PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με το Adobe Flash



athletic
16-08-19, 12:59
Καλημερα φιλοι μου. Στο λαπτοπ της συζυγου μου, εδω και ενα[1] μηνα περιπου, βγαινει αυτο το μνμ-->Adobe will stop supporting Flash at the end of 2020. ...Βγαινει στα Ελληνικα...παταει βεβαια το Χ η συζυγος μου & το διωχνει....Στον δικο μου υπολογιστη-desktop, δεν το βγαζει...γνωριζεται κατι γι αυτο ? θα σταματησει πραγματικα ? Υπαρχει καποια ρυθμιση να διωξουμε απο το λαπτοπ αυτο το ενοχλητικο μνμ ? ευχαριστω πολυ.

goku
16-08-19, 13:30
Καλημερα φιλοι μου. Στο λαπτοπ της συζυγου μου, εδω και ενα[1] μηνα περιπου, βγαινει αυτο το μνμ-->Adobe will stop supporting Flash at the end of 2020. ...Βγαινει στα Ελληνικα...παταει βεβαια το Χ η συζυγος μου & το διωχνει....Στον δικο μου υπολογιστη-desktop, δεν το βγαζει...γνωριζεται κατι γι αυτο ? θα σταματησει πραγματικα ? Υπαρχει καποια ρυθμιση να διωξουμε απο το λαπτοπ αυτο το ενοχλητικο μνμ ? ευχαριστω πολυ.

Είναι παλιό νέο. Θα σταματήσει να βγάζει ενημερώσεις η Adobe. Κάτι σαν τα Windows XP που η Microsoft σταμάτησε να τα υποστηρίζει. Φυσικά αν θες μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, απλώς δεν θα λαμβάνεις ενημερώσεις για τυχόν κενά ασφαλείας. Στον δικό σου υπολογιστή μήπως δεν το έχεις εγκατεστημένο;

jim_p
16-08-19, 13:31
Ειναι μηνυμα που βγαζει ο chorme απο την ενημερωση του στην 76 και μετα. Αγνοησε το.
Δεν γινετια να απενεργοποιηθει απο καπου επειδη, εδω και καμια 10αρια εκδοσεις, δεν γινεται να κλεισει η infobar (η μπαρα που πετιεται στο πανω μερος για διαφορες ειδοποιησεις).
Αν δεν χρειαζεσαι το flash για καποια σελιδα, μπορεις να το απενεργοποιησεις πηγαινοντας ρυθμισεις > συνθετες > απορρητο και ασφαλεια > ρυθμισεις ιστοτοπου > flash και κλεινεις το διακοπτακι που εχει εκει.

athletic
16-08-19, 14:17
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...γενικα ειναι χρησιμος ο Flash...το ξερετε...& εγω προσπαθω παντα να τον αναβαθμιζω...βαζω & μια φωτο για του λογου το αληθες....
205940

goku
16-08-19, 14:20
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...γενικα ειναι χρησιμος ο Flash...το ξερετε...& εγω προσπαθω παντα να τον αναβαθμιζω...βαζω & μια φωτο για του λογου το αληθες....
205940

Όλοι προσπαθούν να φύγουν από τον Flash, πλέον υπάρχει το HTML5. Μάλιστα η Adobe έχει ενημερώσει εδώ και αρκετό διάστημα (ίσως και χρόνια) ότι θα σταματήσει να υποστηρίζει τον flash, για να δώσει κάποιο προβάδισμα στους κατασκευαστές σελίδων για να μεταβούν σε HTML5. Απεγκατέστησέ τον και δες σε πόσες σελίδες θα σου ζητήσει να τον εγκαταστήσεις πάλι. Μόνο σε καμιά σελιδούλα με παιχνίδια, στις υπόλοιπες δεν θα ιδρώσει καν το αυτί σου. Εγώ προσωπικά τον έχω αφαιρέσει εδώ και πάνω από 2 χρόνια, μάλιστα επειδή κάνω και τακτικά φοράτ τον υπολογιστή τις 2-3 τελευταίες φορές δεν τον εγκατέστησα καν, και κυριολεκτικά δεν μου έχει ζητηθεί πουθενά να τον εγκαταστήσω πάλι.

HackFreak
16-08-19, 14:54
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...γενικα ειναι χρησιμος ο Flash...το ξερετε...& εγω προσπαθω παντα να τον αναβαθμιζω...βαζω & μια φωτο για του λογου το αληθες....
205940

Είναι πολύ χρήσιμος ο flash ...για τους επιτιθέμενους που θέλουν να αποκτήσουν πρόσβαση στο συστημά σου.

tsigarid
16-08-19, 23:08
Όλοι προσπαθούν να φύγουν από τον Flash, πλέον υπάρχει το HTML5. Μάλιστα η Adobe έχει ενημερώσει εδώ και αρκετό διάστημα (ίσως και χρόνια) ότι θα σταματήσει να υποστηρίζει τον flash, για να δώσει κάποιο προβάδισμα στους κατασκευαστές σελίδων για να μεταβούν σε HTML5. Απεγκατέστησέ τον και δες σε πόσες σελίδες θα σου ζητήσει να τον εγκαταστήσεις πάλι. Μόνο σε καμιά σελιδούλα με παιχνίδια, στις υπόλοιπες δεν θα ιδρώσει καν το αυτί σου. Εγώ προσωπικά τον έχω αφαιρέσει εδώ και πάνω από 2 χρόνια, μάλιστα επειδή κάνω και τακτικά φοράτ τον υπολογιστή τις 2-3 τελευταίες φορές δεν τον εγκατέστησα καν, και κυριολεκτικά δεν μου έχει ζητηθεί πουθενά να τον εγκαταστήσω πάλι.

Αυτό ακριβώς. Βγάλε τον και δες ποια σελίδα θα στον ζητήσει. Μάλλον καμία, εκτός από παιχνιδάκια.

athletic
17-08-19, 12:36
Σας ευχαριστω πολυ. μου δωσατε πολλες καλες ιδεες.κατι θα κανω σιγουρα, στην τελικη τον βγαζω.γεια χαρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.