PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή: τι να κάνω με τη φορητότητα;;;



Davout
05-07-07, 12:27
Λοιπόν, έχω κάνει αίτηση από αρχές Απριλίου και μου παν πως 10 Μαίου προωθήσαν την αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ. Μετά από κανά μήνα (και επανειλημμένα τηλεφωνήματα ανά εβδομάδα-ξέρετε, το γνωστό, "μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχει προχωρήσει το θέμα") ζήτησα να την επαναπροωθήσουν διότι δεν έβλεπα φως και αυτή τη στιγμή, 5 Ιουλίου, ακόμα περιμένω. Στο εν τω μεταξύ ακόμα δεν έχει διακοπεί η ISDN γραμμή του ΟΤΕ. Ευτυχώς να πω, γιατί έχω σχετικά "γρήγορο" internet, δυστυχώς να πω γιατί αν δεν κοπεί σημαίνει πως δεν προχωράει το Zisto;

Υπόψη πως όταν είχα κάνει αίτηση μου χαν πει ότι πρέπει να έχω καθαρή PSTN ή ISDN γραμμή για να προχωρήσει το Zisto οπότε σε συνδυασμό με το ότι έφυγα φαντάρος, έκοψα τη DSL γραμμή του OTE. Λέτε για αυτό να αργέι επιπλέον; Αργότερα έμαθα πως στις νέες αιτήσεις δεν υπήρχε τέτοια απαίτηση.

Τι λέτε να κάνω; Είναι φυσιολογική η αναμονή και να περιμένω κι άλλο; Να ζητήσω ακύρωση και να βάλω Forthnet 24 Mbps; Να βάλω OnDSL/Conn-X που θα ενεργοποιηθεί γρήγορα; Συμβουλές παρακαλώ.

giavel
06-07-07, 08:41
θα σου δώσω την συμβουλή που δίνω στον οποιονδήποτε με ρωτάει. ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΩΡΙΣ, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ.

εχεις την ευκαιρια πριν σε κλειδωσουν σαν πρόβατο στο μαντρί και να πληρώνεις τις υψηλότερες τιμές για τις λιγότερες και χειρότερες υπηρεσίες, να τη γλιτώσεις έστω και την τελευταία στιγμή....

Διάβασε λίγο αυτό το υποφόρουμ, δες τι αμαρτίες έχει κανει και συνεχίζει να κάνει η τελλάς, δες τι γνώμη έχουν αυτοί που ήδη την πάτησαν και δε νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να κάνεις το λάθος και να μην διακόψεις τώρα που ακόμα μπορείς.

και μιας και το ρώτησες, ΝΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να πας σε φορθνετ!!! ΑΠΟΡΩ πως και δεν πήγες εξαρχής... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΦΟΡΘΝΕΤ. θες να πληρώνεις πιο πολλα για πιο λίγα και μάλιστα να μη δουλεύουν καν σωστά??

και μιας και το ρώτησες κι αυτό.... ΝΑΙ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακόμα και το Conn-X αυτή τη στιγμή ειναι καλύτερη επιλογή από την ΤΕΛΛΑΣ... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ε? κι όμως το κατάφερε ΜΟΝΗ ΤΗΣ.... ΜΠΡΑΒΟ ΤΕΛΛΑΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΡΕΚΟΡ ΓΚΙΝΕΣ

Davout
06-07-07, 10:49
Τόσο καιρό περιμένω... Να φύγω τώρα ή να περιμένω λίγο ακόμα μπας και;

giavel
06-07-07, 13:00
Τόσο καιρό περιμένω... Να φύγω τώρα ή να περιμένω λίγο ακόμα μπας και;

αμα δε φύγεις τώρα θα σε εχουν κλειδωμένο σαν τα πρόβατα για δώδεκα μήνες και οσο αθλιοι κι αν είναι, τοτε θα πρέπει να περιμένεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Η δική μου γνώμη είναι οτι είσαι και τυχερός απο πάνω που δε σε εχουν ενεργοποιησει ακομα. απλα αφιέρωσε μια ώρα και διαβασε εδω στο φόρουμ λίγο τι παιζει με αυτους που πας να μπλέξεις και θα δεις και μόνος σου οτι αυριο πρωι πρωι θα τρεχεις να προλαβεις την ακύρωση ....

gkosto
06-07-07, 13:05
οχι οτι και στην φορθνετ δεν θα εχει προβλημα , ολες αυτηντην εποχη εχουν προβληματα και το σερβις ειναι χαλια, αν διαβασεις και σε αλλα τοπικς το τι λεγεται και για την φορτθνετ δεν ειναι λιγα, ας αποφασισει να κανει οτι νομιζει , μπορει να ειναι τυχερος .

harry79
06-07-07, 19:45
Τουλάχιστον αλλού θα πληρώσει λιγότερα ο άνθρωπος

Davout
06-07-07, 22:01
Το φόρουμ αυτό το διαβάζω καιρό, το θέμα είναι αν είναι "φυσιολογικό" (=συμβαίνει και σε άλλους) να τους αργεί η φορητότητα τόσο καιρό και μιας που περιμένω ως τώρα μπας και λίγο ακόμα κάνει τη διαφορά. Δεν είναι τόπικ του στυλ "να βάλω Tellas ή όχι;", την απάντηση σε αυτό την ξέρω τώρα πια...

tolisd
11-07-07, 11:52
Εγώ φίλε ενεργοποιηθηκα σε 2,5 μήνες λόγω του ότι δεν μου έκοβε ο ΟΤΕ την ADSL γραμμή, παρά τις 2 φορές που είχα πάει από εκεί και έκανα αίτηση διακοπής. Πριν είχα αλλάξει την γραμμή από ISDN σε PSTN. Αυτό πιστεύω είναι απαραίτητο βήμα.

Davout
11-07-07, 18:09
Το θέμα είναι πως μου παν πως θα κάνουν τη μετατροπή αυτοί και σήμερα που ρώτησα μου παν πως δεν έχει σχέση η επιπλέον αναμονή με τον τύπο της γραμμής αλλά ότι η καθυστέρηση οφείλεται στον ΟΤΕ και γίνεται σε πολλούς χρήστες. Την DSL θέλαν (τότε) να κόψω εγώ και το χα κάνει εξαρχής. Τώρα να κόψω την ISDN είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί από τη μια μπορεί να μπει πιο γρήγορα το Zisto, από την άλλη αν δε φταίει αυτό θα μείνει χωρίς κάποιο "αξιοπρεπές" internet δεν ξέρω για πόσο καιρό...

drf
11-07-07, 18:16
αμα δε φύγεις τώρα θα σε εχουν κλειδωμένο σαν τα πρόβατα για δώδεκα μήνες και οσο αθλιοι κι αν είναι, τοτε θα πρέπει να περιμένεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Η δική μου γνώμη είναι οτι είσαι και τυχερός απο πάνω που δε σε εχουν ενεργοποιησει ακομα. απλα αφιέρωσε μια ώρα και διαβασε εδω στο φόρουμ λίγο τι παιζει με αυτους που πας να μπλέξεις και θα δεις και μόνος σου οτι αυριο πρωι πρωι θα τρεχεις να προλαβεις την ακύρωση ....


driftερέ φίλε μου κανείς δεν σε υποχρεώνει να μείνεις στη τελλάς... πληρώνεις και φεύγεις... απλά και συναρπαστικά! :rofl:

Godaemon
11-07-07, 18:41
Φίλε davout γιατί επιμένεις με ΤΕΛΛΑΣ?
Δεν έχει κάτι να σου προσφέρει έναντι των άλλων ISPs.
Τις πιο ακριβές και πιο υποβαθμισμένες υπηρεσίες έχει αυτή τη στιγμή + όλα τα προβλήματα που υπάρχουν.

Γιατί πας να μπλέξεις???

Forthnet νομίζω θα είσαι μια χαρά.Φύγε απο την ΤΕΛΛΑΣ , απλά θα το μετανοιώσεις.
Αν με όλα αυτά που έχεις διαβάσει δεν έχεις πρόβλημα και επιμένεις τότε καλά να πάθεις :p

EDIT : ή παίζει να είσαι και εσύ απο την χώρα που ο χαλκός σηκώνει μόνο 4 mbit!! :rofl::rofl::rofl:

cosdel
14-07-07, 21:40
Λοιπόν!Θα πρέπει να διυκρινίσουμε αν έχεις ISDN με MSN η σκέτη ISDN. Αν ισχύει το πρώτο θα πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΤΕ και να διακόψεις την MSN και μόνο.Μην αιτηθείς αλλαγή τύπου γραμμής γιατι μετά θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτηση φορητότητας. Αν στην γραμμή σου είχεσ adsl αυτό πλέον δεν αποτελεί πρόβλημα. Για να δείς τι ακριβώς συμβάινει με την αίτηση σου κάλεσε και ζήτησε να επικοινωνήνησεις με το τμήμα φορητότητας. Εγω αυτό έκανα και εξυπηρετήθηκα.

Davout
15-07-07, 11:22
Δεν έχω ΜΣΝ. Απλό ISDN. Ζητάω στην τηλεφωνήτρια που θα το σηκώσει το τμήμα φορητότητας και θα με συνδέσουνε;;; Εσένα τι σου είπανε; Τι άκρη έβγαλες;

xlntstay
16-07-07, 09:09
Παντως συγνωμη που στο λέω αλλά.....το ζητάει ο οργανισμός σου :cool: .....εισαι σαν το ανέκδοτο που ο κερατάς βαζει ντετέκτιβ να πίασει την γυναικά του με άλλον και μετα τα σχεδόν αδιασιστα στοιχεια που του έδωσε ο ερευνητής επειδή πριν π...χτεί με τον εραστή της έκλεισαν το φώς ο κερατάς αναφώνησε......."ρε γαμώτο....πάλι με την αμφιβολία θα μείνω".... :p

Davout
16-07-07, 18:10
Βασικά μιας που ξεκίνησα την ιστορία όσο ήμουν στρατό και δεν έχω πρακτικά μείνει χωρίς DSL δεν το έχω νιώσει τόσο στο πετσί μου, συν το ότι ζω με την ελπίδα ότι δε θα κάνει πάνω από 4μηνο και όταν μπει θα λειτουργεί μια χαρά.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα, μου παν ότι δεν μπορούν να με συνδέσουν με το τμήμα φορητότητας αλλά θα τους πουν να επικοινωνήσουν μαζί μου. Μέχρι τώρα @@... Ήθελα να 'ξερα τι σου παν εσένα cosdel και έβγαλες άκρη (δηλαδή ήταν παραγωγική η συνομιλία σου). Εμένα μου λένε το κλασσικό ότι έχει σταλεί η αίτηση μου 2-3 φορές στον ΟΤΕ και ότι ο τελευταίος ευθύνεται για την καθυστέρηση.

villasg
16-07-07, 18:52
Φυγε .
Απλα βεβαιωσου οτι ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ τα παντα .
Πηγεναι απο εκει στα κεντρικα και παρε υπογεγραμενη βεβαιωση οτι ακυρωσες τα παντα .
Τωρα πια υπαρχουν πολλες ( και ) καλυτερες πορτοκαλιες .........

ΦΥΓΕ

giavel
19-07-07, 11:28
Χμμμ Χμμ Χμ ... Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, από όσα λές εσύ συγκεκριμένα μάλλον πρέπει να περιμένεις, να ενεργοποιηθείς και να ζήσεις και να απολαύσεις ο ίδιος τις υπηρεσίες της τελλάς αντί να ακούς εμάς τους περίεργους!!! :p Σε ένα χρόνο θα έχεις σχηματίσει κι εσύ προσωπική άποψη !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.