PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΘΕΛΩ 24 ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ 10 ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?



mastelos
03-07-07, 15:08
Η υπομονη εχει εξαντληθεί πια καθε μερα ολο και χειροτερα και απο χθες τα τηλεφωνα της ΤΥ ειναι κατεβασμενα,αυτο το λεω γιατι ακουγα αρκετο κοσμο που ελεγε οτι αργει το τηλεφωνικο κεντρο να απαντήσει αλλα εγω τουλαχιστον μεσα το πολυ σε 20-25 λεπτα έβρισκα καποιον.
τωρα μιλαει απο χθες το απογευμα συνεχως και δεν εχω καταφέρει ουτε σε αναμονη να μπω ακομα και οταν επερνα μετα τα μεσανυχτα 1.30-2.00

ξερω τι γραμμη εχω ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ 24ΜΒ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΑ 10ΜΒ ΠΟΥ ΕΙΧΑ.

εδω και 2 μερες και ενω συγχρονιζόταν στα 10300 περιπου εχω πεσει σταδιακα μεχρι και σημερα 7700(δοκιμασα 4 διαφορετικα routers)

και δεν ξερω ποσο ακομα

πρεπει να εχουν συνδεθεί ολος ο κοσμος και να ειναι ο ενας πανω στον αλλο στο dslam ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ δεν μπορω να δωσω αλλη εξήγηση

δεν μπορει να ειχα επί ενα μηνα τα 9999/509 και τωρα με την αναβάθμιση να πέφτει καθε μερα η συνδεση.

και απο οτι φαινεται την πληρωνουν μονο οσοι ειναι μακρυα απο το καθε dslam

Παρακαλω οποιον αντιμετωπιζει παρομοια προβληματα μετα την αναβαθμιση να γραψει το θεμα του γιατι αυριο που θα ειμαι στα γραφεια τους θελω να ξερω αν και αλλοι εχουν το προβλημα αυτο.
απευθυνομαι κυριως σε συνδεσης με 36db down attenuation και πανω δηλαδη σε οσους εχουν αποσταση απο το dslam πανω απο 2,7χλμ.

No-Name
03-07-07, 15:09
Kάλεσε την τ.υ και πές κλειδώστε με πάλι στα 10 και τελειωσε απλό ειναι γιατι το κάνουμε θεμα

makiavely
03-07-07, 15:14
Γιατι ποτε δν προκειται να πιασει τα 10 που ειχε με ολους τους αναβαθμιισμενους.........νομιζω παντα:whistle:

mastelos
03-07-07, 15:15
Kάλεσε την τ.υ και πές κλειδώστε με πάλι στα 10 και τελειωσε απλό ειναι γιατι το κάνουμε θεμα

εισαι 100% σιγουρος οτι αν με γυρισουν στα 10 θα επανελθει?

Ps προσπαθησε να πιασεις εσυ τ.υ και πες μου πως γινεται γιατι εγω τους παιρνω απο 2 γραμμες αν 10 δευτερα και μιλαει,οταν πηρα τις πωλησεις δεν μπορουσαν ουτε αυτοι να με συνδεσουν.

29gk
03-07-07, 15:18
Δοκιμασες να στειλεις email η ακομα και φαξ ?

mastelos
03-07-07, 15:33
Δοκιμασες να στειλεις email η ακομα και φαξ ?


οχι γιατι θεωρω οτι η αμεση επαφη ειναι και πιο αποτελεσματικη για αυτο θα παω αυριο εκει.

το θεμα ειναι ειμαι μονος η γινεται και σε αλλους αυτο?

No-Name
03-07-07, 15:39
Υπάρχει και το φαξ που μένει...τα λογια χάνονται πολλές φορες...(έγραψα πάλι):p

Τελος....είμαι τόσο σίγουρος και για αυτό όσο και για το ότι το φριτζ δεν είχε αναγνώριση

mastelos
03-07-07, 15:39
και κατι αλλο την πρωτη μερα της αναβαθμισεις 29/06 ειχα γραψει αυτο


παντως οταν μπηκα μεσω telnet στα στατιστικα γραφει available bandwidth

24363/1200 λετε να μας δωσουν το 1200 up?
και συνχρονιζα 10350/509



σημερα το available bandwidth ειναι 18107/1200 και συνχρονιζω 7700/509

τι σημαινει available bandwidth(ξερω τι σημαινει) και γιατι επεσε τοσο?

29gk
03-07-07, 15:40
Μονο την προσωπικη μου εμπειρια, η οποια πραγματικα δεν πρεπει να εχει και μεγαλη αξια καθως το καθε κεντρο φαινεται να εχει τις δικες του ιδιοτροπιες. Για να μην παμε και στην καθε γραμμη του καθε χρηστη.

Κεντρο Αθηνας, τις πρωτες 2-4 μερες η ταχυτητα του download επαιζε απο 19100 εως και 19711 οπου φαινεται να σταθεροποιηθηκε. Επισης το downstream noise κατα κυριο λογο ειναι στο 6db αλλα ειδα και 3db !!!! Παντα χωρις αποσυνδεσεις και με μοντεμ το 9112 ( δεν εχω βαλει αλλο πανω για δοκιμη ).

Το γραπτο το αναφερω κυριως για να υπαρχει αλλα και για να αποδεικνυεις το προβλημα σου ανα πασα στιγμη. Για την φυσικη επαφη , οπως λες , ουτε λογος.

Να πας αλλα δεν γινεται να τρεχουμε και καθε φορα στις Καλλιθεες αν με καταλαβαινεις.

Jsone
03-07-07, 15:44
Γιατι ποτε δν προκειται να πιασει τα 10 που ειχε με ολους τους αναβαθμιισμενους.........νομιζω παντα:whistle:

Τι σχέση έχει η ταχύτητα συγχρονισμού με τον αριθμό των ατόμων στο DSLAM?Δεν έχει το DSLAM κάποιο όριο ταχύτητας συγχρονισμού που μοιράζονται οι χρήστες.

Icebox
03-07-07, 17:03
φιλε μου, και εγω εχω ενα αναλογο προβλημα.
οταν μπηκε συγχρονιζομουν στα 95χχ. μετα απο 2 βδομαδες πηγα στα 4χχχ και επεφτα μερα με την μερα... εως τα 1.4μβ ειχα φτασει...Αυτο ολο αρχισε πριν 3 βδομαδες, καθε βδομαδα τωρα τους επερνα τηλεφωνο και τους ελεγα το προβλημα αλλα τιποτα... σημερα δηλωσαν βλαβη στη γραμμη μου (αλλα μου ειπαν οτι φενετε μια χαρα η γραμμη και ειναι πολυ περιεργο).
και σημερα που λες το πρωι ειμουν στα 1,4μβ , πειρα τηλεφωνο , και μετα απο 2 ωρες που το εκλεισα ειδα οτι συγχρονιστικα στα 66ΧΧ!!!!(ολε ολε ολε)

mastelos
03-07-07, 21:18
Και κει που προσπαθουσα να πιασω γραμμη και να μιλησω με την τ.υ επι ωρες ξαφνικα σηκωνει το τηλεφωνο ενας τεχνικος και μου λεει" παρακαλω τι θελετε?" ξαφνιαζομε εγω και αρχιζω να του λεω το προβλημα μου οταν τελειωσα φανερα εκνευρισμένος μου απανταει "περιμενετε κυριε μισο λεπτο να το κοιταξω το θεμα αμεσως" πραγματι δεν εκανε πανω απο 1 λεπτο και τον ακουω παλι να μου λεει "καντε παρακαλω ενα restart στο ρουτερ και πειτε μου τωρα τι βλεπετε" αμεσως κανω το restart και τι να δω !!!!!23567/1123 ...τρελλαθηκα τον ευχαριστησα αμεσως και πηγα τρις ευτυχισμένος να κανω δοκιμες στο download και εκει ακομα μεγαλυτερη χαρα σταθερα ολα κατεβεναν με ταχυτητα 2.2 -,2,4 εψαχνα καπου να το πω και μεσα στην αγωνια μου να βρω καποιον να μιλησω........ξυπνησα..... ακομα δεν εχω πιασει γραμμη αλλα το διασκεδαζω πια

michael85
03-07-07, 23:06
Φαινεται οτι η Forthnet μας αναβαθμισε κανονικα μερικους...

Check το thread μου για περισσοτερα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112136

zatast
03-07-07, 23:16
τελεια!!αν μαθαμε τι εκανε η forth και στο εφτιαξε αμεσα θα ηταν καλυτερα.αντε καλα κατεβασματα!!αν και ειναι τρομερης αποριας αξιο πως με 36db πιανεις 23mbit. :hmm:

so case is :closed: :lock:

michael85
04-07-07, 00:17
... εψαχνα καπου να το πω και μεσα στην αγωνια μου να βρω καποιον να μιλησω........ξυπνησα..... ακομα δεν εχω πιασει γραμμη αλλα το διασκεδαζω πια


τελεια!!αν μαθαμε τι εκανε η forth και στο εφτιαξε αμεσα θα ηταν καλυτερα.αντε καλα κατεβασματα!!αν και ειναι τρομερης αποριας αξιο πως με 36db πιανεις 23mbit. :hmm:

so case is :closed: :lock:

Μάλλον κάτι δε κατάλαβες καλά...

ventouzakia
04-07-07, 00:25
Μία από τα ίδια και εγώ φίλε. Πριν την αναβάθμιση συνδεόταν στα 9994 kbps και κατέβαζα με 1,1 mb/s. Τώρα λέει ότι συνδέεται στα 18000+ και το download δεν ξεπερνάει τα 700kbps (τα 700 είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων). Το περίεργο είναι ότι αν βάλω πολλά downloads παράλληλα από τον ίδιο server κατεβάζει με 1,3 mb/s. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε πιστεύω είναι υπομονή. Σε καμμιά εβδομάδα θα φτιάξουν όλα.

THEMIS_S
04-07-07, 01:03
Λοιπον απο περιοχη Ν.φαληρου στα 10mbits ημουν συνχρονισμενος 9996/509 τωρα γινεται χαμος.
Απο την κυριακη που εγινε η αναβαθμιση δεν καταφερνω να κλειδωσω σε μια σταθερη ταχυτητα
Την πρωτη φορα που ανοιξα ειχα 16χχχ/509 με noise down 6. Το attenuation 26/27 .

Παιρνω φορθνετ 07:15 το πρωι και καταφερνω να μιλησω με καποιον τεχνικο.Του εξηγω οτι δεν
εχω αλλο τηλεφωνο εκτος απο το 1 που μιλουσαμε και οτι εχω κανει την αναβαθμιση στον
router το σπλιτερ ειναι καινουργιο αυτο που δινει μαζι με το usr κτλ κτλ.

Χθες δευτερα απογευμα με πηραν απο φορθνετ :) και ειδαμε οτι ειχα 3 αλλαγες ip μεσα στην ημερα και πλεον ημουν στα 136χχ/509 με noise down 11. Μου λενε λοιπον οτι αυτο μπορουμε
να δωσουμε και τους λεω οκ αρκει να μην εχω αυξομοιωσεις στην ταχυτητα μου.

Σημερα ειχα παλι 3 -4 αλλαγες ip κατα την διαρκεια της ημερας και το noise down 8.
με 2 διαφορετικα up/down 1. 14xxx/509 και 2. 136χχχ/509 .:down:

χαιρετα μου τον πλατανο & υπομονη.

mastelos
04-07-07, 01:14
σημερα περιπου στις 6 το απογευμα καταφερα απο σποντα να επικοινωνήσω με την ΤΥ μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο πισω γιατι ειχαν πολυ δουλεια εκεινη τη στιγμη.
10 λεπτα μετα το τηελφωνημα η ταχυτητα απο 7700 που ηταν απο το πρωι ,ανεβηκε 9650 και εμεινε εκει για περιπου 3,30 ωρες χωρις αποσυνδεση.

δεν με πηραν πισω και πηρα παλι τηλεφωνο πριν απο 30λεπτα περιπου οπου μου ειπαν οτι υπεύθυνη ειναι η διαχείριση και θα μεταβιβάσουν το προβλημα σε αυτους

οταν ρώτησα να μου πουν τον προϊστάμενο μου ειπαν οτι δεν ξεραν ποιος ειναι και αν θελω να μαθω να παρω αυριο τηλεφωνο ,μου ειπαν επισης οτι η διαχείριση δεν ειναι στην καλλιθεα αλλα καπου αλλου και δεν μπορούν να μου πουν

αυτο που θα πω ισως να μην στεκει τεχνικα απλα αυτη ειναι η αισθηση που εχω χωρις να εχω τεχνικες γνωσεις.

η αίσθηση που μου δινει εμενα ειναι σαν να ειναι 2 χρηστες(εγω και κάποιος αλλος) μεσα στο ιδιο bandwidth 24mb και αυτος που ειναι πιο κοντα παιρνει και το μεγαλο μεριδιο,οταν αυτος σταματαει το download ανεβαίνει σε μενα η ταχυτητα,οταν ο αλλος συνεχιζει ξαναπεφτει

αυτα ολα ειναι μια απλοϊκή σκεψη που κανω για να εξηγήσω το παράξενο που μου συμβαίνει απο τη μερα της αναβάθμισης και ουτε μπορείτε να το θεωρήσετε τεχνικη αποψη .

termi21
04-07-07, 04:39
Και κει που προσπαθουσα να πιασω γραμμη και να μιλησω με την τ.υ επι ωρες ξαφνικα σηκωνει το τηλεφωνο ενας τεχνικος και μου λεει" παρακαλω τι θελετε?" ξαφνιαζομε εγω και αρχιζω να του λεω το προβλημα μου οταν τελειωσα φανερα εκνευρισμένος μου απανταει "περιμενετε κυριε μισο λεπτο να το κοιταξω το θεμα αμεσως" πραγματι δεν εκανε πανω απο 1 λεπτο και τον ακουω παλι να μου λεει "καντε παρακαλω ενα restart στο ρουτερ και πειτε μου τωρα τι βλεπετε" αμεσως κανω το restart και τι να δω !!!!!23567/1123 ...τρελλαθηκα τον ευχαριστησα αμεσως και πηγα τρις ευτυχισμένος να κανω δοκιμες στο download και εκει ακομα μεγαλυτερη χαρα σταθερα ολα κατεβεναν με ταχυτητα 2.2 -,2,4 εψαχνα καπου να το πω και μεσα στην αγωνια μου να βρω καποιον να μιλησω........ξυπνησα..... ακομα δεν εχω πιασει γραμμη αλλα το διασκεδαζω πια

χαχα! θεός! :worthy::worthy:
:lol::lol::lol:

zatast
04-07-07, 08:12
Μάλλον κάτι δε κατάλαβες καλά...

ε πως να μην μπερδευτω ετσι που γραφονται !!:p ε ρε τι τραβαμε!!κι ελεγα πως πιανει 23 Mbit με 36 db :rofl::rofl::rofl::rofl:. αντε τα λεμε.

v3rt1g0
04-07-07, 08:46
Καλημέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση...
Εγώ συγχρονίζω γύρω στα 11mbit ωστόσο αυτό γίνεται μετά από αρκετά reboots καθώς αρχικά συγχρονίζω απο 6.9-7.7mbit. Έτσι όποτε γίνεται αποσυγχρονισμός-αποσύνδεση πέφτω στα 7mbit και πρέπει ύστερα να κάνω πάλι reboot(3-4) για να φτάσω τα 11mbit. Και ρωτάω. Σας συμβαίνει αυτό? Αν πω στην forthnet να με κλειδώσει πάλι στα 10mbit υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα?

mastelos
04-07-07, 08:55
πανω κατω το ιδιο προβλημα εχουμε μονο που εγω οταν αποσυνδεθω οσα ριπμουτ και να κανω δεν επανερχεται
πριν λιγο βεβαια συνδεθηκα (ρεκορ) 11113/509 και download δειτε στη φωτο.

http://img204.imageshack.us/img204/8233/capturewiz006585012fj1.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-03

ermis
04-07-07, 11:11
Εγω μπορεί να συνδέομαι στα 21400 αλλά το download δεν ανοίγει τόσο!! Μέχρι 1,6max που σημαίνει 1,3 -1,5 ... !

chrvez
04-07-07, 11:55
Εγω μπορεί να συνδέομαι στα 21400 αλλά το download δεν ανοίγει τόσο!! Μέχρι 1,6max που σημαίνει 1,3 -1,5 ... !

1,6 ΜΒps είσαι καλά νομίζω:oneup:

ermis
04-07-07, 12:44
Αν είναι πάντα τόσο είναι πολύ καλά... Και αν κάνω και κάποιες διορθώσεις στα καλώδια 20ετίας που έχω στο τοίχο.. και τις παλαιού τύπου μπρίζες ... με αντάπτορα ίσως κάτι φτιάξει...

makiavely
04-07-07, 15:03
ιδια περιπτωση συγχρονιζω στα 21 αλλα κατεβαζω με 900....... :cry::cry: Ενας θεος ξερει τι γινεται

ermis
04-07-07, 15:18
Αν κάποια στιγμή τυς πιάσω θα ρωτήσω! Φαντάζομαι όμως οτι μπουκώνει το dslam ή η γραμμή!... και δεν μπορεί να τα πιάσει.. Θα υπάρχουν απώλειες στο δρόμο..

mastelos
04-07-07, 22:29
καθε βραδυ και χειρότερα
ενω σημερα το πρωι νομιζα οτι κατι έφτιαξε και ολα πηγαιναν καλα βλέποντας ταχύτητα μεχρι και 11100/509 ,απο τις 3 το μεσημερι εχω πεσει στα χαμηλότερα που εχω δει μεχρι σημερα 7300/509
η διαφορά ειναι οτι ανέβηκε το snr απο 6 σε 8db σταθερά.


μεχρι τωρα δεν εχω καταλαβει το γιατι.

υπαρχει καποιος εδω με γνώσεις να μου εξηγήσει γιατι π.χ οταν ο περισσότερος κοσμος ειναι στη δουλεια του,δηλαδη το πρωι (μετα τις 7 το εχω δει) εγω πιανω το μαξιμουμ και παντα μετα το μεσημέρι και μεχρι τις 12-1 τα μεσανυχτα περιπου πιανω το μινιμουμ??????

συμπτωση ειναι?

agiannakis
05-07-07, 00:02
Καλησπέρα σε όλους

Έχω 2play από τον Απρίλιο και παρακολουθώ το forum τακτικά χωρίς να είμαι μέλος. Γράφτηκα όμως σήμερα γιατί πιστεύω ότι αυτά που θα πω αφορούν την μεγάλη πλειοψηφία που μετά την αναβάθμιση στα 24 οι ταχύτητές τους έπεσαν αντί να ανέβουν.

Πριν την αναβάθκιση οι ταχύτητες που μου έδινε το speedmeter της forthnet (http://athdslt01.forthnet.gr/) ήταν περίπου 8,500/450. Από την Κυριακή και μετά με την αναβάθμιση στα 24, οι ταχύτητες έπεσαν στα 1,000/439 στην καλύτερη και απ' ότι διάβασα αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλους! Ασχέτως αν το rooter κλείδωνε (σε μένα τουλάχιστον το usr9112) γύρω στα 18,500.

Αντιλαμβάνομαι από τα posts που διάβασα ότι οι μετρήσεις των speedmeter δεν έχoυν ιδιαίτερη σημασία, αλλά αυτό που μετράει είναι οι ταχύτητες του πραγματικού download. Πλην όμως εγώ είδα δραματική πτώση και σε αυτό (πχ. youtube όπου το video μετά την αναβάθμιση έτρεχε πιο γρήγορα από το download με αποτέλεσμα να κολλάει συνέχεια).

Διαβάζοντας posts σε διάφορα topics, έκανα διάφορες δοκιμές στο rooter και τελικά έλυσα το πρόβλημα, ως εξής: Έβαλα operation mode ADSL2 (και όχι automatic ή ADSL2+), protocol PPoA, encapsulation LLC και άλλαξα το DNS στο automatic. Στην ουσία σαν να μην έγινε ποτέ αναβάθμιση. Και ω του θαύματος όλα δουλεύουν μια χαρά, όπως πριν την αναβάθμιση! Το rooter μου βέβαια συγχρονίζει γύρω στα 10,500, αλλά λίγο με νοιάζει, όλα πάνε σφαίρα! Ενδεικτικά και μόνον, το speedmeter δείχνει από 8,700 έως 7,500 στη χειρότερη, αν αυτό έχει κάποια σημασία. Download έκανα πριν από λίγο από το ftp της forthnet με 700. Ειλικρινά πιστεύω ότι οι ταχύτητες αυτές είναι υπεραρκετές για τη μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών.

Κάποιοι βέβαια θα πουν αφού μας λένε 24 γιατί να μην πιάνουμε τουλάχιστον 20! Όρεξη να 'χουμε να τα λέμε... Εγώ τουλάχιστον κρατάω την ουσία.

Ελπίζω να βοήθησα.

chrvez
05-07-07, 03:04
καθε βραδυ και χειρότερα
ενω σημερα το πρωι νομιζα οτι κατι έφτιαξε και ολα πηγαιναν καλα βλέποντας ταχύτητα μεχρι και 11100/509 ,απο τις 3 το μεσημερι εχω πεσει στα χαμηλότερα που εχω δει μεχρι σημερα 7300/509
η διαφορά ειναι οτι ανέβηκε το snr απο 6 σε 8db σταθερά.


μεχρι τωρα δεν εχω καταλαβει το γιατι.

υπαρχει καποιος εδω με γνώσεις να μου εξηγήσει γιατι π.χ οταν ο περισσότερος κοσμος ειναι στη δουλεια του,δηλαδη το πρωι (μετα τις 7 το εχω δει) εγω πιανω το μαξιμουμ και παντα μετα το μεσημέρι και μεχρι τις 12-1 τα μεσανυχτα περιπου πιανω το μινιμουμ??????

συμπτωση ειναι?

Γυρίζουν τα παιδιά από το σχολείο και αρχίζουν τα torrent, rapidshare κτλ Στις 12-1 τα βάζει η μαμά για ύπνο.:clap:

mastelos
05-07-07, 15:33
πριν απο λιγο μιλησα με την ΤΥ και δειτε τι εγινε
σημερα το μεσημέρι γυρίζοντας παρατήρησα οτι η ταχυτητα ειχε πεσει στο 6900/509
εσπασε ολα τα ρεκορ.
αφου επικοινώνησα μαζι τους και τους ειπα ρε παιδια δεν μπορει το πρωι να εχω 11110/509 και το μεσημερι και μετα να πεφτει τοσο,στην αρχη μου ειπαν το εξης.
ειναι λογικο οταν συνδέονται ολο και περισσότεροι χρηστες να πεφτει το bandwidth λιγακι(αυτο με προβλημάτισε λιγο,σκέφτηκα δηλαδη αν κανουν νεες συνδέσεις αλλοι 500-1000 στην Ηλιούπολη μπορει σε 2 μηνες αντι για 10 να εχω 2mbit......)

μετα παο καποια επιμονη ο ευγενικος κατα τα αλλα υπάλληλος μου ειπε οτι εχει αλλξει το profile της συνδεσης μου με δικια τους πρωτοβουλία και ειναι χαμηλοτερο απο οτι ηταν.

τους ζητησα να με επαναφέρουν στο παλιο profile και μου ειπαν οτι θα το κανουν, απο εδω και περα περιμενω να δω ποτε θα αλλαξει και θα επανέλθουν τα παλια.

τις 2 τελευταίες μερες ειχα παρατηρήσει snr apo 6db se 8,5db σταθερά ,μου ειπαν οτι με την αλλαγή του profile αυτο θα πέσει παλι στο 6.

ermis
05-07-07, 16:53
Γιατί να αλλάζουν τα profile με δική τους πρωτοβουλία!? Χθές κι εγώ είχα ενα παρόμοιο πέσιμο απο...21500 στα 9500!! Μετα απο λίγο ανέβηκε πάλι. Πιστεύω να μη ξαναγίνει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.