PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλια μαύρα



ela002
04-07-07, 16:22
Ξαφνικά πριν λίγο ένω ήμουν στα 512/3mbps συγχρονίζω 192/768. Προηγήθηκε 5λέπτη διακοπή της ADSL. Τι στο κάλο κάνανε το έχω δηλώσει βλάβη αλλά κάποιος έβαλε το χέρι του και το άλλαξε . Που μπλέξαμε με την HOL μείνετε μάκρια όποιος το σκέφτεται πάρτε δρόμο κοιτάξτε αλλού αν δεν το διορθώσουν και είναι άλλου είδους "λάθος" θα κάνω άλλες κινήσεις.

Tem
04-07-07, 16:48
κάτι γίνεται τώρα γιατί ενώ έχω attainable rate 22000 συγχρονίζω στα 12500 με SNR ανεβασμένο στα 17 :hmm:

ela002
04-07-07, 16:50
Σε μένα δεν άλλαξε κατι άλλο μόνο η ταχύτητα. Το κακό τους το καιρό γίνεται. Αν δεν φτιαχτεί θα πάει για διακοπη συνδρομής απο αύριο στους 7 μήνες που έχει το πακέτο μαζι με τα ραβασάκια του δικηγόρου μου

Tem
04-07-07, 17:09
πήρα τώρα μόλις τηλέφωνο και δήλωσα βλάβη

grsaint13
04-07-07, 17:16
Ξαφνικά πριν λίγο ένω ήμουν στα 512/3mbps συγχρονίζω 192/768. Προηγήθηκε 5λέπτη διακοπή της ADSL. Τι στο κάλο κάνανε το έχω δηλώσει βλάβη αλλά κάποιος έβαλε το χέρι του και το άλλαξε . Που μπλέξαμε με την HOL μείνετε μάκρια όποιος το σκέφτεται πάρτε δρόμο κοιτάξτε αλλού αν δεν το διορθώσουν και είναι άλλου είδους "λάθος" θα κάνω άλλες κινήσεις.

Γιατί τσαντίζεσαι και προτρέχεις να πεις κάτι,για μια βλάβη που σου συνέβη πριν λίγο και δεν άφησες καν λίγο χρονικό διάστημα να περάσει για να δεις τι γίνεται.

Ίσως γίνονται κάποιες εργασίες είτε αναβάθμισης,είτε συντήρησης και γι αυτό έχεις αυτές τις ταχύτητες...

Έλεος ρε παιδιά.Αυτά έχουν συμβεί σε όλους μας,δεν τρέξαμε αμέσως να κράξουμε,να αλλάξουμε isp ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Κάνε λίγο υπομονή,δες την πορεία της βλάβης σου και ενημέρωσέ μας...;)

harris
04-07-07, 17:24
Γιατί τσαντίζεσαι και προτρέχεις να πεις κάτι,για μια βλάβη που σου συνέβη πριν λίγο και δεν άφησες καν λίγο χρονικό διάστημα να περάσει για να δεις τι γίνεται.

Ίσως γίνονται κάποιες εργασίες είτε αναβάθμισης,είτε συντήρησης και γι αυτό έχεις αυτές τις ταχύτητες...

Έλεος ρε παιδιά.Αυτά έχουν συμβεί σε όλους μας,δεν τρέξαμε αμέσως να κράξουμε,να αλλάξουμε ip ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Κάνε λίγο υπομονή,δες την πορεία της βλάβης σου και ενημέρωσέ μας...;)

Απ'το στόμα μου τα πήρες όλα αυτά ;)

Tem
04-07-07, 17:28
ήδη μου έστειλαν mail για αναθεση σε μηχανικό κατόπιν της βλάβης που δήλωσα πριν απο λίγο. Ελπίζω ότι σύντομα θα επανέλθω στα κανονικά

sdn
04-07-07, 18:27
Τα έπαιξαν τελείως σήμερα. Έχω 4αρα γραμμή αλλά πριν από λίγο που γύρισα συγχρόνιζε στα 8446 Kbps. Κατέβασα όμως με την γνωστή ταχύτητα των ~410. Ξεσυγχρονίστικε για 1-2 λεπτά ξανασυχρονίστικε στα 8446 Kbps και κατεβάζω με ~70-80.

Δεν έχω χρόνο γιατί φεύγω πάλι αλλά θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όταν επιστρέψω :)

Οι δοκιμές έγιναν από τα γνωστά sites

ftp://files.gentoo.gr/snapshots/

http://www.zonealarm.com/store/content/company/products/trial_zaFamily/trial_zaFamily.jsp?dc=34std&ctry=&lang=el&lid=db_trial

phed
04-07-07, 20:54
Ξαφνικά πριν λίγο ένω ήμουν στα 512/3mbps συγχρονίζω 192/768. Προηγήθηκε 5λέπτη διακοπή της ADSL. Τι στο κάλο κάνανε το έχω δηλώσει βλάβη αλλά κάποιος έβαλε το χέρι του και το άλλαξε . Που μπλέξαμε με την HOL μείνετε μάκρια όποιος το σκέφτεται πάρτε δρόμο κοιτάξτε αλλού αν δεν το διορθώσουν και είναι άλλου είδους "λάθος" θα κάνω άλλες κινήσεις.

Μήπως φταίει το modem και θέλει reset? Το λέω γιατί με το δικό μου όταν γινόταν αλλαγή ip η διακοπή οποιασδήποτε φύσης συγχρόνιζε όπως γούσταρε και μετά από 168... reset ερχόταν στα ίσα του και συγχρόνιζε στα κανονικά.

Tem
04-07-07, 21:54
Μήπως φταίει το modem και θέλει reset? Το λέω γιατί με το δικό μου όταν γινόταν αλλαγή ip η διακοπή οποιασδήποτε φύσης συγχρόνιζε όπως γούσταρε και μετά από 168... reset ερχόταν στα ίσα του και συγχρόνιζε στα κανονικά.
έχω κανει πάνω απο 100 επανεκκινήσεις και δεν γίνεται τίποτα με όποιο ρούτερ και να χρησιμοποιήσω. Attainable rate σταθερά στις 22000 αλλά συγχρονισμός σταθερά στα 12287.
Λογικό βέβαια αυτό αφού το SNR έχει ανέβει στα 17. Για να πιάσεις 19000-20000 πρέπει να πέσει το SNR στα 6 περίπου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μία άνοδος του SNR κατα 10 περίπου μονάδες ισοδυναμεί με απώλεια 8-9 Mbps

harris
04-07-07, 22:48
Λογικό βέβαια αυτό αφού το SNR έχει ανέβει στα 17. Για να πιάσεις 19000-20000 πρέπει να πέσει το SNR στα 6 περίπου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μία άνοδος του SNR κατα 10 περίπου μονάδες ισοδυναμεί με απώλεια 8-9 Mbps

Eρχμ... κάπου το έχασες νομίζω :hmm:

Όπως έχουμε πει όσο υψηλότερο το SNR τόσο καλύτερα για την γραμμή μας...

Αυτό που συμβαίνει σε σένα είναι ότι για να συγχρονίσει στα 20 το ρούτερ αναγκάζεται να υπομείνει τον τόσο υψηλό θόρυβο και ο λόγος σήματος/θόρυβο αναγκαστικά πέφτει στο 6.

Σήμερα που για κάποιον λόγο (δοκιμές, λάθος χειριστή, ό,τι λάθος είναι αυτό) η HOL δεν αφήνει το ρούτερ σου να πιάσει πάνω από 12, και άρα μικραίνει το εύρος συχνοτήτων που χρησιμοποιεί η γραμμή σου, το ρούτερ βλέπει λιγότερο θόρυβο και άρα ανεβάζει τον λόγο στο 17 ;)

Τα καλύτερο θα ήτανε να είχες και το SNR στα 17, και συγχρονισμό και παροχή στα 20 ;)

Tem
04-07-07, 23:41
......Όπως έχουμε πει όσο υψηλότερο το SNR τόσο καλύτερα για την γραμμή μας...

Αυτό που συμβαίνει σε σένα είναι ότι για να συγχρονίσει στα 20 το ρούτερ αναγκάζεται να υπομείνει τον τόσο υψηλό θόρυβο και ο λόγος σήματος/θόρυβο αναγκαστικά πέφτει στο 6.

Σήμερα που για κάποιον λόγο (δοκιμές, λάθος χειριστή, ό,τι λάθος είναι αυτό) η HOL δεν αφήνει το ρούτερ σου να πιάσει πάνω από 12, και άρα μικραίνει το εύρος συχνοτήτων που χρησιμοποιεί η γραμμή σου, το ρούτερ βλέπει λιγότερο θόρυβο και άρα ανεβάζει τον λόγο στο 17 ;)

Τα καλύτερο θα ήτανε να είχες και το SNR στα 17, και συγχρονισμό και παροχή στα 20 ;)
Χάρη συμφωνώ απόλυτα. Το καλύτερο θα ήταν συγχρονισμός στα 20 και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο SNR. Στην πράξη βέβαια και με SNR 6 δεν είχα πρόβλημα συγχρονισμού στα 20. Σίγουρα όμως θα ήταν καλύτερα να συνέβαινε αυτό που αναφέρεις ως καλύτερο.
Το γεγονός ότι με έχουν κατεβάσει στα 12 , για την ακρίβεια 12287 , νομίζω ότι οφείλεται σε λάθος , που πιστεύω ότι θα διορθωθεί

harris
04-07-07, 23:57
Το γεγονός ότι με έχουν κατεβάσει στα 12 , για την ακρίβεια 12287 , νομίζω ότι οφείλεται σε λάθος , που πιστεύω ότι θα διορθωθεί

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω ;)

Το καλό με τα "χάλια μάβα" (που λέει κι ο μικρός μου γιός :rofl::p) είναι ότι είστε ελάχιστοι με πρόβλημα στις ταχύτητες συγχρονισμού, και άρα κάποια στραβή ρύθμιση της πόρτας σας είναι ;)

Tem
05-07-07, 08:24
αναμένω λοιπόν σήμερα επιστροφή στα 20. Μια χαρά συγχρόνιζα στα 20. Αν ήταν να με ρίξουν πιο χαμηλά θα έπρεπε να με είχαν κατεβάσει στα 16. Εάν με αφήσουν στα 12 τότε υπάρχουν δύο λύσεις :
α. κάνω άμεση διακοπή
β. κάνω αίτηση για Double Play 12/1 ;)

ela002
05-07-07, 12:50
Γιατί τσαντίζεσαι και προτρέχεις να πεις κάτι,για μια βλάβη που σου συνέβη πριν λίγο και δεν άφησες καν λίγο χρονικό διάστημα να περάσει για να δεις τι γίνεται.

Ίσως γίνονται κάποιες εργασίες είτε αναβάθμισης,είτε συντήρησης και γι αυτό έχεις αυτές τις ταχύτητες...

Έλεος ρε παιδιά.Αυτά έχουν συμβεί σε όλους μας,δεν τρέξαμε αμέσως να κράξουμε,να αλλάξουμε isp ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Κάνε λίγο υπομονή,δες την πορεία της βλάβης σου και ενημέρωσέ μας...;)

Γιατί δεν είχα ποτε πρόβληματα τέτοια απο άλλους ISP και επίσης είχα κι άλλα disconnects απο τότε που ενεργοποιήθηκε. Γιατί πρέπει να πιέσεις για να φτιαχτεί κάτι, δια μαγείας φτιαχτηκαν όλα αφού τους έπρηξα. Γιατί περιμένω 1 μήνα ενεργοποίηση και δεν μπορώ να έχω και βλάβες ας το ενεργοποιούσαν όταν ήταν έτοια όλα αν είχαν πρόβλημα δεν γκρίνιαζα πότε θα ενεργοποιηθεί. Δεν είχα παρόμοια προβλήματα αλλού. Σαν Ιnternet αυτο που προσφέρει είναι καλό, το θέμα είναι κάπου πάσχει η εταιρεία στα μεγάλα κεφάλια που κανονίζουν το πως λειτουργεί και πως την μανατζάρουν.

harris
05-07-07, 12:52
Δεν είχα παρόμοια προβλήματα αλλού.

Είχες ευρυζωνική σύνδεση σε μεριζόμενο βρόχο αλλού πριν την HOL; :whistle:

ela002
05-07-07, 14:51
Ναι σε άλλες γραμμές. Επίσης συνεχίζονται disconnects πάλι μεσημεριάτικα, πάλι όταν έχω δουλειά. Αν είναι να χρησιμοποιώ άλλη γραμμη για να μη φοβάμαι ποτε θα φάω disconnect τι να την κάνω την hol. Πριν αναρωτηθείς πάλι μου δώσαν το hibox για αυτό την έβαλα 7 μήνες μου έρχονται τσάμπα + όσο πάει για το έτος με αυτη τη προοπτικη την έβαλα να δω και την hol

harris
05-07-07, 18:41
Ναι σε άλλες γραμμές. Επίσης συνεχίζονται disconnects πάλι μεσημεριάτικα, πάλι όταν έχω δουλειά. Αν είναι να χρησιμοποιώ άλλη γραμμη για να μη φοβάμαι ποτε θα φάω disconnect τι να την κάνω την hol. Πριν αναρωτηθείς πάλι μου δώσαν το hibox για αυτό την έβαλα 7 μήνες μου έρχονται τσάμπα + όσο πάει για το έτος με αυτη τη προοπτικη την έβαλα να δω και την hol

Αν έχεις κι άλλους παρόχους σε πλήρη / μεριζόμενο βρόχο και μόνο η HOL σου εμφάνισε αυτό το (παρόδικο πιστεύω) πρόβλημα, τότε μάλλον είσαι πολύ τυχερός! :oneup:

Περισσότερο ή λιγότερο δεν έχει υπάρξει συνδρομητής τέτοια υπηρεσίας και να μην έχει αντιμετωπίσει έστω και ένα μικρό ή μεγάλο πρόβλημα :whistle:

phed
05-07-07, 20:25
Είσαι υπερβολικός όλοι έχουμε περάσει και disconnections και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ειδικά κάποιοι από εμάς που πήραν και πιλοτικές γραμμές αλλά δεν έκαναν και έτσι "ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ" , "ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ HOL" κλπ είπαμε έχουμε περάσει τα χείριστα, αυτή είναι υπερβολική αντίδραση και σου προτείνω αν έχεις βρει όπως λες πάροχο που δεν κάνει τίποτα από αυτά να πας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.