PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο χρήστες στην ίδια σύνδεση



21706
26-08-19, 08:01
Ο αδερφός μου έχει σύνδεση double play 24 και εγώ
μένω σε άλλο διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται με εσωτερική καλωδίωση να χρησιμοποιώ
κι εγώ την ίδια σύνδεση ή απαγορεύεται από κάποια
διάταξη του ΟΤΕ.

SV1BKN
26-08-19, 08:58
αν εννοείς να πάρεις ιντερνετ από το άλλο διαμέρισμα γίνεται η με wifi η να περάσεις καλώδιο utp και να συνδεθεί στο modem που είχε ο αδελφός σου

jkoukos
26-08-19, 09:00
Δεν απαγορεύεται αφού η εσωτερική εγκατάσταση μιας οικοδομής είναι θέμα των ιδιοκτητών. Φυσικά υπόλογος για οποιαδήποτε θέμα προκύψει είναι ο κάτοχος της σύνδεσης.

Όμως πως σκέφτεσαι την υλοποίηση, αφού είναι αδύνατον δύο DSL Router να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια τηλεφωνική γραμμή; Μόνο συνδεδεμένα μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου είναι εφικτό να γίνει.

21706
26-08-19, 09:19
Δεν απαγορεύεται αφού η εσωτερική εγκατάσταση μιας οικοδομής είναι θέμα των ιδιοκτητών. Φυσικά υπόλογος για οποιαδήποτε θέμα προκύψει είναι ο κάτοχος της σύνδεσης.

Όμως πως σκέφτεσαι την υλοποίηση, αφού είναι αδύνατον δύο DSL Router να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια τηλεφωνική γραμμή; Μόνο συνδεδεμένα μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου είναι εφικτό να γίνει.

Ένα router υπάρχει, του αδερφού μου.
Εγώ δεν έχω σύνδεση και παίρνω από την δική του.

k.m.
26-08-19, 11:09
Μέσα υπάρχει αυτό ή κάτι τέτοιο συνήθως

7.1.5 Η Υπηρεσία παρέχεται προς τον Συνδρομητή αποκλειστικά και μόνο προς ίδια χρήση. Ο Συνδρομητής απαγορεύεται να παραχωρεί τη χρήση της, υπεκμισθώνει, μεταπωλεί και εν γένει να την διαθέτει προς εμπορική εκμετάλλευσ

https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/business/oroi_symvasis_adsl_vdsl_031116%20%282%29.pdf

Δεν νομίζω ότι μπορείς να δικαιωθείς αν θεωρητικά αποδειχθεί κάτι (άλλο που δεν μπορεί να αποδείξει κάνεις κάτι τέτοιο)

21706
26-08-19, 13:12
Μέσα υπάρχει αυτό ή κάτι τέτοιο συνήθως

7.1.5 Η Υπηρεσία παρέχεται προς τον Συνδρομητή αποκλειστικά και μόνο προς ίδια χρήση. Ο Συνδρομητής απαγορεύεται να παραχωρεί τη χρήση της, υπεκμισθώνει, μεταπωλεί και εν γένει να την διαθέτει προς εμπορική εκμετάλλευσ

https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/business/oroi_symvasis_adsl_vdsl_031116%20%282%29.pdf

Δεν νομίζω ότι μπορείς να δικαιωθείς αν θεωρητικά αποδειχθεί κάτι (άλλο που δεν μπορεί να αποδείξει κάνεις κάτι τέτοιο)

Δηλαδή μια πενταμελής οικογένεια πρέπει να έχει 5 συνδέσεις;
Παράλογο μου φαίνεται.

kinq1
26-08-19, 13:20
Αν τον πληρώνεις για τη σύνδεση, είναι παράνομο. Αν στη δίνει δωρεάν, είναι νόμιμο.

21706
26-08-19, 13:54
Αν τον πληρώνεις για τη σύνδεση, είναι παράνομο. Αν στη δίνει δωρεάν, είναι νόμιμο.
Έτσι νομίζω κι εγώ. Αλλά η διάταξη που ανέφερε
ο k.m. δεν κάνει αυτή τη διάκριση.

sdikr
26-08-19, 14:03
Η σύμβαση ξεχωρίζει τον συνδρομητή πελάτη και τον χρήστη


ΟΡΙΣΜΟΙ:«Συνδρομητής / Πελάτης»: είναι το φυσικό ή νομικό πρόσωπο, που με την αποδοχή της Αίτησής του από τον ΟΤΕ, αποκτά δικαίωμα χρήσης της Υπηρεσίας με τους όρους και τις προϋποθέσεις που περιέχονται στους παρόντες Όρους. «Χρήστης»: κάθε τρίτο, φυσικό ή νομικό, πρόσωπο που χρησιμοποιεί την Τηλεφωνική Γραμμή για χρήσητης Υπηρεσίας. «Σταθ ερή Θέση
7.1.1Να κάνει σύννομη χρήση της Υπηρεσίας τόσο ο ίδιος όσο και οποιοσδήποτε χρήστης.


Η άλλη διάταξη είναι για την εμπορική χρήση, ή ακόμα και το ότι το παρέχει κάποιος σαν υπηρεσία προστιθέμενης αξίας (πχ σε ενοικιαζόμενα) δωρεάν

jkoukos
26-08-19, 14:13
Μέσα υπάρχει αυτό ή κάτι τέτοιο συνήθως

7.1.5 Η Υπηρεσία παρέχεται προς τον Συνδρομητή αποκλειστικά και μόνο προς ίδια χρήση. Ο Συνδρομητής απαγορεύεται να παραχωρεί τη χρήση της, υπεκμισθώνει, μεταπωλεί και εν γένει να την διαθέτει προς εμπορική εκμετάλλευσ
Μιλά για παραχώρηση (δηλαδή την εκχωρείς ή την μεταβιβάζεις), για πώληση, μεταπώληση και εκμίσθωση. Με απλά λόγια (όπως αναφέρει) δεν μπορείς να έχεις οικονομικό όφελος από αυτήν.
ΔΕΝ εννοεί και ΔΕΝ απαγορεύεται το μοίρασμα της σύνδεσης και παρακάτω αναφέρει ότι ο κάτοχος της γραμμής έχει ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση αντιβαίνει τους νόμους. Αλίμονο αν ίσχυε, τότε θα απαγορευόταν και τα ασύρματα δίκτυα.

k.m.
26-08-19, 16:54
Άλλο μέσα στο σπίτι σου και άλλο σε πολυκατοικία με διαφορετικά διαμερίσματα. Αν ήταν έτσι θα έβαζα μια 200/20 και θα είχε όλη η πολυκατοικία internet.

Δεν λέω για 2 διαμερίσματα του ίδιου ατόμου.

Το ίδιο δεν θα ίσχυε και σε NOVA κτλ ? μπορω να πάρω αυτό με τους 2 δέκτες και να δώσω τον έναν στον από πάνω μου ? (ότι μπορώ μπορώ, για το τυπικό λέω).

- - - Updated - - -

Βλέπω την ίδια συζήτηση και εδώ, οπότε μάλλον πάλι δεν θα καταλήξουμε

https://www.adslgr.com/forum/threads/1016703-%CE%9C%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-Internet-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9

21706
26-08-19, 17:54
Μάλλον είσαι ο μόνος που δεν έχει καταλήξει.
Τα στοιχεία που αναφέρθηκαν παραπάνω
εξηγούν εντελώς το θέμα.

k.m.
26-08-19, 20:46
οκ, άρα σε 4όροφη βάζουμε 100/10 με ένα κεφαλικό και 3 msn (ή όπως αλιώς λέγονται τώρα) και μοιραζόμαστε ένα πάγιο 47,90 € / 4
και Απεριόριστα προς σταθερά + 420 λεπτά προς κινητά Ελλάδας και προς διεθνή (σταθερά & κινητά) 29 χωρών

Το internet το μοιράζουμε κάπως αλλα ο χρόνος είναι ένα θέμα βέβαια (ή τον κρατάει ο κεφαλικός και οι άλλοι καθαρό voip αλλού).


Βρήκα αυτό που μπορεί βέβαια να είναι παλιό ως έννοια

https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/residential/symvasi_tilef_grammis_250416.pdf

* Δεν δικαιούται να επεκτείνει την Τηλεφωνική Γραμμή πέραν των ορίων της ιδιοκτησίας του ή σε αφύλακτο σημείο ή να επεμβαίνει με οποιονδήποτε τρόπο στο δίκτυο του ΟΤΕ.


Στο δικό μου VDSL συμβόλαιο OTE (21/2/2017). Όρος 14, λέει ότι οι υπηρεσίες προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για οικιακή χρήση και όχι επαγγελματική (έχει παραδείγματα εταιριών/dialer/κτλ) ή υπερβολική χρήση προγράμματος σε σχέση με την συνήθη χρήση.

Σταματάω εδώ, απλά ας μας ενημερώσει κάποιος αν έχει μιλήσει με provider και αν επιτρέπεται βάσει συμβολαίου τέτοια χρήση. Πάντα για το τυπικό λέμε και όχι αν το κάνεις και αν θα το καταλάβουν.

sdikr
26-08-19, 20:55
οκ, άρα σε 4όροφη βάζουμε 100/10 με ένα κεφαλικό και 3 msn (ή όπως αλιώς λέγονται τώρα) και μοιραζόμαστε ένα πάγιο 47,90 € / 4
και Απεριόριστα προς σταθερά + 420 λεπτά προς κινητά Ελλάδας και προς διεθνή (σταθερά & κινητά) 29 χωρών

Το internet το μοιράζουμε κάπως αλλα ο χρόνος είναι ένα θέμα βέβαια (ή τον κρατάει ο κεφαλικός και οι άλλοι καθαρό voip αλλού).


Βρήκα αυτό που μπορεί βέβαια να είναι παλιό ως έννοια

https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/residential/symvasi_tilef_grammis_250416.pdf

* Δεν δικαιούται να επεκτείνει την Τηλεφωνική Γραμμή πέραν των ορίων της ιδιοκτησίας του ή σε αφύλακτο σημείο ή να επεμβαίνει με οποιονδήποτε τρόπο στο δίκτυο του ΟΤΕ.


Στο δικό μου VDSL συμβόλαιο OTE (21/2/2017). Όρος 14, λέει ότι οι υπηρεσίες προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για οικιακή χρήση και όχι επαγγελματική (έχει παραδείγματα εταιριών/dialer/κτλ) ή υπερβολική χρήση προγράμματος σε σχέση με την συνήθη χρήση.

Σταματάω εδώ, απλά ας μας ενημερώσει κάποιος αν έχει μιλήσει με provider και αν επιτρέπεται βάσει συμβολαίου τέτοια χρήση. Πάντα για το τυπικό λέμε και όχι αν το κάνεις και αν θα το καταλάβουν.

Αν στην 4όροφη ήταν όλοι συγγενείς τότε;
Είναι άλλο πράγμα αυτό που λες, μοίρασμα μεταξύ γειτόνων και άλλο μεταξύ συγγενών

Αν μιλήσεις με παρόχο φυσικά θα σου πούνε πως πρέπει ο κάθε ενας να έχει την δικιά του σύνδεση, λεφτά θέλουνε

jkoukos
26-08-19, 21:16
* Δεν δικαιούται να επεκτείνει την Τηλεφωνική Γραμμή πέραν των ορίων της ιδιοκτησίας του ή σε αφύλακτο σημείο ή να επεμβαίνει με οποιονδήποτε τρόπο στο δίκτυο του ΟΤΕ.
Θέλεις επεξήγηση τι σημαίνει αυτό ή θα αναλύουμε και τα αυτονόητα.


Στο δικό μου VDSL συμβόλαιο OTE (21/2/2017). Όρος 14, λέει ότι οι υπηρεσίες προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για οικιακή χρήση και όχι επαγγελματική (έχει παραδείγματα εταιριών/dialer/κτλ) ή υπερβολική χρήση προγράμματος σε σχέση με την συνήθη χρήση.
Οικιακή δεν είναι η χρήση σε μία τυπική οικοδομή που αναφερόμαστε όλοι μας;
Ποια η διαφορά μιας οικογενειακής οικοδομής με μία άλλη π.χ. ενοικιαζόμενα δωμάτια (φοιτητών ή άλλων) όπου απλά μοιράζεται η σύνδεση χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα.
Ποια η διαφορά των χιλιάδων ελεύθερων ή μη ασύρματων δικτύων σε επαγγελματικούς ή οικιακούς χώρους, αν δεν πληρώνεις την χρήση;

Γιατί μέχρι σήμερα σε κανέναν πάροχο δεν υπάρχει ρητή σχετική πρόβλεψη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.