PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για Εγκατασταση Wireless!



agiak
28-11-04, 15:58
Γεια σε ολους
Ειμαι νεος σε σχεση με το wireless δικτυο και θα ηθελα λιγη βοηθεια.
Καταρχην σχεδιαζω να εγκαταστησω δικτυο μεταξυ πεντε ατομων σε μια περιοχη ακτινας περιπου 200 μετρων.Επειδη σε οποιο καταστημα παω για βοηθεια ο καθενας λεει τα δικα του και στο τελος εχω μπερδευτει θα ηθελα βοηθεια απο εσας.
το σχεδιαγραμμα της περιοχης εχει ως εξης:
http://www.fleamarket.gr/lotimage17/ACFA09.JPG
(οι κουκιδες ειναι τα σημεια που βρισκεται ο καθενας και οι οροφοι τους)(απεικονιζονται οι ενδιαμεσες πολυκατοικιες και αποστασεις)(η κουκιδα με τον κυκλο ειμαι εγω)
1)Τι εξοπλισμο θα πρεπει να αγορασω(κεραιες access point καρτες καλωδια κλπ.)(σκεφτομουν για ενα απλο access point και οχι router γιατι αν ειναι και οι 5 να παιρνουν απο την dsl μου χαθηκαμε... πχ κατι σε linksys)
2)Πως περιπου πρεπει να εγατασταθουν(το access point σε εμενα και οι αλλοι καρτες?)
3)Θα εχω καλο σημα-αποδοση?
4)κοστος?
Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι χρησιμη!

siozos
28-11-04, 16:36
Μόνο access point και wireless καρτούλες ==> δεν θα έχεις καθόλου σήμα με κανέναν στα 200m.

Εγώ έχω αυτό τον εξοπλισμό που αναφέρω σε δίκτυο 3 ατόμων στην ίδια πολυκατοικία, με 1 όροφο διαφορά και λειτουργεί απλώς ικανοποιητικά.

mrwireless
28-11-04, 17:22
Σημασια εχει να υπαρχει οπτικη επαφη (π.χ. ο ενας απο το μπαλκονι του να βλεπει το παραθυρο του αλλου). Αυτοι συνδεονται μεταξυ τους με κατευθυντικες κεραιες, ενω oσοι ειναι "τυφλοι", συνδεονται με το κοντινοτερο -που εχει οπτικη απαφη με καποιον αλλο - με ομνι κεραιες (η και καλωδιο, αν ειναι στο ιδιο κτιριο)
Η συνδεση μπορει να ειναι peer-to-peer, δεν ειναι απαραιτητο το AP

www.wirelesslan.gr (Θεσσαλονικη)
www.privenet.gr

alefgr
29-11-04, 02:39
Με διπλά Access Points να δουλεύουν σε Bridge mode (point to point) και κατευθυντικές καιρές το λύνεις το πρόβλημα. Ανεβάζεις όμως το ποσόν έτσι... :(

cbsf
29-11-04, 17:16
Για 200m μόνο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις χειροποίητες κατευθυντικές (cantennas) και να κάνεις τη δουλειά σου. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις οπτική επαφή. Για ό,τι άλλο, ρωτάς...

Papashark
30-11-04, 04:27
Στο κεντρικό σημείο, θες ένα μικρο panel τοποθετημένο όσο το δυνατόν χαμηλότερα γίνετε, μπροστά από κανα τοίχο (όσο το δυνατόν κοιτάει λιγότερο στον ορίζοντα, τόσο λιγότερο θόρυβο θα μαζέψει). Εάν αντί για ένα ΑΡ, βάλεις 2 με τις παρακάτω κεραίες, θα είσαι πολύ καλύτερος.

Στα άλλα δύο σημεία, πάρε 2 φθηνές κεραίες (πχ stella 17db, με 30-35 ευρώ, θα ζήσουν κανά χρόνο), και κάνε το ίδιο, και πάλι όσο πιο χαμηλά γίνετε, μπροστά από τοίχους. (άμα πας στα μπαλκόνια αντί για την ταράτσα θα είναι καλύτερα).

Τώρα το τι ακριβώς θα πάρεις δεν είναι εύκολο. Πόσο μακριά είναι τα PC από τις κεραίες, για να βάλεις κάρτες ? Με 2.3 ευρώ το μέτρο το καλό καλώδιο και πάχος 1εκ, δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση, και ούτε και οικονομικότερη.

Πάντως υπολόγισε κόστος από 300 ευρώ εώς 500 για όλο το πακέτο.

Καλές συσκευές είναι τα wrt54gs.

Ακόμα μην περιμένεις παραπάνω από 20mbit πραγματική ταχύτητα(και αν....), ενώ τα δύο άκρα μεταξύ τους μέσω κοινού ΑΡ, θα έχουν κάτω από 10mbit.



A, η οπτική επαφή είναι απαραίτητο συστατικό....

@ ADSLgr.com All rights reserved.