PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΕΙΓΟΝ: ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ ROUTER VDSL



gba
06-09-19, 22:30
Γεια σας συμφουριτες.
Χρειαζομαι αμεσα να μου προτεινετε ενα καταλληλο router vdsl για συνδεση σε οπτικη ινα στο δικτυο της vodafone vdsl 50mbps.
Επειδη το router απο την vodafone μας ερχεται Δευτερα και χρειαζομαστε μεγαλη ταχυτητα internet το Σαββατοκυριακο , ειναι επιτακτικη η αναγκη ενος router απο την αγορα αμεσα διαθεσιμο. Απο οτι μου ειπαν οι τεχνικοι της vodafone με router της αγορας δεν θα εχουμε τηλεφωνο , αλλα μονο internet και αυτο δεν ειναι προβλημα.
Αυριο το πρωι πρεπει να αγοραστει ενα router αγορας και καλο ειναι να ειναι χρησιμο και μετα για να συνδεθει με το router της vodafone για καλυτερη αποδοση ιντερνετ.
Βρηκα αμεσα διαθεσιμα τα δυο παρακατω router , που εχουν και usb3.0 .Τι λετε για αυτα τα δυο ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο να γινει η δουλεια μας;

https://stechi.gr/index.php?route=product/product&product_id=1423564&skr_prm=WyI1NWI5NmU5MS1lNTY1LTRjMDQtODE0YS04N2VhZWMxMjBhMmYiLDE1Njc3OTU3OTkyMTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0 :scratch

https://www.mgmanager.gr/modem-routers-wireless/56010-asus-dual-band-wireless-ac1900-gigabit-adslvdsl-modem-router-dsl-ac68u.html :scratch

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση.

sdikr
06-09-19, 22:36
Πιστεύω πως θα είσαι καλυμμένος με το fritz, δεν χρειάζεται να δώσεις κάτι παραπάνω

gba
06-09-19, 22:46
πολλα ευχαριστω sdkir
Να διευκρινισω οτι το router δεν ειναι για μενα , αλλα για την αδελφη μου , που νοικιασε με airbnb ενα σπιτι στην Δαφνη με αυτες τις παροχες
και καθυστερησε το router και εχει προβλημα με τους ενοικιαστες . Με πηρε το απογευμα τηλ και σκεφτηκα αυτην την λυση.

Οσον αφορα τον συγχρονισμο , πιστευω οτι θα το βαλει πανω ο ανιψιος μου και με την βοηθεια των εχνικων στο 13840 θα συγχρονισει .
Διαφορετικα πρεπει να βρω και τεχνικο :scratch

sweet dreams
06-09-19, 23:18
Αυριο το πρωι πρεπει να αγοραστει ενα router αγορας και καλο ειναι να ειναι χρησιμο και μετα για να συνδεθει με το router της vodafone για καλυτερη αποδοση ιντερνετ.


Αυτά που δίνει η VODA για VDSL δεν μπορείς να τα κάνεις Bridge, είναι κλειδωμένα, οπότε ότι πάρεις θα μπορείς να το συνδέσεις μόνο σαν AP πάνω στης VODA, τώρα μελλοντικά δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Δεν παίρνεις κάποιο φτηνό TP-LINK να κάνεις την δουλειά σου και μετά βλέπεις;;;

gba
06-09-19, 23:26
Αυτά που δίνει η VODA για VDSL δεν μπορείς να τα κάνεις Bridge, είναι κλειδωμένα, οπότε ότι πάρεις θα μπορείς να το συνδέσεις μόνο σαν AP πάνω στης VODA, τώρα μελλοντικά δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Δεν παίρνεις κάποιο φτηνό TP-LINK να κάνεις την δουλειά σου και μετά βλέπεις;;;

εχεις να προτεινεις καποιο φθηνο , που θα κανει εγγυημενα την δουλεια του , γιατι αν δεν δουλεψει , ποιος ακουει τους Γαλλους :angryr:

sweet dreams
06-09-19, 23:38
εχεις να προτεινεις καποιο φθηνο , που θα κανει εγγυημενα την δουλεια του , γιατι αν δεν δουλεψει , ποιος ακουει τους Γαλλους :angryr:

Το "εγγυημένα" είναι μεγάλη κουβέντα, η κάθε γραμμή έχει το δικό της DNA οπότε θα ακούσεις από τον έναν ότι είναι για πέταμα και από τον άλλον ότι είναι διαμάντι.

Για το TP-LINK TD-W9970 που είναι και το πιο φτηνό θα διαβάσεις ότι έχουν μείνει απόλυτα ευχαριστημένοι το 58% και εντελώς δυσαρεστημένοι το 15%, εσύ αποφασίζεις.

https://www.amazon.co.uk/TP-Link-Wireless-Support-UK-TD-W9970/dp/B013OXVA6M

gba
06-09-19, 23:58
Το "εγγυημένα" είναι μεγάλη κουβέντα, η κάθε γραμμή έχει το δικό της DNA οπότε θα ακούσεις από τον έναν ότι είναι για πέταμα και από τον άλλον ότι είναι διαμάντι.

Για το TP-LINK TD-W9970 που είναι και το πιο φτηνό θα διαβάσεις ότι έχουν μείνει απόλυτα ευχαριστημένοι το 58% και εντελώς δυσαρεστημένοι το 15%, εσύ αποφασίζεις.

https://www.amazon.co.uk/TP-Link-Wireless-Support-UK-TD-W9970/dp/B013OXVA6M

Ευχαριστω sweet dreams , μαλλον θα αγοραστει το fritz και ελπιζω να δουλεψει.

sweet dreams
07-09-19, 00:06
Ευχαριστω sweet dreams , μαλλον θα αγοραστει το fritz και ελπιζω να δουλεψει.

To FRITZ είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει καλύτερα από το φτηνό TP-LINK, απλά αν δεν αλλάξει κάτι η VODAFONE στην πολιτική της και θα πρέπει να βάλεις πάνω στην γραμμή το δικό της, θα σου μείνει το FRITZ μόνο για AP.

- - - Updated - - -

Για τις αξιολογήσεις που λέγαμε, πάρε μια ιδέα τι λένε για το FRITZ, πέφτει κανονικό θάψιμο.
https://www.amazon.co.uk/FRITZ-3490-Fritz-DSL-Modem/product-reviews/B00ZU1YG22

gba
07-09-19, 16:30
Ευχαριστω για την ενημερωση , λογω του επειγοντος δεν εψαξα περισσοτερο και αγοραστηκε το fritz

- - - Updated - - -

Αγοραστηκε το fritz , αλλα η ανηψια που πηγε να το εγκαταστησει με την τηλεφωνικη βοηθεια των τεχνικων της vodafone δεν καταφερα να το συγχρονισει.
Ενας τεχνικος της ειπε οτι εχει προβλημα η γραμμη . Μετα ενας αλλος ειπε οτι πρεπει να γινουν ρυθμισεις στο router και η γραμμη ειναι ενταξει.
Εγιναν καποιες προσπαθειες μεχρι 15.30 αλλα τελικα δεν συνδεεται.
Αντε να βγαλεις ακρη .
Ειχα παρει τηλ. το πρωι στο mgmanager , που προσφερει τετοιες υπηρεσιες , μηπως εχει καποιο τεχνικο για να παει να το συνδεσει , αλλα μου ειπαν απο Δευτερα-Τριτη.
Αν γνωριζετε καποιον τεχνικο που επιθυμει επ'αμοιβη να παει να κανει την συνδεση , πληροφορηστε με. Ευχαριστω.

sdikr
07-09-19, 16:41
Ευχαριστω για την ενημερωση , λογω του επειγοντος δεν εψαξα περισσοτερο και αγοραστηκε το fritz

- - - Updated - - -

Αγοραστηκε το fritz , αλλα η ανηψια που πηγε να το εγκαταστησει με την τηλεφωνικη βοηθεια των τεχνικων της vodafone δεν καταφερα να το συγχρονισει.
Ενας τεχνικος της ειπε οτι εχει προβλημα η γραμμη . Μετα ενας αλλος ειπε οτι πρεπει να γινουν ρυθμισεις στο router και η γραμμη ειναι ενταξει.
Εγιναν καποιες προσπαθειες μεχρι 15.30 αλλα τελικα δεν συνδεεται.
Αντε να βγαλεις ακρη .
Ειχα παρει τηλ. το πρωι στο mgmanager , που προσφερει τετοιες υπηρεσιες , μηπως εχει καποιο τεχνικο για να παει να το συνδεσει , αλλα μου ειπαν απο Δευτερα-Τριτη.
Αν γνωριζετε καποιον τεχνικο που επιθυμει επ'αμοιβη να παει να κανει την συνδεση , πληροφορηστε με. Ευχαριστω.

Δεν έχει ρυθμίσεις για τον συγχρονισμό, κανονικά θα έπρεπε να συγχρονίσει, αν δεν συγχρονίζει συνήθως σημαίνει πως η γραμμή δεν είναι έτοιμη

gba
07-09-19, 17:29
Δεν έχει ρυθμίσεις για τον συγχρονισμό, κανονικά θα έπρεπε να συγχρονίσει, αν δεν συγχρονίζει συνήθως σημαίνει πως η γραμμή δεν είναι έτοιμη
Πηρα παλι τηλ. στην τεχνικη υποστηριξη της vodafone και ζητησα να μου ξεκαθαρισουν αν η γραμμη ειναι ετοιμη. Με ρωτησαν αν το router ειναι συνδεδεμενο , τους απαντησα ναι , εκαναν τον ελεγχο και μου ειπαν οτι απο την πλευρα τους η γραμμη ειναι ετοιμη και συγχρονιζει . Αρα χρειαζεται καποιος τεχνικος εκει για να κανει καποιες ρυθμισεις ή δεν χρειαζεται; Θα παρω τους Γαλλους να μου πουν αν ανιχνευουν το ασυρματο της fritz : FRITZ! Box 3490

mondeo
07-09-19, 17:49
To FRITZ είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει καλύτερα από το φτηνό TP-LINK, απλά αν δεν αλλάξει κάτι η VODAFONE στην πολιτική της και θα πρέπει να βάλεις πάνω στην γραμμή το δικό της, θα σου μείνει το FRITZ μόνο για AP.
Εγώ έχω το ΖΤΕ σε Bridge και ένα Archer C7 για το routing.
Όλα γίνονται.
Τα γράφω αναλυτικά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6640296#post6640296).

gba
07-09-19, 19:05
Εγώ έχω το ΖΤΕ σε Bridge και ένα Archer C7 για το routing.
Όλα γίνονται.
Τα γράφω αναλυτικά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6640296#post6640296).

:oneup:
απλο φαινεται , θα το δοκιμασουμε οταν θα εχουμε και τα δυο router.
Αν καταλαβα καλα συνδεσες πρωτο το zte στην γραμμη εισοδου και με καλωδιο δικτυου ethernet συνδεσες το zte στο pc και στο c7 .
Μπηκες απο ενα περιηγητη στο zte και μετα στο c7 για τις ρυθμισεις , που αναφερεις. Για να μπεις στο c7 χρειαζεται και αυτο συνδεση στο pc;

Στο θεμα μας τωρα ,που δεν ειναι ακομα διαθεσιμο το router της vodafone , για να συνδεθει στο ιντερνετ το fritz , με συνδεση vdsl vodafone 50mbps μηπως χρειαζεται να βαλουμε user - pass που μας δωσανε απο την vodafone , για την περιπτωση που ειναι πανω σε καμπινα του ΟΤΕ;
μετα απο μια τελευταια ενημερωση που ειχα απο την ανηψια μου , να αναφερω οτι οι τεχνικοι της voda στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση , εκαναν καλα την δουλεια τους οσον αφορα την καθοδηγηση για τον τον συγχρονισμο του fritz , δηλαδη
εγινε η επιλογη VDSL over PTM VC = 835
εγινε μια δοκιμη με Username: guest@adsl.gr ,Password: guest και μια δοκιμη με user - pass που δοθηκε από τη Voda
εγιναν καμποσες επανεκκινησεις
και σε καμμια περιπτωση δεν εμπαινε στο ιντερνετ .
Το ασυρματο δικτυο FRITZ!Box 3490 ανιχνευοταν , αλλα δεν ειχε συνδεση στο ιντερνετ.

Με βαση τα παραπανω απο τα στοιχειωδη που γνωριζω , θεωρω οτι εχει προβλημα-δεν ειναι ετοιμη η γραμη και δεν φταιει το router και οι ρυθμισεις του , οποτε δεν χρειαζεται να εμπλεξω καποιον επιπλεον ειδικο τεχνικο και ας μου λενε τωρα απο το 13840 οτι απο την μερια τους ειναι ενταξει η γραμμη ( ο πρωτος τεχνικος που εδωσε τις οδηγιες ανεφερε οτι φταιει η γραμμη και ακομη και το router της voda να ειχαμε , παλι δεν θα συνδεονταν.

sdikr
07-09-19, 20:22
Εγώ έχω το ΖΤΕ σε Bridge και ένα Archer C7 για το routing.
Όλα γίνονται.
Τα γράφω αναλυτικά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6640296#post6640296).

Δεν δίνει πλέον το zte η vodafone, δίνει μόνο το h300 και συνήθως δίνει voip τηλεφωνία, όποτε bridge όχι

- - - Updated - - -


:oneup:
απλο φαινεται , θα το δοκιμασουμε οταν θα εχουμε και τα δυο router.
Αν καταλαβα καλα συνδεσες πρωτο το zte στην γραμμη εισοδου και με καλωδιο δικτυου ethernet συνδεσες το zte στο pc και στο c7 .
Μπηκες απο ενα περιηγητη στο zte και μετα στο c7 για τις ρυθμισεις , που αναφερεις. Για να μπεις στο c7 χρειαζεται και αυτο συνδεση στο pc;

Στο θεμα μας τωρα ,που δεν ειναι ακομα διαθεσιμο το router της vodafone , για να συνδεθει στο ιντερνετ το fritz , με συνδεση vdsl vodafone 50mbps μηπως χρειαζεται να βαλουμε user - pass που μας δωσανε απο την vodafone , για την περιπτωση που ειναι πανω σε καμπινα του ΟΤΕ;
μετα απο μια τελευταια ενημερωση που ειχα απο την ανηψια μου , να αναφερω οτι οι τεχνικοι της voda στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση , εκαναν καλα την δουλεια τους οσον αφορα την καθοδηγηση για τον τον συγχρονισμο του fritz , δηλαδη
εγινε η επιλογη VDSL over PTM VC = 835
εγινε μια δοκιμη με Username: guest@adsl.gr ,Password: guest και μια δοκιμη με user - pass που δοθηκε από τη Voda
εγιναν καμποσες επανεκκινησεις
και σε καμμια περιπτωση δεν εμπαινε στο ιντερνετ .
Το ασυρματο δικτυο FRITZ!Box 3490 ανιχνευοταν , αλλα δεν ειχε συνδεση στο ιντερνετ.

Με βαση τα παραπανω απο τα στοιχειωδη που γνωριζω , θεωρω οτι εχει προβλημα-δεν ειναι ετοιμη η γραμη και δεν φταιει το router και οι ρυθμισεις του , οποτε δεν χρειαζεται να εμπλεξω καποιον επιπλεον ειδικο τεχνικο και ας μου λενε τωρα απο το 13840 οτι απο την μερια τους ειναι ενταξει η γραμμη ( ο πρωτος τεχνικος που εδωσε τις οδηγιες ανεφερε οτι φταιει η γραμμη και ακομη και το router της voda να ειχαμε , παλι δεν θα συνδεονταν.


Οταν λέμε συγχρονισμός μιλάμε για το Modem να κάνει σύνδεση με τον εξοπλισμό της άλλης πλευράς, στο 3490 έχει ενα λαμπάκι που λεει dsl αυτό είναι μόνιμα αναμμένο;

gba
07-09-19, 20:28
Και εγω στο σπιτι μου εχω voda και απο την εξυπηρετηση μου απο το 13840 βαζω αριστα στην voda , αλλα μετα απο αυτη την ιστορια διαπιστωνω οτι η voda θα πρεπει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες και στους αλλους τομεις και η κριτικη μου ειναι καλοπροαιρετη αν και αγανακτισμενος ως τριτο προσωπο στον βαθμο που εμπλεκομαι.
Για να γινω κατανοητος αναφερω τα βασικα σημεια:
H αδελφη μου νοικιαζει ενα σπιτι με airbnb και το ζητησε ενας Γαλλος απο αρχες Σεπτεμβριου για ενα μηνα και επειδη εργαζεται μεσω ιντερνετ εβαλε ως προυποθεση συνδεση vdsl 50mbps
Πανω απο 15 μερες πριν την αφιξη του ενοικιαστη η αδελφη μου κανει αιτημα για αλλαγη συνδεσης απο adsl σε vdsl στην voda , που ειχε και την προηγουμενη συνδεση.
Την Τεταρτη που ηρθε ο ενοικιαστης κοπηκε η παλια συνδεση για τεθει σε λειτουργια η καινουργια με ενημερωση οτι θα υπαρχει μια καθυστερηση 1-2 ημερων , που εγινε αποδεκτη.
Απο καποιο λαθος στην voda δεν σταλθηκε εγκαιρως ο εξοπλισμος για την συνδεση vdsl (θα σταλει απο βδομαδα) , ηρθε η Πεμπτη και πουθενα ιντερνετ.
Δικαιως διαμρτυρεται ο Γαλλος που δεν μπορει να δουλεψει , διαμαρτυρεται η αδελφη μου στην voda , προτεινει να παει η ιδια να παραλαβει τον εξοπλισμο , της ειπαν δεν γινεται να παρακαμφθει το συστημα , θα το παρετε απο βδομαδα και βρισκεται μια προσωρινη λυση με αγορα mobile internet , που ομως ειναι σχετικα αργο και δεν εξυπηρετει τον Γαλλο.
Την Παρασκευη απογευμα επικοινωνει μαζι μου , επικοινωνω με το 13840 αν η γραμμη ειναι ενταξει για να αγορασουμε ενα router vdsl της αγορας , μου λενε ενταξει θα δουλεψει το ιντερνετ , αλλα δεν θα εχεις τηλ και τα υπολοιπα τα ξερετε.
Αν αυτες δεν ειναι τριτοκοσμικες υπηρεσιες πειτε μου εσεις τι ειναι ;

- - - Updated - - -


Δεν δίνει πλέον το zte η vodafone, δίνει μόνο το h300 και συνήθως δίνει voip τηλεφωνία, όποτε bridge όχι

- - - Updated - - -




Οταν λέμε συγχρονισμός μιλάμε για το Modem να κάνει σύνδεση με τον εξοπλισμό της άλλης πλευράς, στο 3490 έχει ενα λαμπάκι που λεει dsl αυτό είναι μόνιμα αναμμένο;
Δυστυχως το dsl ηταν σβηστο συνεχως .Αρα σφαλμα γραμμης με τα λιγα που ξερω.
Επιπλεον εγινε δοκιμη με το παλιο router της που ειχε στην προηγουμενη γραμμη adsl , οπου το λαμπακι αναβοσβηνε και δεν παρεμεινε σταθερα αναμενο.

sdikr
07-09-19, 20:32
Και εγω στο σπιτι μου εχω voda και απο την εξυπηρετηση μου απο το 13840 βαζω αριστα στην voda , αλλα μετα απο αυτη την ιστορια διαπιστωνω οτι η voda θα πρεπει να αναβαθμισει τις υπηρεσιες και στους αλλους τομεις και η κριτικη μου ειναι καλοπροαιρετη αν και αγανακτισμενος ως τριτο προσωπο στον βαθμο που εμπλεκομαι.
Για να γινω κατανοητος αναφερω τα βασικα σημεια:
H αδελφη μου νοικιαζει ενα σπιτι με airbnb και το ζητησε ενας Γαλλος απο αρχες Σεπτεμβριου για ενα μηνα και επειδη εργαζεται μεσω ιντερνετ εβαλε ως προυποθεση συνδεση vdsl 50mbps
Πανω απο 15 μερες πριν την αφιξη του ενοικιαστη η αδελφη μου κανει αιτημα για αλλαγη συνδεσης απο adsl σε vdsl στην voda , που ειχε και την προηγουμενη συνδεση.
Την Τεταρτη που ηρθε ο ενοικιαστης κοπηκε η παλια συνδεση για τεθει σε λειτουργια η καινουργια με ενημερωση οτι θα υπαρχει μια καθυστερηση 1-2 ημερων , που εγινε αποδεκτη.
Απο καποιο λαθος στην voda δεν σταλθηκε εγκαιρως ο εξοπλισμος για την συνδεση vdsl (θα σταλει απο βδομαδα) , ηρθε η Πεμπτη και πουθενα ιντερνετ.
Δικαιως διαμρτυρεται ο Γαλλος που δεν μπορει να δουλεψει , διαμαρτυρεται η αδελφη μου στην voda , προτεινει να παει η ιδια να παραλαβει τον εξοπλισμο , της ειπαν δεν γινεται να παρακαμφθει το συστημα , θα το παρετε απο βδομαδα και βρισκεται μια προσωρινη λυση με αγορα mobile internet , που ομως ειναι σχετικα αργο και δεν εξυπηρετει τον Γαλλο.
Την Παρασκευη απογευμα επικοινωνει μαζι μου , επικοινωνω με το 13840 αν η γραμμη ειναι ενταξει για να αγορασουμε ενα router vdsl της αγορας , μου λενε ενταξει θα δουλεψει το ιντερνετ , αλλα δεν θα εχεις τηλ και τα υπολοιπα τα ξερετε.
Αν αυτες δεν ειναι τριτοκοσμικες υπηρεσιες πειτε μου εσεις τι ειναι ;

15 ημέρες συγνώμη αλλά δεν είναι πολλές.

Κανονικά θα έπρεπε να το πει στον ενοικιαστή ότι ξέρεις, δεν έχει αυτή την στιγμή το διαμέρισμα vdsl 50, θα κάνω την αίτηση αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην είναι έτοιμο On time

Κάτι δεν έχει γίνει σωστά, ακόμα και εξοπλισμός adsl θα συχρόνισει στην γραμμή και θα έχεις Ιντερνετ

- - - Updated - - -




Δυστυχως το dsl ηταν σβηστο συνεχως .Αρα σφαλμα γραμμης με τα λιγα που ξερω.
Επιπλεον εγινε δοκιμη με το παλιο router της που ειχε στην προηγουμενη γραμμη adsl , οπου το λαμπακι αναβοσβηνε και δεν παρεμεινε σταθερα αναμενο.

Δεν είναι έτοιμη η γραμμή, απλά πράγματα

gba
07-09-19, 20:45
Κανονικά θα έπρεπε να το πει στον ενοικιαστή ότι ξέρεις, δεν έχει αυτή την στιγμή το διαμέρισμα vdsl 50, θα κάνω την αίτηση αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην είναι έτοιμο On time

Το ανεφερε στον ενοικιαστη οτι εχει adsl , εκανε αιτηση για vdsl και απο την voda την ενημερωσαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
Ομως οι ημερες περασαν χωρις να παραλαβει τον εξοπλισμο και οταν την Τεταρτη , που την ενημερωσαν οτι θα γινει η μεταβαση και τους ανεφερε οτι δεν παρελαβε τον εξοπλισμο της ειπαν οτι δεν χρειαζεται . Την Πεμπτη της ειπαν οτι εγινε λαθος στο συστημα και χρειαζεται ο καινουργιος εξοπλισμος , ναρθω να τον παραλαβω μονη μου , οχι δεν παρακαμπτεται η διαδικασια , θα τον παραλαβεις απο Δευτερα κτλπ
Αν δεν λυθει συντομα το προβλημα θα προτεινει στον ενοικιαστη την επιστροφη της προκαταβολης και αν επιθυμει να ακυρωσει την ενοικιαση.

- - - Updated - - -


15 ημέρες συγνώμη αλλά δεν είναι πολλές.

Απο την voda της ειπαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
Μετα το πολλες στο τελος της προτασης εχει τελεια ή ερωτηματικο ; :scratch

sdikr
07-09-19, 20:58
Απο την voda της ειπαν οτι ειναι υποθεση 2-3 ημερων .
Μετα το πολλες στο τελος της προτασης εχει τελεια ή ερωτηματικο ; :scratch


τελεία είναι, αυτοί μπορεί να λένε 2 με 3 ημέρες, αλλά εδώ σου αλλάζουν σύνδεση απο ΑΚ σε καμπίνα, αν μιλάμε για καμπίνα ΟΤΕ τότε έχει περιθώριο 12 ημέρες απο την στιγμή που θα λάβει την αίτηση, δεν ξέρω τι γίνεται για καμπίνα 3 παρόχου, εκεί λογικά θα θέλει κάτι παραπάνω.

Εδώ όμως το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει βλάβη κάπου, ακόμα χειρότερα δηλαδή.

Κάποιοι πάροχοι έχουν αναφορά στο συμβόλαιο ότι μπορεί να πιάσει και 2 μήνες η σύνδεση.

gba
07-09-19, 21:46
τελεία είναι, αυτοί μπορεί να λένε 2 με 3 ημέρες, αλλά εδώ σου αλλάζουν σύνδεση απο ΑΚ σε καμπίνα, αν μιλάμε για καμπίνα ΟΤΕ τότε έχει περιθώριο 12 ημέρες απο την στιγμή που θα λάβει την αίτηση, δεν ξέρω τι γίνεται για καμπίνα 3 παρόχου, εκεί λογικά θα θέλει κάτι παραπάνω.

Εδώ όμως το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει βλάβη κάπου, ακόμα χειρότερα δηλαδή.

Κάποιοι πάροχοι έχουν αναφορά στο συμβόλαιο ότι μπορεί να πιάσει και 2 μήνες η σύνδεση.

Δεν το γνωριζα sdikr , οποτε θεωρησα αληθες το 2-3 μερες , που ειπωθηκε στην αδελφη μου.
Παιζει αν εκαναν ελεγχο γραμμης και ειναι σε δικη τους καμπινα στην περιοχη να θελει 2-3 αντε 4-5 ημερες ;
Και απο οτι πληρoφορηθηκα μολις τωρα , τους ειπαν οτι το κουτι στην γειτονια τους ειναι της voda (ΔΑΦΝΗ , ΕΘΝΑΡΧΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ).

- - - Updated - - -


Δεν είναι έτοιμη η γραμμή, απλά πράγματα

Ζητησα απο τον Γαλλο να μας ενημερωσει , οταν θα αναψει το dsl

- - - Updated - - -


:
να αναφερω οτι οι τεχνικοι της voda στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση , εκαναν καλα την δουλεια τους οσον αφορα την καθοδηγηση για τον τον συγχρονισμο του fritz , ...( ο πρωτος τεχνικος που εδωσε τις οδηγιες ανεφερε οτι φταιει η γραμμη και ακομη και το router της voda να ειχαμε , παλι δεν θα συνδεονταν.
Το μονο ψεγαδι στα παιδια της τεχνικης υποστηριξης της voda ειναι οτι πολλες φορες στην ερωτηση μου αν η γραμμη ειναι ετοιμη , με διαβεβαιωσαν οτι η γραμμη ειναι ετοιμη και μπηκαμε σε ολη αυτη την φασαρια , εκτος απο εναν που μαλλον δεν ενημερωθηκε εγκαιρως τι να πει :p

mondeo
08-09-19, 00:01
:oneup:
απλο φαινεται , θα το δοκιμασουμε οταν θα εχουμε και τα δυο router.
Αν καταλαβα καλα συνδεσες πρωτο το zte στην γραμμη εισοδου και με καλωδιο δικτυου ethernet συνδεσες το zte στο pc και στο c7 .
Μπηκες απο ενα περιηγητη στο zte και μετα στο c7 για τις ρυθμισεις , που αναφερεις. Για να μπεις στο c7 χρειαζεται και αυτο συνδεση στο pc;


Πρώτα μπαίνεις στο ΖΤΕ και κάνεις αυτά που γράφω.
Μετά συνδέεις τα δύο όπως γράφω.
Τέλος μπαίνεις στο C7 για τις τελικές ρυθμίσεις.

Δεν δίνει πλέον το zte η vodafone, δίνει μόνο το h300 και συνήθως δίνει voip τηλεφωνία, όποτε bridge όχι
Μια χαρά παίζει το bridge στη Voda και η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς είναι στο 838 κι όχι στο 835 που παίζουν τα data.
Κι εγώ voip έχω και παίζει άψογα.

sweet dreams
08-09-19, 00:17
Εγώ έχω το ΖΤΕ σε Bridge και ένα Archer C7 για το routing.
Όλα γίνονται.
Τα γράφω αναλυτικά εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6640296#post6640296).

Aυτό που έχεις εσύ δεν το δίνουν πλέον, το ζήτησε συμφορουμίτης και του είπαν όχι (https://www.adslgr.com/forum/threads/1074686-Vodafone-H-300s-router?p=6651977#post6651977), στο νήμα με το H 300s που δίνουν γίνονται ένα σωρό αναφορές για το Bridge που δεν παίζει και για τους κωδικούς VOiP που δεν τους δίνει η VODAFONE.

bill2015
08-09-19, 00:35
Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;

- - - Updated - - -

837 ειναι για οικιακους και 838 για business πακετα

- - - Updated - - -

mondeo
08-09-19, 00:36
Aυτό που έχεις εσύ δεν το δίνουν πλέον, το ζήτησε συμφορουμίτης και του είπαν όχι (https://www.adslgr.com/forum/threads/1074686-Vodafone-H-300s-router?p=6651977#post6651977), στο νήμα με το H 300s που δίνουν γίνονται ένα σωρό αναφορές για το Bridge που δεν παίζει και για τους κωδικούς VOiP που δεν τους δίνει η VODAFONE.

Κωδικούς δεν δίνει το ξέρω.
Γι αυτό βάζουμε τα data σε bridge, για να παίζει η τηλεφωνία στο ZTE.
Το Η300 δεν το ξέρω, δεν παρακοπουθώ το νήμα.

bill2015
08-09-19, 00:37
To h300s ειναι οτι πιο σαπίλα και άχρηστο είναι σαν ρουτερ

gba
08-09-19, 00:50
Αν και τωρα με απασχολει ποτε θα φτιαξουν την γραμμη , εχω και την απορια :τελικα θα παιζει ή δεν θα παιζει bridge το Η300; :scratch

bill2015
08-09-19, 00:55
Δεν παιζει bridge το h300s πολυ δυσκολα ειναι κλειδωμενο το συνδεεις και αυτο

- - - Updated - - -

Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;

gba
08-09-19, 00:58
Δεν παιζει bridge το h300s πολυ δυσκολα ειναι κλειδωμενο το συνδεεις και αυτο

- - - Updated - - -

Δεν μας λες η γραμμή είναι νέα αριθμοδότηση , φορητότητα απο άλλη εταιρία η απο 24 πήγατε σε 50 ;

Η γραμμη δεν ειναι νεα , απο 24 πηγε 50

bill2015
08-09-19, 01:07
Μαλλον ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η δεν εχεουν ολοκληρωθει οι αλλαγες

sdikr
08-09-19, 13:10
Πρώτα μπαίνεις στο ΖΤΕ και κάνεις αυτά που γράφω.
Μετά συνδέεις τα δύο όπως γράφω.
Τέλος μπαίνεις στο C7 για τις τελικές ρυθμίσεις.

Μια χαρά παίζει το bridge στη Voda και η τηλεφωνία δεν επηρεάζεται καθώς είναι στο 838 κι όχι στο 835 που παίζουν τα data.
Κι εγώ voip έχω και παίζει άψογα.

Δεν παίζει το Bridge με h300.

theopan
08-09-19, 16:24
εγινε μια δοκιμη με Username: guest@adsl.gr ,Password: guest και μια δοκιμη με user - pass που δοθηκε από τη Voda
εγιναν καμποσες επανεκκινησεις
και σε καμμια περιπτωση δεν εμπαινε στο ιντερνετ .


Εφόσον είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ δεν λειτουργούν στις VDSL αυτοί οι κωδικοί. Αυτά είναι για adsl. Δοκίμασε username/password otenet@otenet.gr/otenet

gba
10-09-19, 14:29
Σημερα το πρωι , πηγε ο τεχνικος της voda στο σπιτι , εκανε καποιες επιδιορθωσεις στην γραμμη , μαλλον στο κουτι της πολυκατοικιας , ρυθμισε και το fritz και ολα αποκατασταθηκαν και ο Γαλλος μας εχει ιντερνετ :dance:
Για το router , ειπε οτι ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο της voda , αλλα καποια στιγμη θα παραλαβουμε και το router της voda για να εχουμε και δυνατοτητα τηλεφωνου και πιθανον bridge στο μελλον αν αλλαξουν πολιτικη εκει στην voda.
Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και αν κρινω απο αυτα που ειπε ο sdikr , επιδιορθωθηκε σχετικα γρηγορα η βλαβη στην γραμμη
και οι ανθρωποι της voda , παρολω τα πιθανα λαθη που εγιναν ή τυχον αστοχιες που ειχαν ανταποκριθηκαν και δεν αργησαν παρα πολυ .

@ ADSLgr.com All rights reserved.