PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Jetspeed 520!!



MortiferousGr
28-11-04, 20:35
Καλησπέρα παίδες και συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά για το site.Δεν είναι τυχαίο που ακόμα και οι "τεχνικοί" του ΟΤΕ το προτείνουν!

Anyway...
Πρίν από λίγο καιρό έκανα και εγώ την αίτηση για DSL over PSTN..Οι μέρες περνούσαν και το λαμπάκι του WAN στο modem δεν έλεγε να μείνει αναμμένο...Μετά από τηλέφωνο μου,στο 134 αρχικά όπου μου είπαν ότι η σύνδεση μου είναι ενεργοποιημένη,κάλεσα το 121 και δήλωσα βλάβη.Έπειτα απο 3 μέρες με κάλεσε ένας τεχνικός και μου είπε ότι το λάθος ήταν δικό τους(Ελα ρε γάτε) γιατί δεν το είχαν ενεργοποιήσει από το ψηφιακό.Πράγματι σε μία ώρα το λαμπάκι άναψε!

Γεμάτος χαρά έβαλα τους κωδικούς μου απο την ACN αλλά μέχρι εκεί.Δεν μπορώ να πάρω ΙP.Δεν συνδέομαι.Το WAN είναι αναμμένο όπως και το LAN αλλά...

Δοκίμασα το modem μου σε άλλο σπίτι και δουλεύει κανονικά όπως και οι κωδικοί μου...Το έβαλα σε USB και ETHERNET αλλά πάλι τίποτα.Το έκανα reset,το έβγαλα από την πρίζα αλλά πάλι τίποτα...


Τι να κάνω,,,HELPPPPP!!!

JohnGR
28-11-04, 20:37
Μήπως δεν σε έχουν ενεργοποιήσει ακόμη;

MortiferousGr
28-11-04, 20:39
Από την στιγμή που το WAN στο modem είναι συνέχεια αναμμένο,και στο interface της σελίδας του modem είναι επίσης πράσινο,υπάρχει τέτοια περίπτωση;

JohnGR
28-11-04, 20:41
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.adslgr.com/forum/thread8283.html#c

MortiferousGr
28-11-04, 20:57
Φίλε johngr κοίταξα αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη για το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω..
Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...

JohnGR
28-11-04, 20:59
Το led του WAN ανάβει μόλις συνδεθείς τοπικά με το DSLAM (σ' εμένα πήρε λιγότερο από ώρα). Internet θα δεις μόλις συνδεθείς και με τον BBRAS. Μάλλον αυτό απομένει, πάρε κανένα τηλέφωνο ακόμη...

MortiferousGr
29-11-04, 04:41
Ελπίζω να είναι αυτό φίλε μου,θα πάρω αύριο τηλέφωνο πρωί πρωί και στο 121,και στο help για την adsl...Ευχαριστώ...Θα επιστρέψω αύριο με νέα...Ελπίζω θετικά!

eXpLoDeR
29-11-04, 10:56
ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω σε άλλο σπίτι μου δούλεψε κανονικά για 1 φορά μετα και εκει δε ξαναδούλεψε..στο "κανονικό" του σπίτι μου έλεγε Faild to Get IP στην τελική απο τις πολλές ρυθμίσεις και επανεκινήσεις που του έκανα στο τελευταίο reboot δεν ξανασηκώθηκε το 520 μόνο το power αναβε και τίποτα αλλο..RIP Ηταν προβληματικό και δε δουλευε σωστα..

MortiferousGr
29-11-04, 15:42
Λοιπόν παίδες: Κάλεσα αρχικά το 1242 (Βοήθεια DSL) όπου αφού εξήγησα ,στην κατά τα άλλα πολύ εξυπηρετική κοπέλα, το πρόβλημα μου,πρότεινε νε πάρω στο 121 να το δηλώσω ως βλάβη...Ψάχνοντας στο forum ανακάλυψα αυτό:
http://www.adslgr.com/forum/thread11341-0-asc-0.html

Τηλεφώνησα στο 121,γνωρίζοντας πια λιγο περισσότερα πράγματα,(ευτυχώς έχω κάποιους γνωστούς εκεί) καταλήξαμε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί από το κεντρικό της Αθήνας ΒΒras..Ελπίζω να λυθεί άμεσα...Θα κάνω post με ότι νεότερο...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

MortiferousGr
30-11-04, 00:24
Τελικά το ΒΒRas ήταν παιδιά...ενεργοποιήθηκε πριν 3 ωρίτσες...ΟΛΕ...
Ευχαριστώ πολύ για όλα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.