PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα CPU στο PC.



sw9mba
03-07-07, 22:33
Έχω έναν επεξεργαστή Intel Pentium 4 socket 478 3.4 Ghz και την μητρική Asus P4c800-E-Deluxe.Τον έβαλα στη μητρική και όταν ανοίξω το PC μου πετάει error για
overclocking χωρίς να τον έχω πειράξει βέβαια.Αν μπω στο bios μετά μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα.Αν δεν μπώ στο bios και πατήσω F2 με βάζει στα Windows χωρίς πρόβλημα μετά.Τι πρόβλημα υπάρχει?Έχω κάνει αναβάθμιση στο bios.

secjournalist
03-07-07, 22:44
ASUS motherboard, έτσι?Και εμένα μου βγάζει κατα καιρούς.Κάνε ενα bios update και βάλε τις default ρυθμίσεις στο BIOS.;)

Θάνος
03-07-07, 22:48
εμμμ...μετά από αναβάθμιση στο bios, μπαίνεις στο bios και επιλέγεις load factory defaults!
Κατόπιν πάλι στο bios για τυχόν ρυθμίσεις, δεν γνωρίζω παραπάνω μιας και δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο mobo!
Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα καί το καινούργιο bios, οπότε ίσως χρειαστεί να επανέλθεις στο προηγούμενο!

sw9mba
04-07-07, 11:33
Δείτε τη βρήκα από το site της asus
http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P4C800-E%20Deluxe
και
http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20070704011812562&board_id=1&model=P4C800-E+Deluxe&page=1&SLanguage=en-us
Μήπως είναι αυτό το πρόβλημα?

gallahant
04-07-07, 11:38
Βάλε το 1024 bios, και μάλλον θα είσαι εντάξει.

mach
04-07-07, 11:54
Αυτό το μήνυμα βγαίνει όταν:

1) Έχεις κάνει overclocking και ο υπολογιστής δεν μπορεί να ποστάρει, κατόπιν τον ξανανοίγεις.
2) Ανοίγεις τον υπολογιστή και τον κλείνεις αμέσως χωρίς να ποστάρει, κατόπιν τον ξανανοίγεις.
3) Έχει τελειώσει η μπαταρία και το motherboard έχει σαλέψει.

Η διαδικασία του 'watchdog' της μητρικής που σου δημιουργεί προβλήματα έχει ώς εξής:
Μόλις ανοίξει το μηχάνημα και για οποιοδήποτε λόγο δεν περνάει το ποστ (είτε επειδή οι ρυθμίσεις στο bios είναι επιθετικές ή επειδή δεν προλαβαίνει να περάσει ένα ελάχιστο-απαραίτητο χρονικό διάστημα λειτουργίας) γράφεται ένας register στη μητρική. Στο επόμενο reset, το διάβασμα αυτού του καταχωρητή επαναφέρει τη μητρική στα factory defaults ώστε να ξεκινήσει αποροβλημάτιστα και ειδοποιεί τον χρήστη να μπει στο bios ώστε να βάλει τις δικές του ρυθμίσεις.

Η λύση είναι να μπεις στο bios, να κάνεις τις αλλαγές σου και να αποθηκεύσεις. Εάν έχει τελειώσει η μπαταρία (ή έχει κινηθεί απο τη θέση της) οι αλλαγές δεν θα αποθηκευτούν και το μηχάνημα θα συνεχίσει να βγάζει το προειδοποιητικό μήνυμα.

Σε κάθε περίπτωση. Κάνε ένα clear cmos σύμφωνα με τις οδηγίες του manual. Βγάλε την μπαταρία απο τη θέση της και κούμπωσέ την πάλι. Βεβαιώσου ότι είναι είναι σφιχτά στη θέση της. Κατόπιν μπες στο bios και βάλε ώρα, ήμερομηνία, λοιπές ρυθμίσεις. Σώσε και δες τι γίνεται. Εάν δεν λυθεί, είτε έχει χαζέψει το watchdog της μητρικής (απίθανο) είτε έχει τελειώσει/χαλάσει η μπαταρία (σχετικά απίθανο αλλά συμβαίνει).

wi fi thief
04-07-07, 12:58
Σε κάθε περίπτωση. Κάνε ένα clear cmos σύμφωνα με τις οδηγίες του manual. Βγάλε την μπαταρία απο τη θέση της και κούμπωσέ την πάλι. Βεβαιώσου ότι είναι είναι σφιχτά στη θέση της.

σωστος.:oneup:

tomasss
04-07-07, 13:01
Kάτι μου έλεγαν για τις μητρικές ASUS.....:whistle:

l_satsok
04-07-07, 13:43
ολες εχουν τα προβληματακια τους

Θάνος
04-07-07, 14:50
Συμφωνώ, ότι όλες έχουν τα προβληματάκια τους, όπως είπε l_satsok, αλλά έχει να κάνει και με το πόσο συχνά είναι! Η Asus δεν έχει δείξει μέχρι στιγμής τέτοιες συχνότητες!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.