είναι 60 !!!

Σκέφτηκα να γυρίσω μια άλλη γραμμή που έχει η αδερφή μου στο διπλανό σπίτι σε Forthnet 2play, μίλησα μαζί τους αν και μου είπαν ότι υπάρχει ενδεχόμενο να έχω τα ίδια προβλήματα, αλλά αν δεν έχει να κόψω το Conex.
Τους έκανα και μια δεύτερη αναφορά για να μου επιστραφεί το ποσό που έχω πληρώσει για DSL από 21/3 ημέρα που πρώτο έδωσα βλάβη και μου απάντησαν ότι θα μου τα επιστρέψουν στον επόμενο λογαριασμό, πάλι καλά !!!

Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω το modem μου να συγχρονίζει κάτω από τα 600kbit ώστε να μην κόβετε συνέχεια ;

Γιατί οι έξυπνη από τα 400-600kbit που το είχαν ρυθμίσει στην αρχή και δεν κοβόταν τουλάχιστον, το γυρίσαν πάλι στα 768 και κάθεται συνέχεια. Όταν τους πείρα και τους είπα να με συγχρονίσουν ποιο χαμηλά μου είπαν ότι δεν μπουν να το κάνουν και πρέπει να κάνω έτσι στο 134 να μού αλλάξουν την γραμμή σε 768... και τους λέω ότι 1) έτσι και αλλιώς στα 768 με έχει ρυθμισμένο τώρα γιατί στο 1mbit δες συνδέεται καθόλου 2) εγώ θέλω ακόμα ποιο κάτω από τα 768 που δεν έχετε πρόγραμμα να εγγραφώ 3) το είχατε κάνει πριν λίγο καιρό ... η απάντηση της τηλεφωνήτριας φυσικά ήταν ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ κάτι τέτοιο αν δεν έχω εντολή !!!


Ειλικρινά δεν ξέρω τη να κάνω :( και μετά την αναφορά το αποτέλεσμα πάλι μηδέν.

Jazzer
03-07-07, 12:12
Φίλε tpelek, καταρχήν καλωσήλθες.:)
Δυστυχώς έχεις την ατυχία να είσαι πολύ μακρυά από το Αστικό Κέντρο σου, γεγονός που μειώνει πάρα πολύ την ταχύτητα στο adsl.
Θα σου συνιστούσα να κάνεις μια αίτηση σχετικά με το πρόβλημά σου που να απευθύνεται προς Γενική Διεύθυνση Εταιρικών και Οικιακών Πελατών, Γενική Διεύθυνση Τεχνικών Θεμάτων, Διεύθυνση Τεχνικών Θεμάτων & Εργασιών και τέλος προς το Τεχνικό Τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής σου και η οποία να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου στο Κατάστημα ΟΤΕ που υπάγεσαι.
Ανέφερε με λεπτομέρεια το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, καλό θα ήταν να είναι γραμμένη με κόσμιο ύφος, τονίζοντας τους αφενός την ανάγκη σου για adsl και αφετέρου να συγχρονίσουν την γραμμή σου σε χαμηλότερα επίπεδα, ίσως σε 512 kbps, προκειμένου να αποφευχθούν αποσυνδέσεις λόγω μεγάλης απόστασης και θορύβου.
Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο θα ανταποκριθούν στο πρόβλημά σου για να δοθεί η καλύτερη δυνατή λύση για σένα.
Φιλικά

tpelek
03-07-07, 13:29
Φίλε tpelek, καταρχήν καλωσήλθες.:)
Δυστυχώς έχεις την ατυχία να είσαι πολύ μακρυά από το Αστικό Κέντρο σου, γεγονός που μειώνει πάρα πολύ την ταχύτητα στο adsl.
Θα σου συνιστούσα να κάνεις μια αίτηση σχετικά με το πρόβλημά σου που να απευθύνεται προς Γενική Διεύθυνση Εταιρικών και Οικιακών Πελατών, Γενική Διεύθυνση Τεχνικών Θεμάτων, Διεύθυνση Τεχνικών Θεμάτων & Εργασιών και τέλος προς το Τεχνικό Τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής σου και η οποία να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου στο Κατάστημα ΟΤΕ που υπάγεσαι.
Ανέφερε με λεπτομέρεια το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, καλό θα ήταν να είναι γραμμένη με κόσμιο ύφος, τονίζοντας τους αφενός την ανάγκη σου για adsl και αφετέρου να συγχρονίσουν την γραμμή σου σε χαμηλότερα επίπεδα, ίσως σε 512 kbps, προκειμένου να αποφευχθούν αποσυνδέσεις λόγω μεγάλης απόστασης και θορύβου.
Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο θα ανταποκριθούν στο πρόβλημά σου για να δοθεί η καλύτερη δυνατή λύση για σένα.
Φιλικά

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση.

Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο που είμαι μακριά από το αστικό κέντρο, αλλά γιατί δούλευε τόσο καιρό; Έτσι και αλλιώς δεν ζήτησα να έχω καμία τρομερή ταχύτητα, αλλά πλέον δεν δουλεύει ούτε στα 768, και δεν πιστεύω ότι αυτό είναι φυσιολογικό λόγο απόστασης, απλός πατάνε πάνω στην απόσταση για να μην ασχοληθούνε γιατί ίσος να θέλει και πολύ δουλειά για να διορθωθεί το πρόβλημα (πχ αν χρειάζεται άλλαγη καλωδίου).
Ότι ήταν τυχαίο πάντως που δούλευε τόσο καιρό εγώ δεν το δέχομαι :)

Μία από της σκέψης μου είναι πάντως να κάνω αναφορά στην ΕΕΤΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.