PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεράστια διαφορά ταχύτητας στο ασύρματο δίκτυο, part II



kgian
28-11-04, 14:32
Είπα να μπω και εγώ στον χώρο των ασύρματων δικτύων. Έστησα με την βοήθεια ενός φίλου γνώστη ενα ασύρματο απο το γραφείο στο σπίτι με σκοπό στην συνέχεια να μπω και στο ευρύτερο wireless.

Τα 2 pc βλέπονται κανονικά και μπορώ να μεταφέρω αρχεία με μια διαφορά. Απο το σπίτι προς το γραφείο δουλεύει φούλ ταχύτητα. απο το γραφείο προς το σπίτι όμως φέρνει με 25kb/sec!!!!

Στο γραφείο έχω ένα P4 με ενσωματωμένη κάρτα δικτύου 10/100 στην μητρική. Στο σπίτι έχω P3/800 με μια παλιά pci κάρτα δικτύου 10άρα με utp και bnc βύσμα. Έχω ρίξει απο τα windows την κάρτα του γραφείου στα 10 και αυτή.

Το σπίτι και το γραφείο απέχουν περίπου 300-350 μέτρα και έχουν οπτική επαφή. Έχω απο μια κατευθυντική κεράια σε κάθε σημείο και απο ένα access point linksys wireless-g.

Και τα 2 τρέχουν win xp.

Προσωπικά πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στην κάρτα δικτύου που έχω στο σπίτι. Ή κάνει κάποιο conflict ή κάτι άλλο συμβαίνει επειδή είναι παλιά αλλά με έχει φάει η αγωνία. ΄

ξΈρει κανείς κάτι για αυτο το πρόβλημα; Κοντέυω να αρρωστήσω!

Απο την μία να πηγαινουν τα δεδομέναμε 1,5MB και απο την άλλη με 25kb!!!
Μία χείρα βοηθείας παρακαλώ!!! Ευχαριστώ.

WAntilles
28-11-04, 14:51
Βάλε στο σπίτι μία σύγχρονη κάρτα δικτύου.

Αυτές οι παλιές είναι όλο προβλήματα.

€12 κάνει σήμερα μία 100άρα κάρτα δικτύου.

Έλεος!

kgian
29-11-04, 10:28
Τελικά σύνδεσα άλλο pc χτες και έκανα την δοκιμή. Σαφώς και το πρόβλημα λύθηκε με την σύγχρονη λύση. Το κουφό είναι πως όταν η κάρτα ήξταν ρυθμισμένη στα 100mbps δεν έβλεπε το access point του σπιτιού, , ούτε με ping. Όταν την έβαζα στα 10 ολα οκ. Σήμερα θα αλλάξω κάρτα δικτύου στο δικό μου.

Τώρα συμβαίνει το άλλο κουφό. Όταν μεταφέρω αρχεία μέσω του ασύρματου η ροή των δεδομένων όπως την βλέπω απο το tab networking του task manager είναι ολο κορυφές. Απο το 70% του 10mbps πέφτει στο 20%, μετά στο 60%, μετά στο 30% κλπ. Ποτέ δεν γεμίζει το 100% το 10mbps. Όταν μεταφέρω μεγάλο όγκο δεδομένων (μεγάλος=500MB) απο το γραφείο στο σπίτι σαν να "μπουκώνει" και τελικά αφού έχει μεταφέρει κάποια ποσότητα (καμια 300άρα;;) σταματάει να στέλνει και μου βγάζει ένα μύνυμα στο tray, κατι για delayed write failed (κάπως έτσι) ότι δεν μπόρεσε να γράψει το αρχείο στον δίσκο προορισμού δηλαδή και θα χαθεί. Τότε το ασύρματο δίκτυο καταρέει και όυτε καν ping το access point δεν κάνει. Η μόνη λύση για να επανέλθει είναι να βγάλω το access point απο την πρίζα του ρεύματος και να το ξαναβάλω.

Ακούω τους γκουρου τι έχουν να δηλώσουν!

viron
29-11-04, 11:09
Γεια σου Kgian ,
Για το πρόβλημα ότι δουλεύει μόνο στα 10 ΜΒ η σύνδεση στο access point έλεγξε ότι οντως υποστηρίζει 100 ΜΒ το ethernet port στο access point και ότι το καλώδιο ειναι σωστό. Το ethernet καλώδιο πρέπει να είαν τερματισμένο με τα ακόλουθα χρώματα ασπροΠορτοκαλί-Πορτοκαλί-ΑσπροΠράσινο-Πράσινο-Μπλέ-ΑσπρόΜπλέ-Πράσινο-Ασπροκαφέ-Καφέ
Πολλές φορές έχω δεί καλώδια λάθος τερματισμένα με αποτέλεσμα κακή λειτουργία στα 100 ΜΒ.
Για το πρόβλημα του δίσκου συμβουλέψου εδώ:
http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=321733
http://www.jsiinc.com/SUBM/tip6000/rh6046.htm
Ψάξε και στο google πολλές αναφορές εκεί σχετικές με το θέμα.

Χαιρετισμός,
Βύρων.

ibok
29-11-04, 11:27
Γκουρού ΔΕΝ είμαι αλλά παίζει υποθέτω και το σκαννάρισμα των μεταφερόμενων αρχείων(από μηχάνημα σε μηχάνημα) από το antivirus που χρησιμοποιείς .
Κάτι αντίστοιχο βλέπω και στο δικό μου ασύρματο δίκτυο που ειναι μέσα στον ίδιο χώρο.( Desktop - Laptop )κάρτες δικτύου νέες όπως είπε και ο WAntilles.
Bέβαια ΠΟΤΕ δεν μπουκώνει απλά στα μεγάλα καθυστερεί και το βλέπω λογικό.
Αναμένοντας και εγώ απο τους γνωρίζοντες το άθλημα καλλίτερα.
Φιλικά.

wintech2003
29-11-04, 11:39
ασπροΠορτοκαλί-Πορτοκαλί-ΑσπροΠράσινο-Πράσινο-Μπλέ-ΑσπρόΜπλέ-Πράσινο-Ασπροκαφέ-Καφέ


Τα μπέρδεψες... :)

ειναι:
ΑσπροΠορτοκαλί-Πορτοκαλί-ΑσπροΠράσινο-Μπλέ-ΑσπρόΜπλέ-Πράσινο-ΑσπροΚαφέ-Καφέ


Φιλικά,
Γιώργος

kgian
29-11-04, 12:06
Το σκανάρισμα απο Antivirus δεν παίζει να δημιουργεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι αυτό που είπε ο viron. Τώρα για την λύση....

McAli
29-11-04, 12:26
Τώρα για την λύση....


επανενγραφόμενα CD

Oakenfold_
29-11-04, 13:22
ή DVD :lol:

chatasos
29-11-04, 16:15
Φρόντισε η ταχύτητα σύνδεσης του ethernet να είναι η ίδια παντού (PCs & APs).
Αν δεν μπορείς να την ορίσεις στα APs, βάλε "auto" παντού.

ΥΓ: 100% αξιοποίηση του διεθέσιμου εύρους δεν πρόκειται να δεις ποτέ και πουθενά, πόσο μάλλον σε wifi σύνδεση :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.